Jump to content



Νεος Η/Υ


GdamprXP

Recommended Posts

Το ΑΜ2 δεν είχε την επιτυχία σε επιδόσεις που να ξεχωρίζει πάρα πολύ από το 939 και γι'αυτό η ΑΜD προχωράει σε νέα ανανέωση τόσο σύντομα.. συν του ότι πρέπει να "απαντήσει" στην Intel με κάτι πιο νέο. Οπότε μη σε ανησυχεί αυτό, εξ'άλλου θυμήσου ότι η INTEL είχε λανσάρει στην αγορά σχεδόν ταυτόχρονα δύο γενιές επεξεργαστών, τους 8χχ και τους 9χχ οι οποίοι παρ'όλο που είχαν το ίδιο socket στην ουσία δημιούργησαν σύγχηση μιας και υποστηριζόντουσαν από άλλα Μ/Β!Αφού οι 8χχ είχαν αρχιτεκτονική 90 nm ενώ οι 9χχ 65 nm. Γενικότερα αυτά γίνονται από τέτοιες εταιρίες αφού η τεχνολογία καλπάζει με ταχύτατους ρυθμούς. Μη σου φαίνεται παράξενο!

Τώρα για τους conroe... o φίλος είπε κάτι για τους πυρήνες. Όμως αυτό που λέει ισχύει κατά ένα βαθμό στα laptop. Στα desktop ο πυρήνας είναι ολοκαίνουργιος και ονομάζεται conroe. Oι αντίστοιχοι επεξεργαστές ονομάζονται core 2 duo. Ενώ στα laptop core duo σκέτο! Οπότε οι core 2 duo δεν έχουν να κάνουν με τους pentium M και τους pentium D. Όταν λέμε νέα αρχιτεκτονική εννοούμε εντελώς νέα εσωτερική σχεδίαση του επεξεργαστή με νέα χαρακτηριστικά και διαφορετικό πυρήνα!Επίσης η νέα τεχνολογία και οι νέες εξελίξεις γίνονται στα 65nm και όχι στην ξεπερασμένη πλέον αρχιτεκτονική των 90nm.Πληροφοριακά στα επόμενα χρόνια η Intel θα φέρει επεξεργαστές στα 45nm! Τέλος ο λόγος που λέμε περί νέας τεχνολογίας είναι γιατί απλούστατα θα συμβαδίζουν σίγουρα και καλύτερα στα νέα δεδομένα και ειδικά στα 64bit windows vista.Εξ'άλλου αυτό που θα χρειάζονται κυρίως να vista θα είναι μεγαλύτερη RAM και πιο γρήγορη.Γι'αυτό και η INTEL βάζει μεγάλο L2 cache που βοηθάει στην ουσία στην ταχύτερη "συνεργασία" CPU και RAM... (ότι ακριβώς χρειάζονται και τα vista...). Με λίγα λόγια αυτό που κατάφερε η Intel είναι να φτιάξει έναν επεξεργαστή λίγο καλύτερο από τον αδιαμφισβήτητα εως τώρα κορυφαίο FX-62, στο 1/3 περίπου της τιμής του...! Και γι'αυτό αξίζει αυτή τη στιγμή αν κάποιος θέλει έναν εντελώς καινούργιο Η/Υ να πάει σε core 2 duo..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Δεν διαφωνώ με όλα τα παραπάνω αλλά επιμένω πως ο conroe είναι ένα κράμα απο Pentium M και Pentium D. Ο Pentium M είχε μικρή συχνότιτα λειτουργίας και μεγαλύτερες επιδώσεις και η κατανάλωση του ήταν μικρή. Αργότερα παρουσιαστηκαν οι νέοι Mobile της intel (Yonah διπύρινοι). Έτσι ο conroe είναι ένας yonah με τα εξής νέα χαρακτιριστικά 1)Wide Dynamic Execution (Στον ίδιο κύκλο ρολογιού είναι δυνατή η εκτέλεση περισσότερων εντολών) 2)Advanced Smart Cache (και οι 2 επεξεργαστές χρησιμοποιούν τα 4ΜΒ cache χωρίς δεσμεύσεις) 3) Advanced Digital Media Booster (βελτιώνει τις επιδώσεις όταν εκτελούντα εντολές SSE, α και επι την ευκαιρία έχει και νέες εντολες SSE4 4) Smart Memory Access (Βελτιώνει το memory bandwidth) Αυτά απο τους Yonah... Τώρα απο τους Pentium D δανείζεται το LGA775 Socket και το ΕΜ64. Δε νομίζω να μιλάω για laptop ούτε και μπερδευτικα

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρακτηριστικά που ανέφερες είναι σωστά και ισχύουν. Απορώ που ενώ τα ξέρεις επιμένεις πως θα είναι πιο αργοί στα Vista!! Δε θέλω όμως να σε πείσω για τίποτα απλά αναφέρω αυτά που γνωρίζω. Τώρα αν εσύ επιμένεις τόσο οκ! Δε θα σου αλλάξω εγώ γνώμη! Πάντως όπως και να το δεις, στα Vista θα είναι κι εκεί καλύτεροι.. γιατί παίζουν και οι μνήμες. Αν δεν εμπιστεύεσαι αυτά που έγραψα πήγαινε σε ΑΜD που τους ξέρεις και καλύτερα.... :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πως θα είναι πιο αργοι στα vista . Αυτο που είπα είναι αν οι amd μειώνουν την ψαλίδα κάπως σε 64bit περιβάλον. Ενοείτε πως θα εξακολουθούν να είναι πιο αργοι. Αυτο που ρώτησα είναι το πόσο θα είναι πιο αργοι. Και αυτο γιατί δεν διάβασα εναφορές για αλλαγη του σετ εντολών ΕΜ64 το οποίο είναι προβληματικό και κατώτερο(νομίζω) απο αυτό που ενσωματωνουν οι AMD. Αυτό που αναφέρεις για τα 65nm θα σου πω πως και οι pentiumD εκει κατασκευαζωνται και όμως απέχουν πολύ απο τους athlon που κατασκευάζωνται στα 90nm. Δε λέω πως δεν είναι σημαντικό απλά μια διαπίστωση έκανα. Αυτό που λες οτι παίζουν και οι μνήμες δε μπορώ να το καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

To ότι κατασκευάστηκαν στα 65nm (και ήταν οι πρώτοι) σαφώς και δε σημαίνει ότι θα είναι και καλύτεροι από τους καλούς στα 90nm. Όμως δες την εξέλιξη αυτής της αρχιτεκτονικής π.χ conroe και όχι την αρχή της. Αν και τα δυνατά μοντέλα της σειράς 9χχ τα πήγαιναν μια χαρά σε επιδόσεις εκτός από τον κορυφαίο FX-62 που εκεί δεν υπήρχε σύγκριση.

Στα vista θα παίζει μεγάλο ρόλο τι μνήμες θα έχεις και πόσο γρήγορες θα είναι, αυτό θα είναι το σημαντικό για να τρέχουν καλά τα vista αυτό εννοώ.

Τώρα το πόσο και αν μειώνουν κάπως την ψαλίδα δεν το ξέρει κανείς προφανώς αφού δεν έχουν ακόμα βγει σοβαρά προγράμματα στα 64 bit! Οπότε μην το ψάχνεις! Το σίγουρο είναι πως με τους υπάρχοντες athlon η διαφορά θα υπάρχει και πάλι. Και ξέχνα αυτό το ΕΜ64! Δεν υπάρχει λόγος να σε προβληματίζει κανένα σετ εντολών.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά διαβάζωντας σε ενα site σήμερα βγαίνουν αληθινοί οι φόβοι μου. Το ΕΜ64Τ είναι το ίδιο προβληματικό σετ εντολών που έχουν όλοι οι Pentium. Κρίμα. Θα το ξανασκευτώ για το αν θα παω σε conroe. Όχι οτι δεν είναι μπρωστα σε επιδώσεις αλλά δε μου κάθεται καλα να δώσω περι τα 320ευρω για κάτι που έχω αμφιβολίες. Τα 140ευρω που ζητάει ο 3800 Χ2 νομίζω πως μου τεριάζουν καλύτερα. Για δείτε και ένα συστημα που το σκευτωμαι σοβαρά και πέιτε μου τι γνώμη σας

AMD Athlon64 x2 Dual Core

CASE : THERMALTAKE VA8000BWS ARMOR BLACK 148.40

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ : MSI VGA NX7600GT-T2D256EΖ PCI-E RETAIL 193.00

CPU : AMD ATHLON64 X2 4200+ 2.00GZ AM2 BOX 180.00

M/B : MSI K9N-PLATINUM 115.00

ΜΝΗΜΗ RAM : OCZ PC2-6400 EL DDR2 2048MB (2X1024 MB) GOLD 237.92

GX XTC DUAL CHANNEL KIT

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ : SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3320620AS 320GB 104.60

16MB SATA2 NCQ

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ : SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3320620AS 320GB 104.60

16MB SATA2 NCQ

Σύνολο_______________________________________________________ 1083,52

Link to comment
Share on other sites

To EM64T η intel δε το άφηνε στάσιμο αλλά το βελτίωνε πχ. Ε0 σε G1 step, σίγουρα δεν είναι το ίδιο. Ο conroe δε φαίνεται το ίδιο αποδοτικός σε 64bit όσο ο Α64, σε ένα test στο xbit κατά μέσο όρο ο conroe κέρδιζε 10% και ο Α64 16% αλλά αυτό το 6% δεν είναι αρκετό να καλύψει τη μέση διαφορά 20% που έχουν στα ίδια ρολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε 64bit (vista) και οι δύο ΧΑΝΟΥΝ όχι κερδίζουν σε επιδόσεις. Απλά οι Athlon καταφέρνουν να χάνουν λιγότερο (νομίζω κλείνει η ψαλίδα κατά 6 %)

Υ.Γ. Φυσικά να ξεκαθαρίσουμε ότι δε φταίνε οι επεξεργαστές που χάνουν σε επιδόσεις, αλλά η κατάρα που λέγεται Microsoft. (Εκτός και αν βελτιώσουν τόσο πολύ την τελική έκδοση των Vista)

Link to comment
Share on other sites

chroma και gdp77 ευχαριστώ αυτο ήθελα να μάθω εξαρχής. Όλος ο τύπος αναφέρει μόνο τα θετικά του conroe. Γενικά πιστευω πως σε 64bit περιβάλλον ο athlon θα είναι πιο σταθερος. Γιατο και άργησε τόσο η intel να τον πλασάρει. Στους φορητούς ακόμα να ενσωματώσει 64bit. Πολύ περιεργα μου κάνουν όλα αυτά

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν θα είναι συμβατοί με τις υπάρχουσες μητρικές? υπάρχει κάπια αναφορά για τις επιδώσεις του? Σκεύτωμαι να πάρω τωρα ενα συστημα με μια καλή σχετικα μητρικη σε ΑΜ2 αλλά να μι δώσω πολλά χρήματα για cpu (3800 χ2) με σκοπό να πάω σε αναβάθμιση όταν ερθεί ο Κ8.

Ουτε εγω έχω δει καποιο review απλά υποθέσεις κάνω. Ξαναλέω πως για μένα η "νεα" αρχιτεκτονικη της intel δεν είναι νέα και αυτό με βάζει σε σκέψεις γιατί αργησε να έρθει?

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω το "ξεκάρφωτό" μου και συνεχίστε εσείς για τους επεξεργαστές.

Ωραίο το σύστημά σου αλλά επειδή σε βλέπω και τα χώνεις,δώσε κάτι ψιλά παραπάνω και πάρε το armor το silver που είναι όλο αλουμίνιο γιατί το black δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν θα είναι συμβατοί με τις υπάρχουσες μητρικές? υπάρχει κάπια αναφορά για τις επιδώσεις του? Σκεύτωμαι να πάρω τωρα ενα συστημα με μια καλή σχετικα μητρικη σε ΑΜ2 αλλά να μι δώσω πολλά χρήματα για cpu (3800 χ2) με σκοπό να πάω σε αναβάθμιση όταν ερθεί ο Κ8.

Και οι τωρινοί Α64, K8 είναι. Ναι, οι ΑΜ2 @ 65nm θα είναι συμβατοί με τις τρέχουσες μητρικές. Επίσης και οι K8L θα είναι συμβατοί.

Link to comment
Share on other sites

Ok απο επιδώσεις όμως? Θα αλλάξει ο πυρήνας? η απλα ο ίδιος πυρήνας θα μεταφερθεί σε 65nm? ο Κ8L τι είναι? πρώτη φορά ακούω γιαυτό. Το 4χ4 ? Εχει μέλλον το ΑΜ2 δηλαδή. Εφόσον δεν ενδιαφέρωμαι για sli το nforce 570ultra μου κάνει? Υπάρχει κάτι καλύτερο?

Jasim μαλλόν θα πάρω το kandalf τελικα

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι σίγουρο. Ο Κ8 στα 65nm μάλλον θα είναι ο ίδιος πυρήνας με ανεβασμένο ρολόι. Ο K8L θα είναι επανασχεδιασμένος πυρήνας για να φτάνει ή και να ξεπερνά τους Conroe. Όσον αφορά το chipset, νομίζω ότι αυτή τη στιγμή το Nforce είναι η γρηγορότερη και πιο ώριμη πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι η πιο κατάλληλη εποχή για αναβάθμιση ή αγορά υπολογιστή αυτή τη στιγμή.

Με τη νέα χρονιά πιστεύω οτι θα ξεκαθαρίσουν αρκετά πράγματα.

Τότε θα δούμε

- συγκριτικά τα Windows Vista σε 32 και 64bit εκδόσεις,

- τα νέα παιχνίδια με υποστήριξη 64bit και dual core υποστήριξη,

- τις νέες κάρτες γραφικών με directX10,

- τους νέους επεξεργαστές της AMD,

- τις νέες μνήμες που εύχομαι να είναι fbdim DDR2 και DDR3

- τις νέες μητρικές και τα νέα chipset για τους Conroe

Αν πάλι θέλεις πιεστικά να αγοράσεις ένα υπολογιστή αυτή τη στιγμή, τότε το σύστημα που προτείνεις είναι μεν σχετικά καλούτσικο, αλλά ανώριμο και πιθανόν να αντιμετωπίσεις κάποια προβληματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.