Jump to content



Νεα mobo για conroe


yz250

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 20:54]

Μάριε, θα σου στείλω με την πρώτη ευκαιρία ένα σχετικά βαρύ κομμάτι να μου πεις εντυπώσεις. Πάντως, για το 2003, δεν είναι καθόλου λίγο να σου δώσει +2000 πόντους από μόνο τον Επεξεργαστή (άσε που δεν έχω και DualDDR, δεν ξέρω πόσο θα μου ανεβάσει και αυτό). Θα τρέξω και το 2005 αλλά θέλω βοήθεια, βρες μου σκορ της 6600GT στο 2005 για να συγκρίνουμε ;)

PM και κανονίζουμε για το κομμάτι.

Ο Conroe είναι απίστευτος.

Ποτέ δεν είπα το αντίθετο.

Την πλατφόρμα όμως τη θεωρώ ανώριμη.

Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό όσων τον απόκτησαν όταν είδαν πόσο ανεβαίνει με αέρα και τη δύναμη του, αλλά μέχρι εκεί.

Για μένα θα είναι ένα βήμα πίσω με το υλικό που έχω.

Για άλλους που είχαν μια φθηνή κάρτα γραφικών και ένα pentium δεν το συζητάμε.

Θα δούνε φως.

Δεν είναι ανάγκη να συγκρίνεις τίποτα με μια 6600GT.

Δεν είναι σωστό.

Έχω λοιπόν ένα μηχάνημα με δύο 6600GT σε SLI και έναν 3500+.

Ότι καλό έχεις εσύ είναι ο Conroe, ότι καλό έχω εγώ είναι το SLI.

Μιλάμε για ένα μηχάνημα δύο ετών σε σύγκριση με την brand new τεχνολογία 965p+ Conroe.

Δεν είναι πιο δίκαιο έτσι?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 14:33]

Καλό αστείο είναι αυτό.

Μια ζωή Intel είχα και μόλις πριν ένα χρόνο απέκτησα AMD.

Ότι έχω γράψει είναι η γνώμη μου χωρίς παρωπίδες.

’λλοι τις έχουν φορέσει.

Τώρα που με είπες φανατικό τι κατάλαβες?

Τι προσφέρει στην κουβέντα?

Εγώ τουλάχιστον διαπίστωσα οτι QUAD SLI δεν παίζει με αυτή τη μητρική και ενημέρωσα όσους διαβάζουν αυτό το thread.

Ποιός είναι φανατικός?

Υπενθύμισα και την ύπαρξη νέου Spi για διπλοπύρηνους (πρώτος νομίζω το έγραψε ο Gorillakos), που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο αντικειμενικό από το τυπικό Spi.

Ποτέ δεν αμφέβαλα για την ανωτερότητα του Conroe.

Για άλλα πράγματα έχω εκφράσει αντιρρήσεις.

Αυτό δεν είναι φανατισμός.

Φανατισμός είναι να γράφονται ποστ σαν το δικό σου.

Και εγώ είχα μέχρι πρίν μια εβδομάδα AMD. Και τι να λέει; έκανα μια αγορά που πιστεύω ότι θα με συντροφεύσει για 2+ χρόνια όπως η προηγούμενη. Δεν είμαι στη φάση να αναβαθμίζω συνέχεια και ούτε να ασχολούμαι με extreme καταστάσεις όπως είναι το quad sli και οι συνθήκες οι οποίες μπορούν να φέρουν μπροστά μου τα bugs του Conroe. Είμαι ένας μέσος χρήστης που απλά θέλει να κάνει τη δουλειά του.

Τώρα, οταν σε όλες σου τις δημοσιεύσεις είσαι "ναι μεν αλλά"¨για τους C2D, συγνώμη που στο λέω αλλά δείχνεις εμπαθής. Όταν μάλιστα απαξιώνεις τα αποτελέσματα στο spi και λές ότι η intel κρατά εφτασφράγιστο μυστικό τα errata του conroe μόνο και μόνο επειδή δεν μπορείς να τα ανοίξεις με την 5η έκδοση του Acrobat Reader, κινδυνεύεις να απωλέσεις την βαρύτητα των λεγόμενών σου.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, κι εγώ θα αναβαθμιστώ κάποια στιγμή σε Conroe.

Αυτός είναι και ο λόγος που το ψάχνω και ρωτάω και βάζω αυτά τα ναι μεν αλλά, ώστε να μη βρεθώ με εκπλήξεις.

Τώρα έχω ένα raid-0 με όλα τα αρχεία και το λειτουργικό, που πρέπει να το φορμάρω σε περίπτωση αναβάθμισης σε Conroe πλατφόρμα.

Έχω δύο κάρτες 7800gtx σε SLI που τη μία πρέπει να τη βάλω στην άκρη.

Πιθανόν το raid-0 με SATA2 που πήγαινε σφαιράτο να μην μπορέσω να το ξαναστήσω και να χάσω από ταχύτητα σκληρών δίσκων.

Αυτά κατάλαβα από τις αντιπαραθέσεις μας.

Δεν είμαι ούτε τεχνικός ούτε ξέρω τα νέα προιόντα ούτε σε καμμιά ομάδα overclocking ανήκω, ότι κάνω το κάνω με το PC που χρησιμοποιώ για κάθε μέρα στο σπίτι μου και θέλω να συνδυάζει και σταθερότητα και υπερχρονισμό και καλές all around επιδόσεις.

Ε αν φαίνομαι εμπαθής σε κάποια μάτια λέγοντας και τα καλά και τα στραβά κάθε πλατφόρμας τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Έχω δύο κάρτες 7800gtx σε SLI που τη μία πρέπει να τη βάλω στην άκρη.

Υπάρχουν hacked drivers και θα παίξουν μια χαρά πάνω σε intel οι κάρτες sli. Αρκεί να πάρεις m/b με 2 μεγάλες pci-e

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 09:20]

Εντάξει, κι εγώ θα αναβαθμιστώ κάποια στιγμή σε Conroe.

Αυτός είναι και ο λόγος που το ψάχνω και ρωτάω και βάζω αυτά τα ναι μεν αλλά, ώστε να μη βρεθώ με εκπλήξεις.

Τώρα έχω ένα raid-0 με όλα τα αρχεία και το λειτουργικό, που πρέπει να το φορμάρω σε περίπτωση αναβάθμισης σε Conroe πλατφόρμα.

Έχω δύο κάρτες 7800gtx σε SLI που τη μία πρέπει να τη βάλω στην άκρη.

Πιθανόν το raid-0 με SATA2 που πήγαινε σφαιράτο να μην μπορέσω να το ξαναστήσω και να χάσω από ταχύτητα σκληρών δίσκων.

Αυτά κατάλαβα από τις αντιπαραθέσεις μας.

Δεν είμαι ούτε τεχνικός ούτε ξέρω τα νέα προιόντα ούτε σε καμμιά ομάδα overclocking ανήκω, ότι κάνω το κάνω με το PC που χρησιμοποιώ για κάθε μέρα στο σπίτι μου και θέλω να συνδυάζει και σταθερότητα και υπερχρονισμό και καλές all around επιδόσεις.

Ε αν φαίνομαι εμπαθής σε κάποια μάτια λέγοντας και τα καλά και τα στραβά κάθε πλατφόρμας τι να πω.

http://www.asus.com/news_show.aspx?id=4329

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tassoss [Σήμερα, στις 10:51]

http://www.asus.com/news_show.aspx?id=4329

Το μονο κακο με τα Nforce 590 IE ειναι οτι δεν πανε βημα απο fsb(max 350),και ο μονος τροπος να το χαρεις ειναι ενας 6800Xtreme Edition με ξεκλειδωτα multi :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tassoss [Χθες, στις 10:51]

http://www.asus.com/news_show.aspx?id=4329

Μέχρι και thread άνοιξα για αυτή τη μητρική.

Mου ερχόταν κουτί στην περίπτωση μου για να περάσω σε Conroe.

Kαι σκοτωθήκαμε.

Το μόνο που ήθελα, ήταν να μάθω πληροφορίες για τη συγκεκριμένη μητρική, για τους λόγους που έγραψα στο προηγούμενο ποστ.

Η DFI έβγαλε και κάποια κομμάτια, το δεύτερο WR 3DMark05 έγινε με αυτή τη μητρική, αλλά κόπηκε το project. Γιατί?

Η ASUS το προχώρησε και πλέον έχει ανακοινωθεί επίσημα η μητρική.

Αλλά.....

Δεν υπάρχει ούτε ένα review ή preview αυτή τη στιγμή, οπότε κανείς δεν γνωρίζει πόσο ανεβαίνει.

Το πιθανότερο όμως είναι να μην ανεβαίνει, όπως έγραψε ο phil και όπως είδαμε από το 570.

Αλλά το 590 υλοποιημένο από την ASUS κανείς δεν το δοκίμασε να μας πει.

Ή τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα κάτι, παρότι το έχω ψάξει συστηματικά.

Μόνο ενδείξεις έχω. Στην ανακοίνωση της η ASUS αναφέρει:

- Dual-channel DDR2 800(OC)/667/533

Αυτό το OC σημαίνει οτι η μητρική έχει το παλιό C19 chipset, που είναι γνωστή πατάτα και δεν υποστηρίζει DDR2 800 και όχι το καινούργιο C55 που το υποστηρίζει.

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?p=8204615&&

As you can see from northbridge and southbridge, nForce 570 SLI is basically the same as nForce4 SLI XE. It just officially supports Core 2 Duo. Northbridge of nForce 590 SLI is a variant of C19 (a 1.5 year-old chipset), that explains no support for DDR2-800. C19 will be phased out soon and a replacement of C19 codenamed C55, featuring 1333MHz FSB and DDR2-800, is expected to be released in Q4 2006 (DailyTech). On the other hand, nForce 590 SLI includes a new southbridge MCP55 that features:

MCP55

28 PCI Express lanes

1 x PATA, 6 x SATA at 3.0Gbps, RAID 0/1/01/5/JBOD, NCQ, Hot-Plug, Dual Native Gb LAN, 10 x USB2.0, HD Audio

MCP55 also constitutes the single chipset nForce 570 SLI/nForce 570 Ultra/nForce 550 for AMD and the southbridge of nForce 590 SLI in the AMD platform.

Σκέφτηκα να πάρω την ASUS με το 975X chipset και τις 4Χ16 PCIe, αλλά τόσο το SLI όσο και το RAID έχουν προβληματάκια κατά τη γνώμη μου

(plz μην αρχίσετε, που είδες προβλήματα και τι λες και flame και είσαι πήξε, δείξε, λάξε και ανήκεις στο αντίπαλο στρατόπεδο ή τέτοια, έλεος).

Μπορεί να δουλέψουν πάνω δύο κάρτες σε SLI PCIeX8 (ούτε τέσσερις παίζουν, ούτε δύο διπλές σε QUAD SLI), αλλά το SLI δεν έχει επίσημη υποστήριξη και δεν θέλω να μπλέξω με hacked drivers.

Πιστεύω οτι το SLI στη μητρική αυτή κάνει μόνο για bench και όχι για παιχνίδια.

Οι hacked drivers έχουν σκοπό τα bench και οχι το IQ, ενώ δεν είναι σίγουρο οτι θα έχω μελλοντική υποστήριξη για hardware HDTV επιτάχυνση (έχουν οι νέοι ΒΕΤΑ) ή για πολυπύρηνους επεξεργαστές στα παιχνίδια και γενικά δεν γουστάρω χακεριές.

Δεν έχω εμπιστοσύνη στο raid που δίνει η Intel.

Σε ένα μηχάνημα που έχει ήδη raid και SLI με περιορισμένο αριθμό για PCI κάρτες, δεν θα πάρω extra RAID controller για RAID-0. Είναι κουτό.

Αν λοιπόν η μητρική της ASUS με το 590 αποδειχθεί οτι ανεβάζει αρκετά το FSB ώστε με υδρόψυξη να μπορώ να εκμεταλλευτώ έναν 6600, τότε την πήρα.

Διαφορετικά θα συνεχίσω να ρίχνω καντήλια στην Intel και ας με παρεξηγείτε.

Πάντως δεν πρόκειται να τα σκάσω τόσο χοντρά στην Intel για έναν 6800 με τίποτα.

Δεν τόχασα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.