Jump to content



Ποιο mouse?


defiant

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gr_cthulhu

Ναι, δε λέω αλλά είναι απάραδεκτη η Logitech σε αυτό το θέμα. Το αμέσως προηγούμενο hi-end ασύρματο που είχε βγάλει, το MX1000 η μπαταρία του μου κρατούσε γύρω στο 7μερο. Μπορεί να αυξήθηκαν τα dpi (800--> 2000), αλλά δεν παύει να είναι απαράδεκτο να τελειώνει η μπαταρία στο ποιο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού :TD:

Μα για αυτό έχει ενδεικτικά leds και προειδοποιητικό μήνυμα.

Όσο για κατανάλωση είναι αυξημένη αλλά το μ@μιμνενο laser καίει

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από gr_cthulhu

Ναι, δε λέω αλλά είναι απάραδεκτη η Logitech σε αυτό το θέμα. Το αμέσως προηγούμενο hi-end ασύρματο που είχε βγάλει, το MX1000 η μπαταρία του μου κρατούσε γύρω στο 7μερο. Μπορεί να αυξήθηκαν τα dpi (800--> 2000), αλλά δεν παύει να είναι απαράδεκτο να τελειώνει η μπαταρία στο ποιο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού :TD:

Το εκανε για να κρατησει χαμηλα το βαρος του.

Προσωπικα δεν με χαλαει καθως το G7 παιζει περιπου στα ιδια γραμμαρια με ενα αντιστοιχο ενσυρματο ποντικι,κανοντας το πολυ πιο βολικο στα παιχνιδια απο ενα ΜΧ1000 π.χ. Επισης η μπαταρια αλλαζεται on the fly.

Δυστυχως δεν μπορουμε παντα να τα εχουμε ολα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iceblade

ερώτηση αυτά τα ασύρματα mouse της logitech έχουν το χαρακτηριστικό lag που εμφανίζεται με τα ασύρματα mouse;

Οχι.Η αποκριση τους ειναι αψογη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

αλλά το μ@μιμνενο laser καίει

Δλδ έχεις καταλάβει (ουσιαστική) διαφορά στην πράξη σε σχέση με ένα (καλό) οπτικό;

Γιατί εγώ, για να πω την αλήθεια, μάλλον δεν....

Link to comment
Share on other sites

Ειχα οπτικο microsoft και πηρα G7. Χαωδης διαφορά ειδικά στα παιχνίδια. Πολυ καλη επιλογη με 2 μπαταρίες για να μην ξεμενεις ποτε. Και φυσικά αψογη εφαρμογη στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Δλδ έχεις καταλάβει (ουσιαστική) διαφορά στην πράξη σε σχέση με ένα (καλό) οπτικό;

Γιατί εγώ, για να πω την αλήθεια, μάλλον δεν....

Spc αυτό το ποντίκι δεν αναφέρετε για άτομα σε δουλειά γραφείου.. εκεί δεν θα δεις καμιά διαφορά

Αλλά όταν είσαι σε ένα fps παιχνίδι και παίζεις αρκετά γρήγορα θα δεις μεγάλη διαφορά

Πχ έχει αλλαγή του dpi on the fly παίζεις CS και έχεις το ΑΚ-47 εκεί θέλεις γρήγορες κινήσεις για να σαρώνεις μεγαλύτερο πεδίο(άρα dpi sto max εγώ το έχω στα 1800) αλλά όταν πάρεις sniper θέλεις ακρίβεια στους μακρινούς στόχους(άρα μικρότερο dpi για καλύτερη ακρίβεια στην περίπτωση μου 800)

Εκεί είναι όλη η διαφορά από ένα απλό ποντίκι με stadar dpi και με μικρή απόκριση και ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

Spc αυτό το ποντίκι δεν αναφέρετε για άτομα σε δουλειά γραφείου..

Προφανώς - Δεν είπα κάτι διαφορετικό.

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

Αλλά όταν είσαι σε ένα fps παιχνίδι και παίζεις αρκετά γρήγορα θα δεις μεγάλη διαφορά

Πχ έχει αλλαγή του dpi on the fly παίζεις CS και έχεις το ΑΚ-47 εκεί θέλεις γρήγορες κινήσεις για να σαρώνεις μεγαλύτερο πεδίο(άρα dpi sto max εγώ το έχω στα 1800) αλλά όταν πάρεις sniper θέλεις ακρίβεια στους μακρινούς στόχους(άρα μικρότερο dpi για καλύτερη ακρίβεια στην περίπτωση μου 800)

Εκεί είναι όλη η διαφορά από ένα απλό ποντίκι με stadar dpi και με μικρή απόκριση και ανάλυση

’ρα μάλλον λες αυτό που λέω κι εγώ.

Ότι δλδ την διαφορά δεν την κάνει το laser σε σχέση με το οπτικό αλλά οι ευκολίες του ποντικού (τις οποίες πχ βρίσκεις και στο οπτικό mx518).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

’ρα μάλλον λες αυτό που λέω κι εγώ.

Ότι δλδ την διαφορά δεν την κάνει το laser σε σχέση με το οπτικό αλλά οι ευκολίες του ποντικού (τις οποίες πχ βρίσκεις και στο οπτικό mx518).

Κάπως έτσι αλλά είναι σαν να έχεις ένα κλοκαριμενο υπολογιστή έτσι είναι και αυτό το ποντίκι ότι είναι να στο δώσει θα στο δώσει.

Οι διαφορές του mx 518 με του G5 είναι 1600dpi έναντι 2000dpi και refreshrate 250mhz με 500mhz

Για κάποιους αυτά είναι πολύ σημαντικά αλλά για άλλους ούτε που θα το καταλάβουν

Link to comment
Share on other sites

Σε δουλεια γραφειου , με τα πολλα DPI , απλα δεν "σερνεις" το χερι σου απο εδω και απο εκει μεχρι να μετακινησεις το pointer απο τη μια μερια στην αλλη . Οι αποστασεις ειναι πολυ μικρες . Στα 2000 dpi η χρηση των windows ειναι πολυ ξεκουραστη . Τουλαχιστον εμενα που μου αρεσει η μεγαλη ευαισθησια στο ποντικι . Επισης εχει μεγαλυτερη ακριβεια . Αυτο ειναι ολο και ολο . Σε οποιον αρεσει να "τρεχει" το ποντικι , θα κερδισει με τα πολλα DPI .

Eχω το G5 & ενα mousepad Steelpad 5L .

Δεν ειναι οσο ελαφρυ το ms wheel mouse , αλλα γλιστραει σαν τρελλο πανω σε σωστες επιφανειες . Το ms wheel mouse , το εσπρωχνες και εκανε και θορυβο σαν να σκαβει την επιφανεια που το κινεις επανω .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 14:02]

Κάπως έτσι αλλά είναι σαν να έχεις ένα κλοκαριμενο υπολογιστή έτσι είναι και αυτό το ποντίκι ότι είναι να στο δώσει θα στο δώσει.

Οι διαφορές του mx 518 με του G5 είναι 1600dpi έναντι 2000dpi και refreshrate 250mhz με 500mhz

Για κάποιους αυτά είναι πολύ σημαντικά αλλά για άλλους ούτε που θα το καταλάβουν

Βασικα στα 125hz ειναι το 518 αλλα παει μεχρι τα 500 ανετα με 3-4 κλικ :) ( http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=26251 ) τα 2000dpi ειναι αχρηστα στο G5 γιατι πολυ απλα λογω του 16bit data path χανεις δεδομενα(σε περιπτωση που θες πολλα cm για στροφη 180), εξαλλου οι περισσοτεροι παικτες που ποσταρουν στο esreality ποντικια σαν το copperhead g5 και g7 στα 400/800dpi τα δουλευουν, επισης υπαρχουν ενα σωρο επιφανειες στις οποιες το G5 παγωνει(http://www.esreality.com/?a=post&id=997616)ι , οποτε 518 > G5 χαλαρα, για οποιον εχει προβλημα με το σχημα υπαρχει το diamondback plasma και το G3 που θα βγει τον αυγουστο

11234.jpg

rzd-1600p_1.jpg

οσο για το G7 υπαρχει και σε μαυρο αλλα αντε να το βρεις :p

26-104-209-02.JPG

Link to comment
Share on other sites

GruntGR , απο οσο εψαξα και το copperhead εχει 16bit data path . Τα 2000dpi δε μπορω να καταλαβω ακριβως πως χανουν .. Απο τη χρηση που του κανω , σε σχεση με τα 1600 ειναι πολυ καλυτερα.

Οσο για τις επιφανειες , δεν κανουν ολες για laser mouse . Γενικο το κακο . Και το copperhead αλλα και το G5 εχουν αυτες τις ασυμβατοτητες . Ας ειναι καλα τα firmware update που τους βγαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τα καινουργια firmware βελτιωνεται καπως η κατασταση, τα δεδομενα χανονται οταν εχεις 2000dpi και 16bit data path ΜΟΝΟ οταν παιζεις με χαμηλο sensitivity, εγω πχ που εχω 400dpi θελω τιμη 3.0 (στην μηχανη του hl1 και q3 ) για στροφη 25cm/180

με τα 2000dpi θα θελω 3.0 / 5 = 0.6, ε οταν παιζεις με τοσο χαμηλο sens και κανεις αποτομα στροφες χρησιμοποιωντας σχεδον ολο το mousepad παρατηρεις οτι στριβεις ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο οσο θα επρεπε λογω της υψηλης ταχυτητας κυλησης, αυτο το φαινομενο λεγεται negative accel

Για να καταλαβεις τι ακριβως λεω φορτωσε ενα παιχνιδι στο οποιο ξερεις να αυξομειωνεις το fps cap, πχ στο cs 1.6 και cs source ( ή καποιο αλλο με ιδια μηχανη πχ hl2 ) με την εντολη fps_max ή στα Q3 engine παιχνιδια (πχ cod1,mohaa) με την εντολη com_maxfps και χωσε την τιμη 10, θα παρατηρησεις περα απο σκ@τ@ αποκριση του ποντικιου ( γενικα αμα εχεις πολλα dpi θες αυτοματα και μπολικα fps γιατι χρειαζεσαι περισσοτερες ανενεωσεις ) οτι αμα καλυψεις μια αποσταση πχ ολοκληρο το πλατος του steelpad 4d ( 28cm ) την μια φορα ΓΡΗΓΟΡΑ και την αλλη αργα αργα θα δεις οτι στην πρωτη περιπτωση θα στριψεις σχεδον τις μισες μοιρες γιατι χαθηκαν τα δεδομενα.

το παραπανω ισχυει ΟΤΙ mouse και να εχεις και περιοριζεται καπως στα παιχνιδια που χρησιμοποιειται direct input ( πχ farcry ) το μονο που χρειαζεσαι για να το παρατηρησεις ειναι σκ@τ@ fps, ε στην περιπτωση του g5/g7/copperhead ακομα και με μπολικα fps εχεις negative accel στα 2000dpi γιατι μπορει να εισαι καλυμενος απο αποψη ανανεωσης αλλα δεν μπορουν να περασουν ολα τα δεδομενα απτο data path του ποντικιου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

:inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:

που θα το βρουμε????

Το δικο μου μαυρο ειναι παντως, το ειχα αγορασει τελη 2005 απο το my-shop

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.