Jump to content



Το warcraft III δεν την παλεύει!


zaxos

Recommended Posts

Λοιπόν, το πρόβλημα έχει ως εξής:

Το war3 crasharei σε άκυρες στιγμές. Μία λέει war3.exe FATAL ERROR, την άλλη τσουπ.... VPU Recover σκάει μύτη. Αλλες φορές απλά σπάνε τα γραφικά... κλπ...

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω πια! Τι reinstall δοκίμασα, τι ένα σκασμό από διαφορετικές εκδόσεις του catalyst. Στην αρχή νόμισα ότι φταίει το oc αλλά και σε stock καταστάσεις, τα ιδια.... Θερμοκρασίες δεν φταίνε τσεκαρισμένο! Και προφανώς oc στην vga δεν υφίσταται.

Το μηχανάκι είναι: opt170, DFI exprt, 2GB Trancend UCCC, ATI X800GTO2.

Ακούω ιδέες!

Thanks:)

Link to comment
Share on other sites

Το VPU recover θα σκαει επειδη το εχεις ενεργοποιημενο...αν το απενεργοποιησεις λογικα δεν θα σκαει....αλλα απο την αλλη λες no overclock...που σημαινει οτι κατι αλλο παιζει...

Για το Fatal error μηπως χτυπανε οι μνημες?Memtest περνανε στα default?

Για το σπασιμο των γραφικων παλι καρτα μυριζει...οι θερμοκρασιες πως ειναι τσεκαρισμενες?Mηπως την εχει ακουσει η καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες είναι ΟΚ. Περνάνε memtest στα 260, και στα 200. Οι θερμοκρασίες είναι τσεκαρισμένες, το Χ800 δεν περνάει τους 60 βαθμούς. Και σιγά το βαρύ παιχνίδι που είναι το warcraft III. Εδώ βγάζει 3dmark και ώρες quake4+HL2. Γενικά, αυτά που πάει πρώτα ο νους τα έχω τσεκάρει.

Καποιο conflict γίνεται με κάτι. Ισως κάνει και σε κάποιον άλλο το ίδιο πρόβλημα... γι αυτό και πόσταρα. Τι να πω.. Εμφανής εξήγηση δεν φαίνεται να υπάρχει.

Ξέχασα να αναφέρω ότι πάνω έχω και την Αudigy2.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξέρεις ότι το Warcraft 3 είναι πολύ γκρινιάρικο. Παλιότερα είχα ένα σύστημα o/c που πέρναγε τα πάντα και κόλλαγε στο Warcraft μετά απο 1 ωρίτσα (μαζί με το UT 2004). Εμένα τότε φταίγανε μνήμες και μάλιστα είχα διαβάσει για κάποιους που με κάποιο τρόπο ελέγχανε το stability στο σύστημά τους με Warcraft 3 αντί για τα συνηθισμένα. Τώρα εσύ στα default... δεν ξέρω, αλλά πάντως μην νομίζεις ότι "ελαφρύ".

Link to comment
Share on other sites

Και σιγά το βαρύ παιχνίδι που είναι το warcraft III

Τα παιχνίδια της Blizzard και ειδικά το War III και το WoW είναι πολύ ευαίσθητα σε o/c και ειδικά στις μνήμες. Μπορεί να παίζεις ώρες quake ή CoD απροβλημάτιστα και το WarIII να κρασάρει αμέσως. Εγώ όποια προβλήματα είχα στο WarIII ήταν λόγω o/c στις μνήμες. Εσύ όμως είπες ότι με memtest είσαι stable... prime δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις αποκλείσει τα παραπάνω, το μυαλό μου πάει στην κλασσική περίπτωση βλάβης:pΜήπως έχεις μητρική με chipset VIA? Με την ΑΤΙ ποτέ δεν τα πηγαίνανε ιδιαίτερα καλά και ανάλογα το εκάστοτε configuration, ...κλωτσάνε! :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [Σήμερα, στις 19:08]

Αφού έχεις αποκλείσει τα παραπάνω, το μυαλό μου πάει στην κλασσική περίπτωση βλάβης:pΜήπως έχεις μητρική με chipset VIA? Με την ΑΤΙ ποτέ δεν τα πηγαίνανε ιδιαίτερα καλά και ανάλογα το εκάστοτε configuration, ...κλωτσάνε! :getlost:

Το μηχανάκι είναι: opt170, DFI exprt, 2GB Trancend UCCC, ATI X800GTO2.

:p

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει...δεν είδα sig και προσπέρασα τη σύνθεση...;) Μια ιδέα που μου έρχεται πάντως είναι να κάνεις disable το fastwrites...έτσι και αλλιώς, πρακτικά δεν προσφέρει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όταν ρίχνω τις μνήμες στα deafult τους η συχνότητα του κολλήματος μικραίνει αισθητά! αλλα δεν μηδενίζεται. Τελικά, είχατε δίκιο ότι κάτι παίζει με τις μνήμες... απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να είναι σταθερότατες στα 260 (memtest+snm), να τις βάζω στα 250 με πολύ χαλαρά timings και πάλι να κολλάει.... Τι να πω.. Πάντως τώρα έχω βολευτεί (κάπως) με τη λύση του on the fly over/under-clocking. Ισως όμώς να παίζει κάτι και με το τελευταίο update του παιχνιδιού (1.20e) αφού με την 1.20c παιζοντας πολύ καιρό LAN δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα...

Τεσπα, είδομεν στο μέλλον...

Τhank u all :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τελικά, φοβάμαι ότι δε φταίει ούτε το oc στις μνήμες ούτε κάτι άλλο, αλλα ο διπύρηνος.....

Το πρόβλημα είναι ότι η εφαρμογή δεν μου επιτρέπει να ορίσω affinity μέσω του taskmanager...οπότε... καμμια ιδέα? :hmm:

(φυσικά patchακια για διπύρηνους και τα συναφή είναι κομπλέ:))

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.