Jump to content



Tagan 900 η 1100?


def

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Δες τι γίνεται στα PSU: Τα 600άρια υπήρχαν εδώ και αρκετό καιρό και όμως, τώρα βγαίνουν καινούρια, με ΠΟΛΥ περισσότερα Amps στις 12άρες τους, δεν είναι μόνο SLI-CF Certified, είναι καλύτερα. Συνέκρινε το Enermax Liberty 620W με το Corsair HX620. Το Corsair είναι σαφώς ανώτερο σε τάσεις και ισχύ, παρ'όλο που και τα δύο είναι 620W.

My point? Θα βγουν 900άρια και 1000άρια καλύτερα από αυτά που ήδη υπάρχουν (έλεος, το tagan 900w έχει 4x12V με 18Α στην καθεμία όταν το δικό μου (TT Toughpower750) έχει 4x12V - 18Α και τα νέα Tagan Dual Engine βγάζουν 20Α). Kαι εννοείται ότι θα πέσουν και οι τιμές όταν ο ανταγωνισμός βγάλει τις απαντήσεις του.

’σε που τα VGA-only PSU αρχίζουν να φυτρώνουν σαν μανιτάρια.

Αν δε βιάζεται ο def, καλύτερα να περιμένει. Στην συγκεκριμένη περίπτωση καλό θα ήταν να περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Επειδη το εχει παρει φιλος το dedicated της thermaltake....μπορει απλα να παιξει 2χ1900 καλα...αλλα σε oc με αερα...κλαταρει...

Ε τι περιμενες 120W η καθε καρτα, 250W ειναι το κακομοιρο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

a) Συνέκρινε το Enermax Liberty 620W με το Corsair HX620. Το Corsair είναι σαφώς ανώτερο σε τάσεις και ισχύ, παρ'όλο που και τα δύο είναι 620W.

My point? Θα βγουν 900άρια και 1000άρια καλύτερα από αυτά που ήδη υπάρχουν (έλεος, το tagan 900w έχει 4x12V με 18Α στην καθεμία όταν το δικό μου ) b)TT Toughpower750) έχει 4x12V - 18Α κ

Nομιζω εσυ ποσταρες πριν λιγες μερες (μπορει και χθες βεβαια) το jonnyguru.

Aπο εκει πως βλεπεις οτι το corsair ειναι "σαφως ανωτερο" απο το ενερμαχ???

Τι παραπανω βλεπεις δλδ?

Το corsair λεει οτι εχει 3 12αρες (V) στα 18Αμπ.. αλλα στο οριο* δοκιμαζει μια γραμμη στα 15 και τις αλλες στα 12 (συνολο 39αμπ σε 3γραμμες))

Ενω στο ενερμαχ λεει οτι εχει 22Αμπ στις 2 12αρες(V) αλλα παλι στο οριο* δοκιμαζει στα 18Αμπ εκαστη!( 3Αμπ διαφορα)

Προτιμω να εχει περισσοτερα αμπ η 12 και να εχει πιο λιγες γραμμες παρα λιγα Αμπ σε περισσοτερες 12αρες...!

Δεν νομιζω να δικαιολογει αυτο το "σαφως ανωτερο"???

*Οριο....

Κατα ενα περιεργο τροπο ενω σε αλλα τροφοδοτικα δοκιμαζει εστω και μια 12αρα στο τερμα και την αλλη(ες) οσο μπορει να δωσει ,στα επωνυμα τροφοδοτικα απλα μοιραζει το μεγιστο φορτιο ισοποσα στις 12αρες!

Θα θελα να δω πως θα παει το ενερμαχ με 22Αμπ στην 12V1 kai 14 στην 12V2 αλλα δεν το εκανε...

Συν οτι ναι μεν σαν ξεχωριστες 12αρες βγαζουν 22Αμπ αλλα συνολικα 36 αμπ...(λογικο ετσι θα πρεπει να ειναι)..εκ των οποιων τα δινει ολα ...(και τα 36)

Οπως επισης και στο corsair απο τα 50Αμπ που ισχυριζεται οτι βγαζει δοκιμασε μονο το 39 (για την 12αρα λεω παντα) και ποτε παλι με μια γραμμη στο οριο..πχ

12V1 18 κλπ κλπ.

Οριακα δοκιμαζει μονο οσα τα καταφερνουν απο οτι καταλαβα..ωστε κανενα να μην φαινεται πολυ ασχημο.

(το asus Ak55 το εχει δει κανεις?Αξιολογο και κατω των 100€)

Τελος το ΤΤ 750 (thoughpower ) κλαταρε με τις 4 γραμμες στα 14αμπ...

ΚΑι δεν βγαζει 72 αμπ..(αν προσθεσεις τις 12αρες αλλα 60...εκ των οποιων πηρε τα 56..προσπαθησε δλδ..Και ουτε λογος να παρει 18Αμπ απο μια-δυο γραμμη(ες).

Παρολα αυτα ολα ειναι καλα και καλυτερα απο αυτα που εχω εγω...και ενα μεγαλο μερος χρηστων...

Για διαφορετικες αναγκες το καθενα....

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχουν κλατάρει τα Enermax 620 σε συστήματα που το Corsair τα πάει αέρα νομίζω πως τα λέει όλα (έχω διαβάσει σχετικά σε ουκ ολίγα forum). Το ΤΤ750 ποτέ δεν είπε ότι βγάζει 72, 60Μax λέει το κουτί ;) Και επίσης δεν κλάταρε αλλά απλά έκλεινε λόγω μιας (ανόητης ομολογουμένως) προστασίας της ΤΤ. Όσο για τον jonny, εγώ έναν άνθρωπο που ενώ ο μισός o/c πλανήτης εξυμνεί τα OCZ ενώ αυτός τα έθαψε, τον σέβομαι και θεωρώ άξια λόγου τη γνώμη του. Τώρα αν τα παίρνει από κάπου, δεν είμαι 007, δεν το ξέρω :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Το ΤΤ750 ποτέ δεν είπε ότι βγάζει 72, 60Μax λέει το κουτί ;) Και επίσης δεν κλάταρε αλλά απλά έκλεινε λόγω μιας (ανόητης ομολογουμένως) προστασίας της ΤΤ.

Oτι δεν το ειπες ....δεν το ειπες...!!!:p

(απλα το ανεφερα επειδη παλια (πολυ παλια) υπηρχε η μοδα να προσθετουμε τις 12αρες για να δουμε ποσα Amp βγαζει...!-δεν το ανεφερα για σενα δλδ.)

Επισης το προηγουμενο post δεν ηταν επικριτικο στο δικο σου.

Την ιδια αποψη με σενα φτιαχνω για τον jonnyguru (μιας και τον ανακαλυψα προσφατα)

αλλα θα μου αρεσε να τα δοκιμαζει περισσοτερα πραματα στο οριο του τροφοδοτικου.

Κατι που κανει μονο στα silverstone (και τα πανε περιφημα) και στο asus A55GA που εχει πεσμενη την 12αρα...(αλλα ανεφερει στο κουτι 2 12αρες απο 18αμπ..και τα δινει..

δεν σταματησε στα 15Αμπ..πχ...!

Aυτο ειναι...->http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700900

το οποιο απο αυτα που αναφερει το θεωρω καλυτερο απο το δημοφιλες hiper 580 (type-r)

τελος..λες.."Το ότι έχουν κλατάρει τα Enermax 620 σε συστήματα που το Corsair τα πάει αέρα νομίζω πως τα λέει όλα (έχω διαβάσει σχετικά σε ουκ ολίγα forum)...."

Μπορεις να βαλεις μερικα λινκ??(μαθαινω, δεν επικρινω...οπως και το προηγουμενο ποστ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Σε ποιά μητρική? Αν είναι η ASUS της υπογραφής σου δώσε μας εικόνα με τάσεις από το PC Probe...

548620

Ανεμιστηρακι εχω εναν delta πανω σε xp120 με μειωμενες στροφες λογο θορυβου και η ταση στο cpu απο bios ειναι 1.45 για να εχω 1.4 μεσα.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτητε και το αλλο ομως,οτι στο μελλον το συστημα θα ειναι

4X4

2XFX.............

2X7900GX2

2X1 ΜΝΗΜΕΣ CORSAIR................

5 ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΑΚΙΑ

1 EXTREME ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ

3 ΣΚΛΗΡΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ 2Χ74,1Χ150ΡΑΠΤΟΡ

2DVD-REC

1FATALY1-SOUND

HXEIA Z-5500

ειναι αρκετα νομιζω οποτε 600-700-800αρια αποριπτονται

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

σκεφτητε και το αλλο ομως,οτι στο μελλον το συστημα θα ειναι

4X4

2XFX.............

2X7900GX2

2X1 ΜΝΗΜΕΣ CORSAIR................

5 ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΑΚΙΑ

1 EXTREME ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ

3 ΣΚΛΗΡΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ 2Χ74,1Χ150ΡΑΠΤΟΡ

2DVD-REC

1FATALY1-SOUND

HXEIA Z-5500

ειναι αρκετα νομιζω οποτε 600-700-800αρια αποριπτονται

Ε αν παίζουν 5 ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΑΚΙΑ και HXEIA Z-5500 σίγουρα θες πάνω από 900 :p

Βρε Λευτέρη, αφού money is not an object πάρε ότι καλύτερο (1100 ή PC P&C) και τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 12:49]

Βρε Λευτέρη, αφού money is not an object πάρε ότι καλύτερο (1100 ή PC P&C) και τελειώνεις.

α ρε μεγαλεμπορα πως τα λες.Ετσι μου ερχεται να σου κανω παραγγελια για 2-3 κομματια ..Πωληταρα μου εσυ ...lo lol

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig

Καλύτερα και εγω πιστεύω να πάρεις 2 ή 3 τροφοδοτικά πιο μικρά παρα 1 μεγάλο

1 για το κυρίως σύστημα

1 Για το phase ή ότι άλλο βάλεις

1 Για τις κάρτες

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ Η ΣΟΒΑΡΑ ΤΟ ΛΕΣ?:)

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρότατα το λέει def, το Stacker έχει εδώ και καιρό adaptor για να συνδέεις δύο PSU ταυτόχρονα στο PC, είναι αρκετά καλή λύση να έχεις multiple PSUs, ειδικά αν ασχοληθείς με σοβαρό o/c

(και μην ανησυχείς αν δε χωράνε, πάντα υπάρχει το TT Mozart ;))

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Σοβαρότατα το λέει def, το Stacker έχει εδώ και καιρό adaptor για να συνδέεις δύο PSU ταυτόχρονα στο PC, είναι αρκετά καλή λύση να έχεις multiple PSUs, ειδικά αν ασχοληθείς με σοβαρό o/c

αν θα παρω 3 οπως λεει το παληκαρι ιδια τιμη με ενα καλο δεν θα κοστισει?μετα θα χρειαστει να αλλαξω και κουτι πολλα καλοδια................

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και παραπάνω (αν πάρεις δυνατά) αλλά θα έχεις καλύτερες επιδόσεις από ένα σκέτο 900άρι πιστεύω. Εγώ δεν θα έβαζα στο σύστημά μου πολλά PSU, αλλά αν πραγματικά θες να βάλεις extreme λύσεις για o/c, τα δύο PSU (από όσους extreme clockers έχω δει) είναι αρκετά διαδεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

def η αληθεια ειναι οτι κανεις μας δεν θελει να συμβιβαστει με κατι που τον καλυπτει...

Παντα θελουμε κατι καλυτερο...Ακομα και εγω προτιμησα καποτε να παρω 500watt αντι καποιο μικρο chieftec,hec,enermax.

Περασαν καμποσοι μηνες για να δω οτι παιζει και με το 360αρη enermax...των 37€.

Θα σε καλυπτει και το thermaltake toughpower 750 tvn 129€ (τρελλη ευκαιρια) αλλα μαλλον σε βλεπω για αυτα που λεει ο spc....

Τα ηχεια και το extreme συστημα ψυξης(δεν ξερω τι εχεις στο μυαλο σου) δεν νομιζω να τα συνδεεις πανω στο τροφοδοτικο...

5 ανεμηστηρια ..δεν τραβανε τιποτα (Δεν νομιζω να εχεις delta) 0,15Αμπ...2 watt max θα τραβανε ....εκαστο..

Μνημες καλες ειναι ...δεν νομιζω να εισαι hipro ουτε και εχεις ΒΗ oποτε ξεχναμε τα 3,4 volt και θα πεσεις στα νορμαλ(?) για οc 2,2-2,4.

Οποτε δεν χρειαζεσαι ..καποιο 900αρη -1100 ντε και καλα!

Θα κοιτουσα το silverstone zeus 750...(τα δινει ολα οσα υποσχεται..και κανει 200€).

Καταλαβαινω βεβαια και την αναγκη αγορας tagan 900...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο [Σήμερα, στις 14:55]

Από πότε τα ηχεία τραβάνε ρεύμα από το τροφοδοτικό;:...: :wassat:

Αρχική απάντηση από ΝTG

Τα ηχεια δεν νομιζω να τα συνδεεις πανω στο τροφοδοτικο...

Ωρε σεις θα μου τον τρελάνετε τελείως!

Μην του λέτε τέτοια με σοβαρό ύφος (λες και υπάρχει τρόπος να συνδεθούν τα ηχεία στο PSU!!!!) και έχουμε άλλα ντράβαλα μετά :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Ωρε σεις θα μου τον τρελάνετε τελείως!

Μην του λέτε τέτοια με σοβαρό ύφος (λες και υπάρχει τρόπος να συνδεθούν τα ηχεία στο PSU!!!!) και έχουμε άλλα ντράβαλα μετά :p

Συριε χειροτερα να παθω απο αυτο που εχω δεν νομιζω,τωρα ειναι οντος λιγο μπερδεμα να καταφυγω σε αγορα 3 τροφοδοτικον:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Ωρε σεις θα μου τον τρελάνετε τελείως!

Μην του λέτε τέτοια με σοβαρό ύφος (λες και υπάρχει τρόπος να συνδεθούν τα ηχεία στο PSU!!!!) και έχουμε άλλα ντράβαλα μετά :p

Just LOL

Παντως εγω επικρωτω την αποψη για ενα silverstone zeus και ενα δευτερο για καρτες οταν ερθει η αναγκη!

καλες αγορες!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.