Jump to content



Tagan 900 η 1100?


def

Recommended Posts

Δεν χρειαζεται να καταφευγεις στην υπερβολη για να εισαι σιγουρος!(οχι εσυ γενικα μιλαω)

Κρατα αυτο που εχεις οσο καιρο σου κανει...

Οταν δεις οτι χρειαζεσαι καλυτερο...απλα παρε ενα silverstone 750/850 στα 200/280€

ή για πιο φτηνα το thrmaltake 750 toughpower και απλα προσθεσε το στο ηδη υπαρχον τροφοδοτικο...(οποιο παρεις απο τα 3)

Απλα βαλε αυτο που εχεις τωρα να τροφοδοτεις τις καρτες και το αλλο ολα τα υπολοιπα...

(ακομα και τα ηχεια!:p......->χουμορ εε!)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

δλδ μπορω να κρατησω το 520 που εχω, να τροφοδοτο το mobo μου ,και με το 750 που προτεινεις να τροφοδοτο της καρτες γραφικων.μπορουν να λειτουργησουν ξεχωριστα χωρις να τα ενωσω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

δλδ μπορω να κρατησω το 520 που εχω, να τροφοδοτο το mobo μου ,και με το 750 που προτεινεις να τροφοδοτο της καρτες γραφικων.μπορουν να λειτουργησουν ξεχωριστα χωρις να τα ενωσω?

Ναι, απλώς χρησιμοποιείς ένα ανταπτοράκι (σαν αυτό που δίνει το stacker το παλιό μαζί) για να παίρνουν μπρος και τα 2 μαζί κανονικά από το power button.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

και δε νομιζω οτι αξιζει να εχεις ενα silverstone 750 για 2 καρτες!

Χρησιμοποιησε το παλιο για τις καρτες, εκτος κι αν εχεις προβλημα

για το 750 της Therlmatake μιλαω

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη δεν έκανα πλάκα πριν, πιστεύω πως τα τροφοδοτικά είναι κάτι σαν τους διπλούς επεξεργαστές. Καλύτερα 2 μικρότερους και αργότερους παρα 1 γρήγορο. Αν έφτιαχνα σύστημα με 2πλές κάρτες θα τις είχα σίγουρα ανεξάρτητα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig

Λευτέρη δεν έκανα πλάκα πριν, πιστεύω πως τα τροφοδοτικά είναι κάτι σαν τους διπλούς επεξεργαστές. Καλύτερα 2 μικρότερους και αργότερους παρα 1 γρήγορο. Αν έφτιαχνα σύστημα με 2πλές κάρτες θα τις είχα σίγουρα ανεξάρτητα

μουαρεσε η ιδεα σου

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι δεν είναι τόσο απλή υπόθεση να βάλεις δύο τροφοδοτικά.

Αν θέλεις να πιάσεις μεγάλα επίπεδα υπερχρονισμού, αν έχεις ένα δεύτερο τροφοδοτικό και αν ξέρεις τον τρόπο να τα συνδέσεις, εντάξει προχώρα.

Διαφορετικά αυτά που είδα από το 900 tagan που είναι και αθόρυβο μου άρεσαν.

Αρχική απάντηση από Aias [Σήμερα, στις 13:56]

548620

Ανεμιστηρακι εχω εναν delta πανω σε xp120 με μειωμενες στροφες λογο θορυβου και η ταση στο cpu απο bios ειναι 1.45 για να εχω 1.4 μεσα.

Υπέροχο φαίνεται το τροφοδοτικό σου.

Στο δικό μου (Enermax600 για CPU@2650 + SLI 1920X1200 + κτλ.) οι τάσεις φαίνονται ότι είναι για κλάμματα. :(

post-2226-1416072803,7938_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και γω πιστευω παιδια οτι τις πραγματικες τασης του ρευματος μονο αν τις μετρησεις θα δεις ποσο δινει πραγματικα το τροφοδοτικο,τα προγραμματα πιστευω οτι δεν ειναι τοσο αξιοπιστα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

δλδ μπορω να κρατησω το 520 που εχω, να τροφοδοτο το mobo μου ,και με το 750 που προτεινεις να τροφοδοτο της καρτες γραφικων.μπορουν να λειτουργησουν ξεχωριστα χωρις να τα ενωσω?

Ακριβως...αν και εννοουσα το αναποδο...(οπως λεει παρακατω και ο slotkiller!)

Kρατα το 520 οσο παει(αν και νομιζα οτι ειχες 600αρη)..

και οταν χρειαστεις εχτρα δυναμη τσιμπας το silverstone για ολα τα υπολοιπα εκτος απο καρτες..!Τις καρτες με το 520..!

Αν και πιστευω οτι και με μονο το silverstone θα σε βγαλει ασπροπροσωπο..(σιγουρα για default καταστασεις (ακομα και αν ειναι ο τελευταιος ΦΧ ) ..αλλα μιας που θα πας και για εχτρεμε ψυξη οπως λες καλο ειναι να μην μεινεις απο τροφοδοσια...!

Φανταζομαι θα εχεις οση βοηθεια χρειαζεται απο το Βορειο τεαμ...!

εδιτ

@mariosalice..

Μπορει να μην φταιει μονο το τροφοδτικο για τις μνημες αλλα και η μητρικη που δεν εξομαλυνει οσο θα επρεπε τη ταση πριν τροφοδοτησει τις μνημες...

Νομιζω εχεις το noisetaker (οπως και πολυ αλλοι ) αλλα 3 (νομιζω τοσα εχεις αναφερει αλλου) ζευγαρια μνημες κανεις δεν αλλαξε...

Με ενα hiper 525 και ΒΗ(ταση πανω απο 3,3 μονιμα απο τοτε που μπηκαν...(και για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα 3,4) ) δεν εβγαλε προβλημα εδω και 9 μηνες..

(δεν το θεωρω κανενα σπουδαιο τροφοδοτικο..σε σχεση με το ενερμαξ πχ)

ΠΑντως οι τασεις του (12 και 5) παιζουν απο 12,01 σε 11.99 και απο 5,03 σε 5,01 σε λοad...Tην 3αρα δεν την μετρησα...(με πολυμετρο αυτα)

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύμετρο και θα το μετρήσω όταν βρω ευκαιρία.

Αλλά το ίδιο πρόγραμμα τρέχουμε και οι δυο και οι τάσεις έχουν μέρα με τη νύχτα διαφορά.

Αυτό το screenshot είναι idle. Όταν το ζορίζω η 3.3v κατεβαίνει στα 3.1v.

Υποπτεύομαι ότι αυτός είναι και ο λόγος που μου έχουν καεί τόσες πολλές μνήμες (τους δίνω τα προβλεπόμενα 2.8v).

Μελλοντικά θα δώσω μεγάλη σημασία στο τροφοδοτικό.

Όχι οτι το Enermax δεν είναι καλό. Υπέροχο είναι αλλά για υπερχρονισμό με SLI είναι λίγο.

Πάντως η AMD συστείνει 700W τροφοδοτικό, χωρίς να υπερχρονίζει κάποιος.

Τώρα πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλειά έχουν τα πολλά Watt με το πρόβλημα των επανεκκινήσεων από ξαφνικό σβύσιμο του τροφοδοτικού που λένε εδώ

http://www.extremetech.com/article2/0,1697,1932947,00.asp

Η σχεδίαση πρέπει να φταίει και ο καταμερισμός των τάσεων.

Έχω την εντύπωση πως η Enermax ενίσχυσε τις 12άρες γραμμές εις βάρος της 3.3v.

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Σήμερα, στις 16:32]

Ρε λευτερη, παρε εκει το silverstone να τροφοδοτεις το συστημα σου. Ειναι εγγυηση!

Τωρα το ΤΤ, δε μου κανει... δε ξερω... απλα δε το εμπιστευομαι.

Πάντως για shutdown στο silverstone γράφει η παραπομπή που έδωσα.

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 18:58]

Ακριβως...αν και εννοουσα το αναποδο...(οπως λεει παρακατω και ο slotkiller!)

Kρατα το 520 οσο παει(αν και νομιζα οτι ειχες 600αρη)..

και οταν χρειαστεις εχτρα δυναμη τσιμπας το silverstone για ολα τα υπολοιπα εκτος απο καρτες..!Τις καρτες με το 520..!

Αν και πιστευω οτι και με μονο το silverstone θα σε βγαλει ασπροπροσωπο..(σιγουρα για default καταστασεις (ακομα και αν ειναι ο τελευταιος ΦΧ ) ..αλλα μιας που θα πας και για εχτρεμε ψυξη οπως λες καλο ειναι να μην μεινεις απο τροφοδοσια...!

Φανταζομαι θα εχεις οση βοηθεια χρειαζεται απο το Βορειο τεαμ...!

Τα 520 είναι λίγα. Όσο για το silverstone ποιό?

Δες την παραπομπή μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλα και για καποιον FX 57 και 7800GTX δεν νομιζω να προτεινει κανεις (αμδ εννοω) ενερμαχ 360) .

Τις καταναλωσεις αυτες τις πιανω στο χαλαρο με τον 146 και την Χ1800ΧΛ...

Στα 2,8 θελω λιγο πανω απο 1,5 ταση...και η ΧΛ ζωη να εχει...default τρωει 90watt (αν θυμαμαι καλα τα νουμερα)..Σε οc....καλυτερα να χα sli (που λεει ο λογος)

Το λινκ σου θα το δω μετα..

sivlertone 750 kai 850 ειναι τα κορυφαια( της silverstone)

δες hacshop...

kai jonnyguru.com

link 1

link 2

Εχει σελιδες τερμα κατω...(την πρωτη φορα δεν τις ειδα..:p)

edit...(for mariosalice)

Αρχική απάντηση από mariosalice

Πάντως για shutdown στο silverstone γράφει η παραπομπή που έδωσα.

Δες την παραπομπή μου.

Tην ειδα...

Αν και παιζει να εχασα παλι καμμια λεξη που να αντιστρεφει το νοημα απο αυτα που καταλαβα....

βαλαν το sli/crossfire πανω στη ιδια γραμμη και υπερφορτωθηκε...

Μετα το ξαναδοκιμασαν με το ιδιο τροφοδοτικο (εκει ελπιζω να μην εχασα καμμια λεξη:p) και δουλεψε...αλλα αντι να χωνουν καλωδια οπου να ναι εβαλαν την δευτερη καρτα σε ξεχωριστη γραμμη!

ΧΑρακτηριστικα λενε σε καποιο σημειο της παραπομπης...

Using the same Silverstone 650W power supply as before, we ran the second 512MB 7800 GTX with the adapter connected to a different cable. At this point, everything ran without a hitch. This explains why Falcon Northwest didn't run into this problem. Most people who order a high-end gaming rig don't just ask for SLI or CrossFire. They load them up with multiple hard drives, lots of RAM, and other goodies, which results in a more balanced load

Kαι αφου εκαναν την μεγαλη ανακαλυψη..αναφερουν στη δευτερη σελιδα...

To prevent this from happening again, we will make the following change to ST65ZF and ST60F:

+12V1(13A) : CPU1

+12V2(18A) : CPU2+SATA

+12V3(16A) : MB+VGA1

+12V4(18A) : HDD+VGA2

Και μιλαμε (αυτοι δλδ) για το silverstone το 600 και 650αρη....οχι το 750 και 850.

Αλλα βεβαια....εκει οπου δεν δουλευει τα 600watt πεταμε ενα

So we finally switched the power supply to a PC Power & Cooling Turbo-Cool 850 SSI. At that point, it all ran just fine.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 19:17]

Καλα και για καποιον FX 57 και 7800GTX δεν νομιζω να προτεινει κανεις (αμδ εννοω) ενερμαχ 360) .

Τις καταναλωσεις αυτες τις πιανω στο χαλαρο με τον 146 και την Χ1800ΧΛ...

Στα 2,8 θελω λιγο πανω απο 1,5 ταση...και η ΧΛ ζωη να εχει...default τρωει 90watt (αν θυμαμαι καλα τα νουμερα)..Σε οc....καλυτερα να χα sli (που λεει ο λογος)

Το λινκ σου θα το δω μετα..

sivlertone 750 kai 850 ειναι τα κορυφαια( της silverstone)

δες hacshop...

kai jonnyguru.com

link 1

link 2

Εχει σελιδες τερμα κατω...(την πρωτη φορα δεν τις ειδα..:p)

edit...(for mariosalice)

Tην ειδα...

Αν και παιζει να εχασα παλι καμμια λεξη που να αντιστρεφει το νοημα απο αυτα που καταλαβα....

βαλαν το sli/crossfire πανω στη ιδια γραμμη και υπερφορτωθηκε...

Μετα το ξαναδοκιμασαν με το ιδιο τροφοδοτικο (εκει ελπιζω να μην εχασα καμμια λεξη:p) και δουλεψε...αλλα αντι να χωνουν καλωδια οπου να ναι εβαλαν την δευτερη καρτα σε ξεχωριστη γραμμη!

ΧΑρακτηριστικα λενε σε καποιο σημειο της παραπομπης...

Using the same Silverstone 650W power supply as before, we ran the second 512MB 7800 GTX with the adapter connected to a different cable. At this point, everything ran without a hitch. This explains why Falcon Northwest didn't run into this problem. Most people who order a high-end gaming rig don't just ask for SLI or CrossFire. They load them up with multiple hard drives, lots of RAM, and other goodies, which results in a more balanced load

Kαι αφου εκαναν την μεγαλη ανακαλυψη..αναφερουν στη δευτερη σελιδα...

To prevent this from happening again, we will make the following change to ST65ZF and ST60F:

+12V1(13A) : CPU1

+12V2(18A) : CPU2+SATA

+12V3(16A) : MB+VGA1

+12V4(18A) : HDD+VGA2

Και μιλαμε (αυτοι δλδ) για το silverstone το 600 και 650αρη....οχι το 750 και 850.

Αλλα βεβαια....εκει οπου δεν δουλευει τα 600watt πεταμε ενα

So we finally switched the power supply to a PC Power & Cooling Turbo-Cool 850 SSI. At that point, it all ran just fine.

Το άρθρο αυτό αναφέρεται στο 600 και στο 650άρι Silverstone.

Με λίγα λόγια συνέβη το εξής

Για τις ανάγκες κάποιου review, o Loyd Case έστησε ένα PC με τροφοδοτικό της Silverstone (το SST-ST65ZF PSU 650W).

Το τροφοδοτικό είναι Nvidia SLI approved, οπότε έχει δύο 6άπινες SLI υποδοχές ρεύματος για τις κάρτες γραφικών.

Ο Loyd Case όπως ήταν φυσικό χρησιμοποίησε αυτές τις υποδοχές, για να τροφοδοτήσει δύο κάρτες γραφικών 7800gtx 512MB.

Στην μέση του 3DMark06, ο υπολογιστής έκανε restart.

Λόγω βιασύνης να τελειώσει το review, θεώρησε οτι το τροφοδοτικό ήταν χαλασμένο, το έβγαλε και έβαλε κάποιο άλλο στη θέση του για να τελειώσει τη δουλειά του.

Στη συνέχεια το ξανάβαλε πάνω να δει τι συμβαίνει και η συνέχεια είναι οτι ανακάλυψε ένα σοβαρό πρόβλημα σχεδιάσης στα σύγχρονα τροφοδοτικά, που δεν το έχουν μόνο τα τροφοδοτικά της Silverstone, αλλά και άλλα.

Το πρόβλημα είναι οτι για να μειώσουν το κόστος κατασκευής των τροφοδοτικών βγάζουν τα τα 5 και τα 12v από την ίδια γραμμή. Για να λειτουργήσουν λοιπόν οι δύο κάρτες πρέπει να μοιράζονται εξίσου τα φορτία και στα 5 και στα 12v.

Για να το πετύχουν την ισοκατανομή των φορτίων και να λυθεί το πρόβλημα, που τελικά δεν ήταν θέμα Watt, χρησιμοποίησαν ένα ειδικό αντάπτορα (2X4pin to SLI 6pin) και όχι τα δύο 6pin SLI του τροφοδοτικού.

Ο τεχνικός της Silverstone μεταθέτει το πρόβλημα στους αγοραστές, που θα έπρεπε να γνωρίζουν τι σημαίνει η φράση "+5V min. load is 10A when +12V output is 30A to 38A" που γράφει απ' έξω το κουτί του τροφοδοτικού.

Και εξηγεί τι σημαίνει: "για να δώσει η γραμμή τα 12v, πρέπει να φορτωθεί εξ ίσου και η γραμμή 5v." Διαφορετικά ... μπράφ - restart, χωρίς ούτε καν Blue screen of death.

Θαυμάστε υποκρισία

What happens is that some power supplies are designed with a shared power plane. According to Tony Ou, of Silverstone technical marketing, in an email:

"I am sure you already know that PC power supplies we have today have three main rails, +3.3V, +5V, and +12V, which are required to power various components. However, what most people don't know is that many power supplies are designed with shared power plane (it is very common to have +5V and +12V rails linked together) to help reduce cost and obtain higher maximum power. If you have seen our retail box for our ST60F 600W model or read the manual, you will see this:

+5V min. load is 10A when +12V output is 30A to 38A

+5V min. load is 15A when +12V output is 38A to 42A

This means that in order for our power supply to generate maximum power for +12V rail optimally, the +5V must also be loaded up. Normally this is not a problem because most systems do draw enough power from both +5V and +12V rails evenly to make cross loading requirement a non-issue. Even when SLI came out in late 2004, the most powerful gaming system at the time would rarely draw more than 30A from the +12V rail..."

Και συνεχίζοντας ο Tony Ou, που είναι τεχνικός της Silverstone, υπόσχεται να διορθωθεί το πρόβλημα μελλοντικά με τον τρόπο που λειτουργεί και ο αντάπτορας που είπαμε παραπάνω.

Έλεος.

Tony Ou of Silverstone also noted that they will be redesigning their power supplies in the future.

"512MB gaming cards in SLI/CrossFire will pull anywhere from around 15A to slightly over 20A (taking 120W divided by 12V = 10A per card) meaning that our +12V3 rail was overloaded as it has to share the power draw from the motherboard as well (which typically draws around 2 ~ 3A on its own). Since we rate our power supplies conservatively, the ST60F could actually run Kelt's 7800GTX 512MB SLI system for a while despite being technically overloaded on the +12V3 rail. As soon as the over current protection point of 20A on the +12V3 is reached, the power will automatically shut down.

To prevent this from happening again, we will make the following change to ST65ZF and ST60F:

+12V1(13A) : CPU1

+12V2(18A) : CPU2+SATA

+12V3(16A) : MB+VGA1

+12V4(18A) : HDD+VGA2

As you can see, with the two PCI-Express 6pin connectors will be running off two different rails, there is again plenty of headroom for graphics cards (even if overclocked and run at max. settings)at the expense of less power for hard drives and other peripherals using the 4pin molex connectors. This sacrifice should be okay as hard drives/optical drives typically draws around 0.5A ~ 1A each while fans draw on average 0.1A each. So if Kelt wants to put together a water-cooled SLI/CrossFire system with more than 10 drives, I will have to suggest to him to use our upcoming ST75ZF or ST85ZF power supplies! :-)"

Link to comment
Share on other sites

@ NTG

Με τις παραπομπές που μου έδωσες βρήκα γιατί μου καίγονται οι μνήμες. :T:

http://www.jonnyguru.com/PSU/Galaxy1K/update.htm

But if you have more than a 40A load on the 12V rail of this power supply, as well as a relatively normal load on the 3.3V and 5V rails, the ripple is where I would have to think there could be potential damage to the RAM and possibly other components

Πιστεύω πλέον ότι φταίει το ripple της γραμμής 3.3v του τροφοδοτικού.

Έχω δύο ίδια Enemax στους δύο υπολογιστές που μου έβγαλαν προβλήματα οι μνήμες.

Παλιότερα είχα το ίδιο πρόβλημα και με τρίτη μητρική, με το ίδιο Enermax 600W της υπογραφής.

Link to comment
Share on other sites

εισαι ψαχτηρι τρελλο βλεπω....

το ειχα δει το review αλλα δεν καθησα και πολυ σε αυτο ..(οπως και σε αλλα) μιας και ειναι πολλα τα "watt" για μενα...

δλδ δυο "μικρα" καλυτερα απο ενα μεγαλο μιας και δεν χρειαζεται να κοιτας τις αλλες γραμμες οταν τραβουν τα αντερα τους σε Αμπ...???

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι είναι τόσο απλά τα πράγματα με δύο τροφοδοτικά όσο μας λέει ο SPC με ένα απλό συνδετικό.

Υπάρχουν τα ίδια προβλήματα και εκεί με το balanced φορτίο αν θυμάμαι καλά.

Είχα δει ένα link που τα γράφει αυτά.

Προσωπικά δεν νομίζω οτι θα έβαζα δύο τροφοδοτικά για κάθε μέρα, εκτός και αν ήταν ειδικά σχεδιασμένα γι' αυτό το σκοπό.

Τουλάχιστον όχι πριν το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Ti να σε πω...

τα δοκιμασα και χωρις συνδετικο...με δυο απλα καλωδια..(αν και νομιζω οτι και με ενα γινεται)

Μπορει να υπαρξει αλλα οι τεζαρισμενες 12αρες(για δυο νορμαλ/καλα μιλαω ...οχι 2 ταγκαν 900αρια)...θα μοιραστουν σε δυο τροφοδοτικα..

Θα πεσεις δλδ κατω απο τα 38Αμπ στην 12αρα ωστε να προυποθετει και 15αμπ στην 5αρα...(στο παραπανω παραδειγμα)..

Παντως οτι λινκ βρεις .....ριχτο εδω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.