Jump to content



Αbit AW9-D και Conroe 6600


Alexandros

Recommended Posts

Αγορασα την επλη εκδοση AW9-D και οχι την ΜΑΧ. Μεχρι τωρα εχω αρκετα προβληματακια.

1. FSB εχω φτασει μαξ σταθερα μεχρι 360 . Εχω ενα κιτ 2x512 Kingmax MArs PC6400 και για να τις τρεξω 1 προς 1 παιδευτηκα πολυ. Συγκεκριμενα :

N/b Strap 1066

Dram spec : By SPD

ddr@ 533

cpu multi 6x (για να μη με κοψει ο επεξεργαστης ή οι θερμοκρασιες)

ειναι τα μονα σετινκς για να μας δωσει 1:1 . Διαφορετικα παει 4:5, 2:3, 1:2 !! οποτε και το συστημα κλαταρει απο μνημες. Γιατι δεν εχουμε ΔΙΑΙΡΕΤΕΣ σε αυτη τη καταραμενη ? :mad:

οποτε εφτασα 360 μαξ και μαλιστα με 2.2 στις μνημες (αλλο κουφο αυτο) που και καλα πανε στα 400 με 1.8.

2. Ηχος χαλια. Δοκιμασα με τα καινουργια μου z-5400 . Δεν ξερω μηπως φταινε ομως και τα ηχεια...

Ακουω συμβουλες για να ανεβω παραπανω

:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί παιδεύτηκες...? αν αντί για By SPD δώσεις στις μνήμες 533 γίνεται κατευθείαν 1:1 με την cpu...

επίσης έχει βγει ένα update για το bios το οποίο διορθώνει κάτι προβληματάκια με το μGuru... απ'ότι είδα γενικά καλό είναι να μην χρησιμοποιείς το utility μGuru μέσα από τα windows αλλά μόνο από το bios, γιατί διαφορετικά δημιουργεί προβλήματα ειδικά σε όσους έχουν nvidia...

δοκίμασε να κλείσεις όλα τα περιφερειακά που δεν χρησιμοποιείς από το bios...

Link to comment
Share on other sites

μπα,

παιδικά προβλήματα της νεάς τεχνολογίας είναι . Γιαυτό λέμε , ποτέ μην αναβαθμίζεσαι αμέσως , μόλις ανακοινώνεται κάτι καινούργιο. ’σε να περάσει χρόνος , να ξεπεραστούν τα πρώτα bugs , να βγούνε τα updates και μετά προχώρα ολοταχώς στο ξήλωμα της δικής σου τσέπης και στο φόρτωμα της τσέπης των εμπόρων .

Link to comment
Share on other sites

Eννοειται οτι κανω οβερκλοκ μονο απο τα ΒΙΟΣ. Το ζητημα ειναι ΓΙΑΤΙ δεν υπαρχει διαιρετης στις μνημες 2:3, 4:5 ??

Γενικοτερα μαλιστα υπαρχει μια ασαφεια για το ποια drivers χρησιμοποιουμε για το chipset...

Link to comment
Share on other sites

Dumpare το 8 αρι και παιξε με default πολλαπλασιαστη κι ας δωσεις παραπανω ταση στο cpu.Αν ξεπερασεις τα 360 report παλι.Επισης πες μου και τι Vmch χρησιμοποιεις ανα fsb γιατι ψαχνω κατι πανω στην AW9D (-MAX)

Link to comment
Share on other sites

οτι πολ/στη και να βαλω καταληγω στο 360 μαξ...κραταω μια επιφυλαξη μπας και φταινε οι μνημες αλλα φοβαμαι πως φταιει η μητρικη.

Vmch δε ξερω ποσο ειναι το επιτρεπτο αλλα το εχω στο 1.8

στις μνημες βαζω 2.1 γιατι πιο κατω φτανουν μονο στα 300 !

Link to comment
Share on other sites

UPDATE: περασα τα βιος 13 (beta) και πλεον 1:1 χτυπαω 400 με απολυτη σταθεροτητα! :) αλλα με timings 5-6-6-20 και 2.25 στις μνημες. Ισως η μητρικη παει και παραπανω αλλα πλεον θελω καλυτερες μνημες. θα μου εξηγησει καποιος γιατι δεν υπαρχουν διαιρετες μνημων ?? :getlost: το εχω μεγαλη απορια

Αλλος με AW9-D δεν υπαρχει στο φορουμ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eγω δουλευω με 1.75mch εχοντας αλλαξει εννοειται και παστα.

390 που το δοκιμασα δουλευε αλλα δε μπορω να παιξω με την καμια εκτος απο default πολλαπλασιαστη.Επισης στα 400 freezare μολις ετρεξα orthos αλλα λογω VCore μαλλον καθως δε σκοπευω να δωσω πανω απο 1.65 με αερα(το θελω το cpu).

Εχω πεσει και στην υπερμπανανα cpu θελει 1.63v στο UGURU( 1.60 bios) για να βγαλει orthos μερικες ωρες στα 3.4GHz.Aλλα τι να περιμενω απο L627A104 μονο τα χειροτερα.Τεσπα για καθε μερα καλα ειναι και εδω...

Link to comment
Share on other sites

S&M στο full για πολλές ωρίτσες και κανένα πρόβλημα με max temp τους 63 στο CoreTemp (59 έλεγε η ASUS). Μια χαρά το εμπιστεύομαι, έπαιζα ώρες Company of Heroes / Dungeon Siege 2 / NFS Carbon Demo / BF2142 / Prey και δεν έπαθε τπτ :) Φοβόμουν τη μητρική, γι αυτό έβαλα το Coolerάκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλα το πολυωρο gaming ειναι χαλαρα το καλυτερο μετρο σταθεροτητας.Εκτος αν παιζεις κανα lineage2 η gothic3 που τον πρωτο την "πουλευει" ωρες ωρες server side και το 2ο σου πεταει out of memory οταν εχεις γυρισει το μισο χαρτη με 2gb ram πανω σε νεο install :laughing: :laughing: :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εμπιστεύομαι το S&M. Το έμαθα με τους Α64 και το διατηρώ και σήμερα. Αυτό ξέρετε, αυτό εμπιστεύεστε. Όταν άλλα περνούσαν τα τεστ αέρα, το S&M εντόπιζε τα απίστευτα. Ό,τι βγάζει S&M καλά για μένα μετράει :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros [19-10-2006 13:05]

Αγορασα την επλη εκδοση AW9-D και οχι την ΜΑΧ. Μεχρι τωρα εχω αρκετα προβληματακια.

1. FSB εχω φτασει μαξ σταθερα μεχρι 360 . Εχω ενα κιτ 2x512 Kingmax MArs PC6400 και για να τις τρεξω 1 προς 1 παιδευτηκα πολυ. Συγκεκριμενα :

N/b Strap 1066

Dram spec : By SPD

ddr@ 533

cpu multi 6x (για να μη με κοψει ο επεξεργαστης ή οι θερμοκρασιες)

ειναι τα μονα σετινκς για να μας δωσει 1:1 . Διαφορετικα παει 4:5, 2:3, 1:2 !! οποτε και το συστημα κλαταρει απο μνημες. Γιατι δεν εχουμε ΔΙΑΙΡΕΤΕΣ σε αυτη τη καταραμενη ? :mad:

οποτε εφτασα 360 μαξ και μαλιστα με 2.2 στις μνημες (αλλο κουφο αυτο) που και καλα πανε στα 400 με 1.8.

2. Ηχος χαλια. Δοκιμασα με τα καινουργια μου z-5400 . Δεν ξερω μηπως φταινε ομως και τα ηχεια...

Ακουω συμβουλες για να ανεβω παραπανω

:)

Καλός τον Αλέξανδρο!!!

Χρόνια και ζαμάνια...

Τι κάνεις ρε φίλε τώρα είδα το thread σου...

Πάντως η μητρική πάει κι άλλο ... bios είναι το κύριο συστατικό ;)

Link to comment
Share on other sites

τι γινεσαι? εκανα το comeback με ιντελ αυτη τη φορα :p

ενα κακο που προσεξα ειναι οτι ανεβαζοντας την ταση στο Vmch , ανεβαινει παραλληλα και στο Pci-X ..αυτο δεν ειναι προβλημα ? τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros [Σήμερα, στις 18:23]

ενα κακο που προσεξα ειναι οτι ανεβαζοντας την ταση στο Vmch , ανεβαινει παραλληλα και στο Pci-X ..αυτο δεν ειναι προβλημα ? τι λετε ?

Εμενα μετα τα 1,6 μου κανει κατι κουλα το crossfire!

Μεγαλη βλακεια σε αυτο το motherboard!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.