Jump to content



AM2 65nm


gdp77

Recommended Posts

Ισως και εγω να μην το εθεσα σωστα λεγωντας οτι το μελλον ειναι δυσοιονο για την AMD. Δεν εννοουσα οτι θα κλεισει, αν ειανι δυνατον, εχει περασει και πολυ χειροτερα. Προσωπικα δεν με ενδιαφερει καθολου τι θα κανει στους servers ή στα moblie ή οπουδηποτε αλλου, μονο το desktop με νοιαζει γιατι σε αυτο ειμαι αγοραστικο κοινο εγω!

Αυτο που εννοουσα λοιπον ειναι οτι δυσκολα θα αποτελεσει την επιλογη μου για CPU στην επομενη αναβαθμιση μου. Και το γιατι το εξηγω....τωρα αμα γινει κανενα θαυμα το ξανασυζηταμε, αλλα δε το βλεπω να γινεται απλα με ενα die shrink και χωρις καινοτομιες...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

gdp77@ Δεν ανέπτυξα δικό μου θέμα συμπλήρωση πανω στου φίλου Blinky εκανα μην τρελένεσαι, , μπορειτε να συνεχίσετε τα γιουπι καϊ εϊ , [σε 5 πόστ η πρώτη σοφή κουβέντα ηταν του Chroma που σωστά συμπλήρωσε πώς τα nm δεν φέρνουν την ευτυχία., αλλά καμια φορά φέρνουν και το coldbug κλπ κλπ . σου λέει κάτι αυτό για την ''σοβαρη συζήτηση σου?]

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι το ΑΜ2 στα 65nm. Αν εξαιρέσουμε κάποιες βελτιώσεις στον mem controller που θα έχει, αν θυμάμαι καλά, το rev G, από εκεί και πέρα θα έχουμε μια μείωση του μεγέθους της cpu που θα δώσει την ευκαιρία στην AMD να φτιάξει περισσότερους και να πουλήσει φτηνότερα.

Το αν θα κερδίσουμε σε overclocking και πόσο καθώς και το αν θα καταναλώνουν λιγότερο τα chips και πόσο μένει να το δούμε σε μερικούς μήνες.

Μην ξεχνάμε τον Prescott.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 23:37]

H AMD πάντως είπε ότι θα είναι καλύτερος.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι πήγα Στουρνάρη και ρώτησα αν έχουνε κι εκείνοι γελούσαν... :(

Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου τρώς πόρτα.

Δεν τον έχει ανακοινώσει ακόμα. Με ποιον γελούσαν;

Γελούσαν με κάποιον που είχε πάει νωρίτερα και είχε ζητήσει και αυτός αλλα το ξεχασε ...

Link to comment
Share on other sites

Γελούσαν με κάποιον που είχε πάει νωρίτερα και είχε ζητήσει και αυτός αλλα το ξεχασε ...

Εγώ ποτέ δε ζήτησα Α64 65nm, άρα με άλλον γελούσαν.

Περίεργο που ένα thread που αφορά τους ΑΜD 65nm έρχονται να το spam-άρουν intel fans. Δε θα με παρασύρετε σε επιθετικά σχόλια, για να με "επαναφέρουν εις την τάξιν" οι admins πάλι.

Επί του θέματος παρακαλώ πολύ.

@chosen. H συμπεριφορά σου απέναντί μου είναι απαράδεκτη. Σε παρακαλώ πολύ να την επαναπροσδιορίσεις.

Link to comment
Share on other sites

To Fab36 αυτή τη στιγμή κάνει sampling στα 65nm και λογικά από τις αρχές του 2007 το Chartered. H AMD ενσωματώνοντας το ΑPM στα fabs της, μπορεί να περάσει πολύ γρήγορα από το sampling στη μαζική παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Automated Precision Manufacturing (APM)

AMD has created an entirely new and differentiated manufacturing model. It emphasizes speed, accuracy and agility across AMD's manufacturing operations to better respond to, and fulfill, the needs of our customers. We call it Automated Precision Manufacturing (APM).

AMD has been developing and implementing APM in its fabs for the past 15 years. Now in its third generation, APM consists of hundreds of AMD patented and patent-pending technologies that dynamically and automatically adjust fab operations. This automated decision making results in faster customer response, quicker technology transitions, better quality and higher efficiencies.

For over a decade, APM has allowed AMD to run multiple technology flow variations in its fabs simultaneously, in a fully automated and seamless fashion. Today, this allows for dozens of product types and speed grades to be manufactured in a single AMD fab, using the same tool sets and production lines.

This mixed-mode manufacturing is a hallmark of AMD's unique manufacturing model, and is a fundamental enabler of AMD's tremendous production efficiency. It is also a key driver of AMD's rapid technology transitions, by allowing AMD to run research and development wafers in line with actual product wafers, on the same tools and equipment and without interrupting volume production.

APM does most of the work. It optimizes the manufacturing and corrects any mistakes and refines the process. Thats why AMD has much better yeilds than intel when they start on a new process. At this point the K8L should be almost out the door. '
Slower time from prototype to production (it still takes Intel 2 months to do this whereas AMD can do it the same day).
Difficulty duplicating prototype quality (this has been shown with the lower quality of stepping 6 versus stepping 5. In contrast, AMD's process continuously improves automatically). All three of these problems are caused by Intel's older manual oversight process compared to AMD's more advanced and more automated APM control software.

Αν ψάξεις θα βρεις διάφορα Links για το APM. Απλά η AMD θέλει 2 περίπου βδομάδες (κάποιοι λένε μία μέρα) για να περάσει από το sampling στην μαζική παραγωγή. H Intel για την ίδια διαδικασία θέλει περίπου 2 μήνες.

Φυσικά και δεν δουλεύω σε fab της AMD. Από τις πληροφορίες που υπάρχουν στο net κοιτάω να βγάλω κανά συμπερασμα... ’ρα μπορεί και όλα τα παραπάνω να είναι ανακριβή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

@chosen. H συμπεριφορά σου απέναντί μου είναι απαράδεκτη. Σε παρακαλώ πολύ να την επαναπροσδιορίσεις.

Δε νομίζω να ειπώθηκε τίποτα από μένα για σένα. Ένα ποστ έχω κάνει όλο κι όλο στο thread, για κάτσε να το ξαναδώ λίγο, μπας και βρω την "απαράδεκτη συμπεριφορά":

Αρχική απάντηση από Chosen

H AMD πάντως είπε ότι θα είναι καλύτερος.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι πήγα Στουρνάρη και ρώτησα αν έχουνε κι εκείνοι γελούσαν... :(

Α, μάλιστα, τώρα το βλέπω και γω... Όλα τα υπονοούμενα δείχνουν απαράδεκτη συμπεριφορά προς εσένα: "AMD", "καλύτερος", "πήγα", "αν", "κι", "Η"...

Ή το προαναφερθέν δηλαδή, ή απλά ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 01:14]

To Fab36 αυτή τη στιγμή κάνει sampling στα 65nm και λογικά από τις αρχές του 2007 το Chartered. H AMD ενσωματώνοντας το ΑPM στα fabs της, μπορεί να περάσει πολύ γρήγορα από το sampling στη μαζική παραγωγή.

........Βρε ποιόν μου θυμίζεις?.......ποιόν μου θυμίζεις?......Θα το βρώ που θα μου πάει?...... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Αρχική απάντηση από Alien1

Tι σε νοιαζει ρε Gdp

Eσυ δεν εισαι που ελεγες μαζι με κατι αλλους οτι θα τρεξεις να αγορασεις Core 2 :p

Βεβαια που αλλου

- καπως offtopic

Tι xtremesystems.org τι thelab.gr

το ιδιο και το αυτο

με την διαφορα το οτι το ενα ειναι Ελληνικο

Μεχρι και στις ιδεολογιες των μελων μοιαζουνε απο αυτα που διαβασα :p

Αρχική απάντηση από Alien1

Αχ κακομοιρουλη τι βασανα τραβας και συ με τον ταπεινο 4600+ :p

Alien1 δες λίγο τις απαντήσεις του "Whatever" μιας και βλέπω έχετε αρκετά κοινά (ίδιο στυλάκι, ειρωνίες, καυστικές υπογραφές, κτλ) και έχε τον νου σου γιατί έγινε bannaned αυτός. ;)

http://www.thelab.gr/search.php?s=&action=showresults&searchid=2082383

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.