Jump to content



TV Tuner?


morpheus

Recommended Posts

Ψάχνω για κάποιο οικονομικο TV Tuner για ενα φιλο, μεχρι 60-70. Εγώ έχω την Leadtek WinFat TV XP (όχι dlx) και ειμαι ικανοποιημένος, εκτος απο το οτι δεν εχει μαμισιους WDM drivers και δεν μπορω να γραψω με το VirtualDub σε full αναλυση

Εχω δει την TERRATEC CINERGY 250 PCI που δινει το WinDVR μαζι αρα υποθετω οτι εχει WDM drivers και με το WinDVR θα κανει αξιοπρεπεις εγγραφες

Επισης ειδα και αυτην την ASUS Που πιανει και ψηφιακα, αλλα δεν ξερω ποσο καλα ειναι τα προγράμματα που δινει. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808045

Γενικα πρωτίστως ενδιαφέρει η ποιότητα του δέκτη (και αρα και της εικόνας) -που νομιζω οτι ολες πλεον με καλο σημα πιανουν καλα- και η πρακτικότητα του συνόλου (προγραμμα, τηλεχειριστήριο με αρκετες λειτουργιες κλπ). Η δυνατότητα-ποιότητα εγγραφής και η λήψη ψηφιακών καναλιών έρχονται σε δεύτερη μοίρα δεδομένου οτι σε αυτο το budget ισως δε χωράνε όλα μαζι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την AverMedia AverTV Go007 Plus και είμαι σχετικά ικανοποιημένος. Δεν έχω τεστάρει βέβαια άλλα tuner αλλά προσωπικά με ικανοποιεί καθώς έχει και ράδιο. Θέλεις η κάρτα να έχει ντε και καλά ψηφιακή?

Link to comment
Share on other sites

οχι, απλα εφοσον η ASUS εχει και ψηφιακο σε λογικη τιμή και εφοσον το προγραμμα που εχει μαζι ειναι της προκοπής, δεν βλεπω το λογο να μην την παρω, εκτος αν μου διαφεύγει κάτι.

unsto εχει WDM drivers η καρτα; Με WinDVR, VirtualDub κλπ παιζει κανονικα σε full ανάλυση; Το χειριστήριο είναι πρακτικό; Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για άλλα πράγματα εκτος του MyCinema?

Link to comment
Share on other sites

Είχα εγώ το απλό το μοντέλο MyCinema , με αναλογικό δέκτη , το οποίο και έδωσα για να παραγγείλω αυτό που έχει και ψηφιακό

Το πρόγραμμα / σουίτα της Asus το βρήκα απαράδεκτο , κάνει αρκετή ώρα να ξεκινήσει (το φτιάξανε να μοιάζει με τα windows media center) , και παρόλο που του είχα δηλώσει ξεκάθαρα οτι δεν θέλω να γίνει default player για πληθώρα αρχειών , αυτό κάθε τρεις και λίγο "έκλεβε" όλα τα extensions

Το χειριστήριο που είχε λειτουργούσε μόνο μέσω του μedia center

WinDVR λειτουργεί κανονικά (με αυτό έβλεπα tv) , όπως επίσης και το dscaler

Ελπίζω το dual μοντέλο να έχει λύσει τα παραπάνω προβλήματα (κυρίως σε επίπεδο software) , καθώς η κάρτα παράγει ζωντανή και καθαρή εικόνα

Όσο και να έψαξα , άλλο φθηνό μοντέλο που να συνδυάζει αναλογικό-ψηφιακό δέκτη δεν βρήκα , οπότε αναγκαστiκά πρέπει να υπομείνουμε το software της

Η απλή αναλογική ΔΕΝ είχε WDM certified drivers , γιατί θυμάμαι όταν έβαζες τους drivers πετούσε το κλασσικό παράθυρο "these drivers.......continue anyway?"

Παρεπιπτόντως , η σουίτα που περιείχε ήταν της intervideo

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτο το WDM. Έχει να κάνει με το αν ακολουθείται κάποιο standard ώστε να συνεργάζεται η καρτα με άλλα προγράμματα. πχ οι drivers της leadtek δεν ειναι wdm και το προγραμμα της καρτας δουλεύει με καποιον Proprietary τροπο.

thanx για το feedback

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trackman

παιδιά έχω το leadtek pvr2000 και μου κάνει μεγάλο πρόβλημα στα τρειλερ θολώνει πολύ και δεν μπορώ να διαβάσω τα γράμματα:devil:

Καλημέρα

μάλλον εννοείς τα μυνήματα κρόουλ (αυτά που περνάνε σφαίρα χαμηλά συνήθως στην οθόνη). Έχοντας δοκιμάσει 3 κάρτες TV μπορώ να σου πώ ότι δεν οφείλεται σε αυτές αλλά πιθανότατα στο χρόνο απόκρισης της οθόνης (σε TFT)

Link to comment
Share on other sites

unsto εχει WDM drivers η καρτα; Με WinDVR, VirtualDub κλπ παιζει κανονικα σε full ανάλυση; Το χειριστήριο είναι πρακτικό; Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για άλλα πράγματα εκτος του MyCinema?

Το χειριστήριο πολύ πρακτικό . Δεν χρειάζεται καθόλου το mouse . Πιάνει τέλεια και εκτελεί

όλες τις διαθέσιμες λειτουργίες !!! Επείσης παίζει και στο media player σαν χειριστήριο deck cd player !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ρε παιδια μου φαινεται οτι η asus my cinema p7131/hybrid ειναι λιγο μουφα...

την αγορασα απο e-shop πριν 3 μερες κ απο τοτε πρσπαθω να παισω τα ψηφιακα της Ερτ...θα την παω πισω να την τεσταρουν και θα ζητησω μια αλλη.Αν δω οτι κανει παλι τα ιδια λεω να παρω καποια αλλη παντα κ με ψηφιακο δεκτη!για πειτε καμια προταση...

Link to comment
Share on other sites

Mία είναι η κάρτα τηλεόρασης... Leadtek Winfast DTV2000h

Δεν υπάρχει καλύτερη... Έχω δοκιμάσει πάρα πολλές και αυτή είναι best buy...

Πιάνει και ψηφιακά και αναλογικά, ραδιόφωνο, έχει remote, φοβερό πρόγραμμα, εκπληκτικά γρήγορη εναλλαγή καναλιών.... Και άριστη ποιότητα εικόνας....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsunami

Εγώ έχω την AverMedia AverTV Go007 Plus και είμαι σχετικά ικανοποιημένος. Δεν έχω τεστάρει βέβαια άλλα tuner αλλά προσωπικά με ικανοποιεί καθώς έχει και ράδιο. Θέλεις η κάρτα να έχει ντε και καλά ψηφιακή?

Κι εγω αυτη ειχα αλλα μου εβγαλε την πιστη! Δουλευε οποτε γουσταρε. Συνηθως κολουσε κατα τη συλληψη video.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.