Jump to content


Conroe OC... 56K warning...


Jaco

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

Αν και παλιός αναγνώστης του forum (πάνω από 1 χρόνο) δεν είχα εγγραφεί μέχρι τώρα γιατί απλά τα μπρίκια που έστηνα τόσο καιρό δεν κλοκάρανε και ιδιαίτερα καλά, οπότε δεν νομίζω να καιγόταν και κανένας να μάθει πόσο πάει ο AthlonXP 2400+ ή ο 3200+ εν έτη 2006...

Τέλος πάντων, παρόλο που την δουλειά μου την έκανα και μια χαρά, αποφάσισα μιας και δεν είχα που να ξοδέψω, να φτιάξω ένα καινούργιο σύστημα, καθότι βέβαια και καμένος με το Battlefield 2 το οποίο είχα καημό να το δω να τρέχει σφαίρα... Μετά από πολλές απειλές και μουτρώματα της γυναίκας μου, η οποία δεν μπορούσε να καταλάβει την ιερότητα του "τα σκάω για ένα τετράγωνο κουτί που απλά κάνει πράξεις", πήρα την απόφαση και το έστησα... Φυσικά, δεν χρειάζεται να πω ότι το PC μου κόστισε πολύ περισσότερο από την κανονική του τιμή... εμ... άμα δίνεις τόσα λεφτά για ένα κουτί με πολλά καλώδια δεν πρέπει να κάνεις και ένα κατάλληλο δώρο στο έτερον ήμισυ... Τέλος πάντων...

Πριν προχωρήσω στην σύνθεση να αναφέρω ότι άλλαξα 4 μητρικές για να πάρω τελικά αυτό που ήθελα... Η πρώτη ήταν η D975XBX η οποία είχε μουλαρώσει και πάνω από 280FSB δεν πήγαινε ούτε για αστείο... τελικά την θρήνησα ένα φθινοπωρινό πρωινό αφού δεν ξαναπόσταρε ποτέ... Επόμενη κυρία η Asus P5N32-SLI SE DLX... θα τα χώσω πιο μετά για την Asus, αλλά αυτή δεν μου έκανε γιατί δεν δούλευε σωστά το Raid0... Γενικά, όπου δεν θα δούλευε σωστά το Raid0 δεν θα ασχολούμουν καθόλου με OC... Το επόμενο θύμα ήταν μια Asus P5B Deluxe... απλά απαράδεκτη...!!! Ντροπή στην Asus γιατί νιώθω ότι απλά με προσβάλλει δίνοντας μου μια ακριβή σαβούρα με την στάμπα της... Η ποιότητα, ο εξοπλισμός, τα συνοδευτικά, ο χειρισμός ακόμα και οι πιο ασήμαντες λεπτομέρειες της D975XBX ήταν από άλλο σύμπαν και μάλιστα με τιμή μικρότερη από την Asus... Τελικά την σιχάθηκα ακόμα περισσότερο γιατί δεν δούλευε το καταραμένο Raid0 πάνω στο καταραμένο ICH8R το οποίο μέχρι στιγμής είναι απογοητευτικό αν δεν το διορθώσουν...! Απο που να ξεκινήσω και που να τελειώσω... Το ICH8R σε αντίθεση με το ICH7R δεν μπορεί να δεχθεί ταυτόχρονα και Raid0 και απλές Sata/IDE συσκευές... άπαξ και ενεργοποιήσεις το Raid όλα τα άλλα να πάνε να πνιγούν, ενώ στο ICH7R αυτό δεν ισχύει... Μπορείς να έχεις στον ίδιο controller και Raid0 και άλλες sata συσκευές... Επίσης, ο δευτερεύον raid controller της Asus, ο επίσης καταραμένος JMB363 απλά δεν γουστάρει βρε αδερφέ... δεν θα του βάλεις ότι θες εσύ επάνω, κάτσε ποιος είσαι δηλαδή...? είναι ένας controller με προσωπικότητα και απαιτήσεις (ή απλά πολύ μούφα) και για να τον λειτουργήσεις σωστά πρέπει να του συμπεριφερθείς ανάλογα... τέλος πάντων δεν μπαίνω σε περισσότερες λεπτομέρειες...

Τελικά κατέληξα στο Abit AW9D-MAX, το οποίο όταν το πρωτοείδα ξενέρωσα τόσο πολύ με το καγκούρικο κουτί του με τον όλο τσαντίλα, αξύριστο σαμουράι που πάει να σφάξει κάτι ασυνάρτητα γράμματα επάνω στο κουτί, που είπα καλύτερα να τα δώσω σε αυτόν που το ζωγράφισε για να πάει σε καμιά σχολή σχεδίου να μάθει να φτιάχνει καλύτερα πράγματα... έλεος δηλαδή... οι υπολογιστές δεν απευθύνονται μόνο σε 14χρονα...

Η σύνθεση

Core Duo E6600

AW9D-MAX

2GB Supertalent

nvidia 7950GX2

Creative X-Fi Elite Pro (απίστευτη κάρτα, χρειάζεται μεταπτυχιακό για να την δουλέψεις...)

Plextor PX-760SA (τελικά το μετάνιωσα το sata...)

2x Raptors 74.6GB (Raid 0)

Enermax 500W

'Ολα αυτά μέσα σε ένα full tower

Lian-Li V2000 Plus S (άριστο, αξίζει μέχρι το τελευταίο cent)

Περιφερειακά:

21" Samsung SyncMaster 215TW

20" LG L204W

Mustek 2000VA

Μετρήσεις με OC

Βασικά δεν το τελίκιασα το mobo γιατί φοβήθηκα να του δώσω παραπάνω τάση στην cpu... άσε γιατί το έχουμε και για δουλειά το μηχάνημα... μην πάθουμε και καμιά πλάκα...

Τελικά με τάση 1.4Volts στην cpu, 2.1V στην μνήμη (4,4,4,12) το FSB ανέβηκε μέχρι 385... Τσίμπησα και την GPU λίγο (625/750) η οποία δούλεψε άψογα και δείχνει ότι πάει και άλλο επάνω... αλλά άστο για την ώρα...

resultsff6.th.jpg

Δεν ξέρω πως στον #@#$! να κάνω την εικόνα thumb...

Μερικά PrtScn από Sisoft Sandra...

CPU

cpuog7.png

RAM

ram1er5.png

ram2tm3.png

Storage

storoe8.png

Ακολουθούν φωτό από το σύστημα... τα ηλίθια led-κια από το mobo δεν ξέρω πως να τα σβήσω όλα... παρόλο που έχει ρύθμιση το bios δεν τα κλείνει όλα... :(

Η CPU με την stock η ψήκτρα, η οποία μπορώ να πω ότι ζεστάθηκε πολύ λίγο...! Γενικά βοηθάει πολύ το Lian-Li και η θέση των fans μαζί με τον ανακλαστήρα που σπρώχνει τον αέρα από έξω πάνω στην CPU και τις μνήμες... Ο 12άρης πάνω από την GPU και τις PCI σπρώχνει αέρα έξω και πάλι καλή πατέντα γιατί δεν ζεσταίνεται πολύ η GPU...

thefullriger4.th.jpg

picture1xn1.th.jpg

picture2by7.th.jpg

picture3bo1.th.jpg

Τελικά περισσότερο για παρουσίαση μου φαίνεται, αλλά τέλος πάντων...

Τελική άποψη

1. Ο conroe είναι όλα τα λεφτά... 44% oc χωρίς ζόρισμα νομίζω πουθενά αλλού...

2. Με απογοήτευσε η ποιότητα της Asus... το θεωρώ κοροϊδία...

3. Με γοήτευσε η D975XBX της Intel... απίστευτη ποιότητα σε όλους τομείς, δεν τσιγκουνεύτηκαν πουθενά... εύγε... αλλά από OC... τπτ... μπορεί να έπεσα σε περίεργο μοντέλο...

4. Ένα συν στην Abit AW9D-MAX... με το που την έβαλα επάνω νόμιζα ότι είχα διαφορετικό σύστημα, cpu και μνήμες... ενώ σε όλες τις άλλες ζορίζονταν, στην Abit νομίζεις ότι δεν έχεις όριο...!

5. Οι Supertalent παρόλο που φαίνονται τσίπικες, βαράνε καλά...

6. Προσοχή με το μGuru της Abit... Όσοι έχουν 7950GX2 μην το εγκαταστήσουν, θα σέρνεται το σύμπαν...

7. Μακριά από το ICH8R...!!! Τουλάχιστον μέχρι να το φτιάξουν να δουλεύει σωστά...!!!

8. Το καλύτερο mobo για storage server είναι χαλαρά το D795XBX... Ο συνδυασμός ICH7R και Sil3112, είναι καλύτερος από τον συνδυασμό ICH7R και Sil3134 του AW9D-MAX, ο οποίος δεν λειτουργεί σωστά στην εξομοίωση του ως IDE... για παράδειγμα όταν κάνεις boot από boot CD δεν αναγνωρίζει το sata DVDRW...

9. Υπάρχουν πολλά θετικά και αρνητικά που είδα σε όλες τις mobo, αν θέλετε να τα αναλύσω, ευχαρίστως...

Ευχαριστώ πολύ την Nescafe για τους φραπέδες της και τους Flecktones για την μουσική παρέα τους...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την σιχάθηκα ακόμα περισσότερο γιατί δεν δούλευε το καταραμένο Raid0 πάνω στο καταραμένο ICH8R το οποίο μέχρι στιγμής είναι απογοητευτικό αν δεν το διορθώσουν...! Απο που να ξεκινήσω και που να τελειώσω... Το ICH8R σε αντίθεση με το ICH7R δεν μπορεί να δεχθεί ταυτόχρονα και Raid0 και απλές Sata/IDE συσκευές... άπαξ και ενεργοποιήσεις το Raid όλα τα άλλα να πάνε να πνιγούν, ενώ στο ICH7R αυτό δεν ισχύει... Μπορείς να έχεις στον ίδιο controller και Raid0 και άλλες sata συσκευές... Επίσης, ο δευτερεύον raid controller της Asus, ο επίσης καταραμένος JMB363 απλά δεν γουστάρει βρε αδερφέ... δεν θα του βάλεις ότι θες εσύ επάνω, κάτσε ποιος είσαι δηλαδή...? είναι ένας controller με προσωπικότητα και απαιτήσεις (ή απλά πολύ μούφα) και για να τον λειτουργήσεις σωστά πρέπει να του συμπεριφερθείς ανάλογα... τέλος πάντων δεν μπαίνω σε περισσότερες λεπτομέρειες...

Ο Vag έχει δίκιο, εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα (έχω 2 74ρηδες σε συστοιχία και έχω βάλει έναν 160άρη για αποθήκη) από αυτά που λες. ’σε που θεωρώ με βάση μετρήσεις που έχω δει ότι είναι πιο γρήγορος.

Πάντως ο 6600 πάει και ψηλότερα, βρες του καλή ψύξη και ανέβασέ τον κι άλλο

Link to comment
Share on other sites

ελα χριστε και παναγια....

Κανε ενα resize βρε αδερφε..!Αλλιως βρες αυτο το "thums for forums"!:D

Eπισης τι cluster καi stripe εχεις??

Y.G

νιωθω την αναγκη για 24αρα πιο μεγαλη απο ποτε...:hehe:

edit

οκ με προλαβες..(για τα thumps)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... ok με το resize και συγγνώμη για το τεράστιο μέγεθος... μου έσπασε λίγο τα νεύρα, να πω την αλήθεια γιατί δεν είχα κρατήσει τα Links και έπρεπε να το κάνω χειροκίνητα...

@Voudas... χε, χε, ναι σειρούλα εγώ είμαι... καιρός ήταν να το κάνω και αυτό... θα τα πούμε εμείς...

Όσο για το ICH8R δεν διαφωνώ ότι σε κάποιους μπορεί να δούλεψε καλά... σε μένα όμως όχι... παιδιά μου έβγαλε την πίστη... δεν αποκλείω ότι μπορεί να είναι προβληματική η υλοποίηση της Asus, αλλά σίγουρα δεν μου αναγνώρισε ποτέ όλες τις άλλες sata συσκευές...

Επίσης στις μετρήσεις με τους ίδιους δίσκους και με ένα μετροπρόγραμμα από το Hiren's boot CD σε DOS, χωρίς drivers κτλ το ICH7R μου έδινε καλύτερες επιδόσεις... πάλι μπορεί να έφταιγε το mobo...

To cluster το έχω αφήσει 4KB και ίσως κάνω και κάποιες δοκιμές στα 32KB, αλλά τσάμπα χώρος όμως... το chunk size είναι 128...

@NTG: από τις 20+" που είδα, χαλαρά θα έπαιρνα άλλες 100 φορές την Samsung 215TW... Επίσης καλύτερα δυο 21" monitor παρά ένα 24"... σχετικά τα ίδια λεφτά, αλλά πολύ μεγαλύτερο χώρο εργασίας στα 2 monitors...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 18:34]

ελα χριστε και παναγια....

Κανε ενα resize βρε αδερφε..!Αλλιως βρες αυτο το "thums for forums"!:D

Eπισης τι cluster καi stripe εχεις??

Y.G

νιωθω την αναγκη για 24αρα πιο μεγαλη απο ποτε...:hehe:

edit

οκ με προλαβες..(για τα thumps)

:hehe: . . . ε τον καλό παιδι :D . :hehe:

Εμένα πάλι σε ich7r [asus p5wd2-e] δεν έπαιξε ποτέ ένας ide maxtor , ενώ στο 8 [p5b-dlx] τον είδε κατευθείαν .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

:hehe: . . . ε τον καλό παιδι :D . :hehe:

μπαρδον??Προς τι ο χαρακτηρισμος?Ελπιζω για καλο..

anyway...

@jaco (και λοιπους)

Μικρο δεν ειναι το cluster?(δεν νομιζω να μου τα ειπες αναποδα?)

Πιο νορμαλ δεν ειναι ενα 16-32/64-128?? (stipe/cluster)

Tην 24 την ηθελα για να δω τις εικονες σου ...πριν!Πολυ scroll επεσε

Για 21 παω ,μαλλον samsung λογω συνδεσεων...αν και μαλλον ενα p-mva θα μου ταιριαζει περισσοτερο.Ειδωμεν....χριστουγεννα αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά... Χρόνια ήθελα να τα σκάσω για την πάρτη μου και όχι για υποχρεώσεις και λοιπά και λόγο του καψίματος με το BF2 το πήρα απόφαση...

Η elite pro έχει όντως μπλέ led... βασικά αν δεν ήταν οι εγγύηση στην μέση όλα τα led θα είχαν αποκολληθεί... εξάλλου το case είναι κλειστό, γιατί να είναι αναμμένα...? για να βλέπονται οι κάρτες μεταξύ τους...?

Δοκίμασα και με μεγαλύτερο FSB... ανεβαίνει και πάνω απο 400 αλλά δεν είναι σταθερό με τίποτα, την μια μπαίνει windows και την άλλη όχι και επίσης δεν θέλω να έχω την τάση της cpu πάνω από 1.425 για ένα μηχάνημα το οποίο θα δουλεύει αρκετές ώρες... στα 385 είναι πολύ σταθερό...

Όσο για το raid το cluster size των δίσκων το άφησα στα 4KB όπως είναι default από τα windows... παλιότερα με 2 36άρηδες raptor σε έναν Rocketraid 1520 που είχα, τους δούλευα με 32ΚΒ και 64ΚΒ cluster size για να έχω καλύτερη διαμεταγωγή επειδή ήθελα και καλά ταχύτητα για μια εφαρμογή που δούλευα τότε... υπήρχαν διαφορές αλλά όχι τέτοιες που να δικαιολογούν την απώλεια χώρου λόγο της αύξησης του cluster... Δεν ξέρω αν εννοείτε άλλο cluster, αλλά εγώ εννοώ τον ελάχιστο χώρο που μπορεί να καταλάβει ένα αρχείο...

Επίσης κάτι που αιωρείται γενικά στο internet είναι η συμβατότητα της 7950gx2 με τα mobo που φοράνε intel chipset... τελικά και στα 4 mobo η κάρτα έπαιξε μια χαρά εκτός της περίπτωσης της D975XBX που ήθελε αναβάθμιση το bios, το οποίο παρεμπιπτόντως μπορεί να γίνει και στα τυφλά χωρίς να υπάρχει εικόνα στο monitor πράγμα το οποίο μου χρησίμευσε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Φτιαχνω νέο pc

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=31764

και το συγκεκριμενο Lian Li με εντυπωσίασε.Σήμερα θα έκανα παραγγελια το νέο σύστημα από το πλαίσιο.Στο τσακ πρόλαβα το θέμα σου.Προσπάθησα να το βρω, αλλά το βρίσκω μόνο στο hacshop στα 280 και παραλαβη λεει αγνωστη.Απο που το πήρες,πόσο και σε πόσες μέρες στο στείλανε?Πραγματικα είναι φοβερό κουτί....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλοριζικο το συστημα και ευχομε να το χαρεις.Παντως απο οτι διαβασα δεν πρεπει να το εψαξες και πολυ με τις δυνατοτητες των μητρικων που αλλαξες. Η badaxe πχ εχει για πλακα τα 400 FSB αλλα θελει να ξεκλειδωσεις το BIOS, επισης οταν οι ASUS κανουν κολπα με τους δισκους και τα RAID αλλαζεις απο το BIOS σε compatibility mode και στρωνουν ολα. Τελος πως και δεν δοκιμασες την P5W DH deluxe η οποια ειναι παρα πολυ καλη μητρικη και μεχρι τα 400FSB που 99.9% παει για εμενα ειναι απο τις καλυτερες 975 μητρικες αυτη την στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.