Jump to content



Ποιο motherboard προτεινετε;


Jpp

Recommended Posts

Ενας φίλος μου θα αγοράσει καινουργιο υπολογιστή και ο οποιος θα αποτελείται απο τα παρακάτω :

INTEL CORE 2 DUO E6400

Supertalent

GIGABYTE 7300gt 86ευρω

και το ερωτημα ειναι τωρα στη μητρικη.

Ποια απο τις παρακατω του eshop θα προτημησει εως 150ευρω;

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CC%C7%D4%D1%C9%CA%C7+%CA%C1%D1%D4%C1&category2=SOCKET%20775&sp1=CORE%202

Δεν ενδιαφερεται για overclock αλλα δεν μπορει να παρει και motherboard που δε θα υποστηριζει τις μνημες.

Θα το καλυψει η MSI P965 NEO F στα 120ευρω για να του μεινουν 20-30ευρω για λιγο καλυτερη καρτα γραφικων;

Στο ιδιο budget πειτε αν βλεπετε οτι χρειαζεται καποια αλλαγη ,αν ειναι στη vga να ειναι silent . ( Δεν είναι gamer αλλα θα παίξει πχ need for speed στα 1280*1024)

Ευχαριστω :T: .

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι τις αποψης να παρει ειτε την abit ab9(δε χρειαζεται την pro νομιζω τι να κανει τους 200 δισκους και το διπλο γιγαβιτ εθερνετ?) ή την asus p5b(επισης το απλο μοντελο μιας και τα τα εξτρα τα βλεπω πεταμενα λευτα....και εγω που ειχα χρησοπληρωσει την δικια μου 200+ ευρο τι καταλαβα? δεν αξιζει αμα δε τα φυσας τα λεφτα να περνεις μητρικες πανω απο 150 ευρω πιστεβω...) οι οποιες και πολυ καλες ειναι αλλα και θα υποστιριζουν τον επερχομενο kantsfield με τους 4 πυρηνες του :) και για τη καρτα πιστεβω πως ειναι μια αρκετα σοφη επιλογη αν λαβουμε υποψην μια αναβαθμιση στο εγγυς μελλον με μια dx10.... η συγκεκριμενη πουσαρισμενη φτανει σε επιδοσεις μια 7600gs(που κοστιζει 30+ ευρο παραπανω) δηλαδη καπου στα 4000 ποντους στο 3dmark 05 οχι οτι αυτοι αριθμοι εκφραζουν απολυτα τις δυνατοτητες μιας καρτας αλλα ειναι ενα μετρο συκρισης και αναφορας που το καταλαβαινουμε ολοι...και το nfsmw στα 1280 χλωμο το βλεπω με τα φιλτρα καπου στη μεση και κατω και τισ σκιες στο LOW τοτε ναι θα μπορει να πιασει ικανοποιειτικα καρε... θα ειναι playable....και ισων να παει και σε 1024 ομως.. αλλα δεν ειναι δα και τιποτα τρομερο με τα φιλτρα θα εξομαλινονται αρκετα εως πολυ οι ατελειες...

Link to comment
Share on other sites

Μία παρέμβαση από εμένα για την GPU... Η 7300GT είναι καλή μόνο για γραφομηχανές ας διαλέξει την πιό φθηνή mobo από αυτές που προτείνει ο tolis (αξιόλογες κ οι δύο θα έβλεπα κ κάτι σε msi) και ας δώσει την διαφορά στην GPU.

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε κατσε οχι και για γραφομηχανες... 4000 σου φενονται τοσο λιγα?? με τις 6600 για θυμησου τι μπορουσες να κανεισ... δε λεω ειναι κατα πολι ξεπερασμενη αλλα δεν ειναι και του πεταματου.... δεν ειναι και onboard tis intel ουτε της sis...

Link to comment
Share on other sites

To need for speed δεν θα παίζει και πολύ καλά με 7300 :p. Το ελάχιστο που μπορείς να πάρεις σε gaming card είναι τίποτα σε 7600gs(100euro). Αν και εγώ προτείνω x1900xt με 200euro από το Πλαίσιο. Αξίζει χαλαρά τα διπλάσια λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

αφού δεν ενδιεφέρεται για overclock (μα καθόλου?) τότε δε κάνει μεγάλη διαφορά όποια και να πάρει. Ας κοιτάξει διαφορές στον εξοπλισμό, π.χ. η πρώτη 'φθηνή' που τα έχει όλα (firewire, δύο 16x pci-e) είναι η MSI 965 platinum στα 145 (δε νομίζω να τον πειράζει που δεν έχει ακόμα ώριμο bios για overclock ας πούμε). Εγώ αυτή θα διάλεγα, μου κάνει καλύτερη σχεδίαση μιας και πρόκειται για το 'καλό' 965 της MSI από τις απλές asus και msi neo-f.

Για κάρτα γραφικών να χτυπήσει μία silent 7600GS με 25 παραπάνω, να παίζει σαν άνθρωπος.

Μνήμες θέλει οπωσδήποτε αυτές? 325 δεν είναι και λίγα (όχι δε πουλάω SuperTalent σα κάποιους άλλους :p άσχετο) Δεν χρειάζονται τόσο καλές μνήμες κατά τη γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Oι μνήμες αυτές είναι δοκιμασμένες σύμφωνα με την εταιρία με την asus p5b deluxe και την gigabyte DQ6 από τα motherboards με το 965 chipset.

έχε επίσης υπόψην σου πως οι συγκεκριμένες supertalent στα χαρακτηριστικά τους αναφέρουν τάση λειτουργίας τα 2.2Volts για τα 800Mhz 4-4-3-8.

Η Asus p5b απλή δίνει max 2.1V

H MSI 965 neo δίνει μέχρι 2.4V

Link to comment
Share on other sites

Για την asus δε το βλεπω. Αλλα αυτο που ειπε ο tolis86 για την σειρα kantsfield την οποια δε την δεχεται η msi με προβληματιζει. Λεω οτι πρεπει να παρει την abit ab9 η οποια ειναι ποιο φτηνη απο την asus και υπαστηριζει kantsfield.

Οσο για το overclock δε ενδιαφερεται καθολου οπως και εγω ειμαι κατα να κλοκαρεις να μηχανημα που δουλευει σχεδον 24/7.

Για την μνημες και γενικα για το μηχανημα προοριζεται για να τον βγαλει 3-4 χρονια χωρις αναβαθμιση και για αυτο του προτεινα εγω αυτες τις μνημες.

H 7300gt αφου ειναι dx9 και αφου δε ειναι τρελος gamer πιστευω οτι ισως φτανει. Στα fps ισως καλυφτει το κενο απο τις μνημες και το cpu.

Link to comment
Share on other sites

H 7300gt αφου ειναι dx9 και αφου δε ειναι τρελος gamer πιστευω οτι ισως φτανει. Στα fps ισως καλυφτει το κενο απο τις μνημες και το cpu.

Δεν θα καλυφτεί, αυτό σου λέω, απλώς θα είναι unplayble γιατί θα έχεις πάρα πολύ χαμηλά fps, ακόμα σε στη πιο χαμηλή ανάλυση και με όλα τα εφφέ απενεργοποιημένα. Ειδικά στο νέο nfs. Αντί να πάρεις 6400, πάρε 6300(-40). Επίσης πάρε τις high latency supertalent(-30). Το latency στις μνήμες δεν κάνει σημαντική διαφορά πουθενά(εκτός ίσως από memory benchmarks).

Η κάρτα γραφικών είναι με διαφορά το πιο σημαντικό πράγμα στα παιχνίδια. Το ότι η 7300gt είναι dx9 δεν σημαίνει τίποτα από πλευράς επιδόσεων. Η 7600gs που κάνει απλώς 15 παραπάνω από τη 7300gt είναι ουσιαστικά 2 φορές πιο γρήγορη. Η x1900xt είναι 6 φορές πιο γρήγορη από τη 7300gt και 3φορές πιο γρήγορη από τη 7600gs.

Η 7600gs είναι το ελάχιστο άμα θέλεις να παίζεις παιχνίδια. Είναι τόσο απλό. Αρκετά παιχνίδια θα είναι unplayable με 7300gt. Και η x1900xt(με 200) προσφέρει ακόμα καλύτερο perfomance/value και θα μπορεί να παίζει παιχνίδια και στο μέλλον με αυτή(όταν η 7600gs δεν θα είναι αρκετή).

Τώρα όπως είναι δίνεις πολλά λεφτά σε λεπτομέρειες που δεν έχουν σημασία. Είναι σαν να παίρνεις 1 lada και να του βάζεις γιγάντια αεροτομή και αγωνιστικά λάστιχα και να νομίζεις ότι αυτά θα το κάνουν πιο γρήγορο ή ότι έστω θα βοηθήσουν το αυτοκίνητο ακόμα και αν το αυτοκίνητο έχει μηχανή με 10ίππους και ζυγίζει 1τόνο. Το lada δεν θα κουνηθεί καν.

Εγώ προσωπικά θα προσπαθούσα να πάρω καμία x1900xt από Πλαίσιο άμα βρεις με 200. Τα αξίζει αυτά τα λεφτά άμα θέλεις να παίξεις παιχνίδια(έστω και περιστασιακά). Σίγουρα τα αξίζει περισσότερο από 6400 και low latency μνήμες(εκτός άμα χρησιμοποιεί κάτι που να είναι ιδιαίτερα cpu intensive).

Γεγονός = Για internet και απλές λειτουργίες δεν χρειάζεσαι δυνατό pc. Μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά με υπολογιστή 5+ χρονών. Στο μόνο σχεδόν πράγμα που χρειάζεσαι γρήγορο pc είναι στα παιχνίδια. Και στα παιχνίδια, η κάρτα γραφικών είναι απείρως πιο σημαντική από όλα τα υπόλοιπα υποσυστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NIB

..... Αν και εγώ προτείνω x1900xt με 200euro από το Πλαίσιο.....

απο ποτε το πλαισιο φερνει 1900xt?και απο ποτε η συγκεκριμενη καρτα πηγε 200 ευρω???

να χαλαρωσουμε λιγο...:tomato: κατω απο 270 δεν παιζει...

στο θεμα μας... 7600gt απο μενα στα 140-160 γιουρος για να μπορει να παιξει ικανοποιητικα τα παιχνιδακια...;)

Link to comment
Share on other sites

απο ποτε το πλαισιο φερνει 1900xt?και απο ποτε η συγκεκριμενη καρτα πηγε 200 ευρω???

να χαλαρωσουμε λιγο... κατω απο 270 δεν παιζει...

Από τότε

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=891223

Τώρα τους τελειώσανε τώρα αλλά υπήρχαν μερικές(και όποιοι πρόλαβαν πήραν). Δες αυτό το thread για να μάθεις όλη την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

αφου....

Αρχική απάντηση από Jpp

Για την μνημες και γενικα για το μηχανημα προοριζεται για να τον βγαλει 3-4 χρονια χωρις αναβαθμιση

τι σε νοιαζε αν

Αρχική απάντηση από Jpp

Λεω οτι πρεπει να παρει την abit ab9 η οποια ειναι ποιο φτηνη απο την asus και υπαστηριζει kantsfield.

Αρχική απάντηση από Jpp

Οσο για το overclock δε ενδιαφερεται καθολου οπως και εγω ειμαι κατα να κλοκαρεις να μηχανημα που δουλευει σχεδον 24/7.

Αλλα απο προσωπικη εμπειρια..σου λεω οτι και οc θα θελησει ...εστω για δοκιμη-εμπειρια..και kentsfield θα βαλει του χρονου..(εταξυ πασχα και καλοκαιρι το κοβω να γινεται).

Σαν χθες μου φαινεται η ατακα καποιου "δεν με ενδιαφερει στο ελαχιστο το oc ,δεν προκειτε να ασχοληθω καθολου"...λεγοντας το με υπερβολικο ζηλο ...

Μηνας δν περασε και αλλαξα μητρικη με τον πιο "ωραιο" τροπο...

Τα εμαθε και αυτα..!

Αρχική απάντηση από Jpp

H 7300gt αφου ειναι dx9 και αφου δε ειναι τρελος gamer πιστευω οτι ισως φτανει. Στα fps ισως καλυφτει το κενο απο τις μνημες και το cpu.

Θα καλυφθει το κενο (κατα ενα μικρο μερος) απο μνημες και cpu μονο αν κανει oc...

H kαρτες που πρεπει να κοιτας κατα την αποψη μου..ειναι η 7600gs και Χ1650pro..(1650 οχι 1600προ...) στην κατηγορια των 100€ ...

Η 7600GT δεν πολυλεει αν δεν την βρεις στα 140€ αντε 150€πολυ βαρια...μιας και στα 180-190€ παραμονευει η 7900GS...αν φυσικα δεν προλαβεις καποια τρελλη προσφορα απο το πλαισιο (χ1900χτ στα 199€ κλπ..)

Συμπερασμα...

Μην πιστευεις τι λεει ο φιλος σου...

παρ' του την αβιτ που υποστηριζει kentsfield και ειναι πιο φτηνη...

παρε τις ποιο φτηνες μνημες που θα βρεις..(2χ1 γιγα)

και τα λεφτα που θα εξοικονομησεις δωστα για καποια καλυτερη καρτα..

Στα default δεν προκειτε να καλυψει καμμια διαφορα..

Στην εσχατη περιπτωση ..παρε και το Ε6300 αντι για Ε6400 αλλα δεν το προτιμω..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NIB

Από τότε

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=891223

Τώρα τους τελειώσανε τώρα αλλά υπήρχαν μερικές(και όποιοι πρόλαβαν πήραν). Δες αυτό το thread για να μάθεις όλη την ιστορία.

256μνημη ξαναλεω για να μην μπερδευεται ο κοσμος...:D

Εγω παλι θα ελεγα στον φιλο σου να παρει μια gigabyte S3 καλη-overclockable(αμα του κ@υλ&**)και να κοιταξει το serial να αρχιζει απο 0636 δηλαδη να εχει το νεο chipset C2...

screenshot047pz0.jpg

Η ασους επισης μεσα στν μηνα ετοιμαζεται να βγαλει τα c2 αλλα σαν νεες μητρικες και οχι να αντικαταστησειι τα μοντελα της ''αθορυβα''..:D

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες και το ξαναλες για την καρτα..???

Απλα λεμε να αποφυγει την 7300GT οχι την 7900GTX..:hehe: (εδω τουλαχιστον)

εδιτ

ελπιζω να μην προλαβατε να δειτε τι ρωτουσα για τις μητρικες??

Noμιζα 945...:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Εγω παλι θα ελεγα στον φιλο σου να παρει μια gigabyte S3 καλη-overclockable(αμα του κ@υλ&**)και να κοιταξει το serial να αρχιζει απο 0636 δηλαδη να εχει το νεο chipset C2...

Συμφωνώ (μιας και βλέπω να πορεύομαι με DS3) και αν ανοίξεις το board λογικά θα γράφει revision 2.0 ;)

Link to comment
Share on other sites

Oι ΑΤΙ Χ1900ΧΤ 256 με τις 512 έχουν σημαντικές διαφορές (κάτι σαν την 7800 256 με την 7800 ΧΧΧ 512), γι αυτό (μάλλον) το λέει ο Bill.

Για μένα, η καλύτερη μητρική στα λεφτά αυτά είναι η GB χαλαρά. Για τα πάντα είναι καλή, ακόμα και για το overclocking, το οποίο όπως λες, δεν τον νοιάζει. Θα μπορούσε να πάρει ένα πιο φτηνό συνδυασμό μητρικής-επεξεργαστή αν πήγαινε σε AMD, αλλά θα έπεφταν οι επιδόσεις (όχι τρελά, αλλά θα έπεφταν).

Η όλη προσπάθεια είναι να κόψουμε $$$ από εδώ και από εκεί για να πάρεις μια καλή κάρτα γραφικών. Η 7300 είναι καλή για λίγα πράγματα, αν έχει απαιτήσεις και θέλει φοβερά γραφικά, οπωσδήποτε κάτι ανώτερο.

Link to comment
Share on other sites

Oι ΑΤΙ Χ1900ΧΤ 256 με τις 512 έχουν σημαντικές διαφορές (κάτι σαν την 7800 256 με την 7800 ΧΧΧ 512), γι αυτό (μάλλον) το λέει ο Bill.

Η μνήμη δεν παίζει καμία σημασία στις χαμηλότερες αναλύσεις με χαμηλό aa. Και μπορεί τα τωρινά παιχνίδια να μπορείς να τα παίξεις σε τρελές αναλύσεις(και άρα η μνήμη να παίζει σημαντικό ρόλο) αλλά στα παιχνίδια του μέλλοντος, που θα τα παίζεις σε χαμηλές αναλύσεις τύπου 1024x768, η μνήμη δεν θα παίζει και τόση σημασία αλλά η υπολογιστική ισχύ θα παίζει και άρα δεν θα πειράζει και τόσο που έχει 256mB μνήμη.

Και εν πάση περιπτώση, για 200 μιλάμε. Σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο. Αν και προσωπικά ακόμα και στα ίδια λεφτά να ήταν, θα διάλεγα τη x1900xt 256mB από τη 7900gtx 512mΒ. Το γιατί μπορείς να το δεις σε όλα τα shader intensive benchmarks/παιχνίδια. Τα παιχνίδια που θα βγουν στο μέλλον θα είναι περισσότερο shader intensive και άρα πιστεύω ότι η x1900xt θα γεράσει καλύτερα από τη 7900gtx, παρόλο που η 7900gtx είναι καλύτερη στα περισσότερα τωρινά benchmarks/παιχνίδια.

Η 7300 είναι καλή για λίγα πράγματα, αν έχει απαιτήσεις και θέλει φοβερά γραφικά, οπωσδήποτε κάτι ανώτερο.

Δεν είναι θέμα φοβερών γραφικών, αλλά δεν θα μπορεί καν να παίξει μερικά παιχνίδια, ακόμα και όταν έχει διαλέξει τη χαμηλότερη ανάλυση με όλα τα εφφέ κλειστά. Εκτός άμα θεωρείς 10fps average ως playable. Η 7600gs είναι το ελάχιστο που χρειάζεσαι για να παίξεις παιχνίδια αν και αυτή δεν θα αντέξει για πολύ καιρό. Ενώ η x1900xt θα του επιτρέψει να παίζει παιχνίδια για τα επόμενα ~3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte DS3 και 7600gs για τα χρηματα που θες!

Τωρα οι μνημες ειναι πανακριβες και αφου δεν ενδιαφερεται για o/c μπορει να παρει 2gb παλι με πολυ λιγοτερα χρηματα!220-250ευρω και να παρει μια x1900xt πχ!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα οι μνημες ειναι πανακριβες και αφου δεν ενδιαφερεται για o/c μπορει να παρει 2gb παλι με πολυ λιγοτερα χρηματα!220-250ευρω και να παρει μια x1900xt πχ!

+1 :T: και απο μενα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NIB [Σήμερα, στις 16:15]

Η μνήμη δεν παίζει καμία σημασία στις χαμηλότερες αναλύσεις με χαμηλό aa. Και μπορεί τα τωρινά παιχνίδια να μπορείς να τα παίξεις σε τρελές αναλύσεις(και άρα η μνήμη να παίζει σημαντικό ρόλο) αλλά στα παιχνίδια του μέλλοντος, που θα τα παίζεις σε χαμηλές αναλύσεις τύπου 1024x768, η μνήμη δεν θα παίζει και τόση σημασία αλλά η υπολογιστική ισχύ θα παίζει και άρα δεν θα πειράζει και τόσο που έχει 256mB μνήμη.

To θέμα δεν είναι τα ΜΒ που είναι παραπάνω, αλλά το γεγονός ότι οι εταιρείες (συνήθως) στα μεγάλα μοντέλα τους όταν βάζουν 512ΜΒ μνήμης κλοκάρουν τις κάρτες πιο ψηλά και βάζουν καλύτερες μνήμες, με αποτέλεσμα καλύτερο o/c. Είναι κλασικά τα παραδείγματα των 7800GTX και Χ1800ΧΤ (οι διαφορές 256 με 512 στα μοντέλα είναι μεγάλες - ειδικά στην nvidia)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.