Jump to content



Ρίξτε καμιά ιδέα για μόντα


deninho

Recommended Posts

Λεπόν, έχω το cm stacker, το ωραίο (το 810 εννοώ). Θέλω να μου δώσετε ιδέες για μόντες.

Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες από το πως ήταν πριν ασχοληθώ λίγο μαζί του (1), (2), και το πως είναι τώρα (3), (4)

(1)

picture0012ao.th.jpg

(2)

picture0025ap.th.jpg

(3)

picture0035na.th.jpg

(4)

picture0066xs.th.jpg

Η μόνη διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στα δύο ζευγάρια φωτογραφιών, είναι ότι έφυγε ένα ide καλώδιο, και τα καλώδια του τροφοδοτικού τακτοποιήθηκαν (τρόπος του λέγειν, όπως μπορείτε να δείτε) πίσω από το m/b tray. Έχω ήδη κάποιες ιδέες, αλλά θέλω πρώτα κάποιες συμβουλές, καθώς δεν θα ήθελα να κακοποιήσω το κουτάκι μου (είναι κι ακριβό). Ιδέες που μου έχουν έρθει στο μυαλό:

1. μετατροπή του σε btx. Απότι κατάλαβα, δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, μόνο που οι pci slots θα είναι στο πάνω μέρος του κουτιού. Μήπως κάνω κάποιο λάθος;

2. Εκεί που το πλαινό έχει την τρύπα για την σίτα, να κόψω τα λαμάκια και να βάλω plexy, στη θέση της σίτας

picture0053kc.th.jpg

3. Να βγάλω τις σιτες που έχουν, και να μπουν σχάρες

4. Φωτισμός (εδώ θέλω αρκετή βοήθεια)

5. sleeving (αξίζει τον κόπο?)

Link to comment
Share on other sites

για το πρωτο (μετατροπη atx σε btx) θα πρεπει να παρεις και btx μητρικη ............δεν ειναι απλα αναποδογιρισμα της μητρικης...............

οσο για τα υπολιπα δες εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=2737

ή κανε μια αναζητιση για stacker θα βρεις πολα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά στο κουτί που είχε φτιάξει ο Κοπρίτης για το multirama (αν και νομίζω ότι εκείνος είναι ο καταλληλότερος να απαντήσει), δεν του είχε κάνει μετατροπή σε btx???

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε extensions για τα καλώδια κ πέρνα τα πίσω από το στήριγμα της μητρικής! Είναι βρωμοδουλειά αλλά πρέπει να την κάνεις...θα γλιτώσεις πολύ χώρο έτσι!

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=2737&perpage=20&pagenumber=4

όπως έχει κάνει κ ο zarras εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Παιδία συγνώμη που ξαναρωτάω αλλά το χρειάζομαι επειγόντως….. Plexy ---- που το βρίσκει κάποιος στην Αθήνα και πόσο?

[ot]Είσαι off topic για αυτό και δεν το έχει δει κανείς. Αναζήτηση δοκίμασες? Έχουμε ίσα με 50 threads για το που θα βρεις plexy. Anyway, Ερμού και Ασωμάτων θα βρείς έναν που κόβει σε ότι μέγεθος θέλεις. Ένα 30x40 3mm πάχος κοστίζει λιγότερο από 5 € ενδεικτικά[/ot]

Link to comment
Share on other sites

εγω στο πλαι εκει που ειναι η σιτα εχω κοψει τις λαμες που ειναι για να κρατανε τον ανεμηστηρα και δε μου μενει παρα να παρω ενα κομματι στρογγυλο πλεξι και να το βιδωσω πανω.. πιστευω θα γινει καλο..

Link to comment
Share on other sites

louis gas και εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω (ιδέα 2).

Έχει κανείς καμιά ιδέα για τον φωτισμό; Αξίζει να κάνω uv sleeving στα κλώδια του τροφοδοτικού, και να βάλω uv φωτισμό? Αν ναι τι χρώμα sleeving? Έχω mb DFI (δηλ έχω ήδη uv reactive στοιχεία, πορτοκαλί και κίτρινα)

Αν δεν αξίζει το uv, τι χρώμα λάμπες να βάλω??

Link to comment
Share on other sites

τσιλικο? τα σουβλάκια στη Κεφαλλονιά λες? :hehe:

Η υδρόψυξη θα μπει. Αλλά όχι η τωρινή, μιας και είναι μονό ψυγείο. Όταν με το καλό έρθει Σεπτέμβρης, άμα έχει περισσέψει τπτ από το καλοκαίρι θα πάρω καινούριο ψυγείο και αντλία (και βλέπουμε) Αλλά τώρα θα γίνει πολλή δουλειά για το τπτ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Χθες, στις 19:38]

[ot]Είσαι off topic για αυτό και δεν το έχει δει κανείς. Αναζήτηση δοκίμασες? Έχουμε ίσα με 50 threads για το που θα βρεις plexy. Anyway, Ερμού και Ασωμάτων θα βρείς έναν που κόβει σε ότι μέγεθος θέλεις. Ένα 30x40 3mm πάχος κοστίζει λιγότερο από 5 ενδεικτικά[/ot]

Ευχαριστώ :T:

Link to comment
Share on other sites

ακομη θα εδειχνε πολυ αν τα ασπρα οπτικα drives γινονταν μαυρα. :D προσωπικα τα βρισκω τρομερα αντιαισθητικα. :) μπορεις να τα βαψεις η να παρεις προσοψεις και να βαλεις..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω καλο θα ηταν να κοψεις καποιο σχεδιο σε ολο το πλαινο γιατι ι τρυπα εκει που ειναι δεν θα φαινεται τπτ μεσα και ιδια λεφτα θα σου παει το plexy. Αν θελεις μια ιδεα για το σχημα ριξε μια ματια εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=27907

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον σχέδιο, αλλά έχω μια απορία. Πως ξεικάνω το κόψιμο??? Με ντρέμελ ή με κάποιο άλλο εργαλείο? Γιατί με σέγα μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ξεκινήσω από τη μέση...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε ξεκινας με ντρεμελ και ΜΟΝΟ γιατι η σεγα θα σου στραβωσει το πλαινο γιατι ειναι πολυ λεπτο το μεταλο. Να εχεις κατα νου οτι το ντρεμελ δεν θα σου βγαλει τελειο σχημα οποτε περνεις λημα και σιγα σιγα το κανεις ολο γυρο γυρο απο μεσα παντα:) Και μετα βαψιμο. Νομιζω σε καλυψα εεε???:baby:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βγαλει το σχεδιο??? Σιμαδεψε το πρωτα με εναν μαρκαδορο και μετα πας με το dremel γυρο γυρο. Αν εχεις καμια αλλη απορια εδω ειμαστε!:baby: Και βγαλε καμια φοτο να το δουμε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.