Jump to content



Poll: Να κοπούν εντελώς οι αναφορές σε μαγαζιά/εμπόρους;


Chosen

Recommended Posts

Εφοσον ψηφισουμε ναι θα απαγορευονται και διαφημισεις και αναφορες(εφοσον και οι αναφορες διαφημηση δεν θεωρειται???) σε περιοδικα , φυλλαδια με προσφορες , reviews περιοδικων και οτιδηποτε αλλο εχει να κανει με μαγαζι ?????

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από kreach

Tέλος, εάν κάποιος χρήστης γράψει "Κατά τη γνώμη μου οι Celeron είναι καλύτερoι των AMD FX" και αγοράσει κάποιος Celeron, ρε παιδιά ΔΕΝ φταίει ο χρήστης που το έγραψε.

νομιζω καπως ετσι την πατησε και ενας φιλος ενος χρηστη απο δω μεσα και πηρε διπυρηνο celeron μιας και ακουγε συνεχει καλα σχολια....!Πρεπει να τσατιστηκε πολυ ο φιλος αν σκεφτεις ποση τσατιλα ειχε ο ιδιος ο χρηστης!!!!!:rofl::hehe:

H αληθεια ειναι οτι κατι τετοιο ειναι ανεφικτο...θα τρεχετε και δεν θα φτανετε....μπορει να χασετε αρκετα μπανια αλλα θα στειλετε αρκετους για ban-ια.....σφαγη θα γινει...

Αφηστε το ετσι οπως ειναι και απλα στειλτε πμ (σε ηρεμο τονο) οταν καποιος χρηστης-μαγαζι παρεκτρεπεται...

Οι ισορροπιες θα επικρατησουν στο τελος...

εγινε και στο παρελθον κατι παρομοιο....προσφατο σχετικα...(αν δεν θυμηθει η ΔΟ ας μου στειλει πμ...- ηρεμησε-ησυχασε και τελικα αποσυρθηκε)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το θέμα το βλέπατε όχι όπως ακριβώς το έθεσε ο Chosen από ότι κατάλαβα δεν αναφέρεται στα θερτ του στυλ «βρήκα το χ προιον στο ταδε μαγαζι χχχ ευρο κτλ ..»

Αλλα στα θερτ έχω ένα φίλο που ξέρει και φτιάχνει το χ προϊών .πάρτε πάρτε ..(ή αλλα παρόμοια)

Ετσι καταντάει παζάρι το φορουμ και δεν νομίζω να είναι αυτός ο σκοπός του

Εγω πάντως το βλέπω άσχημο

Αν απαντήσω ναι χάνονται κάποια πολύτιμα πράγματα που τα λέτε παραπάνω...

Απαντώ όχι και πιστεύω πως δεν είναι μόνο θέμα της ΔΟ αλλα και του κάθε χρηστή χωριστά γιατι αμα συμμετέχει σε ένα τέτοιο παζάρι ρίχνει το επίπεδο του φορουμ οποτε ας φροντίσουμε όλοι μας να αποφευχθούν τέτοιου ειδους κατάστασης (για μας και μόνο για μας.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 21:41]

Εφοσον ψηφισουμε ναι θα απαγορευονται και διαφημισεις και αναφορες(εφοσον και οι αναφορες διαφημηση δεν θεωρειται???) σε περιοδικα , φυλλαδια με προσφορες , reviews περιοδικων και οτιδηποτε αλλο εχει να κανει με μαγαζι ?????

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι θεμα που πρεπει να μπει σε ψηφοφορια, για το site πληρωνουν καποιοι και κανεις μας δεν θα ηθελε να βγαζουν λεφτα(συστηματικα) καποιοι αλλοι απο κατι δικο μας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι να μην κοπούν οι αναφορές διότι κάτι τέτοιο έρχεται σε αντίθεση με τον πληροφοριακό χαρακτήρα του φόρουμ και είναι αντιδεοντολογικό διότι η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός στηρίζονται στο να κατονομάζουμε μαγαζιά φίρμες η συγκεκριμένα προϊόντα. ’λλωστε όποιος δεν καταλαβαίνει το πόσο θετικά λειτουργεί η κατονομασία ας δει την τελευταία δημοσκόπηση στην κεντρική γιατί νομίζεται προτείμουν οι πιο πολλοί το internet, γιατί στα διάφορά forum ασκείται κριτική και αυστηρή λογοκρισία σε εμπόρους και προμυθεύτες αλλά και στα προϊόντα τους. Ετσι είναι πιο εύκολη η σφαιρική κατανόηση του αντικειμένου της αγοράς. ΚΑΙ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΌΤΙ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΥΠΟΨΗ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bold

Αλλα στα θερτ έχω ένα φίλο που ξέρει και φτιάχνει το χ προϊών .πάρτε πάρτε ..(ή αλλα παρόμοια)

Sorry παίδες , αλλά αν δεν υπήρχε η όποια αναφορά σε forums και καταστήματα , πώς θα προμηθευόταν / γνώριζε κανείς τα μπλοκς του Eleven?

Ποιος θα περίμενε να κυκλοφορήσει Maximizer made in Hellas?

Ποιος δεν θα συνέχιζε να σκάει +50 euro για ένα προιόν πλουτίζοντας την τσέπη του κάθε κουτοπόνηρου έμπορα , και κατόπιν να κλαίει τα λεφτά του?

Πως θα γνωρίζαμε ποιο μαγαζί έχει απαράδεκτο / εξαιρετικό service , διαθεσιμότητα προιόντων , μάρκες κτλ?

Ορισμένοι μπορεί να το πουν διαφήμιση , εγώ το λέω εμπειρία με ένα συγκεκριμένο κατάστημα / προιόν , που σκοπό δεν έχει το κέρδος , αλλά την πληροφόρηση

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ολα πρεπει να γινονται σωστα...με μετρο...

Προσωπικα πιστευω μια ισορροπημενη αναφορα στα μαγαζια ειναι το καλυτερο...

(Οσο για τα εξοδα του site μπορει οσοι το αγαπανε πραγματικα να...αυτο βεβαια θα συζητηθει σε αλλη φαση...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween [Σήμερα, στις 22:51]

ΚΑΙ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΌΤΙ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΥΠΟΨΗ ;)

σαφεστατα και μας λαμβανουν υποψη: ακουνε τι θελουμε, το φερνουν σε απιστευτες τιμες (και μονο μετα απο πιεση της μαμας εταιρειας κρατανε την ιδια τιμη με την ευρωπη) κι αυτο ειναι ολο.

οταν βγαινει και τους κραζει ο κοσμος εδω μεσα, δεν εμφανιζεται κανενας εκπροσωπος τους να πει μια κουβεντα, να παρουσιασει τη δικη τους πλευρα τουλαχιστον. παρακολουθουν ομως τι γινεται, για να κοψουν τα rma που μπορουν, και να μπουν οι αθεοφοβοι απο το ιδιο ip οταν ανοιγουν καινουργια σελιδα για να πουν τα "μπραβο" στους ευατους τους.

εισαι ρομαντικος Vadergr, κι εμεις ισως ακομα πιο πολυ. θελουμε να ανεβει αυτο που μαθαμε να αποκαλουμε " ο λαμπης", πιο πανω, σε ενα διαφορετικο επιπεδο. θελουμε να εχουμε μια κανονικη ομαδα που θα ασχολειται με ειδησεις "as it happens when it happens", κι οχι οποτε βρουν να ξεκλεψουν λιγο χρονο να βαλουν κατι στην κεντρικη. ατομα που θα κανουν παρουσιασεις, σοβαρες και καλογραμμενες, χωρις να χρειαζεται να ξενυχτησουμε εμεις σαν ΔΟ καθε φορα. γι αυτο και η επομενη εκδοση του TheLab θα εχεi cms, για να κανει τη δουλεια ολων αυτων των ανθρωπων πιο ευκολη. οργανωση με αλλα λογια, που δεν ερχεται χωρις κοστος. ολοι οι ανθρωποι αυτοι, περα απο το μερακι, δουλευουν. μπορει να διαθετουν το χρονο τους τζαμπα, αλλα αυτο δε μπορει να συμβαινει για παντα. και το κοστος αυτο, δε μπορει να καλυφθει με paypal donations.

αυτο μονο η εταιρειες μπορουν να το αναλαβουν, με ανταλλαγμα την προβολη τους και την αλληλεπιδραση με τον κοσμο, σε δικο τους κομματι του φορουμ.

γι αυτο και λεω, οτι καποια στιγμη, το TheLab θα σβησει. γιατι εχω πίστη στον ελληνα εμπορο.

Link to comment
Share on other sites

1)Δεν βλεπω το lab να εχει προβλημα.Οπως και αλλοι δικτυακοι τοποι ειναι και μαλλιστα κλασεις πιο πανω.

2)Δεν ξερω σε κανενα αλλο φορουμ (ειδικα στην Ελλαδα) να υπαρχουν αντιπροσωποι.Εξαλλου ποιος τους εμποδιζει να ποσταρουν εδω?Το lab?Οι Χρηστες?Προφανεστατα κανενας απο τους δυο.

3)Και στο κατω κατω ξαναλεω.ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΤΕΤΟΙΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ.Ηρεμηστε παιδια μια κριση ειναι (ηλιθια και ανουσια κατ'εμε) ,θα περασει.Εδω εχουμε δει χειροτερα στο παρελθον,στις χαζομαρες θα κολλησουμε?

ΥΓ Θα μου πει τελικα καποιος ποιο ειναι το προβλημα και απο που δημιουργηθηκε?Φταιω εγω μηπως που εκανα την ερωτηση στον Γοριλλακο για το τι θα γινουν μετα οι 7950?Αλλα και παλι δεν ρωτησα κατι κακο ουτε υποννοουσα τιποτα.Υπηρξε αλλλο θεμα?Αυτο με τους pretested?Τι ηταν τελικα?Ας μου πει καποιος συγκεκριμενα.

ΥΓ2 Τελικα για ολα φταιω εγω και η αγαπη μου ο "Μαυρεμπορας" :D

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανονας σε φορουμ και μαλιστα σε ενα απο τα μεγαλυτερα του κοσμου και ασχολειτε με τους υπολογιστες οπου απαγορευεται ΡΗΤΑ να δωσεις λινκ περα απο του μαγαζιου που το φιλοξενει , αυτο ειναι το www.overclockers.co.uk . Αλλα αυτο το φορουμ το συντηρει ο μαγαζατορας , εδω το συντηρουνε δε ξερω ποιοι αλλα φανταζομαι δεν το εχει αγορασει καποιος μαγαζατορας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chill-out

Την στιγμη που δεν θιγεται το Εργαστηρι στην οποιαδηποτε μορφη,δεν βλεπω τον λογο να σταματησουν οι αναφορες η οπως αλλοιως τις λετε.

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες. Δεν θίγομαι σαν άνθρωπος που έχει σπαταλήσει ένα αρκετά μεγάλο μέρος του χρόνου του να δημιουργήσει αυτό το site.. όταν έρχεται ο ελληνάρας ο καταστηματάρχης να μου πλασάρει τη διαφήμιση από τις κερκίδες και χωρίς ο διαιτητής (μεγάλη κουβέντα επίσης για το ποιος παίζει το ρόλο του διαιτητή..) να σφυρίξει;

Link to comment
Share on other sites

Τοτε σκισε τον κανονικα.Εχεις καθε δικαιωμα χωρις να θιχτει κανενας user.Αλλο ενημερωση (εστω και αποτυχημενη η κακη) και αλλο υπουλη και κρυφη διαφημιση με σκοπο το κερδος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Τοτε σκισε τον κανονικα.Εχεις καθε δικαιωμα χωρις να θιχτει κανενας user.Αλλο ενημερωση (εστω και αποτυχημενη η κακη) και αλλο υπουλη και κρυφη διαφημιση με σκοπο το κερδος.

Δε βρίσκεις άκρη γιατί μετά θα μπεί το κλασσικό Ελληναράδικο "Γιατί εμένα και όχι αυτόν"

Ατέρμονας κοχλίας είναι, εκτός αν συνειδητοποιήσουν κάποιοι ότι εκτός από δικαιώματα έχουν και υποχρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετραει ο τροπος με τον οποιο πλασαρεται καποιος ή προωθει το μαγαζι του.Στο κατω κατω της γραφης δεν εχεις υποχρεωση να τους δωσεις λογαριασμο.Οπως και εσυ ,ετσι και οι users κρινουν αντιδρασεις ΚΑΙ των υποπτων αλλα ΚΑΙ της διοικητικης ομαδας.Δοξα Τον Θεο και λαθος να κανετε καποια φορα,εμεις (ολοι μας) εδω ειμαστε.Αυτο μας ελειπε να φοβομαστε τους λιγους και τους πονηρους.

Αλλα και παλι δεν υπαρχει κατι κακο στο lab.Μην το κανετε τοσο μεγαλο θεμα γιατι πραγματικα δεν ειναι.Αν ξεφυγουν ποτε μερικοι ,δεν θα χρειαστει καν η παρεμβαση σας.Θα αναλαβουμε (οι users εννοω) αυτοματα "δραση".Προσφατα δεν ηταν που καποιος ειχε δωσει ενα κινητο τηλ για κατι "δουλειες" ?Στο πενταλεπτο τον ειχαμε σουταρει.Να'μαστε καλα, μια χαρα τα εχουμε καταφερει ολοι μεχρι στιγμης.Μαυρα προββατα (spc :p ) υπαρχουν παντου,μην το κανουμε θεμα.

ΥΓ... Οποτε στα δυο βασικα θεματα καταληξαμε..

Α)Ας πουλανε και pretested

Β)Να συνεχισουμε να γραφουμε οπως γραφαμε και να αναφερουμε τα καλα και τα κακα των καταστηματων... ;)

Α!Και να παμε και για υπνο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.