Jump to content



Νεα σειρα FX για το 4χ4


def

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gdp77

Στα 45nm έχει STOP... Με πόση cache θα γεμίζει τότε η Intel τους επεξεργαστές της για να καλύψει την τεχνολογική τους ανεπάρκεια? Πού φτάσαμε...

πως ορίζεις το STOP?

http://www.engadget.com/2006/07/10/intel-goes-multi-core-crazy-for-keifer-server-line/

"Based on a 32nm process, each Keifer should have eight processing nodes holding four cores, with a total of 24MB of cache between them."

http://www.extremetech.com/article2/0,1697,894595,00.asp

"Ιn fact, by 2009, Intel is talking about chips using 32nm (that's nanometer) process technology. These circuits are so small, that Intel has invested substantial money developing image processing software that can make sense of circuit layouts at these densities."

δε διαφωνώ πως η AMD έχει ωραιότατες τεχνολογικές καινοτομίες αλλά τα benchmarks και η δυνατότητα υπερχρονισμού των νέων Intel μιλάνε από μόνα τους.

Γιατί να πρέπει να τα σκάσει κάποιος για super-low latency μνήμες για να τραβάνε οι ΑΜD?

Eπίσης φαίνεται να αποκηρρύτεις τις πιο εξελιγμένες μεθόδους παραγωγής. Δεν αποτελούν μέθοδο για αύξηση των επιδόσεων? Τι να το κάνω αν η ΑΜD έχει ένα τεχνολογικό θαύμα στα 65nm όταν η άλλη έχει ήδη φτάσει στα 45nm?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

H μετάβαση στα 32nm δεν πρόκειται να είναι τόσο απλή, ούτε και θα την δεις το 2009. Ας λένε ό,τι θέλουν στην Intel. (Εδώ μας είπαν και για 80 cores to 2010 και για photonics.... Κάπoτε έλεγαν για 10GHz...)

Εγώ ποτέ δεν υπέδειξα σε κανένα να μην τα σκάσει για C2D. Όποιος έχει τα λεφτά, ας τα δώσει και ας τους πάρει. Σήμερα είναι ό,τι πιο γρήγορο έχει να επιδείξει η αγορά cpu και μάλιστα με διαφορά. Περί αρχιτεκτονικών ήταν η συζήτηση. Τα quad core cpu ή πλατφόρμες, είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

H Intel θυμάμαι ξεκάθαρα εν έτη 1999 έλεγε ότι το 2005 θα έχουμε 25GHz. Προφανώς ή έλεγε αρλούμπες ή απλά τον έχουν αλλά εξακολουθούν να μας δίνουν τα MHz με το σταγονόμετρο για να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους.

Αυτό για τις low latency μνήμες πάντως δε με ενοχλεί τόσο. Ναι η Intel τώρα έκανε το overclocking πιο "προσιτό", λιγότερο "DFI", αλλά και πάλι αν η AMD απαντήσει δυναμικά, δε θα με ενοχλεί να πάρω low latency ram (εννοείται ακριβότερη) για να έχω 1.5 φορά καλύτερη απόδοση.

Αυτό βέβαια ΑΝ η AMD βγάλει κάτι τόσο δυνατό. Για ίδιες-παρόμοιες επιδόσεις, δε θα έδινα λεφτά ούτε θα έμπαινα στον κόπο να αλλάξω.

Αλλά όπως έχω πει και παλιότερα, αν είναι η AMD να απαντήσει με παρόμοιες επιδόσεις, χάθηκε το παιχνίδι.

Tώρα για τον 4Χ4, μου φαίνεται πολύ φιλόδοξο project για να μπει στα σπίτια μας, ειδικά αν η τιμολόγηση των κομματιών του (ram-mobo-cpus) είναι όπως εικάζεται ότι θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 17:59]

H Intel θυμάμαι ξεκάθαρα εν έτη 1999 έλεγε ότι το 2005 θα έχουμε 25GHz. Προφανώς ή έλεγε αρλούμπες ή απλά τον έχουν αλλά εξακολουθούν να μας δίνουν τα MHz με το σταγονόμετρο για να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους.

+1 και απο μενα:)

Link to comment
Share on other sites

Αλλά όπως έχω πει και παλιότερα, αν είναι η AMD να απαντήσει με παρόμοιες επιδόσεις, χάθηκε το παιχνίδι.

Τότε θεώρησέ το χαμένο... Η AMD θα απαντάει μέχρι τα τέλη του 2007 με χειρότερες επιδόσεις και μόνο υπό συγκεκριμένες συνθήκες με καλύτερες.

To παιχνίδι όμως πόρρω απέχει από το να θεωρηθεί χαμένο... Και αυτό, γιατί πολύ απλά η αρχιτεκτονική που χρησιμοποιούν τα chip της ΑΜD είναι 5 γενιές μπροστά. Γιατί επιλέγει να επενδύει στην εξέλιξη και στην κομψή επίλυση των τεχνολογικών εμποδίων που αυτή φέρνει και όχι να εφαρμόζει προσεγγίσεις "brute force". Γιατί σχεδιάζει τα cpu με βάση τις ανάγκες τις αγοράς και όχι τις δικές της. Και γιατί πολύ απλά αυτή είναι που καθοδηγεί και ΟΡΙΖΕΙ τις εξελίξεις εδώ και μια 5ετία. Το μέλλον ανήκει σε μια πλατφόρμα ανοικτή και προσβάσιμη σε όλους με το όνομα "torrenza". Το μέλλον ανήκει σε κάποιους πυρήνες που θα λέγουνται "modular". To μέλλον δεν είναι στα λιγότερα nm και στις μεγάλες cache, όπως κάποτε δεν ήταν και στα πολλά GHz.

The times... they are changing...

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει τα american muscle VS italian horses. Οι αμερικάνοι πάντα ήθελαν brute force και raw power και γι αυτό και τόση ροπή (με τόσα κυβικά άνα ίππο χαμένα στο διάστημα). Οι ιταλοί από την άλλοι (και οι japs-deutsch βέβαια) είχαν το "μέλλον". Πολύστροφους κινητήρες με φανταστικές αποδόσεις κυβικά άνα ίππο.

Το μέλλον βέβαια στην αυτοκίνηση δεν κρίθηκε από τα supercars, αλλά η νοοτροπίες παρέμειναν. Τώρα που η βενζίνη στην LotF πήγε στα ύψη, τα λιγότερα κυβικά άρχισαν να τους φαίνονται πολύ πιο λογικά και αρχίζουν να εγκαταλείπουν τα τέρατα του παρελθόντος.

Τι θέλω να πω τώρα με όλα αυτά??

Η βενζίνη στους η/υ είναι το λειτουργικό. Το λειτουργικό το βγάζει η MS. Η MS υποστηρίζει φανερά την Intel. Ποτέ δε θα την βλάψει με κάτι το οποίο θα ευννοούσε φανερά την AMD. ;)

Link to comment
Share on other sites

gdp77 είσαι λίγο φανατίλας man, χωρίς να στη λέω (σοβαρά τώρα) :D

Αν η AMD ήταν κόμμα, σήμερα θα κέρδιζες, hands down.

Αρχική απάντηση από gznp

H Intel θυμάμαι ξεκάθαρα εν έτη 1999 έλεγε ότι το 2005 θα έχουμε 25GHz. Προφανώς ή έλεγε αρλούμπες ή απλά τον έχουν αλλά εξακολουθούν να μας δίνουν τα MHz με το σταγονόμετρο για να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους.

10.20GHz Intel Nehalem slated for 2005

Βασικά πιο μετά αποδείχτηκε πως έλεγαν αρλούμπες :D

Intel drops plans for 4GHz Pentium 4

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Υορκfield source

http://vr-zone.com/?i=4109

Ε μα τι στο καλο βρε gdp? Οσα δεν φτανει η αλεπου τα μετονομαζει σε τεχνολογικη ανεπαρκεια?Δεν ειναι φρονιμο να μιλαμε χωρις να μην εχουμε καν δει τι κανουν...:)

Yorkfield.GIF

Μετα εχει συνεχεια στα 30nm...

Kατσε πρωτα να δουμε τι προσφερουν και τι κανουν και θα τα πουμε ολα με το ονομα τους οπως ειπαμε τους Α64 τους καλυτεους της εποχης , τους P4 κουφια mhz και τους C2D A64 killers..:D Συμφωνεις?

Πεστα GORILLAKO:T: :T: (ΕΡΕ αυτη η CONROE εχουν κανει μερικουσ va παραμιλανε)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πώ εγώ αυτο που βλέπω αν και φανατικός οπαδός AMD, οταν ασχολήθηκε με την εξαγορά της ATI εχει πλέον χάσει λίγο το παιχνίδι και ενα CPU CORE2DUO των 300 ευρώ είναι πολύ πιο ισχυρό σε mormal κατάσταση απο οτι ενας FX. Λυπάμαι που το λέω αλλα ο κόσμος κοιτά τα νούμερα σε επιδόσεις και όχι την τεχνολογία τους... Δηλαδή το μεγαλύτρο ποσοστό χρηστών που θα κάνουν κάποια αγορά χωρίς μεγάλες γνώσεις θα προτιμήσουν τους αναγραφόμενους αριθμούς και οχι το τί πραγματικά μπορεί να σου προσφέρει ενα CPU. Εύχομαι η AMD να κάνει γρήγορα σωστή αντεπίθεση και να μην ακολουθεί μόνο την δική της στρατιγική αλλα να βλέπει και τι παίζει στην αγορά...

Ταπεινή μου άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 11:35]

Όχι ρε, λάθος κάνεις.

Να το δικό μου wallpaper :p

Πωπω τι πατούσες είναι αυτές βρε Μάριε; Βάλε κανα εγχώριο μωρό, να δεις το φως το αληθινό! ;)

1fk4.jpg

2oa1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Μόλις γύρισα από την digital technology expo, με φωτό από τις παραπάνω δεσποινίδες... Σκεφτόμουν να τις ποστάρω για να προσθέσω ένα ακόμα λόγο που είμαι amd pro. Με πρόλαβες...

Να τις ποσταρεις για να γίνουμε όλοι AMDάδες! :hehe:

ttiwwpbf9.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Μόλις γύρισα από την digital technology expo, με φωτό από τις παραπάνω δεσποινίδες... Σκεφτόμουν να τις ποστάρω για να προσθέσω ένα ακόμα λόγο που είμαι amd pro. Με πρόλαβες...

Τι είναι αυτά που λες; Ποτέ δεν είναι αρκετές οι φωτό, για σε παρακαλώ!

AMD-μωρά εδώ και τώρα (ο λαός απαιτεί)

Και γρήγορα πριν έρθει ο hipro και ποστάρει φωτό των blue men της Intel, με σορτσάκια και σουτιέν... :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.