Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] το Overdrive σου δουλεύει κανονικά στους catalysts??

Αν ναι ξέχνα το error... δεν είναι κάτι πολύ σημαντικό! (non core element)!

Οπως ειπα τα παντα φαινεται οτι δουλευουν κανονικα, οποτε προφανως και το Overdrive μου δουλευει ναι.

Σαφως ομως και δεν ξεχνω το error.

Θελω οταν τελειωνει η εγκατασταση του driver να μου βγαζει οτι ολα ΟΚ, οπως πρπει δηλαδη και οχι να μου δειχνει αυτη την ηλιθιοτητα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Κατα την εγκατασταση του driver παιρνω συνεχως το ιδιο error που φαινεται στις εικονες:

attachment.php?attachmentid=61523&stc=1&d=1396904767

Αφου ολοκληρωθει η εγκατασταση μου λεει αυτο:

attachment.php?attachmentid=61524&stc=1&d=1396904816

Ανοιγωντας το view log, βλεπω οτι μου λεει οτι "failed install ACP application":

attachment.php?attachmentid=61525&stc=1&d=1396904937

Αν και μετα την ολοκληρωση της εγκαταστασης, φαινεται τα παντα να δουλευουν κανονικα, παρολα αυτα, μου βγαζει αυτο το error καθε φορα που εγκαθιστω τον driver..

Ξερει κανεις τι στο δι@ολο ειναι αυτο το error και γιατι προκυπτει?:getlost:

Κανεις ρε παιδια???

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION]

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]

PS έχουμε κανα 14.4?

AMD Radeon R9 295X2 8GB Reference Dual GPU Video Card Review

σε αυτο το review εχει 14.4..

επισης εμενα στο driver version εχει 13.350.1005.0 ενω στο review εχει 14.100 αρα φανταζομαι απο μερα σε μερα θα παρουμε 14.4

Link to comment
Share on other sites

Στο guru3d εμφανιστηκαν unofficial 14.4 (απο το review της 295x2)

(AMD Catalyst 14.4 (14.100.0.0 March 27) - Guru3D.com Forums)

Λενε οτι ειναι ιδιοι με τους 14.3 αλλα δεν υπαρχει πια το powertune/powerlimit bug και sticky clocks..

Build Info:

DriverVer=03/27/2014, 14.100.0.0000

Catalyst: 14.4 / 295X Release Driver

CCC: 2014.0327.2227.38483

Direct3D: 9.14.10.01029

OpenGL: 6.14.10.12872

OpenCL: 10.0.1445.5

HSA: 0.8.0.0.241

Mantle: 9.1.10.0009

Οποτε και οι official θα ερχονται οπου νανε..

Έγινε επεξεργασία από Gagaras
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ κάτι τα έχω δύο οθόνες πλέον 32 + 24 ιτσών full HD και οι δύο ,

το πρόβλημα μου που δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό είναι τα ρολόγια τις κάρτας 280χ είναι 500 core clock - 1500 memory clock δεν μπαίνει σε idle είναι φυσιολογικό ?

με ρυθμίσεις Landscape - extend these displays

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ κάτι τα έχω δύο οθόνες πλέον 32 + 24 ιτσών full HD και οι δύο ,

το πρόβλημα μου που δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό είναι τα ρολόγια τις κάρτας 280χ είναι 500 core clock - 1500 memory clock δεν μπαίνει σε idle είναι φυσιολογικό ?

με ρυθμίσεις Landscape - extend these displays

νομίζω είναι φυσιολογικό όταν έχεις 2 οθόνες ενεργές.

δοκίμασε μόνο με τη μία και λογικά θα πέφτει στα idle της.

Link to comment
Share on other sites

Και σου κάνει το ίδιο; Κολλάει, δηλαδή έχεις framedrops; Έχεις Windows 7 ;

Αν ναι, είχα το ίδιο και η μόνη λύση ήταν να βάλω 8... :fist:

Ο μόνος λόγος που έχω τα 8 βασικά...

κολαει ναι,win7 εχω,πωπω φορματ δλδ;

Link to comment
Share on other sites

κολαει ναι,win7 εχω,πωπω φορματ δλδ;

Ψάξε το λίγο παραπάνω αν δε βαριέσαι, αλλά εγώ δεν είχα βρει λύση. Μάλιστα έκανα φορμάτ με 7, έβαλα μόνο drivers και BF4 για να δοκιμάσω μήπως φταίει κάτι άλλο και έκανε τα ίδια. Δεν έχει να κάνει με ζόρι στη gpu, αφού αν βάλεις gpu-z, θα δεις ότι κοιμάται η κάρτα. Επίσης, εμένα μου έκανε framedrops ακόμα και στο deploy screen, ακόμα και με τα πάντα low.

Link to comment
Share on other sites

μολις εβαλα την R290 απο 7970,κολλαει το battlefield 4,με τους 14.3,και τους 13.12,στα αλλα παιχνιδια οκ,σ"αυτο γιατι?

Απεγκατέστησες την 7970 από το device manager πριν κουμπώσεις την 290; Μερικές φορές ο οδηγός μπερδεύει τις καταχωρίσεις της κάθε κάρτας στη registry, ειδικά αν η προηγούμενη ήταν εγκατεστημένη στο ίδιο slot, και τρέχει τη καινούρια με τα χαρακτηριστικά της παλιάς.

Sent from my C5303 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απεγκατέστησες την 7970 από το device manager πριν κουμπώσεις την 290; Μερικές φορές ο οδηγός μπερδεύει τις καταχωρίσεις της κάθε κάρτας στη registry, ειδικά αν η προηγούμενη ήταν εγκατεστημένη στο ίδιο slot, και τρέχει τη καινούρια με τα χαρακτηριστικά της παλιάς.

Sent from my C5303 using Tapatalk

οχι δεν το εκανα,τωρα διορθωνεται?αλλα δεν θα διορθωνοταν και στου wizard,αφου εκανε φορματ στα 7αρια.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το εκανα,τωρα διορθωνεται?αλλα δεν θα διορθωνοταν και στου wizard,αφου εκανε φορματ στα 7αρια.

Το ανέφερα γιατί μπορεί στο δικό σου μηχάνημα να είναι αυτός ο λόγος. Τεσπα, για να δείχνει τις αποσυνδεδεμένες συσκευές ο Device Manager, κάνεις δεξί κλίκ στο My Computer, Properties, Advanced, Environment Variables, και στο System Variables φτιάχνεις μια καινούρια μεταβλητή με όνομα DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES και τιμή 1.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τους 14.3 που εχουν προβληματα για τις R290 (powertune/powerlimit bug, sticky clocks..) και βαλε τους unofficial 14.4 που παρεθεσα πιο πανω..

Διορθωνουν καπως τα προβληματα (ειχα κοληματα στο ξεκινημα του diablo3, με τους 14.4 δεν το εχω πια) και περιμενε σε λιγες μερες τους official..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.