Jump to content



Nokia N80: Πείτε μου τα "μείον" του...!


nickstamat

Recommended Posts

Έτυχε σε άλλο thread να ακουστούν δύο αρνητικά σχόλια για το παραπάνω κινητό (N80)...

Επειδή θα το πάρω στα χέρια μου σε 1-2 μέρες και επειδή έκανα μλκια που δεν σκέφτηκα ΚΑΝ να ποστάρω εδώ νωρίτερα, θα ήθελα όσοι έχετε εμπειρία από το τηλέφωνο αυτό να μου πείτε τα αρνητικά του, κοινώς τα "κουσούρια" του, για να είμαι προετοιμασμένος...

Παρακαλώ μόνο αρνητικά σχόλια... Τα θετικά του τα έχω μελετήσει και τα γνωρίζω καλά...

Ευχαριστώωω!

Link to comment
Share on other sites

Anything you did not like?

Bear in mind this is a preview of an early version. Therefore this is a relatively uncritical piece and until the shipping unit is tested in real world scenarios it is difficult to tell how it will perform. In terms of the features the lack of auto focus in the camera is a negative, and the slide mechanism (no spring) will not be to everyone's tatse.

http://www.allaboutsymbian.com/features/item/Nokia_N80_Review.php

Reviews και πολλά προβλήματα.

http://www.reviewcentre.com/reviews-all-95348.html

Link to comment
Share on other sites

Να 'στε καλά παιδιά...! jogi δε με πειράζει η έλλειψη auto-focus, καθώς είμαι εξοικειωμένος με αυτά και μπορώ να ρυθμίσω χειροκίνητα, ούτε η έλλειψη ελατηρίου στο μηχανισμό... Τα λινκς βοήθησαν πάντως...

’λλος που έχει να πει κάτι για το θέμα?? plz θέλω να ξέρω τι θα αντιμετωπίσω...

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως το αντίστοιχο thread στο myphone το έχεις δει έτσι;

Αν όχι , http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=112972

Μέσα στις 153 σελίδες του , θα βρεις πληθώρα εντυπώσεων όσο και απορίες / προβλήματα ;)

Όρεξη να 'χεις να διαβάζεις

Link to comment
Share on other sites

Απλα απο τα χειροτερα τηλεφωνα που εχει βγαλει η Νοκια EVER.

Ειδικα η μπαταρια ειναι για πολυ κλαμα μιλαμε.

Το slider ειναι ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΟ. Δεν θα με χαλουσε, αν το τηλεφωνο κοστιζε 150. Αλλα κοστιζει 600 ρε φουστη μου.

Κολληματα γενικα, μεσα στα μενου, αργη αποκριση, κολλημα στις φωτογραφιες και γενικα οταν κανεις access την μνημη. Μερικα restart που και που... Αυτα. Εγω παντως σε περιπου 20 μερες το ξεφορτωθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ guys... CaptainMilo, ναι το έχω δει το thread (έχω ρίξει αρκετό διάβασμα για το κινητό αυτό), αλλά σε ευχαριστώ για την επισήμανση...

jax η μπαταρία δεν είναι για κλάμα... οι απαιτήσεις του τηλεφώνου σε ρεύμα είναι για κλάματα... ;) και ίσως η Νοκια δε διάλεξε να βάλει τη σωστή μπαταρία στο τηλέφωνο αυτό... Χρειαζόταν μία με πάνω από 1000 mAh... Τα υπόλοιπα που λες περί καθυστέρησης στην πρόσβαση στη μνήμη και των μενού πιστεύω ότι θα βελτιωθούν με καινούρια firmwares, αν και είναι κάτι που δε με απασχολεί ιδιαίτερα...

Οπότε φαντάζομαι ότι αφού κατάφερα να συνηθίσω το περίεργο Nec 410 που έχω, το N80 θα είναι gtp για μένα να το συνηθίσω... οπότε δεν παίζει πρόβλημα με αυτά που μου λέτε...!! Thanks guys!

Είμαι ανοιχτός και σε άλλα σχόλια αν κάποιος έχει να πει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

jax η μπαταρία δεν είναι για κλάμα... οι απαιτήσεις του τηλεφώνου σε ρεύμα είναι για κλάματα... ;) και ίσως η Νοκια δε διάλεξε να βάλει τη σωστή μπαταρία στο τηλέφωνο αυτό... Χρειαζόταν μία με πάνω από 1000 mAh...

Αυτο λεω. Λαθος της Nokia ειναι. Δεν μπορει το Ν73 να το δινεις με 1150 mAh μπαταρια και το Ν80 που εχει Wi-Fi επανω με 730mAh.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα και ήδη το έχω χρησιμοποιήσει για 2-3 ώρες και μπορώ να πω ότι μου φαίνεται εξαιρετικό...

Ψεγάδια στην κατασκευή δεν βρήκα, το μενού του είναι λίγο αργό αλλά συνηθίζεται και μου αρέσει πολύ η κάμερά του (σαφώς ανώτερη ποιότητα από το Ν410 που είχα)... Το Symbian έχει πολλές δυνατότητες, ήδη το φόρτωσα εφαρμογές... Τώρα το μόνο που μένει είναι να δω πόσο θα κρατάει η μπαταρία με τη χρήση που κάνω...

Τελικά μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από την αγορά μου...

Σας ευχαριστώ όλους για τις παρατηρήσεις σας... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα το πότε. Αλλα η φάση ειναι να είσαι σπίτι και το κινητό να ανοιχνεύει wireless, συνδέεσε και καλείς με αστική χρεώση παντού ή τους φίλους σου στο skype τσαμπα, και όλα αυτά απο το κινητό. Φεύγεις απο το σπίτι? 3G και κλασσική κινητή τηλεφωνία. Καλο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το 3650 μου δεν το αλλάζω.

Γενικά θεωρώ ότι τα κινητά είναι πεταμένα λεφτά.

Όταν είσαι στο δρόμο, το μόνο που θες είναι ένα εύχρηστο μενού, όταν είσαι σπίτι, αντί να παίζεις στο symbian σαν κακομοίρης πάρε κάνα psp, σκάλες καλύτερο και φτηνότερο.

(την άποψη αυτή την έχω από το 2000 που πήρα το 6210, όλοι λέγανε τι γαμάτο κλπ, κι εγώ έλεγα ότι το gameboy μου του 92 είχε πιο πολλές δυνατότητες ;) ).

Το wifi όντως έχει λίγο χαβαλέ, πιο πολύ για να μπορείς να περνάς κάνα ssh, ή έστω vnc.

Αλλά και πάλι περιορίζεσαι από την περιορισμένη εμβέλειά του, οπότε πάλι για μέσα στο σπίτι μιλάμε.

Εγώ το μόνο που θα ήθελα να κάνει (και δεν κάνει) είναι να διαβάζω τα mail μου (από gprs), το p800 που είχα το έκανε, το 3650 δεν το κάνει (εννοείται χωρίς να πληρώνω πάγιο σε gprs υπηρεσία). Πιθανώς να φταίει και ο browser του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 12:49]

Εγώ πάντως το 3650 μου δεν το αλλάζω.

Γενικά θεωρώ ότι τα κινητά είναι πεταμένα λεφτά.

Όταν είσαι στο δρόμο, το μόνο που θες είναι ένα εύχρηστο μενού, όταν είσαι σπίτι, αντί να παίζεις στο symbian σαν κακομοίρης πάρε κάνα psp, σκάλες καλύτερο και φτηνότερο.

(την άποψη αυτή την έχω από το 2000 που πήρα το 6210, όλοι λέγανε τι γαμάτο κλπ, κι εγώ έλεγα ότι το gameboy μου του 92 είχε πιο πολλές δυνατότητες ;) ).

Το wifi όντως έχει λίγο χαβαλέ, πιο πολύ για να μπορείς να περνάς κάνα ssh, ή έστω vnc.

Αλλά και πάλι περιορίζεσαι από την περιορισμένη εμβέλειά του, οπότε πάλι για μέσα στο σπίτι μιλάμε.

Εγώ το μόνο που θα ήθελα να κάνει (και δεν κάνει) είναι να διαβάζω τα mail μου (από gprs), το p800 που είχα το έκανε, το 3650 δεν το κάνει (εννοείται χωρίς να πληρώνω πάγιο σε gprs υπηρεσία). Πιθανώς να φταίει και ο browser του.

σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου... εγω δυστηχως το καταλαβα οταν πητα το 6600 520 ευρο και σε 4-5 μηνες εγινε σουπα και οπου γυρνουσα στο κιλκις 6600 εβλεπα. απο τοτε δεν ασχολουμαι αλλο με τα κιν. τωρα εχω ενα samsung d600 και ειναι αψογο. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.