Jump to content



Tagan 900 η 1100?


def

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από def

Τυχαιο γεγονος

Έλα τώρα, μην μου απαντάς σοβαρά και με στενοχωρείς :p

Αφού όλοι ξέρεις ότι σε αγαπάμε. :)

Λοιπόν, στο θέμα μας τώρα (tm no.2), θα πάρεις το 900αρι και τελείωσε! Τέρμα τα περιττά έξοδα!

Να κλειδωθεί το θέμα περικαλώ. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Έλα τώρα, μην μου απαντάς σοβαρά και με στενοχωρείς :p

Αφού όλοι ξέρεις ότι σε αγαπάμε. :)

Λοιπόν, στο θέμα μας τώρα (tm no.2), θα πάρεις το 900αρι και τελείωσε! Τέρμα τα περιττά έξοδα!

Να κλειδωθεί το θέμα περικαλώ. :p

αφου ξερεις δεν παρεξηγιεμαι εγω,απλος ηθελα να βαλω smile Και το ξεχασα:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Μην ξεχνατε οτι σε λιγο καιρο ολοι θα αρχισουν να βγαζουν dedicated PSUs για τις VGAs, οποτε δεν ξερω κατα ποσο εχει νοημα η αγορα τοσο μεγαλου PSU...

εν μερι εχεις δικιο,αλλα αν παρεις ξεχωριστα ενα καλο psu+DEDICATED για vga τα ιδια λεφτα θα δωσεις,τιμες που ειδα σε περιοδικο ενα καλο dedicated θα στοιχειζει 200ευρο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 15:15]

μου αρεσει και αυτο παρα πολυ και αν με λιγοτερα watt κοστιζει οσο με ενα 1100tagan που ωφειλεται αυτο?

http://www.xoxide.com/pcpc-850w-ssi-psu.html

μην βλέπεις τα πόσα watt λέει η κάθε εταιρία. Το συγκεκριμένο psu ίσως και να δίνει πιο πολλά πραγματικά watt από το 1100 tagan. Επίσης παίζει ρόλο και το πόσο σταθερές γραμμές έχει ένα psu καθώς και το efficiency του. Εγώ άμα έδινα τόσα λεφτά για psu στι PC&C θα πήγαινα..

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και λιγο πιο φτηνα απο τα θηρια

μην τα υποτιμησεις επειδη ειναι φτηνα...

κουρτινα 1 και

κουρτινα 2

review αυτων....

για την κουρτινα 1 και

για την κουρτινα 2

και ενα ασχετο review ετσι απλα για περαιτερω συγκριση...

enermax galaxy 1000W

Μου αρεσει που στο sliverstone δοκιμαζει τις 12αρες τσιτα...κατι που δεν κανει στο galaxy..

Υπολειπεται μονο 5Αμπ στην 12αρα (συνολικα,70 αντι 75 -θα σου χρειαστουν αραγε?) αλλα και 110€ φτηνοτερα.

Και με μικροτερη κυματωση στην γραμμη το silverstone...

Και το 750 καλο ειναι αν συμβιβαστεις με 150-300watt λιγοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα φίλε SPC, πέρα από την πλάκα, νομίζω οτι είναι σημαντικό.

Αν κάποιος σκέφτεται να υπερχρονίσει σοβαρά σε 3DMark05 -06, έχει ανάγκη από δυνατό τροφοδοτικό.

Είμαι με δύο 7800gtx και το Enermax 600W και η γραμμή 3.3v φαίνεται να πέφτει στα 3.10-3.20, ανάλογα με το φόρτο (δεν τα μέτρησα όμως με πολύμετρο και δεν ξέρω).

Αυτό που ξέρω όμως είναι οτι αν θέλω να υπερχρονίσω στα 2850, θα πρέπει να βγάλω τη μια κάρτα γραφικών. Αυτό κάτι μου λέει.

Αλλά δεν πρέπει να φταίνε τα Watt της PSU.

Στα 2650 idle, η κατανάλωση του ρεύματος είναι μόλις 270W, όπως μου δείχνει το UPS (PC+οθόνη υπογραφής).

Δεν ξέρω τι φταίει και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας σχετικά με το θέμα ρεύμα στον υπερχρονισμό.

- Τα Tagan για παράδειγμα, έχουν ξεχωριστή γραμμή για τα 3.3v.

- Πολλοί χρησιμοποιούν για υπερχρονισμό το DDR Maximizer του Hipro5, που εξασφαλίζει στις μνήμες καθαρό και σταθερό ρεύμα.

- Κάποιος φίλος μου είπε παλιότερα οτι είχε πρόβλημα και με το ρεύμα της ΔΕΗ όταν υπερχρόνιζε.

- ’λλοι λένε οτι βοηθάνε το τριφασικό ρεύμα και τα χοντρά καλώδια στη γραμμή.

Τι κάνουν όσοι έχουν δύο διπλές 7950gx2 και διάφορα προμυ κτλ για να τρέξουν 3DMark?

Βάζουν δύο τροφοδοτικά? Ένα δυνατό? Πόσα Watt? Τι άλλο προσέχουν?

Θάθελα να ακούσω και τη γνώμη κάποιων σοβαρών υπερχρονιστών.

hipro?

post-2226-1416072802,1619_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Πωλείται ήδη το πρώτο dedicated τροφοδοτικό για VGA.Είναι ένα Thermaltake 250W γύρω στα 45 αν θυμάμαι καλά.

Εμένα με ενδιαφέρει το Fortron Booster X3 300W αλλά δεν το έχω δεί ελλάδα ακόμη.

Ενα combo Fortron 700W(120) + BoosterX3 300W(~80-90) είναι καλύτερη λύση από το Tagan 1100W που έχει 400+.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

Πωλείται ίδη το πρώτο dedicated τροφοδοτικό για VGA.Είναι ένα Thermaltake 250W γύρω στα 45€ αν θυμάμαι καλά.

Καλα τα θυμασαι...

Ημουνα να παρω ή αυτο ή το ενερμαξ (κανονικο psu) που βγαζει 26Αμπ στην 12αρα...

Tελικα πηρα το ενερμαξ ωστε να μπορω να το χρησιμοποιησηω και σαν τραφοδοτικο σε pc καποτε...!

edit

μονο μη δει ο spc αυτο το "ιδη" ...

Κατα μπαμπινιωτη ειναι χρησεως γενικα...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Χθες, στις 23:38]

Επειδη το εχει παρει φιλος το dedicated της thermaltake....μπορει απλα να παιξει 2χ1900 καλα...αλλα σε oc με αερα...κλαταρει...

Ντάξει, Thermaltake είναι.:p:D

Link to comment
Share on other sites

Def, περίμενε είναι η δικιά μου γνώμη. Μπορείς να πάρεις αργότερα (θα βγουν πολλά νέα μοντέλα ισχυρών PSU και ανώτερα από τα Tagan στους επόμενους μήνες) αφού δεν το χρειάζεσαι άμεσα. Στην προκειμένη περίπτωση η υπομονή είναι το καλύτερο ΙΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.