Jump to content



Αγορά νέου υπολογιστή


vanimar

Recommended Posts

Πολύ σωστά τα λες.

Είναι θέμα του ενδιαφερόμενου περισσότερο να δει τις τιμές που υπάρχουν και να μας ρωτήσει.

Πάντως το έγραψε και ο Vanimar ότι γνωρίζει την υπεροχή του Conroe, κυρίως στον υπερχρονισμό, αλλά θέλει και πρόταση από AMD σύστημα.

Μπορεί στα ίδια λεφτά να του βγαίνει καλύτερο το AMD.

Αυτό δεν το ξέρω γιατί δεν ενδιαφέρομαι να ψωνίσω και δεν το έχω ψάξει.

Αυτή τη στιγμή έχουμε μια ολοκληρωμένη πρόταση με AMD, αλλά δεν βλέπω την πρόταση του ΝTG με Ε6400 και 7900GS στα 834.

Με συγχωρείτε αλλά δεν θα κάτσω να μαντέψω τι περιλαμβάνει αυτή η σύνθεση και από που προκύπτει το ποσό αυτό.

Βέβαια δεν είναι δουλειά του NTG αυτή. Προτάσεις έκανε και πολύ σωστές μάλιστα.

’λλο που ο gdp77 κάθησε και έκανε ολοκληρωμένη δουλειά και μπράβο του γι' αυτό.

Όσο για τους επεξεργαστές της AMD στα 65nm, είναι γνωστό ότι θα τους έχουμε το Δεκέμβριο.

Καλό είναι να το γνωρίζει αυτό κάποιος που θέλει να στήσει ένα σύστημα αυτή την περίοδο.

Μη λέει ο ενδιαφερόμενος τι τεχνολογικό forum είστε, αν μου το λέγατε θα περίμενα 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπευει να ασχοληθει με o/c ας παρει την μητρικη με 965 που εγραψα...μαζι με τον Ε6300...(τα 3 γιγα λογικα θα τα πιασει)

Αν δεν θελει o/c ας παρει την 945 ..(την ashrock με τα 95€ ...που δοκιμασε καποτε ο voudas και δουλεψε με την πρωτη χωρις voodoo και αλλες ιστοριες) μαζι με τον Ε6400...

Default θα ειναι στα 2,13...ο οποιος (κατα προσωπικη μου εκτιμηση αλλα και πολλων αλλων εδω μεσα) ειναι λιγο καλυτερος απο 2400Μηζ σε amd..

Κοβει δλδ τα 40€ περιπου απο τον επεξεργαστη και τα δινει στην μητρικη για να παει πιο ψηλα σε Μηζ....

Οχι οτι η ashrock δεν κανει oc ...απλα θα περιοριστει στα 300fsb..δλδ στα 2100Μηζ με τον Ε6300 και στα 2400 με τον Ε6400..

Με φτηνες Αβιτ(ΑΒ9)/gigabyte(ds3/4)/asus(p5b) ας ποσταρουν αυτοι που τις εχουν που τερματισαν..

Tα υπολοιπα (μνημες-psu klp) λιγο-πολυ ειναι κοινα..ή θα μπορουσε να ειναι ...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα πρότεινα μητρική με chipset 945p που δεν υποστηρίζεται επίσημα από την Intel.

http://www.intel.com/products/chipsets/945p/index.htm

Όσο για επεξεργαστές, θέλει προσοχή τι αγοράζει κανείς, αν έχει ψύκτρα, αν υπάρχει διαθέσιμο προιόν, μεταφορικά και άλλα πολλά.

Προσέξτε πολύ με τους AMD Athlon 64 X2 3800+ AM2 γιατί υπάρχουν τρείς τύποι.

Επίσης υπάρχουν και AMD Athlon 64 3800+ AM2 που είναι μονοπύρηνοι.

ADO3800IAA5CU 65W 1.20V/1.25V

ADA3800IAA5CU 89W 1.30V/1.35V

ADD3800IAT5CU 35W 1.025V/1.075V

http://www.amdcompare.com/us%2Den/desktop/SideBySide.aspx?opn=ADO3800IAA5CU&opn=ADA3800IAA5CU&opn=ADD3800IAT5CU

Έχει δει κανείς το ADD3800IAT5CU?

Εϊναι 90nm SOI Rev. F με κατανάλωση μόλις 35W και vcore 1.025V/1.075V !!!.

Φυσικά ανάλογες είναι και οι τιμές, με το πρώτο να είναι φθηνότερο και το τελευταίο ακριβότερο.

Link to comment
Share on other sites

1) Οι τετραπύρηνοι (κάθε πλευράς: πράσινης-μπλε) όπως είπε και ο gdp77, θα έχουν ουσιαστικές διαφορές μόνο σε σοβαρές multithread εφαρμογές (π.χ. το 3DSMax).

2) Μπορεί οι Core 2 Duo να είναι καλύτεροι αυτή τη στιγμή (έτσι έχω δει προσωπικά), αλλά το σύστημα που πρότεινε ο gdp77 θα είναι καλύτερο από όποιο Core 2 Duo στηθεί εξαιτίας της κάρτας γραφικών. Για να μπει ένας 6300 και μια φτηνή μητρική, θα κόψουμε την κάρτα γραφικών, άρα πρόβλημα.

3) Το 420W (και ειδικά το συγκεκριμένο) είσαι σίγουρος ότι θα φτάσει man?

4) Μην το δέσεις πάντως κόμπο ότι η νέα γενιά της AMD θα κολλάει στο ΑΜ2. Τα quadro της Intel τα δοκίμασαν στο XS πάνω σε υπάρχουσες μητρικές και υποστηρίζονται 100%, για τους AMD, μόνο η AMD ξέρει. Όπως και να χει όμως, αν όντως είναι καλύτεροι, δε θα με προβλημάτιζε να άλλαζα και μητρική. Το μόνο που με νοιάζει είναι οι φημολογία για την αρχιτεκτονική του K8L που εικάζεται ότι θα χρειάζεται low latency DDR2 Ram, πράγμα το οποίο θα ανεβάσει το κόστος του αρκετά. Πάντως αργεί ακόμα.

5) Βαριέμαι να ψάξω για αντίστοιχη λύση Core 2 Duo, αλλά frankly πιστεύω ότι αν δεν εμπλακεί κάποια Πλαισιο-προσφορά / μεταχειρισμένη-αγορά δε θα φτάσει στο επίπεδο της πρότασης του gdp77, όπως προείπα, λόγω GPU.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

2) Μπορεί οι Core 2 Duo να είναι καλύτεροι αυτή τη στιγμή (έτσι έχω δει προσωπικά), αλλά το σύστημα που πρότεινε ο gdp77 θα είναι καλύτερο από όποιο Core 2 Duo στηθεί εξαιτίας της κάρτας γραφικών. Για να μπει ένας 6300 και μια φτηνή μητρική, θα κόψουμε την κάρτα γραφικών, άρα πρόβλημα.

40€ πιο ακριβο βγαινει...Ολα τα αλλα ιδια.

Η Χ1900ΧΤ 256ΜΒ αν δεν ειναι απο πλαισιο θα ειναι 260-270€..

Δεν νομιζω να ειναι και χειροτερη...

Η Χ1950 pro (oxi XT ...pro) λογικα θα κανει κανενα 200-210...(λογικα)

Ουτε αυτη θα του κακοπεσει πιστευω...

Αλλα και παλι για πιο φτηνα μπορει να την "χρησιμοποιησει" και στον ΑΜΔ..

Οποτε ξαναρχομαστε στο αρχικο...ολα ιδια εκτος απο μητρικη-επεξεργαστη.(40€ πιο πανω ο intel..)

Αρχική απάντηση από mariosalice

Προσωπικά δεν θα πρότεινα μητρική με chipset 945p που δεν υποστηρίζεται επίσημα από την Intel.

http://www.intel.com/products/chipsets/945p/index.htm

Eπειδη το εχεις ξαναπει νομιζω αυτο....

Αλλο τι προωθει και αλλο τι υποστηριζει...

Στο λαπτοπ δεν φανταζομαι να πειραζει που ολα ειναι με 945??

Link to comment
Share on other sites

Το 420W (και ειδικά το συγκεκριμένο) είσαι σίγουρος ότι θα φτάσει man?

Πρόσφατα έστησα παρόμοιο μηχανάκι και δουλεύει μια χάρα. Είναι πολύ τίμιο για τα λεφτά που ζητάει

Μην το δέσεις πάντως κόμπο ότι η νέα γενιά της AMD θα κολλάει στο ΑΜ2.

Έχω ήδη αναφέρει :

Επίσης να αναφέρω, ότι K8L ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ακόμα. ’ρα στο θέμα της συμβατότητας με τα AM2 mobos γνωρίζουμε όσα έχει ανακοινώσει η AMD , ότι δηλαδή θα είναι συμβατά. Από την άλλη οι C2Q υπάρχουν στα fabs της Intel και είναι έτοιμοι για την αγορά. Κατά συνέπεια γνωρίζουμε ότι σίγουρα θα παίζουν σε 965 και 975 mobos.

Η Χ1900ΧΤ 256ΜΒ αν δεν ειναι απο πλαισιο θα ειναι 260-270..

Δεν νομιζω να ειναι και χειροτερη...

Η Χ1950 pro (oxi XT ...pro) λογικα θα κανει κανενα 200-210...(λογικα)

Από ό,τι φαίνεται στα charts του tom's είναι αρκετά πιο αργές από την 7900GT

Eπειδη το εχεις ξαναπει νομιζω αυτο....

Αλλο τι προωθει και αλλο τι υποστηριζει...

Στο λαπτοπ δεν φανταζομαι να πειραζει που ολα ειναι με 945??

Πάντως σε 945 σίγουρα δε θα παίζει quad core. Οι C2D όντως παίζουν, αλλά δεν υποστηρίζονται επίσημα, με ό,τι αυτό μπορεί να σημαίνει για την τεχνική υποστήριξη, RMA κτλ.

Link to comment
Share on other sites

εεεε μαα!! θα εσκαγα αμα δεν το εβρισκα...

Οριστε ο "σαλονικιος*":D

Oσο για το τροφοδοτικο ναι μεν κραταει ....αλλα μιας και ειναι το φτηνο της thermaltake θα το απεφευγα...

Aυτο ειναι αδιαμφισβητητα παρα πολύ τίμιο για τα λεφτά που ζητάει.

*O σαλονικιος τελικα πεφτει στον Βυρωνα και πηρε 78€ τα 2χ512 (1γιγα) και οχι 78€ το ενα γιγα οπως θυμομουν(2χ1 γιγα νομιζα)...Κοντα επεσα..

εδιτ #2

Αρχική απάντηση από gdp77

Από ό,τι φαίνεται στα charts του tom's είναι αρκετά πιο αργές από την 7900GT

Ο τομ δεν την εχει βαλει ακομα στα chart...

Δες εδω για την Χ1950προ...

Η μαλλον διαλεξε λινκ .......Στα ιδια επιπεδα με την 7900GT ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κατ'αρχήν να σας ευχαριστήσω ολους.

Στο αρχικό post ανέφερα ότι η αγορά πρέπει να γίνει τώρα. Ο Δεκέμβριος είναι πολύ μακριά για να περιμένω να έρθουν οι τετραπύρηνοι.

Παρόλα αυτά αναφέρατε ότι σημαντική διαφορά από τους διπύρηνους θα δώ μονο σε multithreaded εφαρμογές όπως πχ. το 3dsmax. Και είναι αυτές ακριβώς οι εφαρμογές που πρόκειται να τρέχουν στο PC. 3dsmax, maya κτλ.

Γίνεται ξεκάθαρο λοιπόν ότι θα παω για τετραπύρηνο. Γι'αυτό ζήτησα δυνατότητα μελλοντικής αναβάθμισης μόνο με αλλαγή επεξεργαστή και επιμένω σ'αυτό.

Επίσης δεν πρόκειται να ασχοληθώ με o/c.

Υπάρχουν νέα δεδομένα.

Έκανα την πρώτη μου αγορά. Κάρτα γραφικών. Ati X1900XT. Όπως και εσείς, μου είπαν ότι για τα λεφτά της είναι απ'τις καλύτερες και στην συγκεκριμένη τιμή δεν έπρεπε να την χάσω. Μπορεί βέβαια η 7900GT να είναι καλύτερη, απλώς προτίμησα να κάνω οικονομία για καλύτερη ίσως μητρική ή/και επεξεργαστή. Όπως και να'χει ας ελπίσουμε ότι θα βγει καλή. Μείον 200 λοιπόν.

Επίσης σκέφτομαι τελικά για τροφοδοτικό Thermaltake TR2 Power 470W στα 55 ευρώ από πλαίσιο. Τί λέτε;

Μαζί με το κουτί βγαίνουν γύρω στα 100 ευρώ.

Μείον αλλα 100 ευρώ λοιπόν.

Μένουν λοιπόν 550 ευρώ για μητρική, cpu και μνήμες.

Για τον σκληρό μην σας απασχολεί.

Επίσης, η μνήμη τελικά στο σύστημα θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε 2GB. Φίλε gdp77, δεν ξέρω αν έκανα λάθος στο λινκ, πάντως τις μνήμες που μου συνέστησες στο αγγλικό site, τις βρήκα με 270 ευρώ. Να υποθέσω ότι τελείωσε η προσφορά;

Ερώτηση. Υπάρχει (αισθητή) διαφορά απόδοσης μεταξύ 2GB (2 x 1GB) dual channel kit και δυο ξεχωριστών sticks του 1GB; Μου κάνει οποιαδήποτε εκ των δύο επιλογών ή μήπως να προτιμήσω κάποια συγκεκριμένη; Διότι η τελευταία επιλογή βγαίνει πιο φτηνή.

Θα ήθελα λοιπόν αν είναι δυνατόν σε αυτά τα 550 ευρώ που μένουν, ΤΟΝ ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΟΥ συνδυασμό μητρικής, επεξεργαστή και μνήμες. Και για πλατφόρμα AMD και για πλατφόρμα Core Duo. Υπάρχει να μου προτείνετε κάτι διαφορετικό με τα νέα δεδομένα ή να μείνω σε αυτά που μου έχετε ήδη προτείνει;

Υπενθυμίζω ότι εν καιρώ θα γίνει αναβάθμιση σε τετραπύρηνο οπότε θα ήθελα επίσης να γνωρίζω σε ποια πλατφόρμα θα είναι πιο συμφέρουσα μια τέτοια αναβάθμιση;

Τέλος ήθελα να σας πω ότι ασφαλώς και δεν είστε υποχρεωμένοι να κάνετε καμία παραγγελία για μένα. Ούτε καν σας ζητήθηκε να μου απαντήσετε αν δεν θέλετε ή βαριέστε ή οτιδήποτε και με κανένα τρόπο δεν θα έπρεπε να νοιώθετε υποχρεωμένοι να απαντήσετε μόνο και μόνο επειδή ανοίχτηκε καινούργιο thread. Και όπως εσεις ψάχνετε από εκεί, έτσι και εμείς από εδώ ψάχνουμε, τρέχουμε, συζητάμε μαζί σας, χώνουμε άλλους.

Μπήκα εδώ για να μου συστήσετε πιο σύστημα ανταποκρίνεται καλύτερα στις ανάγκες μου. Αν είχα τη γνώση να το κάνω μόνος μου, δεν θα έμπαινα και δεν θα έβαζα κανένα στον κόπο.

Να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως οι μνημες αυτην τη περιοδο ειναι ακριβες...

Προβλεπω να ξεπερνας τα 550€...(μιας και πανω-κατω θα φυγουν κοντα στα 250€ για τα 2 γιγα ,βαλε αλλα 180€ στην χειροτερη ο cpu..και μενουν 120€ για μητρικη.)

Nομιζω η abit AB9 υποστηριζει 4πυρηνο..κοντα στα 140€..(με 965).

Ας απαντησουν και αλλοι πιο ειδικοι επι του θεματος..

Καλο θα ηταν να μην επενδυες αμεσα στον 4-πυρηνο.(Σαν αγορα εννοω οχι σαν σκεψη)

Μιας και τα 180€ minimum που θα δωσεις για τον Ε6300 θα μοιαζουν πεταμενα λεφτα οταν σε 3-4 μηνες θα δωσεις αλλα (δεν ξερω απο τιμες βοηθατε) 500-600€(?).

Θα δεις σιγουρα διαφορα μιας και απο 1,83Μηζ και δυο πυρηνες θα πας στα 2,4Μηζ και 4 πυρηνες..(Q6600 sta 2,4 δεν ειναι ο μικροτερος?).Μονο απο τα Μηζ θα εχεις 33% αυξηση ..οποτε καταλαβαινεις..τι θα γινει αν χρησιμοποιηθουν και οι αλλοι δυο πυρηνες.

Πιστευω οτι καποιος μεγαλυτερος ,μαλλον ο Ε6600, θα αναβαλει την αναγκη σου και την επιθυμια σου για 4-πυρηνο για παραπανω καιρο...μιας και εχει εξαρχης 2,4Γηζ(33% πανω απο τον Ε6300 αλλα και 2Μβ cache-παραπανω- που μαλλον θα τα χρειαστεις και αυτα.)Αυτα με την προοπτικη να τον κρατησεις κοντα στο χρονο...και οχι να πας αμεσως σε 4πυρηνο.Βεβαια ανεβαινει(ς) και σε τιμη...οποτε η τελικη επιλογη ειναι σε σενα...(απλα μια σκεψη εκανα).

Τροφοδοτικο καλο ειναι να μην παρεις αυτο...(το tr2 )

Νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα καποιο ενερμαξ κατω των 100€.

Αν τα υπερβεις ...υπαρχει το δυνατο της thermaltake το toughpower 750W με 130€

(τροφοδοτικο καλο θα ηταν να αλλαξεις ασχετα με το τι θα κανεις με τους επεξεργαστες)

εδιτ..

αχ..αχ.αχ..αν αυτο εκανε κατω απο 100€ θα σκοτωνε...οχι οτι τωρα δεν...απλα ειπαμε..το ΤΤ ειναι λιγο πιο πανω....Kαι ο λογος που θα σκοτωνε:inlove:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και πάλι.

Γράφω για τελευταία φορά διότι η αγορά είναι πλέον θέμα ελάχιστων ημερών. Παρακάτω παρουσιάζω δύο πακέτα στημένα έτσι ώστε να με βγάζουν στα ίδια λεφτά.

Ένα πακέτο Core Duo και ένα AMD.

Δείτε τα δύο πακέτα και πείτε μου ποιό πιστεύετε είναι καταλληλότερο;

THERMALTAKE VC2000BNS MAMBO BLACK κουτί ................................................... κοινό και για τα δύο συστήματα.

INTEL CORE 2 DUO E6300 1.86 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX.................................. AMD ATHLON 64 X2 4200+ 2.20GHZ AM2 BOX

Μνήμες TWINMOS DIMM DDR2 1GB PC5300 (667MHZ) (X2). 2 ξεχωριστά sticks........... (Κοινές).

Υπάρχει σημαντική διαφορά απόδοσης από τα dual channel kits?

Gigabyte GA-965P-S3 (s775, i965, DDR2) ................................................................... ASUS M2N-E

THERMALTAKE W0101 TR2 POWER 550W ............................................................... ENERMAX EG565AX-VH (G) FMA 535W 2.0V

Αυτά.

Να σας ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθεια που μου προσφέρατε.

Link to comment
Share on other sites

Mην παρεις το ΤR2 ...οποιοδηποτε TR2...

Προτιμησε το ενερμαχ..κοινο και στα δυο...

Μνημες ,εφοσον δεν ρωτας για τυχον καλυτερους χρονισμους στα DC kits τοτε οχι ...καμμια διαφορα...Παρε αυτες που εγραψες...

Αν δεν κανεις oc τα pc θα ειναι περιπου ιδια απο επιδοσεις...Τα 350Mhz καλυπτουν οποια διαφορα..(αν και 8α επρεπε να ηταν λιγο ακομα μεγαλυτερη..πχ 450Μηζ για να ειμαστε και σιογουροι).Τεινω προς c2d παντως..

Αν σου χωρεσει οικονομικα ο ε6400 τοτε σαφως αυτον...

Αν κανεις oc...μαλλον η μητρικη θα σε κοψει...απο c2d Πιστευω οτι θα παιξεις απο 350-400mhz μαλλον σιγουρα..Πιο πανω αν παει-η μητρικη- ακομα καλυτερα..Ετσι θα εισαι στα 2450-2800mhz..

(μικρη παρενθεσουλα ....οσοι εχουν ποσταρει εδω ειναι κοντα στα 3 γιγα και πανω)

Με amd αν πας στα 2900 καλα ειναι...(για σταθερα λεμε παντα) ..

αυτα....καλοριζικο οποιο και αν παρεις...

Υ.Γ

Μακρια απο thermaltake TR2 (για να μην ξεχνιωμαστε)

Link to comment
Share on other sites

Δες μόνος σου το συγκριτικό αυτό και αποφάσισε, ανάλογα και με τα οικονομικά σου.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=117075

Προσωπικά, ανάμεσα στις δύο προτάσεις που έχεις θα έπαιρνα τον συνδυασμό της Intel.

Δες όμως τις τιμές των προϊόντων που ισχύουν αυτή τη στιγμή στο eBay για να πάρεις μια ιδέα.

GIGABYTE GA-965P-S3 $115.99

http://www.newegg.com/Product/Product.asp?Item=N82E16813128017

INTEL CORE 2 DUO E6300 1.86 $181.99

http://www.newegg.com/Product/Product.asp?Item=N82E16819115005

THERMALTAKE W0101 TR2 POWER 550W ??? Δεν το βρήκα αυτό αλλά το

Thermaltake W0101RU ATX 12V 2.0 Version 550W Power Supply στα $95.99

http://www.newegg.com/Product/Product.asp?Item=N82E16817153029

----------------------------------------------------------

ASUS M2N-E $93.99

http://www.newegg.com/Product/Product.asp?Item=N82E16813131022

AMD ATHLON 64 X2 4200+ 2.20GHZ AM2 BOX

ADO4200CUBOX (65W) $195.00

http://www.newegg.com/Product/Product.asp?Item=N82E16819103741

ADA4200CUBOX (89W) $182.00

http://www.newegg.com/Product/Product.asp?Item=N82E16819103747

ENERMAX EG565AX-VH (G) FMA 535W 2.0V $87.99

http://www.newegg.com/Product/Product.asp?Item=N82E16817103462

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το ξέρω το τροφοδοτικό που λες, δεν το βρήκα κάπου και σύμφωνα με το ποστ του NTG μπορεί να είναι πατάτα, πρόσεξε. Τι τιμή σου το χρεώνει?

Αν έπαιρνες από ebay θα έλεγα να διαλέξεις τον συνδυασμό της Intel με το τροφοδοτικό της Enermax. Έχω προσωπική εμπειρία πολλών ετών από τα Enermax και ξέρω ότι είναι άριστα.

Intel 115,99+181,99+87,99=386$

AMD με CPU 63W 93,99+195+87,99+376,98=377$

AMD με CPU 85W 93,99+182+87,99+376,98=364$

Δηλαδή το σύστημα της AMD με τον επεξεργαστή στα 63W είναι 10$ φθηνότερο από της Intel και στα 85W 20$ φθηνότερο.

Η μητρική M2N-E προσωπικά δεν μου αρέσει.

Αν είχες κάποια άλλη μητρική με SLI, θα προτιμούσα το AMD σύστημα, με τη CPU στα 63W.

Link to comment
Share on other sites

review απο 500w ΤR2 και

review απο silverstone 500W..(αρκετα καλυτερα απο ενερμαξ tagan κλπ..*εδιτ στα 100λιγα € λεμε, μην πεταχτει κανενας με seasonic-zippy*)

δεν μετρησε και το ripple στο thermaltake..

Εδω και σε συγκριση με το enermax liberty 620..(νομιζω το πρωτο ενερμαξ που μπορει και δινει 432watt στην 12αρα..οσο και το 500αρη silverstone...παλι χωρις ripple...)

P.S

Eλπιζω να μην εκανε καμμια "πατατια" ο firefox και να μην φορτωσε εικονες απο jonnyguru...(δλδ να ειχε μετρησει ripple και απλα εγω να μην τις ειδα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.