Jump to content


Προβληματα με 2 Tagan Easycon XL 600W & αλλα 2 700W


SlotKiller

Recommended Posts

Το απογευματακι αλλαξα το 600αρι με το 700αρι, αλλα....

συνεχιζω και εχω το προβλημα που αναβει και σβηνει σε ενα δευτερολεπτο. Δηλαδη ισα που προλαβαινουν να γυρισουν οι ανεμηστηρες.

Το αφησα στη πριζα μπας και παρει μετα απο κανενα 10λεπτο....

Ελεος ρε παιδια...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

λοιπον, ας προσθεσω και μερικες αλλες παρατηρησεις:

- Οταν δωσουμε ρευμα στο PSU, εχουμε 2 κιτρινα φωτακια αναμενα στο dfi. To ενα ειναι κατω αριστερα και σημαινει οτι υπαρχει ρευμα, και το αλλο ειναι διπλα απο τις μνημες και σημαινει οτι τα slots εχουν ρευμα.

- Μολις πατησουμε το κουμπακι να ξεκινησει η dfi, ανοιγει και κλεινει η dfi μεσα σε 1". Μολις κλεισει το λαμπακι των μνημων δεν ξανα-αναβει κατα τη διαρκεια του stand-by παρα μονο οταν ξεκιναει η μητρικη. Επισης, αφου κλεισει αποτομα το τροφοδοτικο, ακουγεται ενας συνεχομενος ηλεκτρικος ηχος (απο πηνιο?) (χουουουουου) μεσα απο το psu. Αν κλεισω το ρευμα του, σταματαει.

- δοκιμασα να ξεκινησω χωρις το 4πινο 12V της μητρικης και η μητρικη ξεκινησε αλλα κολλησε στα 4λεντ (λογικο). Μετρησα το καλοδιο και οι 12αρες ειναι αψογες.

Απο τα παραπανω τι μπορει να συμπερανει κανεις? Κατι παιζει με την γραμη του 4πινου ισως? Βραχυκυκλωμα ισως? Η γειωση ειναι πανω σε βιδα της dfi παντως.

EDIT: Τελευταιο update πριν πεσω για υπνο...

Καταφερα να την εκινησω βαζοντας το jumper των μνημων στα 4V. To αποτελεσμα ηταν 4 λεντ:TD:

Ολα αυτα χωρις καρτα γραφικων. Οταν την εβαλα παλι εσβηνε στο 1".

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 1 ωρα σερφαρισματος και εκει που ακουγα μουσικουλα ξαφνικα το τροφοδοτικο εσβησε............χωρις κολλημα να εχει προηγηθει ή μπλε οθονη......απλα εσβησε σαν να εκλεισα το διακοπτη απο πισω........εκτοτε δεν ξανανοιξε........δεν ειχα και πολυ χρονο να το παλεψω λογω δουλειας.

το απογευματακι θα δω τι θα καταφερω να κανω.

θα κοιταξω να ποσταρω στο dfi-street μηπως εχει κανεις κατι παρομοιο.........\

αλλα πολυ κουλο ρε παιδια.....εκει που ξαφνικα παιζει μια χαρα μολις φυσηξει βοριοανατολικος αντι δυτικος να εχει 4leads of death?

Link to comment
Share on other sites

just a thought

ελπιζω και οι δυο σας να εχετε βαλει το καλωδιο τροφοδοσιας της TAGAN και οχι καποιο αλλο ετσι...

εχει συμβει πολλες φορες να μην εκκινουν καν τροφοδοτικα της Tagan με καλωδιο κακης ποιοτητας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 10:50]

just a thought

ελπιζω και οι δυο σας να εχετε βαλει το καλωδιο τροφοδοσιας της TAGAN και οχι καποιο αλλο ετσι...

εχει συμβει πολλες φορες να μην εκκινουν καν τροφοδοτικα της Tagan με καλωδιο κακης ποιοτητας...

ναι το κανονικο καλωδιο της Tagan εχει μπει.το οποιο με τη σειρα του ειναι επανω σε ups1200VA merlin gerin......αυτο που με ανησυχει απο χθες ειναι οτι σε ολες τις περιπτωσεις υπαρχει αυτο το χαρακτηριστικο ''τσκτσκτσκστκ'' απο το εσωτερικο........

μαλλον με βλεπω να μενω με το hiper580.......:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,μια ερώτηση, μήπως συνδέετε τα έξτρα καλώδια τροφοδοσίας πέραν των 2 βασικών?Δηλαδή αυτό το μικρό σαν της δισκέτας και το άλλο το 4pino μόλεξ?Με αυτά η dfi μου και το seasonic απλά δε παίζουνε μαζί.......

Link to comment
Share on other sites

τελικα μολις ενημερωθηκα οτι ο Slotikiller με το Tagan πανω σε μια Abit με εναν opteron και διαφορετικες μνημες και vga κανει τα ιδια κουλα.

παιρνει ρευμα η μητρικη αλλα δεν ποσταρει.

επισης απο οτι με ενημερωσε ο Slot το Τagan εχει διαρροη.......ενω ο διακοπτης τροφοδοσιας ειναι κλειστος ανα διαστηματα δινει ρευμα στην μητρικη (abit) και αναβουν τα λαμπακια της......

απο την αλλη εγω γυρνωντας απο τη δουλεια προσπαθησα να αναψω το δικο μου αλλα δεν ποσταρε ουτε παλι η dfi......

μετα απο λιγες ωρες με τον διακοπτη κλειστο πατησα πριν λιγο και ποσταρε κανονικα το μηχανημα απο οπου και γραφω αυτη τη στιγμη...........

τωρα το εαν θα ξανακλεισει αποτομα δεν το ξερω........

α ρε Tagan/.........:(

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κάτι να προσέχετε, αν πάτε να μποτάρετε το πισί σας και δουλέψει ελάχιστα ο ανεμιστήρας και μετά σβήσει, σημαίνει συνήθως ότι λειτούργησε το κύκλωμα προστασίας βραχυκυκλώματος. Μη δοκιμάσετε να μπουτάρετε άμεσα, πολύ πιθανόν να χαλάσετε τελείως το κύκλωμα προστασίας και να μη σας παρέχει πλέον ασφάλεια,μετά χρειάζεται rma.Δε σας το λέω τόσο για το rma ,αλλά αν δεν έχετε αρκετά ασφαλής εγκατάσταση ηλεκτρικών σπίτι σας να μη πάθετε καμιά στραβή χτύπα ξύλο! :S

Link to comment
Share on other sites

Τελικα επαιξε με το abit Γιωργο.

Την πρωτη φορα που εγινε το κουλο δεν γειωνοτανε πουθενα μιας και καθοτανε στην θηκη του.

Τωρα αν θα σβησει σε 1μιση ωρα..... ενας θεος ξερει!

Αντε φερε μια RD200 να δουμε τι θα γινει.

Σημειωτεον οτι για το προβλημα με το dual channel που ειχα, παλι εφταιγε η dfi. Μαλλον δε της αρεσει ο Toledo 165... οτι να ναι λεμε... μαλλον θα παει για ενα rma να στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Dfi no like ups? Dfi no like tagan, dfi no like dirt .................

Ρε παιδιά πριν 7 μήνες έστησα την msi μου και δούλευε 24-7 μέχρι πριν 3 βδομάδες. Όταν την έλυσα και την ξανάστησα το BIOS μου έκανε κουλά για 3-4 boot και είχαν ανάψει τα δικά μου λαμπάκια.

ΠΩΣ ΑΝΤΕΧΕΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ??????

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ.

Εγω πηρα τον 146 ενος φιλου για να παιξω λιγο dual channel γιατι ειχα ξεχασει τι ειναι αυτο. Το tagan στο κουτι του προς το παρον.

Ελπιζω τη Δευτερα να δοκιμασω μια RD200 και να μην εχει προβλημα ασυμβατοτητας ουτε με το tagan, ουτε με τον opteron 165.

Κατι ασχετο... στο abit kn8 ο 165 εχει πολυ υψηλοτερες θερμοκρασιες απο το dfi.

Δινει 1,36-8 βασικα (εναντι 1.31).

Kαι κλοκαρει και λιγοτερο (στα 2800 κολουσε με 15" snm)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.