Jump to content



Aναβάθμιση από 3800Χ2 σε ΟPTERON 165 = 3400MHZ


Dagalidis

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 09:45]

Προσεχε η SLI DR μην σου καψει καμια μνημη ή κανενα cpu Δαγαλιδι...

ΚΑι οι G.Skill δεν εχουν καθολου καλο rma...:hehe:

Σιγά μη μου κάψει και το πλυντήριο βρε....:D

Ολα θα πάνε καλά...;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 323
  • Created
  • Last Reply

βρε λεβέντες ,

καθίστε στα αυγά σας και αφήστε τις αναβαθμίσεις και τα πεταμένα (ωραία) σας λεφτά . Αυτή τη στιγμή ΄δεν υπάχρει ουσιαστική αν'αγκη για αναβάθμιση συστημάτων (εκτός κιαν μιλάμε για τίποτα αρχαιολογία) ούτε ανάγκη για hard core hardware υπάρχει . Μέχρι να βγουν τα vista βλέπουμε τι θα κάνουμε και που θα πάει η κατάσταση . άσε που μέχρι να βγουν τα καινούργια παράθυρα οι σημερινοί καινούργιοι επεξεργαστές μπορεί και να έχουν καταργηθεί . Μην παίζετε το παιχνίδι των εταιρειών ρε παιδιά . Τα λεφτά σας δεν τα λυπάστε ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikos [Σήμερα, στις 22:58]

βρε λεβέντες ,

καθίστε στα αυγά σας και αφήστε τις αναβαθμίσεις και τα πεταμένα (ωραία) σας λεφτά . Αυτή τη στιγμή ΄δεν υπάχρει ουσιαστική αν'αγκη για αναβάθμιση συστημάτων (εκτός κιαν μιλάμε για τίποτα αρχαιολογία) ούτε ανάγκη για hard core hardware υπάρχει . Μέχρι να βγουν τα vista βλέπουμε τι θα κάνουμε και που θα πάει η κατάσταση . άσε που μέχρι να βγουν τα καινούργια παράθυρα οι σημερινοί καινούργιοι επεξεργαστές μπορεί και να έχουν καταργηθεί . Μην παίζετε το παιχνίδι των εταιρειών ρε παιδιά . Τα λεφτά σας δεν τα λυπάστε ?

λεφτα ΜΑΣ............:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικος ο ΑΜΔ Dag.

Αμα το κανεις επειδη τον γουσταρεις καντο αλλα το να λες οτι ειναι ευκαιρια τιμη και θα δεις διαφορα στην αποδοση ειναι αυταπατη δυστυχως.Οταν με 195Ε παιρνεις τον Ε6300@3200 μυρια που ειναι καλυτερος απο ολους τους Χ2 δεν τιθεται θεμα αποδοσης και τιμης.

Αυτην την εποχη η ΑΜΔ ειναι budget.Ειναι κατι σαν παλαιοτερα με τους 2500+

Με 259 ευρω παιρνεις 3800+ ΑΜ2+DFI Infinity που παει πολυ καλα και εισαι αρχοντας.Η λυση με 6300+μητρικη δυστυχως κοστιζει 150-180 ευρω ακριβοτερα.

Οπως λεει και ο Βασιλης αν σε ενδιαφερει το παιχνιδι με το o/c,οι επιδοσεις και γενικα η ολη φαση παρε conroe να ξενιασεις.Αν θες να βλεπεις το σηματακι της ΑΜΔ στο πσ σου προχωρα οπως εισαι.

Δυστυχως η ευτυχως οταν εισαι πορωμενος οπαδος καπου ευτυχεις και καπου δυστυχεις.Το χειροτερο απο ολα ειναι οτι εισαι δεσμιος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου παρέλαβα τον opteronάκο μου.

Λίγο έλειψε να τον κάψω αφού δεν πάτησε καθόλου το BLOCK και χτύπησε με το καλημέρα 62C IDLE μέχρι που έσβηνε κατά την εκκίνηση ανεξάρτητα την ταχύτητα που του έβαζα.... :blink:

Το αντιλήφθηκα έγκαιρα όμως και τον έσωσα από του χάρου τα μάτια...:D

Το Stepping του είναι CCBBE 0617FPMW και το serial - wafer είναι χχχχχχ0053 :T:

Ο φίλος μας είναι σταθερότατος στα 2800+ με default vcore που όμως στην πραγματικότητα είναι λίγο παρακάτω αφού έχω αρκετό undervolting.....1.35 από το BIOS 1.325 μετρημένα ....

Το ωραίο είναι πως πάλι με default τάση μπαίνει κανονικότατα στα windows στα 333Χ9 = 3GHz αλλά βέβαια σε διπλό Prime 95 το πετάει στα 4 λεπτά περίπου ... :D:T: :clap:

Ερχονται φοβερά νέα και ουσιαστικά ο στόχος μου πέτυχε.

Τώρα μένει να βρούμε το μέγιστο σταθερό με θερμοκρασία ασφαλείας και το Screen Θανάτου..

Ερχονται και πολλά Bench, stay tuned :T: :clap:

post-153-1416072740,1632_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε πως γίνονται αυτά έχω πάθει πλάκα!!!Aν και σε κακή περίοδο ανακάλυψες αυτό το κομμάτι επεξεργαστή, ομολογώ πως είναι κορυφαίο!Που το βρήκες?Λεπτομέρειες?Επίσης ξέρεις αν παίζει τπτ με coldbug?Μπορεί να κυριαρχούνε οι conroe αλλά ένας τέτοιος 165 πάντα αξίζει! :o:O

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Το ωραίο είναι πως πάλι με default τάση μπαίνει κανονικότατα στα windows στα 333Χ9 = 3GHz αλλά βέβαια σε διπλό Prime 95 το πετάει στα 4 λεπτά περίπου ... :D:T: :clap:

Έχεις εικόνα?Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι πλήρως σταθερός αλλά εντούτοις παίζει αρκετά καλά για όχι πολύ βαριές δουλειές!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

o 165 γενικά είναι ΚΟΜΜΑΤΙ.....Δεν είναι του DAG κάτι το ιδιαίτερο....όλοι εκέι παίζουν.

Ναι δε διαφωνώ αλλά φαίνεται ότι πιο καλό σε σύγκριση με ότι έχω δει!Coldbug έχει?Αν όχι μιλάμε για ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ!!!!!(αν και λογικά πρέπει να έχει :( )

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εαν έχει Cold Bug αλλά σύγουρα έχει HOT BUG αφού ανεβάζει εύκολα θερμοκρασίες που ξεπερνάνε σε Full Load τα 50C και μάλλον το BLOCK πάλι δε θα πατάει καλά....:(

Ομως δείχνει να έχει "δόντια" αφού με χαμηλές τάσεις μπουτάρει κανονικότατα στα Windows αλλά χρειάζεται πρώτα να λύσω το πρόβλημα των θερμοκρασιών πρωτού τον ζορίσω και ανεβάσω τάσεις....

Προς το παρόν θα βγάλω bench σε 3GHz @ 1.37 Vcore και αφού τον στρώσω λιγουλάκι θα φάει τις σφαλιάρες του για να πάει όσο πέρνει...

Εαν μπορέσω να πάρω σταθερά 3200ΜΗΖ είμαστε άρχοντες.... :D;)

Να και ένα Boot στα Windows στα 3200 ΜΗΖ.... :clap: :T:

http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=114654

post-153-1416072740,2425_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει τίποτα ακόμη από δοκιμές...

Πρέπει να λύσω πρώτα το πρόβλημα της ψύξης γιατί το νεράκι δε μας τα λέι καλά.....:(

Αυτό το Block της KOOLANCE το έχω πατεντάρει για το socket αλλά δεν πατάει καλά και φοβάμαι μήπως κάνω καμμιά ζημιά και πάρω την CPU στο χέρι....:o

Πάντως όντως έπεσα σε καλό κομμάτι και μου στοίχισε ΜΟΝΟ 150 euro και φυσικά θα πάρω πίσω αρκετά αφού θα πουλήσω τον 3800Χ2. ;)

Η μητρική άρχισε να μου κάνει μαμακίες αφού 1ΜΗΖ μεγαλύτερο FSB από εδώ οι μνήμες πετάνε άπειρα λάθη ακόμη και με μεγάλο διαιρέτη και την cpu με 334Χ6.... :(

Ισως με κάποιο clear CMOS να στρώσει...

Θέλει ψάξιμο ακόμη .... υπομονή... :worship: :T:

ΒΤW.... χαμηλό δεν είναι το ΣΚΟΡ στο cinebench για 3017 ΜΗΖ ?????

post-153-1416072740,3124_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

ΒΤW.... χαμηλό δεν είναι το ΣΚΟΡ στο cinebench για 3017 ΜΗΖ ?????

Δεν είναι conroe :D

Αnyway καλορίζικος και καλά κλόκια ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα, άρα να υποθέσω ότι τον πήρες από ebay!

Link to comment
Share on other sites

Oxι βρε...

από Θεσσαλονίκη τον πήρα από κάποιο γνωστό μου που έκανε το λάθος να τον πάρει χωρίς να ταιριάζει σε μητρική και μνήμες που έχει... :D

Δεν τον δεχόταν πίσω το μαγαζί που τον πήρε γιατί έχασε την απόδειξη αγοράς και έκαναν πως δεν τον ξέρανε.

150 euro opteron 165 δύσκολο να βρεθεί καινούργιος...;)

Link to comment
Share on other sites

:worship:

dimitri you are a mythos!:hehe:

dag δεν ξερω τι θα εκανες εσυ.....αλλα σε μενα με χειροπεδες και μαστιγια θα τον ειχα στα 3200!Ας επαιρνε λιγο παραπανω ταση :wistling:

Eπι τη ευκαιρια (ασχετο ειναι αλλα θελω να δω) τρεξε και το προγραμματακι που ανεφερε o chroma αλλου!(coretemp)Να δω λιγακι θερμοκρασια πυρηνα!

(μην ξεχασεις και την υπογραφη:D)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Oxι βρε...

από Θεσσαλονίκη τον πήρα από κάποιο γνωστό μου που έκανε το λάθος να τον πάρει χωρίς να ταιριάζει σε μητρική και μνήμες που έχει... :D

Δεν τον δεχόταν πίσω το μαγαζί που τον πήρε γιατί έχασε την απόδειξη αγοράς και έκαναν πως δεν τον ξέρανε.

150 euro opteron 165 δύσκολο να βρεθεί καινούργιος...;)

Kαλά φίλε μου η κωλοφαρδία σου δε λέγεται!!!Πωωω περιμένουμε εναγωνιωδώς και άλλα αποτελέσματα, παίζει να έχεις και το καλύτερο κομμάτι που έχει παρουσιαστεί!Έχεις σκοπό να τον ξεκαπακώσεις?

Όσο για το Stepping ccb1e έχω αλλά αυτό το ccbbe φαίνεται καλύτερο προφανώς!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.