Jump to content



Ποιο mouse?


defiant

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από iceblade

ερώτηση αυτά τα ασύρματα mouse της logitech έχουν το χαρακτηριστικό lag που εμφανίζεται με τα ασύρματα mouse;

Αρχική απάντηση από knight_77

Οχι.Η αποκριση τους ειναι αψογη...

’ψογη δεν είναι.

Εξαρτάται βέβαια και από τις απαιτήσεις / ευαισθησία του καθενός.

Είναι πάντως σαφώς βελτιωμένα σε σχέση με το παρελθόν.

Η διαφορά στην απόκριση σε σχέση με ένα ενσύρματο υπάρχει πάντως (το επιβεβαίωσα - για μία ακόμη φορά - και σήμερα στη δουλειά μετά από μία προσωρινή αλλαγή).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από knight_77

Με τι ποντικι?

Η σημερινή σύγκριση πχ από MS Intellimouse Explorer 4 σε Logitech MX610 ήταν απογοητευτική.

Η μικρή διαφορά στην απόκριση είναι τελικά τεράστιας σημασίας σε desktop χρήση σε υψηλές αναλύσεις.

Στα 1920*1200 που δουλεύω πχ η χρήση του MX610 είναι πραγματικά αφόρητη καθώς το lag, αν και μικρό, σου κάνει τη ζωή πατίνι αν θες να ''πετύχεις'' κάτι μικρό (λόγω υψηλής ανάλυσης).

Link to comment
Share on other sites

To MX610 δεν το εχω δουλεψει για να σου πω απο θεμα αποκρισης τι παιζει.

Αλλα τουλαχιστων στο ΜΧ1000 και ακομα περισσοτερο στο G7 δεν εχω καταλαβει το παραμικρο σε 1280x1024.

Μηπως το receiver ειναι κοντα στο ποντικι ή παρεμβαλεται καποιο εμποδιο πανω στο γραφειο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

To MX610 δεν το εχω δουλεψει για να σου πω απο θεμα αποκρισης τι παιζει.

Αλλα τουλαχιστων στο ΜΧ1000 και ακομα περισσοτερο στο G7 δεν εχω καταλαβει το παραμικρο σε 1280x1024.

Μηπως το receiver ειναι κοντα στο ποντικι ή παρεμβαλεται καποιο εμποδιο πανω στο γραφειο?

Αν δεν κάνω λάθος, την ίδια ασύρματη τεχνολογία έχουν.

Όχι δεν τίθεται θέμα ''επαφής''. Έχω και άλλα παραδείγματα σε άλλα setup άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το Lx7 ειναι υπεροχο ποντικι αν εξερεσεις λιγο τοσχημα του που δεν επιτρεπει στο κουπι σου να αραξει πανω του και μετα απο κανα 3ωρο-4ωρο κουραζεται.η αποκριση του ειναι φοβερη(ουτε mouse lag ουτε τιποτα) και δεν συνανταει κανενα προβλημα με επιφανειες. τρεχει παντου(εχω βρει το καλυτερο pad παραθετω φοτο) εχω και το Μχ610 και ο πατερας μου το Μχ1000 που ειναι φοβερα ανετα αλλα απο αποκριση και lag καλυτερα να μην το συζητησουμε και ειναι και υπερβολικα εκλεκτικα στις επιφανειες τους.

post-3543-1416072621,6614_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Στα 1920*1200 που δουλεύω πχ η χρήση του MX610 είναι πραγματικά αφόρητη καθώς το lag, αν και μικρό, σου κάνει τη ζωή πατίνι αν θες να ''πετύχεις'' κάτι μικρό (λόγω υψηλής ανάλυσης).

ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡ, αυτο ειναι τελικα? αυτο φταιει και δεν πετυχαινω τιποτα πλεον? Και νομιζα οτι εφταιγε το βαρος του ποντικιου και οτι λογω βαρους παρεσυρε το χερι μου καθε φορα λιγο παραπανω.... Για πεταμα το ΜΧ1000.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Η σημερινή σύγκριση πχ από MS Intellimouse Explorer 4 σε Logitech MX610 ήταν απογοητευτική.

Η μικρή διαφορά στην απόκριση είναι τελικά τεράστιας σημασίας σε desktop χρήση σε υψηλές αναλύσεις.

Στα 1920*1200 που δουλεύω πχ η χρήση του MX610 είναι πραγματικά αφόρητη καθώς το lag, αν και μικρό, σου κάνει τη ζωή πατίνι αν θες να ''πετύχεις'' κάτι μικρό (λόγω υψηλής ανάλυσης).

Πάντως επειδή έχεις και την ευχέρεια δοκίμασε το G7 δεν θα σε απογοήτευση καθόλου.

Είναι πραγματικά πολύ γρήγορο και δεν έχει καθόλου lag

Αν το πάρεις πάρε και ένα καλά ποιοτικό Mouse pad να δεις διαφορά σε όλους τους τομείς (ανταπόκριση , κύλιση , ταχύτητα , ακρίβεια)

Link to comment
Share on other sites

To g7 και το mx610 εχουν απειροελαχιστο lag και τα δυο γιατι ειναι σε συχνοτητα 2.4ghz, αμα δεν μπορεις να πας τον κερσορα pixel by pixel τοτε ή το mousepad δεν παρεχει καλη σχεση μεταξυ δυναμικης και στατικης τριβης ή το mouse speed το εχεις πανω απτην μεση στο control panel ή το polling rate του mx610 ειναι σκ@τ@ (που δεν νομιζω να φταιει αυτο γιατι και το xplorer 4.0 πανω απο 100hz δεν παει) ή κατι συμβαινει μεταξυ των dpi του ποντικιου και της αναλυσης που δουλευεις, ή δεν αρκουνε για την αναλυση ή ειναι παραπανισια (που αποκλειεται αν και δεν εχω ιδεα ποσα dpi εχει ο σενσορας του 610)

Link to comment
Share on other sites

Ειμουνα ετοιμος να παρω το mx518 αφου τα mιcrosoft δεν ειναι αξιοπιστα αν και βολικα στο σχημα, wireless δε θελω γιατι ολα ειναι βαρυα και το θελω για fps games α.κ.α βαρυτερο mouse = διαφορετικη sensitivity.

Μεχρι που ανοιξα το mouse για να δω μηπως πειραχτηκε τιποτα..απο τοτε δεν μου ξαναεβγαλε καποιο προβλημα και ειναι ολα οκ τωρα :)

Οποτε mx500 ολε :)

Περιπου 4 χρονια το εχω και ακομα κραταει.

Link to comment
Share on other sites

επίσης το g7 έχει ένα πρόγραμμα(set point) που σε περιβάλλον game ο αισθητήρας δεν κλίνει ποτέ για να μην έχεις lag για αυτό και τελειώνουνε οι μπαταρίες σε 8-10 ώρες αίνο κανονικά κρατάνε 30-35

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

αυτο φταιει και δεν πετυχαινω τιποτα πλεον? Και νομιζα οτι εφταιγε το βαρος του ποντικιου και οτι λογω βαρους παρεσυρε το χερι μου καθε φορα λιγο παραπανω...

Και αυτό ''παίζει''.

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

Πάντως επειδή έχεις και την ευχέρεια δοκίμασε το G7 δεν θα σε απογοήτευση καθόλου.

Είναι πραγματικά πολύ γρήγορο και δεν έχει καθόλου lag

Αν το πάρεις πάρε και ένα καλά ποιοτικό Mouse pad να δεις διαφορά σε όλους τους τομείς (ανταπόκριση , κύλιση , ταχύτητα , ακρίβεια)

Εννοείται ότι το έχω δοκιμάσει (και με όλες τις προϋποθέσεις που αναφέρεις).

Σαφώς καλύτερο από το MX610 αλλά το lag (αν και λίγο) υπάρχει.

Αρχική απάντηση από GruntGR

αμα δεν μπορεις να πας τον κερσορα pixel by pixel

Δεν νομίζω ότι είναι αυτό (θα το ξαναδοκιμάσω πάντως από περιέργεια).

Βασικά νομίζω ότι είναι θέμα απλώς lag+βάρους με αποτέλεσμα την αδυναμία ακριβούς ελέγχου του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Εννοείται ότι το έχω δοκιμάσει (και με όλες τις προϋποθέσεις που αναφέρεις).

Σαφώς καλύτερο από το MX610 αλλά το lag (αν και λίγο) υπάρχει.

Εγώ γιατί δεν αντιλαμβάνομαι το lag.

Που το αντιλαμβάνεσαι και πως ρε συ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

Εγώ γιατί δεν αντιλαμβάνομαι το lag.

Που το αντιλαμβάνεσαι και πως ρε συ???

lag=lag, δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα

Αν δεν το αντιλαμβάνεσαι, δεν έχει νόημα η κουβέντα.

Έχει να κάνει με την πείρα / ευαισθησία / απαιτήσεις του καθενός.

Υπάρχουν πχ άνθρωποι που δουλεύουν CRT οθόνες στα 60 Hz και όταν τους τις βάζεις στα 85/100 σου λένε ''Δεν καταλαβαίνω διαφορά''.

Δεν το λέω ειρωνικά - εννοείται - απλώς κάποια πράγματα κάποιοι άνθρωποι τα αντιλαμβάνονται διαφορετικά - that's all.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

lag=lag, δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα

Αν δεν το αντιλαμβάνεσαι, δεν έχει νόημα η κουβέντα.

Έχει να κάνει με την πείρα / ευαισθησία / απαιτήσεις του καθενός.

Υπάρχουν πχ άνθρωποι που δουλεύουν CRT οθόνες στα 60 Hz και όταν τους τις βάζεις στα 85/100 σου λένε ''Δεν καταλαβαίνω διαφορά''.

Δεν το λέω ειρωνικά - εννοείται - απλώς κάποια πράγματα κάποιοι άνθρωποι τα αντιλαμβάνονται διαφορετικά - that's all.

Καταλαβενω ότι εννοείς καθυστέρηση αλλά που??? Την στιγμή που θα πιάσεις το Mouse και θα το κουνήσεις??? Στην ανταπόκριση τις κινήσεις ποσό γρήγορα θα την κάνει??? Πως ακριβώς το εννοείς???

Δώσε ένα πχ να καταλάβω να σου πω την γνώμη μου(γκουχ γκουχ μην το σχολιάσετε ξερώ ότι δεν μετράει και πολύ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

Την στιγμή που θα πιάσεις το Mouse και θα το κουνήσεις??? Στην ανταπόκριση τις κινήσεις ποσό γρήγορα θα την κάνει??? Πως ακριβώς το εννοείς???

Εγω τουλαχιστον στο MX1000 και στα 2 παραπανω που αναφερεις, καταλαβαινω το lag...δυστυχως.... Γι'αυτο θα το δωσω το χρεπι....

Το θεμα ειναι τι να παρω ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Εγω τουλαχιστον στο MX1000 και στα 2 παραπανω που αναφερεις, καταλαβαινω το lag...δυστυχως.... Γι'αυτο θα το δωσω το χρεπι....

Το θεμα ειναι τι να παρω ....

G7 Με τον αισθητήρα συνεχεία ανοιχτό αλλά κάθε 10 ώρες αλλαγή μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

G7 Με τον αισθητήρα συνεχεία ανοιχτό αλλά κάθε 10 ώρες αλλαγή μπαταρίας

Μπα, δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναπαρω ασυρματο.... οσο ελαφρυ και να λεει οτι ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.