Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

πέρασα πριν λίγες μέρες τους 14.7 και άρχισαν τα περίεργα πάντα μετά από max 10 λεπτά gaming το catalyst έτρωγε crash. έβγαζε ένα error δεν το έχω κρατήσει και δεν θυμάμαι ακριβώς τι έλεγε, αναφερόταν στην μνήμη της κάρτας και ότι για να χρησιμοποίησω την X εφαμογή πρέπει να έχω κάρτα με τουλάχιστον 512 ram (2χ7870)

χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι είχε να κάνει με το atikmdag που αναφέρεται και παραπάνω, με το που έβγαινε το ερρορ το pc κόλλαγε γία τα καλά και μετά από λίγα δευτερόλεπτα μαύριζε η οθόνη και έκλεινε μονο από τον διακοπτη του τροφοδοτικου

δοκίμασα τα πάντα άλλους drivers με ατιμαν uninstaller, reinstall το dx11, system restore antivirus μήπως και είχε κολλήσει κανένα ιο, registry cleaners, reinstall τα games, googαρισμα, απενεργοποίησα το crossfire το οποιο δούλευε κανονικά μέχρι που έτρωγε crash 3 μέρες το έψαξα και άκρη δεν βρήκα μονο ta benchοπρογραματα τύπου heaven τρέχαν κανονικά ακόμα και όταν δοκίμασα οced

τελικά πέρασα φρέσκα windows και όλα από την αρχή με 14.4 και όλα ρολοι πάλι

έτυχε εκεινες τις μέρες να φιλοξενώ 2 ξαδέλφια μου πιτσιρικάδες, έλιωσαν στο gaming με τις ώρες ασταμάτητα (άλλο που δεν θέλανε) και το pc δεν έκανε το παραμικρό

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα Titanfall και αρχισε να μου κανει περιεργα. (το εκανε και παλιοτερα με αλλα παιχνιδια αλλα πλεον ενταθηκε πολυ)

Μια bsod, μια freezάρει ολο το συστημα.

Παρολα αυτα, μερικες φορες μπορει να παιζω για ωρες χωρις προβλημα.

Απ οτι καταλαβα ειναι απο γραφικα. (θερμοκρασια?)

Να αλλάξω driver? Ειμαι με 14.7 beta.

Edit.

Το BSOD ειναι στο atikmdag.sys, και STOP code 0xa0000001.

Επισης όταν freezάρει όλο το συστημα μου δείχνει κατι πρασινωπες (καθετες) γραμμες. Ο ηχος απο πισω ακουγεται, και το Teamspeak κανονικα.

Έγινε επεξεργασία από apostolis159
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα Titanfall και αρχισε να μου κανει περιεργα. (το εκανε και παλιοτερα με αλλα παιχνιδια αλλα πλεον ενταθηκε πολυ)

Μια bsod, μια freezάρει ολο το συστημα.

Παρολα αυτα, μερικες φορες μπορει να παιζω για ωρες χωρις προβλημα.

Απ οτι καταλαβα ειναι απο γραφικα. (θερμοκρασια?)

Να αλλάξω driver? Ειμαι με 14.7 beta.

Edit.

Το BSOD ειναι στο atikmdag.sys, και STOP code 0xa0000001.

Επισης όταν freezάρει όλο το συστημα μου δείχνει κατι πρασινωπες (καθετες) γραμμες. Ο ηχος απο πισω ακουγεται, και το Teamspeak κανονικα.

FIX BSOD ATI Blue screen on atikmdag.sys solved fix - Guru3D.com Forums

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι επαιξα πανω απο ωρα (titanfall) χωρις προβλημα.

OC μονο στον πυρηνα της καρτας, ολα default και εχω βαλει msi afterburner για τον ελεγχο του φαν.

Μόλις εκανα οτι λεει εδω ο Λυκος, θα δουμε. :T:

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου το ειχε κανει, αυτο το bsod, κανα δυο φορες και ειχα παρατηρησει μετα απο update του flash player πριν γινει restart το pc... δεν εχω κανει το fix... δε μου εχει ξανασυμβει καιρο τωρα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εκανα οτι λεει εδω ο Λυκος, θα δουμε. :T:

Αυτο το tip αντικαθιστα το υπαρχον atikmdag.sys που πιθανον να εχει μεινει στο folder Windows\System32\Drivers (λογω κακης απεγκαταστασης) απο προηγουμενη εγκατασταση, με το "σωστο" της τρεχουσας εκδοσης εγκαταστασης.

Το tip δεν εχει καμια πιθανοτητα επιτυχιας και καμια εννοια εφαρμογης εαν η απεγκατασταση του προηγουμενου οδηγου γινεται με συγχρονους και εξειδικευμενους uninstallers (πχ σαν τον δικο μου), οι οποιοι αφαιρουν τελειως καθε αρχειο που αφορα προηγουμενες εκδοσεις.

Δεν θα ετρεφα ελπιδες εφαρμοζοντας τετοιου ειδους τεχνικες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το tip αντικαθιστα το υπαρχον atikmdag.sys που πιθανον να εχει μεινει στο folder Windows\System32\Drivers (λογω κακης απεγκαταστασης) απο προηγουμενη εγκατασταση, με το "σωστο" της τρεχουσας εκδοσης εγκαταστασης.

Το tip δεν εχει καμια πιθανοτητα επιτυχιας και καμια εννοια εφαρμογης εαν η απεγκατασταση του προηγουμενου οδηγου γινεται με συγχρονους και εξειδικευμενους uninstallers (πχ σαν τον δικο μου), οι οποιοι αφαιρουν τελειως καθε αρχειο που αφορα προηγουμενες εκδοσεις.

Δεν θα ετρεφα ελπιδες εφαρμοζοντας τετοιου ειδους τεχνικες.

εγώ ας πούμε κάνω uninstall με τον driver σου αλλά και πάλι που και που τρώω bsod. Τώρα έχω 3-4 μέρες να φάω, αλλά αν το πιάσει το κάνει συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν σημαινει οτι οφειλεται αποκλειστικα στο αρχειο και οτι το "χαζο" tip θα λυσει το προβλημα σου.

Η απεγκατασταση δε με το tool μου σου παρεχει αλλα οφελη και οχι γιατρειες που δεν οφειλονται αποκλειστικα στους drivers.

Αν ψαξεις λιγο παλαιοτερα, υπαρχουν post μου που εξηγω τους λογους που παρουσιαζονται bsod. Οι περιπτωσεις ειναι παρα πολλες και καμια δεν ειναι ιδια με καποια αλλη.

Οπως η δημιουργια του σφαλματος, ετσι και η λυση του, δεν εχει κανονα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι πλέον δουλεύει το Mantle φτου μην το ματιάσω :baby: μετά από νέο Format και πέρασμα αυθεντικών o/s 7αρια πάνω σε SSD ....

ή ήθελε original o/s

ή ήθελε SSD

ή και τα δύο παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι με τη σειρα μου?οι drivers της ati ειναι τοσο προβληματικοι τελικα?Εχω μια 550τι και θελω να παρω μια 7950 που βρηκα σε καλη τιμη αλλα διαβαζοντας το topic αρχιζω να αμφιβαλλω για την αγορα.να την παρω την καρτουλα ή θα βρω το μπελα μου?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας το topic... απο ποσο πισω?

Δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο να βγαλεις συμπερασματα για τους drivers απο το topic.

Το πακετο hardware/software της AMD ειναι σιγουρα διαφορετικο απο τα αλλα. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι 'προβληματικος' καποιος τομεας του.

Σαφως ομως, η λεξη προβλημα ερμηνευεται διαφορετικα ανα χρηστη...

Link to comment
Share on other sites

Το να βγάζει σφάλμα το catalyst ή bsod νομιζω πως για ολους είναι πρόβλημα.θέλω να πω πως η εμπειρία χρήσης είναι τύπου set it n forget it?κ το ρωταω γιατί τώρα πχ εκτός απο θέμα απόδοσης ,το PC σταθερό 100% και δεν θέλω να αλλάξει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλα δεν φαινεται απο πουθενα οτι το bsod οφειλεται στους catalyst, το εχω αναλυσει παλαιοτερα.

Το ιδιο μαλιστα bsod και για τους ιδιους λογους, φερνει και η Nvidia μεσω του αντιστοιχου αρχειου της.

Δεν ειμαι εγω αυτος που θα προσπαθησει να 'πεισει' για την αξιοπιστια των drivers, αλλα σιγουρα θα αντιδρασω οταν 'ευκολα' ριχνουμε την ευθυνη καπου, χωρις να εχουμε κανει πρωτα ολες εκεινες τις ενεργειες που απαιτουνται στο να καταληξουμε στο πραγματικο αιτιο.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είμαι αρνητικά προκατειλημμένος, ίσα ίσα είμαι υποψήφιος αγοραστής,οποτε δεν χρειαζεται να με πεισεις για κάτι,απλα ρωταω να μάθω αν είναι αξιόπιστη επιλογή η όχι.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι με τη σειρα μου?οι drivers της ati ειναι τοσο προβληματικοι τελικα?Εχω μια 550τι και θελω να παρω μια 7950 που βρηκα σε καλη τιμη αλλα διαβαζοντας το topic αρχιζω να αμφιβαλλω για την αγορα.να την παρω την καρτουλα ή θα βρω το μπελα μου?

Ευχαριστω

φιλε θα σε πω την δικια μου εμπειρια , μιασ και ειμαι κατοχοσ τισ 6870 εδω και σχεδον 2,5 χρονια. ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα με κανενα οδηγο οσουσ και αν εχω βαλει.. παντα βαζω τουσ επισημουσ και οχι τουσ beta!

θελει σωστη απεγκατασταση , για να μην εχεισ προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σαν να μην έφταναν όλα τα άλλα με την 280Χ, ήρθε και η atikmdag.sys BSOD να το αποτελειώσει. Έχω 14.4 και βάζω την τελευταία beta. Για να δούμε....

[MENTION=9179]atiman[/MENTION] μπορείς αν έχεις το χρόνο να επιβεβαιώσεις αυτή τη λύση;

FIX BSOD ATI Blue screen on atikmdag.sys solved fix - Guru3D.com Forums

ΥΓ. Win 7 τρέχει (προφανώς :giveup:) το μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μην έφταναν όλα τα άλλα με την 280Χ, ήρθε και η atikmdag.sys BSOD να το αποτελειώσει. Έχω 14.4 και βάζω την τελευταία beta. Για να δούμε....

[MENTION=9179]atiman[/MENTION] μπορείς αν έχεις το χρόνο να επιβεβαιώσεις αυτή τη λύση;

FIX BSOD ATI Blue screen on atikmdag.sys solved fix - Guru3D.com Forums

ΥΓ. Win 7 τρέχει (προφανώς :giveup:) το μηχάνημα.

ερώτηση: έχω r7 250χ μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα να περάσω την τελευταία beta θα δώ κάτι καλύτερο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.