Jump to content



Ασύρματο δίκτυο μεταξυ 2 ορόφων


blkik

Recommended Posts

Ναι... έχει ένα κυκλικό λοβό με κέντρο την κεραία και ακτίνα ανάλογη της ισχύος... αυτό θεωρητικά, πρακτικά αλλάζει μορφή ανάλογα με την διάταξη του χώρου και τα υλικά του, λόγο ανακλάσεων, σκεδάσεων κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την κεραία πάντα, το σήμα έχει κάποιες περιοχές με μέγιστη ισχύ και κάποιες άλλες με λιγότερη έως ελάχιστη. Στα κλασσικά μαμίσια ραμπεράκια των περισσότερων ασύρματων συσκευών το σήμα εκπέμπεται περίπου όπως περιέγραψε ο Jaco. Ακριβώς πάνω από το κεραιάκι το σήμα είναι απειροελάχιστο και ό,τι πιάνουμε προέρχεται από ανάκλαση σε τοίχο. Οπότε αν θέλουμε να παίξουμε με τον πάνω ή τον κάτω όροφο θα πρέπει να στρέψουμε το κεραιάκι έτσι ώστε να σημαδεύει το άλλο άκρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Χθες, στις 00:41]

Αυτό το συμπέρασμα το έβγαλες ύστερα από εμπεριστατωμένη μελέτη και συνεχή πειράματα με φασματογράφο ή το πέταξες επειδή το οπλισμένο σκυρόδεμα σου κάνει για πιο ζόρικο στα μικροκύμματα;

Το ειπα γιατι πολυ απλα το πατωμα δεν εχει τουβλα, και ναι εγω ξερω και μοθ φαινεται και λογικο να "κοβει" περισσοτερο το πολισμενο σκυροδεμα απο οτι τα τουβλα, και τελος η ειρωνια σου αλλου σε παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elpis

Το ειπα γιατι πολυ απλα το πατωμα δεν εχει τουβλα, και ναι εγω ξερω και μοθ φαινεται και λογικο να "κοβει" περισσοτερο το πολισμενο σκυροδεμα απο οτι τα τουβλα, και τελος η ειρωνια σου αλλου σε παρακαλω.

Το ότι σου φαίνεται εσένα λογικό δε σημαίνει ότι ισχύει. Είπα και παραπάνω ότι το νερό εμποδίζει τα μικροκύμματα περισσότερο από το σκυρόδεμα. Και αυτό λογικό σου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 15:16]

Το ότι σου φαίνεται εσένα λογικό δε σημαίνει ότι ισχύει. Είπα και παραπάνω ότι το νερό εμποδίζει τα μικροκύμματα περισσότερο από το σκυρόδεμα. Και αυτό λογικό σου φαίνεται;

συμφωνω απολυτα,κλασικοτατο παραδειγμα οι φυλωσιες των δεντρων οι οποιες εχουν καταστησει πολλα links αδυνατα εως και ανυπαρκτα αφου λογω υψηλης περιεκτοτητας σε h2ο ριχνουν απιστευτα την κυμματικη ισχυ ,σαν σκουπες φασματος ενα πραγμα....

σε σημειο που αρκετοι βγαινουν τα βραδυα ,ρεαλιστικα η νοερα ,με ενα πριονι .....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jaco

Ναι... έχει ένα κυκλικό λοβό με κέντρο την κεραία και ακτίνα ανάλογη της ισχύος... αυτό θεωρητικά, πρακτικά αλλάζει μορφή ανάλογα με την διάταξη του χώρου και τα υλικά του, λόγο ανακλάσεων, σκεδάσεων κτλ...

Αρχική απάντηση από naz

συμφωνω απολυτα,κλασικοτατο παραδειγμα οι φυλωσιες των δεντρων οι οποιες εχουν καταστησει πολλα links αδυνατα εως και ανυπαρκτα αφου λογω υψηλης περιεκτοτητας σε h2ο ριχνουν απιστευτα την κυμματικη ισχυ ,σαν σκουπες φασματος ενα πραγμα....

σε σημειο που αρκετοι βγαινουν τα βραδυα ,ρεαλιστικα η νοερα ,με ενα πριονι .....

Αρα με λιγα λογια για επανω οροφο η κεραια πρεπει να ειναι οριζοντια και για ιδιο οροφο καθετα...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν όντος πρέπει να ψάχνουμε αρκετα το forum . Ειδικά όσοι είστε παλίοτερα μέλη

εγώ όμως δεν είμαι για την ακρίβεια είμαι καινοριος όχι όμως και εντελώς noob για αυτό γράφτηκα και στο πολύ ωραιο forum .:D

TO ερώτημα είναι αν γνωρίζει κανεί τι κάρτα pcmcia να πάρω για το laptop Μου , έχω ακούσει να είναι b/g και να έχει υποδοχή για εξωτερική κεραιούλα

παρακαλώ όποιον γνωρίζει επι του θέματος να προτείνει κάτι γιατι αυρίο πάω κέντρο και θέλω να ξέρω τι να αγοράσω

Ευχαριστώ εκτων προταίρων και ζητώ συγγνώμη αν έχει είδη απαντηθεί το ερώτημα μου

στο μεταξύ χαζεύω μάλλον αντίθετα τρέχω μέσα στο forum να βρώ μόνος μου απάντηση

ΥΓ

Σχετικά μετο διόροφο νομίζω ότι γίνεται αφού φίλος με ασύρματο της 3com είχε ασύρματο μέσα σε όλο του το σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.