Jump to content



Προβλήματα με P5B Deluxe WiFi


n1ck0s

Recommended Posts

Αν έχετε την ίδια μητρική παρακαλώ ρίξτε μια ματιά. Επειδή τελευταία άρχισα να την σκαλίζω (από την πρώτη στιγμή που την έβαλα κάτι δε μάρεσε), μάλλον προέκυψαν κάποια θέματα.

Σύνθεση:

Asus P5B Deluxe WiFi (0711 BIOS) / E6600 C2D / Supertalent 2 x 1GB στα κίτρινα slots - Όλα σε default συχνότητες. Δεύτερη κάρτα δικτύου / WiFi / Floppy disabled από BIOS.

1) Ώντας σε λειτουργία AHCI: Στην boot screen με το logo αργεί περίπου 5 δεύτερα. Παντώντας το TAB είδα ότι αργεί στο να αναγνωρίσει τα AHCI κανάλια (όταν ο ΙCH8 δούλευε σε κατάσταση IDE δεν υπήρχε το ίδιο πρόβλημα αλλά είχα χειρότερες επιδόσεις). Έχω δύο δίσκους κάνει περίπου 2 δεύτερα για τον καθένα.

2) Πολύ ώρα για να Boot-άρει. Από αρχική (logo) οθόνη μέχρι να φορτώσουν τα πάντα στα WinXP κάνει ~1' 28''. Στα WinXP εχω εγκατεστημένους όλους τους οδηγούς της Asus (τελευταία έβαλα και το Intel Matrix Storage) εκτός του JMicron που άκουσα ότι δημιουργεί προβλήματα. Tον JMicron δεν τον έχω απενεργοποιήσει γιατί έχει πάνω ένα DVD-RW.

3) Το cpu-z αργεί αρκετά να ανοίξει και το mouse δεν παίζει μέχρι να δω το παράθυρο του cpu-z. Στην καρτέλα Mainboard μου γράφει ICH8. Σε κάποιο forum διάβασα από κάποιον ότι εκεί έπρεπε να λέει ICH8R και όχι ICH8 από τη στιγμή που είναι Deluxe και πως ο τύπος το έλυσε με ένα Clear CMOS. Εγώ που έκανα Clear CMOC (βγάζοντας και μπαταρία) δεν είδα διαφορά. Εσάς στην καρτέλα Mainboard πως τον αναφέρει τον controller;

Γενικά η αίσθηση του μηχανήματος δεν είναι καλή (χωρίς να είναι τραγική). Ενώ τα becnhes μοιάζουν ΟΚ, το boot και κάποια freezes στα XP με έχουν προβληματίσει. Έκατσα σήμερα στον A64 ενός φίλου αγορασμένο πριν ένα χρόνο και και εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά με το μηχάνημά μου...

UPDATE: Μετά απο απενεργοποίηση της onboard κάρτας ήχου έπεσα σε boot time ~1' 04''.Τα υπόλοιπα θέματα παραμένουν.

Link to comment
Share on other sites

@gznp

15secs? Με κατέστρεψες... και βλέπω ότι έχεις και το ίδιο bios... Έχω βρει και άλλους σε forums με ίδια/παρόμοια θέματα, αν έχεις χρόνο απάντησε μου σε αυτό που αναφέρω παραπάνω για το cpu-z μπας και βγάλω καμμιά άκρη με το τι παίζει. Εσένα τον Controller πως τον αναφέρει; (Και εγώ Raptor έχω 74ADFD μονό όχι σε Raid).

@ea6gka

Με IDE ξεκίνησα και και τα πράγματα τα ίδια ήταν και χειρότερα... Εσύ είσαι με IDE και είσαι οκ; Τι να πρωτοκάνω τώρα; Να αρχίσω κα νοιτάω RAM, HDD ή δεν ξέρω τι σκ@τ@ άλλο... Να κάνω κάνα format; Να πάρω κάνα XBOX να ησυχάσω;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι ειχα παρατηρήσει όταν το είχα IDE... Ίδιους χρόνους είχα πάνω κάτω, αλλά μου έκανε το εξής κουλό. Με flashget του έβαζα να κατεβάσει ένα Linux ISO (CD ~700MB) από ftp της otenet και έκανε 3+ δεύτερα να κάνει "allocating space". Αυτό το μήνυμα πρώτη φορά το έβλεπα γιατί στο προηγούμενο μηχάνημα εξαφανιζόταν σε δέκατα μέσα. Με ΑΗCI επέστρεψε σε normal συμπριφορά και το μηνυματάκι αυτό ίσα ίσα που προλαβαίνω να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από n1ck0s [Σήμερα, στις 12:51]

@gznp

15secs? Με κατέστρεψες... και βλέπω ότι έχεις και το ίδιο bios... Έχω βρει και άλλους σε forums με ίδια/παρόμοια θέματα, αν έχεις χρόνο απάντησε μου σε αυτό που αναφέρω παραπάνω για το cpu-z μπας και βγάλω καμμιά άκρη με το τι παίζει. Εσένα τον Controller πως τον αναφέρει; (Και εγώ Raptor έχω 74ADFD μονό όχι σε Raid).

Λοιπόν, καταρχάς μη μου πάθεις και κανα εγκεφαλικό :D :D, θα στα πω αναλυτικά:

Καμιά φορά, όταν κάνει restart, τρώνε ένα κόλλημα οι δίσκοι και αργούν να στροφάρουν στην αρχή, αλλά μόνο για 2-3 secs και σπάνια.

Η οθόνη του BIOS κάθεται κανα δυο secs και μετά πάει σε εκείνη που τα drives μου φαίνονται πράσινα :p

Μετά Windows Logon Screen (2-3 passes, ανάλογα με το πόσο έχω πειράξει το boot.ini / Στο πρώτο boot ούτε καν πρόλαβα να δω την οθόνη αυτή)

Το cpu-z, πάντα σε ότι κι αν είχα εκτός του Athlon Xp 2000 (Palomino), πάντα κολλάει για 3 secs. Ποτέ όμως δε μου κόλλησε το ποντίκι, ούτε με την Ρ5Β.

Ο Controller κατά 99% αναφέρεται ως ICH8R, είμαι σχεδόν σίγουρος (τώρα βρίσκομαι στας Αθήνας και το μηχάνημα μου πέφτει λίγο μακριά).

Μπες στα forum του XS που έχουν αναφέρει πολλά μικρο-μεγάλα προβλήματα της Ρ5Β μπας και βρεις λύση. Αν όχι, τσέκαρε το h/w σου, αλλιώς στείλε τη μητρική για έλεγχο-rma.

Το μόνο πρόβλημα που έχω εγώ είναι ένα κουλό που βαριέμαι να ψάξω να βρω τι φταίει. Μία στις 10 φορές που θα έχω το pc ανοιχτό, θα αρχίσει να κολλάει λίγο. Ο task manager, χωρίς καμία αιτία (κανένα πρόγραμμα ανοιχτό να τρώει resources), θα έχει τον ένα core στα 40-50% και το σύστημα ούτε restart δεν κάνει. Γλιτώνω με reset μόνο. Ιός δεν είναι, έχω τριπλοτσεκάρει, το hotfix της MS το πέρασα, τι φταίει, δεν ξέρω. Πάντως σπάνια συμβαίνει, οπότε δε με ενοχλεί και τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Το μόνο πρόβλημα που έχω εγώ είναι ένα κουλό που βαριέμαι να ψάξω να βρω τι φταίει. Μία στις 10 φορές που θα έχω το pc ανοιχτό, θα αρχίσει να κολλάει λίγο. Ο task manager, χωρίς καμία αιτία (κανένα πρόγραμμα ανοιχτό να τρώει resources), θα έχει τον ένα core στα 40-50% και το σύστημα ούτε restart δεν κάνει. Γλιτώνω με reset μόνο. Ιός δεν είναι, έχω τριπλοτσεκάρει, το hotfix της MS το πέρασα, τι φταίει, δεν ξέρω. Πάντως σπάνια συμβαίνει, οπότε δε με ενοχλεί και τόσο.

Έχεις τσεκάρει αν είναι η κάρτα ήχου ή αν έχεις ενεργοποιημένη/ απενεργοποιημένη την SPDIF έξοδο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω απενεργοποιήσει από το BIOS την κάρτα ήχου της μητρικής, λογικά απενεργοποιεί και το SPDIF αυτό. Το γελοίο είναι ότι δεν κάνει restart, όσο και να περιμένω, δεν. Και συμβαίνει σε εντελώς άσχετες στιγμές, μία φορά έγινε στο boot πάνω, μόλις μπήκα, άλλη φορά μόλις έκλεισα το Freelancer, άλλη φορά μέσα στο Freelancer, τι να πω. (το Freelancer φταίει μάλλον :p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 13:39]

Λοιπόν, καταρχάς μη μου πάθεις και κανα εγκεφαλικό :D :D, θα στα πω αναλυτικά:

Καμιά φορά, όταν κάνει restart, τρώνε ένα κόλλημα οι δίσκοι και αργούν να στροφάρουν στην αρχή, αλλά μόνο για 2-3 secs και σπάνια.

Αυτό μου κάνει και μένα αλλά όχι τόσο σπάνια. Μάλιστα μια στις τόσες, πάνω σε απλό restart ακούγεται ένα μακρύ beep και τέσσερα κοφτά. Στο manual αυτό το πράγμα δεν υπάρχει πουθενά σαν error code. Αυτό που ανακάλυψα και βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση είναι ότι έπρεπε να βγάλω τον δεύτερο σκληρό απο το port 1 (κοκκινο - "boot") και τον έβαλα σε ένα μάυρο (port3 - "data" όπως αναφέρεται στην μητρική). Στον BIOS μέσα δεν τον δείχνει αλλά δουλέυει κανονικά. Αν συνεχιστεί αυτό με τα beeps θα στείλω mail στην Asus και μετά RMA.

Η οθόνη του BIOS κάθεται κανα δυο secs και μετά πάει σε εκείνη που τα drives μου φαίνονται πράσινα :p

Τα dvd και τέτοια εννοείς... γιατί εκεί δείχνει τον JMicron controller

Μετά Windows Logon Screen (2-3 passes, ανάλογα με το πόσο έχω πειράξει το boot.ini / Στο πρώτο boot ούτε καν πρόλαβα να δω την οθόνη αυτή)

Που τέτοια τύχη. Αν και τα μισά passes οφείλονται στην onboard sound card. Οι drivers της είναι τραγικοί. Πρέπει να υπολογίζω και λεφτά για Audigy ρε γμτ.

Το cpu-z, πάντα σε ότι κι αν είχα εκτός του Athlon Xp 2000 (Palomino), πάντα κολλάει για 3 secs. Ποτέ όμως δε μου κόλλησε το ποντίκι, ούτε με την Ρ5Β.

Ο Controller κατά 99% αναφέρεται ως ICH8R, είμαι σχεδόν σίγουρος (τώρα βρίσκομαι στας Αθήνας και το μηχάνημα μου πέφτει λίγο μακριά).

Μπες στα forum του XS που έχουν αναφέρει πολλά μικρο-μεγάλα προβλήματα της Ρ5Β μπας και βρεις λύση. Αν όχι, τσέκαρε το h/w σου, αλλιώς στείλε τη μητρική για έλεγχο-rma.

Το μόνο πρόβλημα που έχω εγώ είναι ένα κουλό που βαριέμαι να ψάξω να βρω τι φταίει. Μία στις 10 φορές που θα έχω το pc ανοιχτό, θα αρχίσει να κολλάει λίγο. Ο task manager, χωρίς καμία αιτία (κανένα πρόγραμμα ανοιχτό να τρώει resources), θα έχει τον ένα core στα 40-50% και το σύστημα ούτε restart δεν κάνει. Γλιτώνω με reset μόνο. Ιός δεν είναι, έχω τριπλοτσεκάρει, το hotfix της MS το πέρασα, τι φταίει, δεν ξέρω. Πάντως σπάνια συμβαίνει, οπότε δε με ενοχλεί και τόσο.

Αυτό το έπαθα και εγώ όταν εγκατέστησα το Ai Suite. Κάτι έχει να κάνει με το Power Management, κοίταξε το. Σου συμβαίνει όταν αφήνεις τον υπολογιστή μόνο του έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Τους έχω κατεβάσει τους τελευταίους. Το απόγευμα έκανα format και πέρασα μόνο audio και ethernet.

Με έχει απογοητεύσει η λίγο P5B, διαβάζω και για άλλους με παρόμοια/ίδια θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από n1ck0s [19-10-2006 20:37]

...

1) Ώντας σε λειτουργία AHCI: Στην boot screen με το logo αργεί περίπου 5 δεύτερα. Παντώντας το TAB είδα ότι αργεί στο να αναγνωρίσει τα AHCI κανάλια (όταν ο ΙCH8 δούλευε σε κατάσταση IDE δεν υπήρχε το ίδιο πρόβλημα αλλά είχα χειρότερες επιδόσεις). Έχω δύο δίσκους κάνει περίπου 2 δεύτερα για τον καθένα.

...

Έχει βρει κανείς τη λύση για το παραπάνω πρόβλημα;

Έχω επιλέξει το RAID στο SATA του bios γιατί έχω 2 samsung 120GB σε RAID 0 και 2 seagate 320GB σε RAID 0, οπότε δεν μπορώ να επιλέξω IDE.

Καθυστερεί 20" για τον IDE 0 όπως λέει το AHCI στο boot screen και άλλα 20" για τον IDE 1.

Από 'κει και πέρα, θέλει 1' και 10" για να βγάλει το φόντο των XP. Συνολικά 2' σχεδόν! :eek:

Έχω βάλει το τελευταίο bios 711.

Δεν μπορώ να βρω κάποια λύση, ούτε στα ξένα φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το εξής και πες μου αν σου δούλεψε.

1) Βγάλε PC απο το ρεύμα

2) Βγάλε μπαταρία

3) Γυρνα το jumper για Clear CMOS

4) Αστο έτσι για 1 ώρα

5) Ξαναγύρνα το jumper

6) Βάλε μπαταρία

7) Βάλε ρεύμα

8) Ξαναρύθμισε το BIOS όπως το είχες

Το διάβασα σε κάποιο forum και απο τότε που το έκανα δεν φαίνεται να σταματάει στο boot (εκεί που αναγνωρίσει τα AHCI Ports). Λέω "δεν φαίνεται" γιατί κάποιες φορές μου το έκανε, κάποιες όχι. Μέτα το Clear CMOS (όπως το περιγράφω απο πάνω ακριβώς) δεν το έχει ξανακάνει, αλλά δεν έχω κάνει πάνω από 2-3 restarts από τότε, οπότε δεν παίρνω και όρκο.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να υπάρχει και εμένα ακόμα το πρόβλημα (όχι στην ίδια έκταση με σένα βέβαια) αλλά λόγω eMule έχω κόψει τα πολλά restarts. Πάντως είχα παρατηρήσει κάτι. Όταν καθυστερούσε, έβγαζε κάτω απο την αναγνώριση του καναλιών κάποιο μήνυμα που δεν προλάβαινα να διαβάσω. Όταν διάβαζε τα "κανάλια" αμέσως/κανονικά δεν φαινόταν να βγάζει κάποιο μήνυμα. Τώρα μιλάμε για δέκατα του δευτερολέπτου αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τι λέει εκεί.

Αν πάντως πας για RMA πές μου αν άλλαξε η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εν τάχει να αναφέρω κι εγώ ότι έχω τα πρόμοια προβλήματα με:

BIOS: 804, PC: 6400, P5B DH, Talent C5, XP SP2 (fresh)

- conflict με drivers από την onboard κάρτα ήχου με bsod (irq less not equal) και cracks στον ήχο (DVD movies, games). Σαν λύση δεν δέχομαι να βάλω μία pci κάρτα ήχου. Θα έπρεπε να δουλεύει. NOT SOLVED

- σχετικά "αργή" απόκριση των δίσκων π.χ. σε άνοιγμα folders. Ο δίσκος είναι SATA (sata 1) και οι drivers από το cd της Asus. Με τους καινούργιους από Intel δε νομίζω να υπάρξει αλλαγή. NOT SOLVED

[edit] Από clockgen φαίνεται να μην κλειδώνει το pci bus στα 33 (37.7 γράφει)

- IDE controller ο οποίος αναγνωρίζεται κανονικά αλλά πολλές φορές στους δίσκους βγαίνει ένα μήνυμα lost data - unable to save data. NOT SOLVED

- Ένα μακρύ beep και τέσσερα κοφτά υποδηλώνει ότι κάτι δεν πάει καλά με την κάρτα γραφικών και απόδειξη είναι ότι όταν ακούγεται το cpuz δείχνει link της κάρτας x1 αντί για x16. Συνήθως γίνεται σε cold boot ή σε κάποι o restart.

Η λύση είναι πιο κουφή από την περιγραφή που θα κάνω...

Αυτό που κάνω είναι να φορτώνω τα default bios stettings --> κάνει Post ---> load oc profile και μετά όλα καλά.

Παρ' όλα αυτά δεν πρέπει να συμβαίνει κάτι τέτοιο οπότε NOT SOLVED

Το θέμα μου είναι ότι την αντάλλαξα με P5W DH σαν καλύτερη και βλέπω ότι έχω αρκετά προβλήματα χωρίς προφανή λόγο.

Οπότε αν τη στείλω για RMA τι θα τους πω ότι στα 400 βλέπει x1 την κάρτα γραφικών;

Αυτά τα ολίγα, οποιαδήποτα βοήθεια ευπρόσδεκτη.

p.s. Έχω διαβάσει και τις 80+ σελίδες στο xtreme και δεν έχουν βρεθεί λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.