Jump to content



Universal USB PC/HTPC Remote


Alexisferos

Recommended Posts

Έχω ένα φιλαράκι που φέρνει μερικά κινέζικα αντικείμενα για υπολογιστές και είπα να τον τιμήσω για άλλη μια φορά σήμερα.

Είχε φέρει λοιπόν κάτι USB τηλεχειριστήρια για υπολογιστές και σαν παΐδι και εγώ πήρα 2.

Ας αρχίσω με μερικές φωτογραφίες

1003578.jpg

1003579.jpg

Όπως βλέπετε έρχεται σε ένα πλαστικό κουτάκι χωρίς CD εγκατάστασης γιατί πραγματικά δεν χρειάζεται και το χαρτάκι στο κουτί έχει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεστε.

1003580.jpg

Το δοκίμασα σε Linux - WIN XP 64 και WIN 7ULTI 32.

Σε όλα δουλεύει άψογα και χωρίς οδηγούς.

Τοποθετείς το USB σε μια ελεύθερη θύρα περιμένεις να κάνει αυτόματη εγκατάσταση, είσαι έτοιμος και όπως μπορείτε να δείτε στο σύστημα το βλέπει σαν HID Device.

37279676.jpg

Αν και στις φωτογραφίες μπορείτε να δείτε τα κουμπια θα αναφέρω μερικά για να πάρετε μια ιδέα.

1003582.jpg1003583u.jpg

-Έχει mouse mode, power off (και power on, αν ρυθμίσετε την μητρική σας να ανοίγει με το πληκτρολόγιο).

-Έχει 4 προγραμματιζόμενα πλήκτρα για να βάλετε ότι εφαρμογή θέλετε και το ποιο περίεργα ευχάριστο είναι ότι μπορεί να γράψει κείμενο μια που στα αριθμητικά πλήκτρα έχει γράμματα σαν πληκτρολόγιο κινητού.

-Η απόσταση που πιάνει είναι πάνω από 4 μέτρα. (δυστυχώς δεν έχω μεγαλύτερη απόσταση στο δωμάτιο να το δοκιμάσω.)

Στα Θετικά του έχουμε, εκτός από όσα ανέφερα παραπάνω .

- Μικρό κ σχετικά καλή ποιότητα κατασκευής

- Έρχεται με την δικιά του μπαταρία

- Δουλεύει παντού κ χωρίς οδηγούς, πολύ καλό για τα HTPC

- Όλα τα πλήκτρα είναι πλήρως λειτουργικά σε όσα προγράμματα κ αν δοκίμασα, winamp, wmp, mpc, κ.τ.λ. ακόμα και στο media center των win 7.

- Αρκετά φτηνό (μόνο ~6€)

Αρνητικά.

- Δεν πιάνει πολύ καλά από πλάγια σημεία (Αλλά ίσως φταίει η κινέζικη μπαταρία, την μέτρησα κ είναι λίγο ψόφια)

- Το καλώδιο του είναι μόνο 120cm

- Το ματάκι δεν έχει αυτοκόλλητη ταινία για να το τοποθέτησης.

1003584b.jpg

για όποια παραπάνω πληροφορία θέλετε εδώ είμαστε.

edit για λινκ

link από το e-bay αν κ εδώ το έχει 4.95$ εγώ όπως σας είπα το αγόρασα 5.60€ τελική τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Το ποντίκι είναι εύχρηστο?

πάρα πολύ και η χρήση του πολύ απλή με ενα μόνο δάχτυλο.

εχει ένα στρογγυλό πλήκτρο (το μπλε στα δεξιά) που ειναι σαν πολλαπλών κατευθύνσεων πλήκτρο κ απο κάτω του το κλασικό δεξι κ αριστερό πλήκτρο του ποντικού...

αν κ δεν ενθουσιάστηκα τοσο με αυτο, οσο το οτι μπορώ να γράψω κείμενο..

Link to comment
Share on other sites

ωραιος! :respect:

ξεχασες ομως να βαλεις το λινκ απο e-bay!

kfrei δωσε και συ ενα λινκ για εκεινα που ειχες παρει...

να δουμε ποιο ειναι καλυτερο :p

Εγω εχω αυτό

197-p.jpg

Υπαρχει αυτό

393-1.jpg

και αυτό

RIMG6512-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.