Jump to content



Eνα παράδοξο Overclock του OPTERON 165


Dagalidis

Recommended Posts

Oι καροί αλλάξανε και πλέων ότι Overclock και να κάνω δεν μπορώ να συναγωνιστώ την υπεροχή των INTEL Core 2...:D

Ετσι λοιπόν για να μην μένω με τα χέρια δεμένα μέχρι να έρθει η σειρά του Κ8L, είπα να τσιτώσω λιγάκι το σύστημά μου στα επιμέρους Clockια... :p

Ετσι βρέθηκα να παίζω με το HTT και έψαξα να βρώ το μέγιστο σταθερό HTT που μπορώ να πάρω έχοντας σταθερό το multi X 9 και όσο το δυνατόν χαμηλότερο Vcore...

Kατέληξα εδώ που βλέπετε και μπορώ να πώ ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα...:T:

Ο επόμενος στόχος μου είναι να ξεπεράσω το φράγμα των 1300ΜHz :clap: :T:

http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=131063

post-153-1416072834,4111_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατήρησα τίποτα σε σχέση με τα 900 - 1000 Μηζ ΗΤΤ...

Αυτού του είδους το Overclock δεν έχει να κάνει με επιδόσεις πιστεύω, αλλά μόνο καθαρά για λόγους αναφοράς και εντυπωσιασμού....:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Dag...αυτός είναι ο ίδιος 165 που διαβάζαμε το ιστορικό του επί 10-15 σελίδες με απανωτά posts "κέρδισα 4Mhz" "έχω λίγο ζουμί ακόμα" "3400 FTW ρααα"

Εντάξει όλοι μας χαρήκαμε για το διαμαντάκι σου και να το χαίρεσαι με όλη μου την καρδιά...αλλά...δεν υπάρχει λόγος να κάνεις νέο θρεντ για όλες τις εσωτερικές σου αποφάσεις για την πάρτη του. Θα σταματήσω τελικά στα 2800....σήμερα....την επόμενη βδομάδα αμα θες να παίξεις 2900 θα κάνεις άλλο θρεντ? Ρίχτα όλα στο ίδιο να έιναι και μαζεμένα.

Ελπίζω να μην σου ακουστούν στραβά αυτα που σου λέω γιατί δεν έχω τέτοιο σκοπό:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [Χθες, στις 23:32]

Αυτού του είδους το Overclock δεν έχει να κάνει με επιδόσεις πιστεύω, αλλά μόνο καθαρά για λόγους αναφοράς και εντυπωσιασμού....:D

:clap: :worship: Μπράβο Dag Το έσκισες το ΗΤΤ ,

να υποθέσω πως ευθύνεται το moded exos για τα νουμεράκια που δροσίζει το cpu πολύ καλά :T: [τωρα που πιάσαν και τα κρύα] και δουλεύει καλύτερα ο integrated Imc ?

Αναμένουμε και καλύτερα αποτελέσματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

H δροσιά των τελευταίων ημερών σύγουρα έπαιξε καθοριστικό ρόλο .

Στα 1300 ΗΤΤ έχω Random Black Screen και κάποιου είδους LAG στα Games, αλλά οι τάσεις στο ΗΤ και στο Chipset παραμένουν στα default εκτός από την CPU που πήρε τον κατήφορο σε Vcore...:T:

Θα ανεβάσω λίγο τις τάσεις σε HT & Chipset για να δώ αν θα σταθεροποιηθώ σε μεγαλύτερο ΗΤ. ;)

Θέλω να έχω.....

FSB 334

CPU multi X 9

CPU MHZ 3000

HT multi X 4

HT Link 1336 MHz

Pci-X 135 MHz

:D :D :D Kαθολικό Overclock στο Σύστημα.... :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BillyVan [Σήμερα, στις 10:12]

Εισαι αρρωστος αγορι μου....χαχαχα...

Eλα βρε BILLY .... :clap:

Xρόνια και ζαμάνια ρε αδερφέ έχουμε να τα πούμε Online..... (από την εποχή του BARTON)....:worship:

Aρώστια φίλε μου μεγάλη αυτοί οι υπολογιστές, και φυσικά ΠΑΝΤΑ για AMD μιλάμε... έτσι ?????

:jump: :jump: :jump:;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.