Jump to content



HAVOC4 physics


mariosalice

Recommended Posts

Η Havoc, έδειξε στο CEDEC της Ιαπωνίας ένα video, με τις δυνατότητες του HAVOC4 για επεξεργασία φυσικών παραμέτρων, από απλή κάρτα γραφικών.

Η έκδοση αυτή αποτελεί απάντηση στον επεξεργαστή physics της AGEIA.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από BassJunkies [Σήμερα, στις 21:33]

Ενδιαφέρων...

...ειδικά το σημείο που αναφέρεις για απλή κάρτα γραφικών :T: :T: :T:

Χμμ. Το παιχνίδι έχει ως εξής.

Για κάποιο λόγο τόσο η Nvidia όσο και η ATI (AMD) δεν θέλουν να βλέπουν στα μάτια τους την AGEIA.

Ακούν AGEIA και βγάζουν σπυριά. Αυτό είναι προφανές από τα διάφορα δημοσιεύματα.

Η AMD μάλιστα έφτασε στο σημείο να διοχετεύσει με επίσημη δήλωση εκπροσώπου της οτι το 2008 θα βγάλουν επεξεργαστή που θα είναι ενοποιημένη CPU + GPU με δυνατότητες επεξεργασίας PHYSICS και υποτυπώδεις δυνατότητες GPU για laptop.

Να πω εδώ οτι το timing ήταν μια σαφής κίνηση εναντίον της AGEIA?

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για την HAVOC.

Αυτή τη στιγμή χρεώνει, στις εταιρίες που φτιάχνουν παιχνίδια, δικαιώματα για το software physics.

Η AGEIA δίνει το software αυτό δωρεάν.

Από την άλλη πλευρά η ASUS, είναι ο κύριος κατασκευαστής των καρτών της AGEIA και έχει κάθε λόγο να την προωθήσει.

Έτσι ανακοίνωσε τη νέα μητρική της P5N32-SLI Premium/WiFi-AP, που θα έχει δύο X16 SLI slots και ένα Χ16 για την AGEIA.

Η Nvidia όμως αποφάσισε να αλλάξει τον αρχικό σχεδιασμό του chipset 590 για Intel, να αντικαταστήσει το C19 Northbridge με το C55 και να ονομάσει το νέο σύνολο Nforce 680i.

Επειδή το C55 είναι pin to pin συμβατό με το C19, οι 590i (i=Intel) μητρικές τόσο της DFI, όσο και της ASUS, θα κατασκευαστούν όπως είναι, με μια απλή αλλαγή του Northbridge και θα κυκλοφορήσουν πολύ σύντομα.

Kατά τη γνώμη μου και σύμφωνα με τις εκτιμήσεις που διάβασα, αυτές οι δύο μητρικές θα σπέρνουν, οπότε ο κίνδυνος να γίνει status η κάρτα της Ageia είναι μεγάλος.

Εδώ έρχεται το timing που ανέφερα παραπάνω και έτσι δικαιολογούνται οι έντονες αντιδράσεις και τα δημοσιεύματα που βλεπουμε από την Havoc, την AMD-ATI και λιγότερο από την Nvidia.

Αν επικρατήσει η ageia, οι κάρτες γραφικών, απελευθερωμένες από το βάρος υπολογισμού των physics, θα είναι πολύ ευκολότερο να κατασκευαστούν και από άλλες εταιρίες, ενώ και η τιμή τους μοιραία θα πέσει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά αλλά αναρωτιέμαι το εξής. Λογικά θα είχαν τις τελευταίες κάρτες της Νv σε sli για τα δεμο και πάλι σε μερικές σκηνές πήγαινε σχετικά αργά. Όταν θα μπεί η μηχανή σε παιχνίδι και η κάρτα θα έχει να υπολογίσει και γραφικά τι να γίνεται άραγε; Οι εταιρίες ολο και σπρώχνουν τις διπλές κάρτες μου φαίνεται

@marios

Γνώμη μου είναι ότι η Ageia θα αποτύχει.

Για αρχή σε ένα παιχνίδι που υποστηρίζεται έχω διαβάσει για αρνητικά FPS με την ενεργοποίηση της

Δεύτερον οι επεξεργατές πλέον έχουν φτάσει αισίος στους 2 πυρήνες ενω οι 4 είναι στην γωνία. Η μηχανή της Havoc νομίζω είναι αρκετά πιο ευέλικτη καθώς αργότερα με τους 4+ πυρήνες θα μπορεί να δουλεύει και την cpu άνετα

Και τρίτον οι DX10 κάρτες πρέπει να είναι τέρατα ισχύος >> απο Ageia

Καλα 10χ απλά ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ είναι τραγικά τα νούμερα. Θα ξυπνήσεις μια μέρα και το παιχνιδάκι αντί για 100 FPS θα βγάζει 1000; Αν δω εστω και +1Χ σε ΔΧ9 παιχνίδια ευχαριστημένος θα είμαι. Εκτός αν η MS έχει κάνει τόσο χοντρές μλκ στο ΑΡΙ οπότε με το 10άρι να φτιάξει αλλά μου φαίνεται απίθανο

:OT:Edit Στο edit :OT:

Link to comment
Share on other sites

Το directX 10 της M$ από μόνο του θα δίνει Χ10 επιτάχυνση στα γραφικά, ενώ οι προδιαγραφές της για τις κάρτες γραφικών, απλοποιούν το σχεδιασμό και μειώνουν το κατασκευαστικό κόστος.

Η Nvidia όμως διαρρέει οτι οι νέες DirectX 10 κάρτες της θα έχουν δύο τροφοδοσίες και απίστευτες προδιαγραφές, δίνοντας την εντύπωση οτι η υλοποίηση του DirectX-10 είναι ενεργοβόρα και πολύπλοκη υπόθεση.

Μια φούσκα είναι που θα σκάσει όταν βγουν τα Windows Vista και τα directX10 παιχνίδια.

Πιστεύω με λίγα λόγια ότι με μια φθηνή directX-10 κάρτα γραφικών και την ageia, θα έχουμε τρομερές επιδόσεις στα παιχνίδια που θα υποστηρίζουν το directX-10 και το physics της ageia.

Αλλά και τα παιχνίδια θα έχουν μικρότερο κόστος, μια και οι εταιρίες δεν θα πληρώνουν δικαιώματα στη havoc.

EDIT

Δεν είναι μόνο η δική σου γνώμη οτι δεν θα περπατήσει η ageia.

Είδα να γράφουν το ίδιο και άτομα που υπολογίζω τη γνώμη τους.

Tο μέλλον της ageia δεν το ξέρω, ούτε επιμένω οτι θα επικρατήσει.

Θα μπορούσε να πετύχει, με μια λογική τιμή, αν εμφανιστούν φθηνές κάρτες γραφικών από εταιρίες που έχουν πλέον ξεχαστεί.

Πάντως αυτή τη στιγμή και για τα επόμενα 1-2 χρόνια οι επεξεργαστές δεν θα μπορέσουν να υποστηρίξουν physics σοβαρά.

Το video που είδες είναι με software physics της Havoc και όχι της ageia.

Για την Χ10 επιτάχυνση του dirctX-10 σε σχέση με το 9, το λέει η m$.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω μια μικρή προτίμηση στο hardware acceleration (AGEIA) απ΄ότι στο software.Ειναι και η ρετσινιά τοσα χρονια οτι το software ειναι πιο αδύναμο.Βέβαια το κόστος της κάρτας μόνο αμελητέο δεν είναι.Βεβαια παρέα με τους μεγάλους κατασκευαστές hardware και παιχνίδια σαν το UT 2007 ίσως εδρεωθεί η καρτούλα.Η γνώμη μου είναι οτι το καλύτερο που θα μπορούσε να γίνει θα ήταν να ενσωματωθεί το chip πάνω στις κάρτες γραφικών.Οπως κάποτε πέρναμε voodoo για 3D Acceleration μετά μεση λύση το bunshee και μετά άρχισε να επεξεργάζεται και 2D κάπως έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου αρέσει η ιδέα ξεχωριστού επεξεργαστή physics και θάθελα να επικρατήσει.

Είμαι εναντίον κάθε προσπάθειας που στοχεύει στο όλα σε ένα.

Δεν θάθελα για παράδειγμα έναν επεξεργαστή με δυνατότητες κάρτας γραφικών, ούτε μια μητρική με γραφικά. Θέλω να μπορώ να επιλέξω.

Το καλό με την ageia είναι οτι δεν έχει κρατήσει το μονοπώλιο, αφού οι κάρτες κατασκευάζονται από διάφορες εταιρίες, όπως η ASUS και η BFG που είναι γνωστή στους O/C κύκλους από τις υπερχρονισμές κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε συμφωνώ μαζί σου γιατί στην περιπτωση του voodoo ήταν και τα δύο chip επιφορτισμένα με την επεξεργασία/αναπαραγωγή γραφικών και η μοίρα τους δεν ήταν παρά να ενωθούν.Εδώ είναι κάτι άλλο.Θα ξεχάσω που όταν είχε αρχίσει η εξάπλωση των ενσωματωμένων καρτών ήχου στις μητρικές έψαχνα με το σταγονόμετρο να βρω κάποια που δεν έχει και τώρα πια έχουν όλες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig

@marios

Γνώμη μου είναι ότι η Ageia θα αποτύχει.

Για αρχή σε ένα παιχνίδι που υποστηρίζεται έχω διαβάσει για αρνητικά FPS με την ενεργοποίηση της

Δεύτερον οι επεξεργατές πλέον έχουν φτάσει αισίος στους 2 πυρήνες ενω οι 4 είναι στην γωνία. Η μηχανή της Havoc νομίζω είναι αρκετά πιο ευέλικτη καθώς αργότερα με τους 4+ πυρήνες θα μπορεί να δουλεύει και την cpu άνετα

Και τρίτον οι DX10 κάρτες πρέπει να είναι τέρατα ισχύος >> απο Ageia

και μενα η γνωμη μου αυτη ειναι....και εχω εξηγησει και γιατι με βαση επισημες δηλωσεις της Microsoft..

παρεπιπτοντως και οι σημερινες καρτες ειναι αρκετα πιο δυνατες απο μια καρτα της Ageia οσον αφορα στα physics..

Αρχική απάντηση από JaguarOne

το γεγονός είναι ότι η Ageia έχει ήδη πετύχει.... ίσως να μην πιάσει το gaming προϊον Phys-x λόγω ανταγωνισμού ή/και κακής υλοποίησης αλλά αλλού είναι τα λεφτά... ;)

απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι εχει πετυχει?

αν ειχε οντως,θα ειχαμε οι περισσοτεροι κι απο μια PPU καρτα....

Αρχική απάντηση από mariosalice

Κι εμένα μου αρέσει η ιδέα ξεχωριστού επεξεργαστή physics και θάθελα να επικρατήσει.

Είμαι εναντίον κάθε προσπάθειας που στοχεύει στο όλα σε ένα.

Δεν θάθελα για παράδειγμα έναν επεξεργαστή με δυνατότητες κάρτας γραφικών, ούτε μια μητρική με γραφικά. Θέλω να μπορώ να επιλέξω.

και να πληρωνεις εξτρα οτι add-on βγαινει??

Αρχική απάντηση από mariosalice

Το directX 10 της M$ από μόνο του θα δίνει Χ10 επιτάχυνση στα γραφικά.Πάντως αυτή τη στιγμή και για τα επόμενα 1-2 χρόνια οι επεξεργαστές δεν θα μπορέσουν να υποστηρίξουν physics σοβαρά.

απαπαπα....με τιποτα δεν μπορει να δωσει Χ10....θα προσφερει βελτιωσεις αλλα Χ10 με τιποτα....

οι επεξεργαστες οχι,γι`αυτο τον τελευταιο καιρο αυξανεται η εννοια του GPGPU....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 11:47]

απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι εχει πετυχει?

αν ειχε οντως,θα ειχαμε οι περισσοτεροι κι απο μια PPU καρτα....

μάλλον είναι δύσκολο να διαβάσεις αυτό που είπα

ίσως να μην πιάσει το gaming προϊον Phys-x ....

πως βλέπω ότι έχει πετύχει? απλά:

1. H Ageia είναι εταιρία που υπάρχει μόλις 4 χρόνια. Σε αυτά τα 4 χρόνια ανέπτυξε ένα προϊόν που (ήταν) μοναδικό στο κόσμο σε επίπεδο καταναλωτή.

2. Έπεισε πολύ κόσμο ότι το προϊόν αυτό έχει θέση στην αγορά. Έπεισε τόσο, που βγαίνουν και άλλοι τώρα να λένε οτι (θα) βγάζουν physics κάρτες..

3. Είναι fabless εταιρία, δηλαδή δεν έχουν εργοστάσια για να αγχώνονται. Τα τσιπάκια τους τα φτιάχνει η TSMC και με την σειρά τους τα πουλάνε σε εταιρίες όπως η Asus, Bfg (που έχουν το άγχος να φύγει το προιόν απο τα ράφια)

4. Η κάρτα, που ομολογουμένως δεν είναι και τιποτα το εξωπραγματικό σε επιδόσεις, για την ώρα έχει κριθεί για λίγα παιχνίδια που μπορούσαν να κάνουν άμεση σύγκριση και θέλω να πιστεύω ότι δεν εκμεταλεύονται πλήρως τις δυνατότητες της. Επιπλέον, αυτή είναι η "μικρή". Τα σχέδια μιλάνε για pci-express στο μέλλον

5. Θα επεκταθεί σε όλες τις software εταιρίες καθώς δεν είναι υποχρεωτικό να πληρώσεις για το SDK της. Επιπρόσθετα, συμφωνίες με την MS (έχει κάνει license το engine της Ageia για την σουίτα εξομοίωσης ρομποτικών συστημάτων) δεν είναι να τις παίρνεις ελαφρά.

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 11:47]

και να πληρωνεις εξτρα οτι add-on βγαινει??

ναι αν θέλεις καλές επιδόσεις σε αντίστοιχη ποιότητα

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα....ετσι λοιπον φαινεται πως η Ageia εχει πετυχει σαν εταιρια...αλλα το gaming physX προιον ισως να μην πιασει...πραγμα που γι`αυτο γινεται ολη η κουβεντα...ωραια..

να παμε ολοι οι gamers να αγορασουμε την ρομποτικη σουιτα τοτε....

η M$ απο την αλλη,επισημα στρεφεται στα direct physics....no add-on please.

Αρχική απάντηση από JaguarOne

4. Η κάρτα, που ομολογουμένως δεν είναι και τιποτα το εξωπραγματικό σε επιδόσεις, για την ώρα έχει κριθεί για λίγα παιχνίδια που μπορούσαν να κάνουν άμεση σύγκριση και θέλω να πιστεύω ότι δεν εκμεταλεύονται πλήρως τις δυνατότητες της. Επιπλέον, αυτή είναι η "μικρή". Τα σχέδια μιλάνε για pci-express στο μέλλον.

αλλο ενα εμφανες σημειο που φαινεται ποσο επιτυχημενη ειναι η Ageia...

οταν μιλαμε για stream processing και GPGPU και οταν και οι DX9 καρτες πατανε οποιαδηποτε καρτα βγαλει η Ageia σε υπολογισμο φυσικης,εμεις καθομαστε και μιλαμε για το "μικρο" μοντελο της καρτας που κοστιζει 200+Ε..

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 00:58]

μαλιστα....ετσι λοιπον φαινεται πως η Ageia εχει πετυχει σαν εταιρια...αλλα το gaming physX προιον ισως να μην πιασει...πραγμα που γι`αυτο γινεται ολη η κουβεντα...ωραια..

να παμε ολοι οι gamers να αγορασουμε την ρομποτικη σουιτα τοτε....

η M$ απο την αλλη,επισημα στρεφεται στα direct physics....no add-on please.

αλλο ενα εμφανες σημειο που φαινεται ποσο επιτυχημενη ειναι η Ageia...

οταν μιλαμε για stream processing και GPGPU και οταν και οι DX9 καρτες πατανε οποιαδηποτε καρτα βγαλει η Ageia σε υπολογισμο φυσικης,εμεις καθομαστε και μιλαμε για το "μικρο" μοντελο της καρτας που κοστιζει 200+Ε..

Φιλικα.

η κουβέντα είναι για την ΗAVOC και αναφέρθηκε ότι η Ageia απέτυχε... εγώ απλά υποστηρίζω ότι επειδή ένα προϊόν δεν είναι το σουπερ-ντουπερ-γουαου δεν σημαίνει ότι είναι και αποτυχημένη.

H Μ$ αυτό που λέει οτι θα κάνει είναι API για physics που δεν υπάρχει στο DX9 ούτε στο DX10... Και API για physics σημαίνει ότι αντικαθιστά software, όχι hardware

Τώρα για τις κάρτες που δεν έχουν την αναμενόμενη απόδοση δεν διαφώνησα αλλά ίσως να μην έχει βγει παιχνίδι που να εκμεταλεύεται τις δυνατότητες της κάρτας

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κάποια Link που να στηρίζουν δύο θέματα που αναφέρθηκαν

1. Ότι οποιαδήποτε κάρτα γραφικών υπολογίζει ταχύτερα τα physics από την κάρτα της ageia.

2. Ότι δεν υπάρχει κάρτα της ageia που να είναι PCIe.

Αμφιβάλλω και για τα δύο.

Το πρώτο επειδή ο επεξεργαστής της ageia είναι σχεδιασμένος για να υπολογίζει ειδικά physics, ενώ οι κάρτες γραφικών όχι. Δεν έχει σημασία πόσο μεγάλος είναι ένας επεξεργαστής αλλά τι δουλειά σχεδιάστηκε να κάνει.

Το δεύτερο επίσης δεν νομίζω οτι στέκει γιατί η ASUS ανακοίνωσε ήδη μητρική με PCIe για την κάρτα της ageia.

Link to comment
Share on other sites

καλά συγνώμη, τόση ώρα για δηλώσεις μιλάμε?

τεσπα, στα τεστ του τομ (1 και 2 ) δεν βγαίνουν γρηγορότερες οι κάρτες γραφικών, απλά δεν είναι κάτι το συνταρακτικό η Phys-x για τα λεφτά της.

για το pci-express δεν είναι κανένα μυστικό. Απλά δεν έχει βγει ακόμα η συγκεκριμμένη κάρτα

Link to comment
Share on other sites

H ATI λέει ότι μελλοντικά θα γίνουν γρηγορότεροι από την κάρτα της ageia, ακόμα και αν χρησιμοποιήσουν μια δεύτερη ή τρίτη κάρτα γραφικών X1600 αποκλειστικά για υπολογισμούς physics και ότι η X1900 XT θα μπορούσε να έχει 9 φορές καλύτερες επιδόσεις.

Ας το κάνουν πρώτα και μετά βλέπουμε.

Πάντως στην επίδειξη έβαλαν πάνω Havoc, core2duo και τρεις κάρτες γραφικών για να παρουσιάσουν κάποιες δυνατότητες επεξεργασίας physics.

ATI says they are going to be simply faster than an Ageia PhysX card even with using a X1600 XT and that a X1900 XT should deliver 9 X the performance of an Ageia PhysX card.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.