Jump to content



Νεος Η/Υ


GdamprXP

Recommended Posts

Λέω τελικά να αφήσω στην άκρη τον παλιό μου Barton και να αγοράσω ένα νέο Η/Υ. Για δείτε λίγο την σύνθεση και πείτε μου την γώμη σας.

Cpu: intel core duo 6600

RAM: 2 x 1GB ocz golden 667

m/b : εδώ θέλω να μου πείτε την γνώμη σας

vga: ASUS EXTREME EN7600GT 2DHT 256M PCI-E

H.D. 2x MAXTOR 6V300F0 HDD 300GB - 16MB - SATA2

Τροφοδοτικό έχω ένα Tagan 420w και λέω να μην το αλλάξω. Τώρα για κουτί αρχικά σκεύτικα το soprano της thermatake αλλά όταν το είδα από κοντα άλαξα γνώμη. Μου φάνηκε πολύ κακή η ποιότητα κατασκευής του. Εχετε να πρωτίνετε κάτι σε αύτα τα χρήματα που κοστίζει? (75ευρω). Αυτά.. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Aν ειναι να ασχοληθεις με OC μηπως θα ηταν καλυτερα να πηγαινες σε 800αρες μνημες;; Μην παρεις Maxtor μιας και μετα απο μερικους μηνες ειναι τελειως αθορυβοι (σκανε) πηγαινε καλυτερα στους seagate 7200.10 320GB και γρηγοροτεροι και πολυ πιο αξιοπιστοι και με 5 χρονακια εγγυηση.. Απο τροφοδοτικο ισως να μην σου φτασει ειδικα για OC. Για ριξε μια ματια εδω http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp να υπολογισεις ποσα watt χρειαζεσαι προσθεσε και μερικα ακομα να εχεις και θα βρεις ποσα χρειαζεσαι..

Για κουτι κοιτα λιγο αυτο http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=225997&Merchant_Id=1&sts_cid=3

ειναι αρκετα ποιοτικο και ευρυχωρο..

Link to comment
Share on other sites

O H/Y είναι για γενική χρήση. Παιχνίδια παίζω αρκετα αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου η ανάληση μόνο η ταχύτητα. Τώρα για τον 6300 δεν ξέρω δεν μου αρέσουν τα 2mb ή μάλλον μου αρέσουν πιο πολύ τα 4mb του 6600. Ο/C δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τα χρήματα που δίνω είναι 1000ευρω. Για τους Maxtor δε το ήξερα οι w.d. τι λένε? Το κουτί θα πάω να το δω απο ευδομάδα απο κοντα. Αρκετά καλό μου φένετε. Θα αγοράσω μόλις έρθουνε στα καταστήματα oi core duo. Ξέρετε αν θα πέσουν οι τιμές? αξίζει να περιμένω κανα μήνα ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

ασε τους maxtor στη ακρη και δες σε seagate 7100.10 με ncq & 16mb. (εγω εχω 320 gb και ειναι πολυ γρηγορος σε σχεχη με τον wd)

κουτι δες κανα chieftecοειδες.

Γενικα συμφωνω με τον ARVAS

Link to comment
Share on other sites

Κι από εμένα όχι σε Maxtor. Καλύτερα σε seagate ή WD. και οι δύο καλοί είναι απλά λίγο πιο ποιοτικός ο seagate και λίγο πιο ακριβός! Για Μ/Β πήγαινε σε asus. Καλύτερα περίμενε κανά μήνα ακόμα γιατί δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή καλά Μ/Β για conroe. Εννοώ σε λογική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Δυσκολα θα δείξει τα δόντια του ένας Ε6600 με 7600GT. Καλύτερα Ε6300 και μια καλύτερη VGA, αν φυσικά θα παίξεις παιχνίδια.

απο την αλλη παλι ...μια χαρα ειναι....σε μερικους μηνες πας σε κατι καλο σε dx10!

Μολις ειδα τη περιγραφη αυτο σκεφτηκα!

για σκληρο συμφωνω...(μακρυα απο μας)

Μητρικη ...πρεπει να δωσεις καμμια 250αρα περιπου...εκτος αν δοκιμασεις την τυχη σου με μια gigabyte ds3 στα 160κατι €!

Τροφοδοτκο απλα μην αγοραζεις για αρχη και αν δεις οτι χρειαζεσαι παιρνεις ενα!

(εκτιμηση μου ειναι οτι δεν χρειαζεσαι...-εκτος αν θες να καμαρωσεις τον conroe σου στα 3600+++ Mhz με μια καρτα να βγαζει φωτιες ολα αυτα σερβιρισμενα με μερικους καλοευδιαθετους 12αρηδες ανεμηστηρες και μερικες λαμπες να προσθετουν το κατιτις!

(το παρακανα εεε???:p)

και μερικα κουτια

κουρτινα 1

κουρτινα 2

κουρτινα 3

κουρτινα 4

αν και κλασσικα ...δεν νομιζω να το εχουν!(το θελα καποτε..)

και ο Μr.Zong?

(για καποιον αδιευκρινιστο λογο ...δεν με χαλαει)

Link to comment
Share on other sites

Όσο αναφορά τη cpu.... σε 32bit περιβάλλον είναι καλύτερα conroe αλλα σε 64bit μίπως ο athlon μειώνει την ψαλίδα? Σκευτωμαι να πάρω το mobo asus p5w dh deluxe τι λέτε? Για δίσκους με πείσατε θα πάω σε 2 seagate 7100.10 με ncq & 16mb στα 320gb.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου μόνο πως η cpu που πόσταρες (Ε6600), είναι σε όλα τα συγκρητικά καλύτερη από τον μέχρι τώρα κορυφαίο FX-62. Δε συζητάμε καν για overclocking.. εκεί η ψαλίδα ανοίγει ακόμα υπερ 6600. Οπότε τι το ψάχνεις? Αυτή τη στιγμή οι conroe και ειδικά ο 6600 είναι ένα βήμα παραπάνω. Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και στα 64-bit. Απλά κάμε υπομονή λίγο καιρό για το Μ/Β. Εξάλλου και οι conroe στην Ελλάδα θα ξεκινήσουν να πωλούνται επίσημα μετά τις 30/8. Μη κοιτάς που έχουν βγάλει τιμές σε μερικά μαγαζιά... δεν είναι κανένας διαθέσιμος...

Link to comment
Share on other sites

μεινε σε conroe ..

δισκους δεν ξερω αν χρειαζεσαι 600γιγα ...

μαλλον πας για raid 0 αλλα κοιταξε και το ενδεχομενο για ενα 320 και ενα 75αρη raptor..

Eνδεχεται να σε βολεψει καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

raptor δε μπορώ να πάρω γιατι χρειάζωμαι πάνω απο 600GB. Εννοείτε το raid φυσικά. Για το mobo που ανέφερα πιο πάνω δε μου είπατε τι γνώμη σας (asus p5w dh deluxe). Έχω την εντύπωση πως ο athlon προσέφερε καλύτερη απόδοση σε 64 bit περιβάλον λόγο ανώτερης αρχιτεκτονικής. Διαβάζωντας για το νεο conroe δεν είδα πουθενά να έχει βελτίωση σε αυτό το τομέα παραμένει το ΕΜ64. κάνω λάθος ? Υπάρχουν conroe στην αγορά πάντως αυτη τη στιγμή. Έχουμε κανένα νεότερο απο την πλευρά της ΑΜD ?

Link to comment
Share on other sites

Νεότερη αρχιτεκτονική έχουν οι conroe. ’ρα προφανώς και ανώτερη και πιο προσαρμοσμένη στα νέα δεδομένα... 64-bit. Οπότε μη το σκέφτεσαι καν αυτό με τα 64-bit, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Οι νέες τεχνολογίες μην ξεχνάς ότι προσαρμόζονται στα 65nm τη στιγμή που όλοι οι AMD είναι ακόμα στα 90nm. Τα νέα από AMD πάντως αν επιμένεις τόσο είναι τα εξής: Νέο socket AM3 από νοέμβρη περίπου. Το οποίο λένε ότι θα δέχεται τους ΑΜ2 επεξεργαστές. Και νέοι επεξεργαστές στα ίδια όμως χαρακτηριστικά, οι οποίοι ως μόνη διαφορά από τους τωρινούς θα έχουν το energy efficient δηλαδή πιο λίγο ενεργβόροι. (Κάτι που υπάρχει ήδη στους conroe...!) Αν μπορείς πες μου και που βρήκες conroe διαθέσιμο γιατί εγώ ξέρω πως θα αρχίσουν να πωλούνται από 31/8 στην Ελλάδα ύστερα από εντολή της Intel....

Link to comment
Share on other sites

Στο zero one υπάρχουν διαθέσιμοι μετα απο τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το κατάστημα. Αυτό που μου λές για νέα αρχιτεκτονική δυσκολεύωμαι να το καταλάβω. Στην ουσία μια cpu mobile pentium M είναι που δανείζεται κάποια στοιχεία απο τους Pentium D και κάτι πρόσθετα όπως shared cache κτλ. Καλά όλα αυτά αλλα δυσκολεύωμαι να καταλάβω που είναι το νέο. Γιαυτό και επιμένω και λέω τι κάνει στα 64bit αφού στηρίζεται στο παλιό και προβληματικό έχω την εντύπωση ΕΜ64. Υπάρχουν μετρίσεις στα 64bit? Σύγουρα είναι πιο μπρωστά οι conroe αλλά πόσο? Μιας και το μέλλον με τα windows vista είναι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κάποιος από τους δύο μάλλον έχει μπερδευτεί. Εσύ μιλάς για desktop computers ή για laptops?? Γιατί αυτά που γράφεις περί πυρήνων δεν ισχύουν στα desktop για τα οποία μιλάω εγώ... Αν είναι πες μου και θα σου εξηγήσω καλύτερα τα περί νέας αρχιτεκτονικής...

Link to comment
Share on other sites

Θελω εγω φιλε μου!Με ενδιαφερει να ασχολουμε με τετοια θεματα και κυριως με καινουριες τεχνολογιες(για επιτραπιζιο εννοειται)!Αν δεν σου ειναι κοπος εξηγησε μου.Και κατι αλλο τοσο νωρις θα βγει το αμ3 και αν ειναι αληθεια αυτο τοτε γιατι ι αμδ εβγαλε το αμ2 ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.