Jump to content



Νεα σειρα FX για το 4χ4


def

Recommended Posts

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 15:00]

.Επισης ειναι ωραιο να βλεπεις στο κουτι 2 cpus:hehe: :hehe:

H πληροφορια ελεγχεται ως ανακριβης...

Παλια το να σου "κατσει" το LDBHE 0546 SPAW ηταν τυχη βουνο, πλεον αντε να καθεσαι να ψαχνεις το... διπλο τζακ-ποτ:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

H πληροφορια ελεγχεται ως ανακριβης...

Παλια το να σου "κατσει" το LDBHE 0546 SPAW ηταν τυχη βουνο, πλεον αντε να καθεσαι να ψαχνεις το... διπλο τζακ-ποτ:p

ποια πληροφορια φιλτατε SLN?:D:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

H πληροφορια ελεγχεται ως ανακριβης...

Παλια το να σου "κατσει" το LDBHE 0546 SPAW ηταν τυχη βουνο, πλεον αντε να καθεσαι να ψαχνεις το... διπλο τζακ-ποτ:p

Ρε φιλε ενας απλος χημικος εισαι, τι ξερεις εσυ, ακου ανακριβης.....:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Αυτο το πραγμα προοριζεται για consumers? :flex:

Εννοείται βρε! Καμιά 500άρα η μητρική και από 1500 έκαστος FX, και στο τσακ-μπαμ πιάνεις το 75-80% των επιδόσεων ενός Kentsfield των 1000 :D

Λαυράκι λέμε η πλατφόρμα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Από τη μία θα έχουμε (AMD) εξελιγμένη αρχιτεκτονική, αλλά (λόγω 90nm) 2 cpus. Από την άλλη θα έχουμε μία απαρχαιωμένη αρχιτεκτονική, αλλά (λόγω 65nm) 4 πυρήνες σε ένα chip.

κάτσε γιατί μπερδεύτηκα

Πως γίνεται η 'απαρχαιωμένη' αρχιτεκτονική 3 μηνών να κερδίζει σε όλα (αντε κανα δύο έξω) τα μετροπρογράμματα την αντίστοιχη πρόταση της AMD που διαθέτει 'εξελιγμένη' αρχιτεκτονική 3 ετών στην ίδια συχνότητα, αφήνοντας απέξω κατανάλωση και υπερχρονισμό?

Αφήνοντας την απόδοση απέξω τώρα (αν και πάλι δε νομίζω να είναι ανταγωνιστική), θεωρείς εξέλιξη και αποδοτική λύση την χρήση 2 διπύρηνων επεξεργαστών με απίστευτη κατανάλωση και κόστος για να συναγωνιστεί ένα τετραπύρηνο, έστω 2 διπύρηνων κολλημένων?

Αρχική απάντηση από gdp77

Το μόνο προσωπικό σχόλιο που έχω να κάνω είναι ότι η AMD δεν θα κυκλοφορούσε το 4x4 αν δεν πίστευε ότι σε multithreaded περιβάλλοντα θα της δώσει την υπεροχή. Προσωπικά περιμένω με αγωνία...

Προσωπική άποψη, αποκλειστικά λόγοι marketing, quattro η μία, 4χ4 η άλλη. 4WD εγώ. Δε νομίζω να είναι καθόλου χαρούμενοι στην ΑΜD με την πλατφόρμα. Ας είχε εξελίξει πιο γρήγορα η μαμα ΙΒΜ τα 65nm να έπαιζαν. Δε λέω καλό το ΗΤ, καλός ο ΙΜC αλλά μη τα θεοποιούμε. Προσωπικά η μητρική μου φαίνεται αστεία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

πλακα κανεις.

10ΜΒ για 38 δευτερολεπτα;

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=119445

η αρχικη παρουσιαση απ'οπου δανειστηκα φωτος...διαβασε τα σχολια για το video..

Link to comment
Share on other sites

lol @ quadfather, νόμιζα ότι ήταν ψιλοαστεία κωδική ονομασία για την 4x4 αλλά ομολογώ πως μου αρέσει η διαφήμιση

http://www.itbusinessnet.com/articles/viewarticle.jsp?id=53028

http://techreport.com/onearticle.x/10428

"Moorehead offered another internal AMD code name for the platform that we like better: The Quadfather."

respect the family...

Alienware, Dell δηλαδή :D

Link to comment
Share on other sites

κάτσε γιατί μπερδεύτηκα

Πως γίνεται η 'απαρχαιωμένη' αρχιτεκτονική 3 μηνών να κερδίζει σε όλα (αντε κανα δύο έξω) τα μετροπρογράμματα την αντίστοιχη πρόταση της AMD που διαθέτει 'εξελιγμένη' αρχιτεκτονική 3 ετών στην ίδια συχνότητα, αφήνοντας απέξω κατανάλωση και υπερχρονισμό?

Αφήνοντας την απόδοση απέξω τώρα (αν και πάλι δε νομίζω να είναι ανταγωνιστική), θεωρείς εξέλιξη και αποδοτική λύση την χρήση 2 διπύρηνων επεξεργαστών με απίστευτη κατανάλωση και κόστος για να συναγωνιστεί ένα τετραπύρηνο, έστω 2 διπύρηνων κολλημένων?

Δε θα τα ξαναλέμε. Τα έχω γράψει στο forum 10άδες φορές, δεν αντέχω άλλο.

Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις τι πιστεύω ή γιατί η απαρχαιωμένη αρχιτεκτονική είναι μπροστά :

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=31389 (διάβασε τα post μου)

Κάποτε και τα κούφια MHz ήταν μπροστά...

Εννοείται βρε! Καμιά 500άρα η μητρική και από 1500 έκαστος FX, και στο τσακ-μπαμ πιάνεις το 75-80% των επιδόσεων ενός Kentsfield των 1000

Λαυράκι λέμε η πλατφόρμα!

Τουλάχιστον αστείοι οι ισχυρισμοί σου, όσν αφορά τα οικονομικά μεγέθη. Όσο για τις επιδόσεις, δεν είμαι τόσο σίγουρος. Όταν θα βλέπεις τον kentsfield να ΓΟΝΑΤΙΖΕΙ σε memory intensive multithreaded εφαρμογες, θα τα ξαναπούμε σε αυτό το forum.

Link to comment
Share on other sites

Υορκfield source

http://vr-zone.com/?i=4109

Ε μα τι στο καλο βρε gdp? Οσα δεν φτανει η αλεπου τα μετονομαζει σε τεχνολογικη ανεπαρκεια?Δεν ειναι φρονιμο να μιλαμε χωρις να μην εχουμε καν δει τι κανουν...:)

Yorkfield.GIF

Μετα εχει συνεχεια στα 30nm...

Kατσε πρωτα να δουμε τι προσφερουν και τι κανουν και θα τα πουμε ολα με το ονομα τους οπως ειπαμε τους Α64 τους καλυτεους της εποχης , τους P4 κουφια mhz και τους C2D A64 killers..:D Συμφωνεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.