Jump to content



Poll: Να κοπούν εντελώς οι αναφορές σε μαγαζιά/εμπόρους;


Chosen

Recommended Posts

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 09:49]

Α, οκ, κατάλαβα τώρα. :) Εννοείς δηλαδή να αναγράφεται σε ποιούς άλλους χρήστες αντιστοιχεί κάθε IP ωστε να ξεχωρίζουμε τα σχόλια των απλών χρηστών απο τα σχόλια αυτών που θέλουν να κάνουν διαφήμιση; Αυτό όμως δεν είναι κομματάκι δύσκολο; Οι περισσότερες συνδέσεις έχουν dynamic IP. Εκτός αν παίζει και εκεί καμιά πατέντα στυλ no-IP...

Δεν χρειάζεται να πιαστεί 10 φορές με την ίδια διεύθυνση μια φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ [Χθες, στις 09:09]

Δεν γνωρίζω ποίος έχει προσφέρει πολλά, η λίγα, δεν είναι άλλωστε δικός μου χαβαλές αυτό.

Εκείνο που γνωρίζω είναι ότι αυτό : Θα αγοράζατε pre-tested CPU? Ονομάζετε έρευνα αγοράς στο πλέον αντιπροσωπευτικό δείγμα , και στην πιάτσα κοστίζει χοντρά.

Παρα πολυ σωστο αυτο!!

Απλα εχω την εντυπωση οτι το ξεκινημα μιας τετοιας κουβεντας μας ξαναφερνει παλι στο ερωτημα "To ερωτημα "Θα αγοράζατε pre-tested CPU?" το κανει ο Μπαμπης? ή το κανει ο Μπαμπης... απο τα Vagourama Xtreme? Γενικα αμα μπεις στην λογικη αυτη για μενα δεν βγαζεις ακρη...

Και αν το κανει ο Αντωνης (επειδη ετσι του ηρθε και θελει να αγορασει pretested και ψαχνει γνωμες) και δει ο Μπαμπης απο τα Vagourama τo 80% "ναι" και αποφασισει να κανει την μπιζνα?? Και αμα πει ο "Μπαμπης ο Vagoyramas" στον φιλο του τον Αντωνη "Για ανοιξε εσυ ενα poll γιατι εμενα θα με κραξουνε??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 14:06]

Παρα πολυ σωστο αυτο!!

Απλα εχω την εντυπωση οτι το ξεκινημα μιας τετοιας κουβεντας μας ξαναφερνει παλι στο ερωτημα "To ερωτημα "Θα αγοράζατε pre-tested CPU?" το κανει ο Μπαμπης? ή το κανει ο Μπαμπης... απο τα Vagourama Xtreme? Γενικα αμα μπεις στην λογικη αυτη για μενα δεν βγαζεις ακρη...

Και αν το κανει ο Αντωνης (επειδη ετσι του ηρθε και θελει να αγορασει pretested και ψαχνει γνωμες) και δει ο Μπαμπης απο τα Vagourama τo 80% "ναι" και αποφασισει να κανει την μπιζνα?? Και αμα πει ο "Μπαμπης ο Vagoyramas" στον φιλο του τον Αντωνη "Για ανοιξε εσυ ενα poll γιατι εμενα θα με κραξουνε??

E τότε θα έπρεπε ο "Μπάμπης ο Σουγειάς" :D (administrator του Lab) να βγει και να τους πετσοκόψει - πετάξει από το forum (τον Μπάμπη τον Vagourama) :hehe:

Link to comment
Share on other sites

οι σοβαρες εταιριες δεν θα βασιστουνε σε ενα θρεντ σε ενα φορουμ και στις απαντησεις διαφορων μελων. Αυτο φυσικα ειναι ερευνα αγορας του !@#$%

βεβαια τα παραπανω ισχυουν αν η εταιρια ή ο ΧΥΖ ειναι σοβαροι και σεβονται τη δουλεια τους

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 14:57]

οι σοβαρες εταιριες δεν θα βασιστουνε σε ενα θρεντ σε ενα φορουμ και στις απαντησεις διαφορων μελων. Αυτο φυσικα ειναι ερευνα αγορας του !@#$%

βεβαια τα παραπανω ισχυουν αν η εταιρια ή ο ΧΥΖ ειναι σοβαροι και σεβονται τη δουλεια τους

Για το συγκεκριμένο θέμα φίλε δεν θα μπορούσε να βρεθεί πιο αντιπροσωπευτικός κόσμος

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζετε οτι είναι υπερβολικά και ανέφικτα αυτά τα πράγματα?

(αναφέρομαι στην παρακολούθηση των ip)

Ο περιορισμός σε κάθε e-mail να αντιστοιχεί μόνο μια εγγραφή μέλους είναι μεν εφικτή αλλά χωρίς νόημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είπα να λείψω λίγο και γυρίζω να δω τα "Conroe News" και αντ'αυτού βλέπω μια κόντρα (ή μάλλον επίθεση σε συγκεκριμένα άτομα) χωρίς σοβαρό λόγο ύπαρξης.

Καταρχάς εννοείται ότι λέω όχι στο θέμα το οποίο ανοίχτηκε. Και εξηγούμαι:

ΟΛΟΙ ΜΑΣ, εννοώ Ο Λ Ο Ι, κάνουν διαφήμιση εδώ μέσα, έμμεσα ΚΑΙ άμεσα.

Αρχίζω από τον απλό χρήστη ο οποίος βγάζει τα σούπερ ντούπερ σκορ του/απίστευτα GHz του τρομερού κομματιού του και μετά από ένα Χ-Ψ χρόνο το βγάζει για πούλημα. Εννοείται ότι δεν το κάνουμε επίτηδες (οκ, ίσως μερικοί το κάνουν postάροντας ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ για O/C και υποστηρίζοντας ότι η δικιά τους CPU ΜΟΝΟ πάει στα Χ GHz με στοκ ρεύμα) αλλά και πάλι βγαίνουμε κερδισμένοι γιατί το κομμάτι μας έχει αναγνώριση από ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας που λέγεται TheLab.gr. Σε καμία περίπτωση δεν κατηγορώ κανέναν, στο φινάλε αν είμασταν forum για Extreme PC και όχι μόνο χωρίς τέτοια νούμερα, ας βάζαμε συνταγές της Βέφας...

Συνεχίζω με τους πωλητές/υπαλλήλους/μεγαλομετόχους εταιριών (sic). Όταν ένα τέτοιο μέλος βγαίνει και λέει τα καλύτερα για το Πλαίσιο και την εγγύησή του, την εξυπηρέτηση της Media Markt ή τη φοβερή διαθεσιμότητα των Multirama ειλικρινά, νομίζετε ότι στο φινάλε φινάλε επωφελείται? Εδώ καλά καλά το ΒΑΣΙΚΟ δεν τους δίνουν, θα τους δώσουν και Bonus? Ειδικά τώρα που πιαστήκατε όλοι σας με το γνωστό θέμα που αφορούσε τα Extreme, τι σας πείραξε? Και συμφέρον να είχαν τα παιδιά από αυτό (θα το θέσω κόσμια) στα παλιά μου τα παπούτσια. Δηλαδή τι να κάνω? Να ζηλέψω που δεν έβγαλα εγώ κέρδος? Ή να τους βρίσω για διαφήμιση? Και στο φινάλε τι κέρδος να είχαν? EXTREME λέγεται το ρημάδι, δε λέγεται ToMagazakiTisGeitonias.net. Αν δε μιλούσαν αυτά τα παιδιά για pre-tested CPUs και Quad-SLI ποιος θα μιλούσε? Αν δούλευαν δηλαδή στα Carrefour? Εκεί δε θα υπήρχε πρόβλημα, σωστά? Αλλά και πάλι, που βρήκαν τα λεφτά? Είναι πλούσιοι και τα πετάνε μάλλον...

Πάμε και στην τρίτη κατηγορία. Οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες εταιριών/μαγαζιών. Εδώ έχουμε δύο υποκατηγορίες.

1) Αυτοί που δίνουν τα πράγματά τους μέσα στο TheLab χωρίς να γίνονται ούτε κουραστικοί ούτε διαφημιστές με τον άμεσο τρόπο. Τρανό παράδειγμα (και το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό) για μένα αποτελεί ο Spc. Και ένα πρόσφατο παράδειγμα άλλου μέλους/πωλητή είναι ο Hipro. Όλοι τον σέβεστε και τον αγαπάτε και εγώ τον εκτιμώ βαθύτατα χωρίς καν να τον έχω γνωρίσει. Βλέπω ότι εν τη ελεύσει του Conroe ανακοίνωσε τη διαθεσιμότητα 500 κομματιών που έχει πάρει. Δηλαδή τώρα ΠΕΣΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΦΑΤΕ. ΕΛΕΟΣ. Εγώ πραγματικά αν έχω κάτι να πω για το θέμα αυτό είναι ένα ΜΠΡΑΒΟ στον Hipro και σε καμία περίπτωση δεν θα τον κατηγορούσα για διαφήμιση.

2) Εδώ έχουμε τους...πώς να τους πω? Αφήνω το χαρακτηρισμό σε σας, πάντως καλός δεν είναι.

-Χρήστης: Ψάχνω για 6600GT, τι προτείνετε?

-Πώς να τον πω?: www.tokatastimamou.gr/nv/6600/gt/pny.html

www.tokatastimamou.gr/nv/6600/gt/asus.html

www.tokatastimamou.gr/nv/6600/gt/msi.html

Εντάξει, αυτό είναι άσχημο. Καταντάει βδελυρό δηλαδή. Εδώ είναι η μοναδική διαφήμιση που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με ενοχλεί. Αλλά ΔΕ ΘΑ ΚΑΨΩ ΤΑ ΧΛΩΡΑ μαζί με τα ξερά...

Το θέμα που έγινε με τα παιδιά για μένα έχει πολύ βαθύτερα αίτια πάντως από τη διαφήμιση. Δεν τα γνωρίζω πλήρως και αυτό είναι που με κάνει και πιστεύω ότι πραγματικά, κάποιοι λόγοι αν ειπωθούν, θα χαλαστούν πολλές καρδιές εδώ μέσα.

Δεν μπορεί τώρα άτομα που έλεγαν στο Βασίλη επί 3500 posts: "Μπράβο! ’ξιος! Φοβερός! Τρομερός!" τώρα να τον στήνουν αυτόν και τα άλλα παιδιά (και δεν είναι ούτε ο Φράγμας ούτε ο Κοπρίτης ούτε ο Μιχάλης "τυχαίοι" εδώ μέσα) επειδή πήγαν να δουλέψουν σε ένα μαγαζί. Το ότι ΟΛΟΙ ΣΑΣ πρήζατε το Βασίλη κάποτε για ακόμα περισσότερα Benches το ξεχάσατε? Τώρα σας ενοχλεί?

Αλλά βέβαια, εδώ υπάρχουν άνθρωποι που ενοχλούνται με τον def επειδή το παιδί έχει λεφτά και κάνει το hobby του (με τον δικό του τρόπο-στο φινάλε ΔΙΚΑΙΩΜΑ του).

Πολλά μου βρωμάνε στην όλη ιστορία. Πολλά υπονοούμενα ακούγονται, πολλές μ******, πολλά "μισά" πράγματα που δε λέγονται ολοκληρωμένα και μια σάλτσα "εθνικισμού" (Βόρειοι/Νότιοι - ELEOC).

Μάλλον σοβαρή λύση δε θα βρεθεί. Αν αυτά που άκουσα και διάβασα είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου τότε έχουμε πρόβλημα. Απλά έτυχε κάποιοι να ανοίξουν τα σιλό και να ξεκινήσει ο ψυχρός πόλεμος. Αν είναι να βγουν και οι πυρηνικές τότε θα απαντήσω με τον τρόπο που απάντησα και για το παλιότερο θέμα του off-topic:

Το Lab θέλω να μείνει ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ. Αν αυτό δε γίνεται, καλύτερα κλείστε το.

Καλύτερα κλειστό ΠΑΡΑ ξεφτιλισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αξιοσέβαστη και ευπρόσδεκτη η άποψη σου και εσένα και όλων εδώ μέσα. Διαβάζοντας την έχεις και τα καλά σου points και τα πολύ καυστικά.

Δεν θα την σχολιάσω γιατί δεν θέλω να πω ότι συμφωνώ ή ότι διαφωνώ.

Το μόνο που θα πω έιναι ότι έρχεσαι κατόπιν εορτής και καυτηριάζεις καταστάσεις και πιθανόν και κάποια μέλη...την στιγμή που η ΔΟ του φόρουμ καταβάλλει μεγάλες προσπάθειες να ηρεμήσει τα πνεύματα και να βρει την χρυσή τομή ώστε να είμαστε όλοι καλά με τον ευατό μας πρώτα και έπειτα μεταξύ μας σαν φόρουμ.

Αν δεν μπορείτε να μας βοηθήσετε...μη λειτουργείτε ανασταλτικα τουλάχιστον.

Ευχαριστώ και σένα και όλους για την καλή θέληση να γίνουμε πάλι ένα ήσυχο απο τέτοιες καταστάσεις φόρουμ:T:

Link to comment
Share on other sites

Το thread αυτό θα το κλειδώσω και θα εξηγήσω και τους λόγους.

H Δ.Ο. του site βρίσκεται στην διαδικασία εύρεσης λύσης στο θέμα της κακόβουλης έμμεσης διαφήμισης. Έχουμε καταλήξει σε ορισμένες ενέργειες, για τις οποίες θα ενημερωθείτε σύντομα μέσω σχετικής ανακοίνωσης.

Πρωταρχικός σκοπός μας παραμένει η ενημέρωση των μελών και επισκεπτών του site. Η διαδικασία της ενημέρωσης αναπόφευκτα περιλαμβάνει και αναφορές σε καταστήματα. Αυτό που θα προσπαθήσουμε να αποτρέψουμε είναι η ελλιπής ενημέρωση που στόχο έχει να διαφημίσει κάποιος κατάστημα ή προϊόν χωρίς να δίνει ολοκληρωμένη και ξεκάθαρη εικόνα για τις επιδόσεις του προϊόντος το οποίο παρουσιάζει.

Για την εύρυθμη λειτουργία του site, προτρέπω άπαντες να χρησιμοποιούν την report post λειτουργία που παρέχει το forum. Είναι κρίμα να καταστρέφουμε threads και να δημιουργούμε παρεξηγήσεις και αντιπάθειες, επειδή έχουμε την υποψία ότι το τάδε post πχ αποτελεί διαφήμιση, να εκφράζουμε την υποψία μας αυτή δημόσια, άλλοι να συμφωνούν και άλλοι να διαφωνούν πάλι δημόσια, με αποτέλεσμα να καταλήγουμε στα γνωστά κακώς κείμενα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.