Jump to content



AM2 65nm


gdp77

Recommended Posts

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Tι σε νοιαζει ρε Gdp

Eσυ δεν εισαι που ελεγες μαζι με κατι αλλους οτι θα τρεξεις να αγορασεις Core 2 :p

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 22:23]

ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ;

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=108884

Βεβαια που αλλου

- καπως offtopic

Tι xtremesystems.org τι thelab.gr

το ιδιο και το αυτο

με την διαφορα το οτι το ενα ειναι Ελληνικο

Μεχρι και στις ιδεολογιες των μελων μοιαζουνε απο αυτα που διαβασα :p

Link to comment
Share on other sites

Tι σε νοιαζει ρε Gdp

Eσυ δεν εισαι που ελεγες μαζι με κατι αλλους οτι θα τρεξεις να αγορασεις Core 2

Ναι πήγα Στουρνάρη, αλλά κοίτα να δεις ρε παιδάκι μου, δεν τους είχαν. Μου είπαν άμα ήθελα να παραγγείλω DELL XPS @ 1667 .

Λέω "άστο γι άλλη φορά" και πήρα έναν 4600+. Καλός είναι και αυτός. Ψιλοσέρνεται βέβαια, αλλά δε βαριέσαι...

:p :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 22:45]

Ναι πήγα Στουρνάρη, αλλά κοίτα να δεις ρε παιδάκι μου, δεν τους είχαν. Μου είπαν άμα ήθελα να παραγγείλω DEL XPS @ 1667 .

Λέω "άστο γι άλλη φορά" και πήρα έναν 4600+. Καλός είναι και αυτός. Ψιλοσέρνεται βέβαια, αλλά δε βαριέσαι...

:p :p

:hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 22:45]

Ναι πήγα Στουρνάρη, αλλά κοίτα να δεις ρε παιδάκι μου, δεν τους είχαν. Μου είπαν άμα ήθελα να παραγγείλω DEL XPS @ 1667 .

Λέω "άστο γι άλλη φορά" και πήρα έναν 4600+. Καλός είναι και αυτός. Ψιλοσέρνεται βέβαια, αλλά δε βαριέσαι...

:p :p

Αχ κακομοιρουλη τι βασανα τραβας και συ με τον ταπεινο 4600+ :p

Link to comment
Share on other sites

Από τα 130nm στα 90nm η AMD μας χάρισε το cold bug. Ελπίζω στη μετάβαση στα 65nm να μη τα κάνει χειρότερα. Τουλάχιστον να κλοκάρουν στο θεό με στοκ ψύκτρα, κοντά στα 4G καλά θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

1GHz πάνω από ένα απλό die shrink (όπως εικάζεται ότι θα είναι η μετάβαση στα 65nm) δε νομίζω να δούμε. Προσωπικά με 3.5 - 3.7 θα είμαι ευχαριστημένος. Λογικά κάπου θα πρέπει να χτυπήσει "οροφή" η αρχιτεκτονική Κ8 (αν δεν την έχει χτυπήσει ήδη στα 3.0GHz).

Από κει και πέρα θα ήταν προτιμητέα κάποια αρχιτεκτονική βελτίωση κατά τη γνώμη μου, έτσι ώστε να κλείσει η ψαλίδα με τον Conroe. Η εύκολη λύση θα ήταν μεγαλύτερη cache και ίσως βελτιώσεις στα decoder / prefetch units.

Το δεύτερο σενάριο βέβαια είναι αρκετά απίθανο, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε χτυπήσει 3.5G - 4G εύκολα με στοκ, με τη παρούσα απόδοση του Κ8 πυρήνα απλά θα καταλήξει να κυνηγά την intel στο παιχνίδι των τιμών. Μη ξεχνάμε το scaling του C2D, δεν είναι άλλωστε οτι η intel ζορίστηκε στον Χ6800, απλά δε χρειάστηκε να βγάλει κάτι πιο δυνατό για να περάσει την AMD.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι για την απόκτηση του εν λόγω cpu να έρθουν σε επικοινωνία μαζί μου,μαζί με το χρηματικό ποσό που που θα διαθέσουν για την αγορά του.Μετά απο το meeting που θα κανονιστεί,θα σας δέσω χειροπόδαρα και θα καταλήξουμε να πίνουμε ποτάκι κάπου στην ινδονησία..

Link to comment
Share on other sites

Αν δε χτυπήσει 3.5G - 4G εύκολα με στοκ, με τη παρούσα απόδοση του Κ8 πυρήνα απλά θα καταλήξει να κυνηγά την intel στο παιχνίδι των τιμών. Μη ξεχνάμε το scaling του C2D, δεν είναι άλλωστε οτι η intel ζορίστηκε στον Χ6800, απλά δε χρειάστηκε να βγάλει κάτι πιο δυνατό για να περάσει την AMD.

Κάποια πράγματα δε γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη. Αν χρειαστεί η AMD να κηνυγήσει στο παιχνίδι των τιμών μέχρι τον K8L, θα το κάνει. Αν μπορέσει να κλείσει την ψαλίδα με τον AMD 65nm, επίσης θα το κάνει. Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες στο παιχνίδι. Μην ξεχνάς ότι το πέρασμα στα 65nm θα σημαίνει και περισσότερους πυρήνες / wafer, που θα επιτρέψουν στην AMD να κάνει οικονομία και να έχει μεγαλύτερα κέρδη.

Όσο για το scaling των C2D, θα συμφωνήσω, αλλά να είσαι σίγουρος ότι η ψαλίδα θα κλείσει ούτως η άλλως στους quad core σε multithreading περιβάλλοντα. Εκεί η Intel θα πληρώνει τα μειονεκτήματα της αρχιτεκτονικής της. 2 πυρήνες κολλημένοι μεταξύ τους ( effective quad core) θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν το κοινό bus κάθε φορά που θα χρείάζεται να ανταλλάξουν δεδομένα. Από την άλλη η AMD δεν έχει τέτοια προβλήματα με το Hypertransport, με αποτέλεσμα να έχει near linear scaling σε multi-core cpu. Με τις παρούσες αρχιτεκτονικές, η Intel θα υποφέρει κάθε φορά που θα πρέπει να "Κολλήσει" Πυρήνες μεταξύ τους για να ανταγωνιστεί την AMD. Θα φτάσει η στιγμή που οι αλχημείες του τύπου "είμαι η Intel , κάνω die-shrink, χώνω 4 MB cache και καταστρέφω τον ανταγωνισμό" δε θα έχουν τα αποτελέσματα που έχουν σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η ψαλιδα ειναι τετοια αυτη τη στιγμη που χωρις αλλαγη στην αρχιτεκτονικη το μελλον μου φαινεται δυσοιωνο για την AMD.

Ας δουμε τα στοιχεια:

Αυτη τη στιγμη ενας conroe με 4mb cache, ειναι ισαξιος με εναν Α64 περιπου 200MHz παραπανω. Και επειδη μιλαμε για μοντελα γυρω στα 2.4GHz, αυτα τα 200MHz μεταφραζονται σε περιπου 10%.

Στοιχειο νο2 : Ενας conroe με 4mb cache χτυπαει ευκολα τα 3.5GHz με αερα.

Συμπερασμα : Χωρις αλλαγη αρχιτεκτονικης, για να γινει ανταγωνιστικος ο Α64, πρεπει με το die shrink να μπορει και αυτος με αερα να χτυπαει ευκολα τα 3.8GHz...

Λετε να γινει κατι τετοιο? Ειδωμεν...αλλα δε το βλεπω ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η ψαλιδα ειναι τετοια αυτη τη στιγμη που χωρις αλλαγη στην αρχιτεκτονικη το μελλον μου φαινεται δυσοιωνο για την AMD.

Το μέλλον δεν είναι καθόλου δυσοίωνο για την AMD. To παιχνίδι παίζεται σε πολλούς τομείς.

scientia @ amdzone

So, if we were to add up all of the advantages that Intel has lost 2002, these would include:

1. Loss of assurance of the highest performing architecture (briefly with K7 but convincingly after 2.2Ghz Athlon 64).

2. Loss of 300mm FAB advantage (by end of 2006 with FAB 36 at 50%).

3. Loss of monopoly marketing advantage (since lawsuit).

4. Loss of server market advantage (to a limited degree with Athlon MP but truthfully with sales of Opteron in volume in 2H 05).

5. Loss of standards dominance (when Microsoft refused to follow an Intel alternative 64 bit standard).

6. Loss of 3rd party coercive delay (when AMD released a supporting chipset in combination with K8 ).

7. Loss of 1st Tier Server advantage (to some degree in 2005 but more fully in early 2006 with increased offerings from Sun, IBM, HP, and Dell).

8. Loss of P4 memory bandwidth advantage (with K8 support of DDR2 at a higher clock).

9. Loss of HPC momentum. (mid 2005 when Opteron HPC systems surpassed new Intel Prescott systems).

10. Loss of growing market advantage. (Intel was able to continue growing slowly even as AMD took share by expanding into new markets until late 2005. This behavior, however, has not worked in 2006. Apparently, AMD has now caught up to the rate of expansion).

11. Loss of overwhelming engineering design advantage (AMD has gained enough income in 2006 to support a larger design staff).

12. Loss of manufacturing process advantage (to a small degree with 130nm SOI, but convincingly with AMD's release of 90nm SOI and its continued process partnership with IBM).

13. Loss of chipset sales and solutions advantage. (with purchase of ATI in late 2006).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Blinky [Σήμερα, στις 17:09]

Δυστυχως η ψαλιδα ειναι τετοια αυτη τη στιγμη που χωρις αλλαγη στην αρχιτεκτονικη το μελλον μου φαινεται δυσοιωνο για την AMD.

Fact1.

Ας δουμε τα στοιχεια:

Αυτη τη στιγμη ενας conroe με 4mb cache, ειναι ισαξιος με εναν Α64 περιπου 200MHz

fact2 & Βάλε κάτι παραπάνω . Κανα 500ρια mhz [μεσο ορο εφαρμογών, o 6600 κερνάει τσαγάκι τον fx σε ΟΛΑ οπως έχουμε δει στα άπειρα link απο τον ΜΑΪΟ ώς τώρα]

Αυτο που έχει σημασία πάντως είναι πως οι a64 παλευουν για τα 3ghz. Την στιγμή που οι Conroe παλευουν για τα 4ghz. <----[και πιο πολύ δεν ειναι θέμα cpu αλλά mobo το limit.] Οποτε έχουμε μια διαφορά της τάξεως 1ghz περιπου~ υπολόγισε και την ''ανωτερότητα'' των Conroe mhz-vs-mhz και πάει πολύ μακριά η βαλίτσα. Με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε , να αμπελοφιλοσοφούμε πώς η πολυαγαπημένη μας amd δεν θα το αφήσει έτσι και και και . Και σχολιάζοντας και αρχιτεκτονικές που ΔΕΝ έχουμε δει ακομη [4core] . Κατανοήσαμε την υπάρχουσα και θα αναλύσουμε και την επόμενη . :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που έχει σημασία πάντως είναι πως οι a64 παλευουν για τα 3ghz. Την στιγμή που οι Conroe παλευουν για τα 4ghz. <----[και πιο πολύ δεν ειναι θέμα cpu αλλά mobo το limit.] Οποτε έχουμε μια διαφορά της τάξεως 1ghz περιπου~ υπολόγισε και την ''ανωτερότητα'' των Conroe mhz-vs-mhz και πάει πολύ μακριά η βαλίτσα. Με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε , να αμπελοφιλοσοφούμε πώς η πολυαγαπημένη μας amd δεν θα το αφήσει έτσι και και και .

1) Θεωρώ ότι είσαι off-topic. Το thread αφορά μελλοντικές τεχνολογίες και συ μας λες πράγματα που ξέρουμε. Δηλαδή τι μας είπες? Ότι ο conroe είναι ανώτερος; Μπράβο. 800.000 άλλα τόσα threads και review μας το λένε.

Και σχολιάζοντας και αρχιτεκτονικές που ΔΕΝ έχουμε δει ακομη [4core] . Κατανοήσαμε την υπάρχουσα και θα αναλύσουμε και την επόμενη .

2) quad core δεν έχουμε δει, έχουμε δει όμως 4-way Opterons & Woodcresr, 8-way Opterons.

3) Από τα λεγόμενά σου φαίνεται να πιστεύεις ότι το μέλλον μιας εταιρείας είναι δυσοίωνο επειδή το desktop cpu της μίας είναι ταχύτερο και αποδοτικότερο από αυτό μιας άλλης. Ειλικρινά πιστεύω ότι βλέπεις μόνο το 1/100 των παραγόντων που κρίνουν το μέλλον μιας εταιρείας.

Σε παρακαλώ λοιπόν, άσε μας να αμπελοφιλοσοφούμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.