Jump to content



Poll: Να κοπούν εντελώς οι αναφορές σε μαγαζιά/εμπόρους;


Chosen

Recommended Posts

Κάνω αυτό το poll γιατί έχει παρατραβήξει το πράγμα με το ποιος μπορεί να "πουλάει" μέσα από το φόρουμ και ποιος δε μπορεί, όπως και το πως μπορεί κάποιος να κάνει παρουσιάσεις. Ο λόγος που το συγκεκριμένο poll δεν γίνεται με την γνωστή μορφή των polls, είναι γιατί δε με ενδιαφέρουν τα ποσοστά στο τέλος, αλλά η άποψή σας.

Το ερώτημα είναι: να κοπούν ή όχι, οι αναφορές σε σημεία πώλησης, μέσα στο TheLab;

Η ερώτηση είναι λίγο πολύ "άσπρο/μαύρο", ή θα γίνει για όλους, ή για κανέναν. Και αναλύω:

Αν η απάντηση είναι "ναι", τότε θα απαγορεύονται όλες οι συστάσεις του στυλ:

"για waterblock, στείλε ΡΜ στον ΧΧ"

"ο Χ είναι του μαγαζιού Χ, στείλε του ΡΜ για να σου φτιάξει chiller/SingleStage"

"αν θες UCCC στείλε ΡΜ στον Χ που φέρνει"

"πες στον Χ να σου φτιάξει ένα Minimizer"

"πωλείται Χ1900ΧΤ με εγγύηση από xxx"

Καθώς και οποιοδήποτε link σε μαγαζί, εκτός του www.skroutz.gr

Τέλος, η κατηγορία "Τι, που, πόσο" θα μετονομαστεί σε "Τι, πόσο" και θα απαγορευτεί η αναγραφή οποιουδήποτε link ή μαγαζιού που φέρνει το προϊόν ή έχει καλή τιμή.

Αν η απάντηση είναι όχι, τότε τα παραπάνω επιτρέπονται, αλλά φυσικά αν κάποιος θέλει να κάνει παρουσίαση σε π.χ. Quad SLI 7950, μπορεί να το κάνει χωρίς να γράφει το μαγαζί απόπου τις προμηθεύτηκε, εκτός αν συμφωνήσει διαφορετικά με την ΔΟ του site.

Ακούω απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Δηλαδη αν πχ κανω εγω μια παρουσιαση ενος κουτιου απο το ΧΥΖ μαγαζι, να μην το αναφερω. Ας πουμε οκ...Οταν γινει μια επισημη παρουσιαση απο το lab, θα αναφερεται το μαγαζι απο το οποιο αγοραστηκε ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Δηλαδη αν πχ κανω εγω μια παρουσιαση ενος κουτιου απο το ΧΥΖ μαγαζι, να μην το αναφερω. Ας πουμε οκ...Οταν γινει μια επισημη παρουσιαση απο το lab, θα αναφερεται το μαγαζι απο το οποιο αγοραστηκε ???

Το ότι το κουτί έχει πολύ καλή ροή αέρα, δεν έχει να κάνει με το μαγαζί και δεν χρειάζεται να αναφερθεί. Αν όμως έχεις ένα σχόλιο για το service του μαγαζιού, καλοδεχούμενο, αν μιλάμε για περίπλοκες καταστάσεις. Αλλά σχόλιο του στυλ "το ΧΧΧ μαγαζί είναι υπέροχο γιατί μου το παραδώσανε σε μια μέρα" που γίνεται μόνο για να αναφερθεί το μαγαζί, δεν είναι ανεκτό και θα σβύνεται.

Link to comment
Share on other sites

τι λετε ρε παιδια , δλδ συγγνωμη να καταλαβω , θα φυγει η ενοτητα τι που ποσο στο παζαρι?

αν ναι εγω πως θα ειδοποιηθω για μια καλη προσφρα?

γιατι να μην την κοινοποιησω στους αλλους ωστε να επωφεληθουν , που στο κατω κατω ειναι ο σκοπος του φορουμ

γιατι να μην εχω το δικαιωμα του να γραφω οτι θελω σε ενα θρεντ απο τη στιγμη που δε παραβιαζονται οι κανονες

επισης , π[ρεπει να ξεκαθαρισουμε τι θα πει διαφημηση και τι θα πει "πληροφορηση" , δεν ειναι τα ιδια και τα 2.

και στο κατω κατω γιατι τα μελη να βρεθουνε στο μεσο μιας διαμαχης που εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι ξεκινησε, τι σκοπο εχει , και που θα καταληξει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

τι λετε ρε παιδια , δλδ συγγνωμη να καταλαβω , θα φυγει η ενοτητα τι που ποσο στο παζαρι?

αν ναι εγω πως θα ειδοποιηθω για μια καλη προσφρα?

γιατι να μην την κοινοποιησω στους αλλους ωστε να επωφεληθουν , που στο κατω κατω ειναι ο σκοπος του φορουμ

γιατι να μην εχω το δικαιωμα του να γραφω οτι θελω σε ενα θρεντ απο τη στιγμη που δε παραβιαζονται οι κανονες

επισης , π[ρεπει να ξεκαθαρισουμε τι θα πει διαφημηση και τι θα πει "πληροφορηση" , δεν ειναι τα ιδια και τα 2.

και στο κατω κατω γιατι τα μελη να βρεθουνε στο μεσο μιας διαμαχης που εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι ξεκινησε, τι σκοπο εχει , και που θα καταληξει.

Γιατί το TheLab δεν έχει τα μέσα να βρει αν ο Γιώργος δουλεύει στο Ebay και ο Μήτσος στο NewEgg και δεν μ'αρέσουν καθόλου τα μονομερή σχόλια του στυλ "μετονομάστε το σε Xtreme-TheLab", όταν Α) γίνεται ένα review από 3ο άτομο χωρίς να αναφέρει το μαγαζί και Β) οι κατηγορούντες είναι άμεσα εμπλεκόμενοι σε διαλόγους "στείλε ΡΜ στον ΧΧ να σου φέρει/φτιάξει/πουλήσει το πράγμα που θέλεις".

Link to comment
Share on other sites

Όχι

Από την στιγμή που δεν εκλαμβάνεται ως διαφήμιση, άμεση, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με παρουσίασεις προιόντων, blocks, κάρτες, chillers. Προφανώς και αν πολλοί ξέρουν που εργάζεται το παλικάρι που έκανε την παρουσίαση προβάλλει και την δουλειά του, έμμεσα και καλά κάνει.

Ακόμα και τότε όμως έχει σημασία πως θα το πάρει ο καθένας, αν ο άλλος βλέπει το πόστ με πρόθεση του δημιουργού του να διαφημιστεί ή απλά βλέπει μερικές φωτό και benches για το Χ προιόν..

Forum ήμαστε, απόψεις για τα μαγαζιά υπάρχουν, δεν νομίζω πως είναι σωστό να τις φιμώσουμε, αρκεί να γίνεται σε λογικά πλαίσια (more work for mods?)

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι ειπε ο Sol.

Εκτος κι αν συντρεχουν νομικοι λογοι, δεν θα ηθελα να απαγορευτει κατι τετοιο. Εμενα δεν με ενοχλει, αλλα απενταντιας με εχει βοηθησει σαν καταναλωτη που ψαχνει να βρει κατι χρησιμο ή τον βοηθανε να "αποφυγει" μια κακοτοπια (π.χ. κακο after sales στο ταδε μαγαζι). Το τελευταιο το εγραψα γιατι θεωρω οτι διαφημιση και δυσφημιση ειναι το ιδιο και το αυτο... και αν απαγορευτει το ενα πρεπει να απαγορευτει και το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν η απάντηση είναι όχι, τότε τα παραπάνω επιτρέπονται, αλλά φυσικά αν κάποιος θέλει να κάνει παρουσίαση σε π.χ. Quad SLI 7950, μπορεί να το κάνει χωρίς να γράφει το μαγαζί απ’όπου τις προμηθεύτηκε, εκτός αν συμφωνήσει διαφορετικά με την ΔΟ του site.

Το αυτό. Και από εκεί και πέρα, όποιος έχει τη μύγα, να την κρατήσει για πάρτη του

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως δεν πρεπει να κοπουν οι αναφορες... αλλα με καποιους ορους,πχ να μην γινεται συστηματικα απο καποια ατομα... δηλαδη η διοικηση να του κανει καποιες συστασεις αν γινεται συνεχως αυτο.

Δεν θα ηθελα να μην μπορει καποιος νεος στο φορουμ να μπαινει και να λεει ποιο μπλοκ να παρω και να του λεμε εκεινο το αλλο, και οχι του eleven. απο την στιγμη που δεν κανει διαφημιση. και απο την στιγμη που κοιταμε το συμφερον μας, με την εννοια οτι εχει καλυτερες επιδοσεις απο τα αλλα και τα αλλα ειναι ακριβοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω με αυτη τη λογικη γιατι το forum εκτος απο το να φτανεις cpu/memory στο θεο ειναι και ανταλλαγη αποψεων για τα διαφορα μαγαζια, για το service τους, το rma τους και κυριως τις προσφορες τους, ή τα προϊοντα που φερνουν. Δεν ξερουν ολοι το skroutz :)

Και στις παρουσιασεις καλο ειναι να αναφερεται το μαγαζι και η τιμη του προϊοντος, καθαρα για το συμφερον του καταναλωτη. Προσωπικα παντως εχω πιστη στην ΔΟ οτι μπορει σαφως να ξεχωρισει μια παρουσιαση ενος απλου μελους απο μια παρουσιαση/thread που εχει διαφημιστικο και μονο σκοπο. Αυτο συμφωνω απολυτα να σβηνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv

Και στις παρουσιασεις καλο ειναι να αναφερεται το μαγαζι και η τιμη του προϊοντος, καθαρα για το συμφερον του καταναλωτη. Προσωπικα παντως εχω πιστη στην ΔΟ οτι μπορει σαφως να ξεχωρισει μια παρουσιαση ενος απλου μελους απο μια παρουσιαση/thread που εχει διαφημιστικο και μονο σκοπο. Αυτο συμφωνω απολυτα να σβηνεται.

Εμείς μπορούμε. ’λλοι είναι αυτοί που μπερδεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια Πετρο ΔΕΝ πρεπει να κοπουν οι αναφορες σε μαγαζια και μαλιστα να αναφερονται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ οτι μαγαζια και αν ειναι γιατι αυτο σε απαλλασει καί απο ψαξιμο και απο πμ.

Kαι επι πλεον δεν θα παραξηγουνται αυτοι που ανοιγουν τετοια θεματα.

Ολα στην επιφανεια καθαρα και ωραια.

Εξαλλου αυτο εγραψα και στο ''αλλο γνωστο pretest θεμα''

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv

Προσωπικα παντως εχω πιστη στην ΔΟ οτι μπορει σαφως να ξεχωρισει μια παρουσιαση ενος απλου μελους απο μια παρουσιαση/thread που εχει διαφημιστικο και μονο σκοπο. Αυτο συμφωνω απολυτα να σβηνεται.

Συμφωνώ

Οι περιπτώσεις διαφημιστικής προώθησης βγάζουν μάτι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 15:02]

εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι ξεκινησε, τι σκοπο εχει , και που θα καταληξει.

καποτε, το TheLab ηταν μια οικογενεια. περασε ο καιρος, τα μελη της οικογενειας αυτης βρηκαν το δρομο τους. αλλοι σαν πωλητες, αλλοι σαν κατασκευαστες.

εκανε καθενας τη δουλεια του, εκαναν ολοι τη διαφημιση τους ομορφα και ησυχα και πρωτα απο ολα τζαμπα... μεχρι που καποια στιγμη, αρχισαν τα μαλλιοτραβηγματα.

- γιατι να κανεις εσυ διαφημιση;

- και ποιος να κανει;

- να κανω εγω μονο, εσυ να μην κανεις.

- και που τα βρηκες αυτα;

- λογαριασμο θα σου δωσω;

- κι αυτο γιατι το πουλας τοσο;

- οσο θελω το δινω, αν μπορεις δωσ' το κι εσυ τοσο.

αυτο που ζουμε φιλτατε, ειναι πολεμος ανταγωνιστων. τζαμπα (χωρις να πληρωσουν διαφημιση) μαγκες, αφου υπαρχουν οι καλοι διαχειριστες που πληρωνουν για ολα. και φυσικα τα ακουνε και απο πανω, γιατι επιτρεπουν στον ενα και το αλλο να αλλο να κανουν διαφημιση.

που θα καταληξει δεν ξερω αυτη η ιστορια. καποια στιγμη το TheLab θα κλεισει, καθως το κοστος του αυξανει μερα με τη μερα, χωρις να υπαρχει καμια υποστηριξη απο κανενα. ελπιζω τουλαχιστο, να μεινει σα μια καλη αναμνηση σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Σαφεστατα και πρεπει να αναφερονται τα ονοματα καταστηματων.Νομιζω οτι το ολο θεμα των τελευταιων ημερων εχει παρει πολυ μεγαλυτερη εκταση απο αυτην που του αξιζε.

Και εγω εχω εμπιστοσυνη στο lab για το ποιες αναφορες ειναι διαφημιστικες και ποιες οχι.

Δεν επρεπε καν να δημιουργηθει αυτο το thread.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

καποια στιγμη το TheLab θα κλεισει, καθως το κοστος του αυξανει μερα με τη μερα, χωρις να υπαρχει καμια υποστηριξη απο κανενα. ελπιζω τουλαχιστο, να μεινει σα μια καλη αναμνηση σε ολους.

Αυτο που κολλαει με το θεμα?Αν υπαρχει οικονομικο θεμα ζητηστε βοηθεια και εγω θα ειμαι απο τους πρωτους που θα συνεισφερω.

Το lab εχει ακομα παρειστικη/οικογενειακη ατμοσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.