Jump to content



conroe + ???


Elpis

Recommended Posts

Σκεφτομαι να παρω νεο pc, και ο επεξεργαστης θα ειναι (παραβλεποντας τη προτιμηση στην amd λογω επιδοσεων conroe) intel και μαλλον 6300. Αυτο που δεν ξερω ειναι, τι μητρικη να παρω αλλα και τι μνημες μιας και θελω κατι σχετικα καλο, ωστε να μπορω να τον ανεβασω λιγακι, αλλα ταυτοχρονα οχι και το πιο ακριβο. Περιμενω προτασεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

P5B Deluxe απο μενα. Δεν μπορω να εχω εμπεριστατωμενη αποψη γιατι δεν εχω δει τις αλλες. Παντως απο οτι βλεπω απο την παρτη μου και απο οτι λενε ολοι (εκτος κι αν οι αλλοι το "κρυβουνε") ειτε πηρανε DS3/DS4/Βadaxe πηγαμε, ψαξαμε 1-2 ωρες MAX την μητρικη με τις παραξενιες της και απο κει και περα εγω βρηκα μια ταχυτητα που μου αρεσε και το παρατησα εκει 1,5 βδομαδα τωρα... Απλα ανα 2 μερες ριχνω λιγο το vcore γιατι εχω την εντυπωση οτι τα 1.4 που του εχω δωσει ειναι αχρειαστα.

Περα απο το κουλο με την vga pci x1 το οποιο λυθηκε δεν εχει κανει ΚΙΧ η μητρικη. Φτου φτου σκορδα...

Γενικα, παντως περα απο προβληματα ασυμβατοτητας με μνημες, ολες δειχνουν να μην εχουν σοβαρα προβληματα.

Βεβαια ειναι μολις 20 ευρω φτηνοτερη απο την DH, οποτε δεν ειναι οτι οικονομικοτερο.

Link to comment
Share on other sites

p5b-dlx και απο μένα , η οποία και πάλι δεν μου εχει κάνει το παραμικρό , δουλεψε με την 1 , ενώ αν googlareis - κανεις βόλτα απο xtreme-vrzone θα δεις οτι σχεδον ολοι 500ριζουν χωρίς τρελό tweak - ψυξη. Εγώ την αγόρασα γύρω στα 180~ και η τιμή της για τον εξοπλισμό της - επιδόσεις της μου φαινεται καλη.

Πάμε και στις μνήμες τώρα για να μάθεις - και μην παθεις οτι και εγώ.

Με την p5b-dlx & τον Ε6300 ξεκινάς απο τα 266fsb , με τον μικρότερο διαιρέτη μνημων που ειναι ο 1-1 [533] με το που bootareis default οι μνημες τρεχουν 266mhz [ισως να ειναι ολα τα 965 ετσι δεν ξερω] . Ακα οσο πάνε οι μνήμες θα παει και το cpu . Δλδ μέσο ορο οι Ε6300 με αέρα εστω πώς κάνουν 400-450[X7] Πρέπει λοιπόν να βρείς μνήμες που θα πάνε τόσο [400-450] .

. Πολύ καλές μνήμες που ανεβαίνουν τρελά και κοστίζουν και φθηνά απο ότι ειδα - μου εχουν πεί είναι η σειρά ultra της Geil 125e <-- 2Χ512 & 220e~ 2X1g και απο οτι φαινεται 500++ριζουν με 4ρια. Ενω η τιμή τους ειναι 20-30e ανα σετ ψηλότερη απο value μνημες με καμία σχεση τις επιδόσεις .

http://www.cdrinfo.com/Sections/Reviews/Specific.aspx?ArticleId=17157&PageId=6

http://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=17612714

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μέχρι στιγμής το 965 δειχνει καλύτερο για allendale . Ανεβάζει υψηλότερο fsb [500 ++ χωρίς μοντς και στοκ ψύξη πριν 1 μηνα ηταν επεισόδιο για το starwars] , και γιατι να μην προτιμηθεί οταν συνδιάζει πολύ καλό εξοπλισμό και χαμηλότερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fazeriozos

Συμφωνω με τα παιδια για συνδιασμο Ε6600 + P5B Deluxe αν και στην ακρη του μυαλου μου εχω και εναν συνδιασμο που παιζει τωρα τελευταια....ΑΒΙΤ ΑΒ9 PRO+E6400/E6600.

Τα παιδιά λένε για Ε6300 (alendale) + P5B dlx και όχι E6600 (conroe). Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

ds3 gigabyte ειναι σαβουρα... Αυτη η μητρικη επρεπε να εχει μαξ 70 ευρω (και θα εχει σε 1-2 μηνες). Απευθυνεται για χρηση office.

Ξαδερφε δεν πιανουν ολοι 500αρικα. Μην λες τετοια γιατι μετα θα κανω προωθηση τα τηλ στο κινητο σου για call support απο n00bαδες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 15:35]

Ξαδερφε δεν πιανουν ολοι 500αρικα. Μην λες τετοια γιατι μετα θα κανω προωθηση τα τηλ στο κινητο σου για call support απο n00bαδες.

Μην του μιλας ετσι γιατι τον πληγωνεις. Αφου το ξερεις ειναι λιγο ενθουσιασμενος με την φαση και παρασύρεται...

"Core ole, Core ole να 'χαμε ενα ναργιλε, Φυσα, ρουφα, τραβατονε να τα βλεπαμε ολα μπλε!"

Μικρο παιδι ειναι ακομα, θα μαθει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 08:14]

. Πολύ καλές μνήμες που ανεβαίνουν τρελά και κοστίζουν και φθηνά απο ότι ειδα - μου εχουν πεί είναι η σειρά ultra της Geil 125e <-- 2Χ512 & 220e~ 2X1g και απο οτι φαινεται 500++ριζουν με 4ρια. Ενω η τιμή τους ειναι 20-30e ανα σετ ψηλότερη απο value μνημες με καμία σχεση τις επιδόσεις .

D9GMH?

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο 500 κανουν και ειναι και αρχή , αρχικα bios κλπ Αλλά θα δώσω τόπο στην οργή και θα πώ ενα 450 ετσι για σένα .

Σόλων εχω παρατηρήσει περιεργη συμπεριφορα τώρα τελευταια θές κάτι ? :TD: [joker]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Georgesod [Σήμερα, στις 16:15]

D9GMH?

Δεν εχω googlarei για chips ,, απλα κοιταξα μερικα review να δώ τι κανουν στα 450 - 500 οταν μου ειπε ο :daisy:Βασιλάκος:daisy: οτι πάνε ψηλά με 4ρια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Σκέφτομαι για συνδιασμό Ε6600+ds4. Τι λέτε;

Ο 6600(και γενικα οι 4mb) δεν τα παει καλα στις GB 965, λενε για 400 fsb wall ακομα και με μικροτερο διαιρετη. Ψαχτο αν διορθωθηκε, αν ναι τοτε στον συνιστω σαν συνδιασμο.

Link to comment
Share on other sites

Η P5B Deluxe δεν μασαει ουτε σε Conroe (4Mb cache) χθες το βραδυ πηγα 470Χ9 με το prommie ενω με χαμηλοτερο multi εχω φτασει 7χ510 (μεχρι εκει πανε οι μνημες) prime stable. Απλα αν δεν ειναι πολυ του overclock το παιδι οποια και να παρει δεν θα δει και τεραστιες διαφορες αλλα αν τον ενδιαφερει το υψηλο fsb τοτε η P5B Deluxe και η ds4 πρεπει να ειναι οι καλυτερες για 6300 με την πρωτη να ειναι η μακρα καλυτερη 965 μητρικη για ολους τους core2 duo.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geoal [Σήμερα, στις 20:40]

Η P5B Deluxe δεν μασαει ουτε σε Conroe (4Mb cache) χθες το βραδυ πηγα 470Χ9 με το prommie ενω με χαμηλοτερο multi εχω φτασει 7χ510 (μεχρι εκει πανε οι μνημες) prime stable. Απλα αν δεν ειναι πολυ του overclock το παιδι οποια και να παρει δεν θα δει και τεραστιες διαφορες αλλα αν τον ενδιαφερει το υψηλο fsb τοτε η P5B Deluxe και η ds4 πρεπει να ειναι οι καλυτερες για 6300 με την πρωτη να ειναι η μακρα καλυτερη 965 μητρικη για ολους τους core2 duo.

Great results! :T: Για 6300 με τοσο fsb η p5bdeluxe πρεπει να ειναι μονοδρομος, η ds4 φτανει εκει με το easytune oχι απο bios.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki

Ο 6600(και γενικα οι 4mb) δεν τα παει καλα στις GB 965, λενε για 400 fsb wall ακομα και με μικροτερο διαιρετη. Ψαχτο αν διορθωθηκε, αν ναι τοτε στον συνιστω σαν συνδιασμο.

Ευχαριστώ για την απάντηση:D

Το θέμα είναι ότι γύρω στα 150 € δε μπορώ να βρώ κάποια καλή και την Asus θέλω να την αποφύγω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.