Jump to content


Προβλήματα με P5B Deluxe WiFi


n1ck0s

Recommended Posts

δωσε λιγο ρευμα στο SB και μαλλον θα σου παιζει στα Χ16. οι μανισιες τιμες για τα ρευματα ειναι πολυ χαμηλες για οβερκλοκ. για δοκιμασε

εγω παντως τη πηρα , ειχα τα προβληματα με εσας και σε 2 ωριτσες ειχα φτασει 515 stable + bug-less. ψαξτε το λιγο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

δωσε λιγο ρευμα στο SB και μαλλον θα σου παιζει στα Χ16. οι μανισιες τιμες για τα ρευματα ειναι πολυ χαμηλες για οβερκλοκ. για δοκιμασε

εγω παντως τη πηρα , ειχα τα προβληματα με εσας και σε 2 ωριτσες ειχα φτασει 515 stable + bug-less. ψαξτε το λιγο

Ουπς ξέχασα να δώσω τιμές:

PCIe: 112

Vfsb: 1.45

Vnb: 1.65

Vsb: μέχρι και 1.8

ICH: Auto

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι η P5B δεν κάνει post πάνω από 420 και multi x6, ο οποίος είναι σταθερός μέχρι και 3300 (x8).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diperr [Σήμερα, στις 12:50]

....

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι η P5B δεν ανεβαίνει με τίποτα πάνω από 420 stable και multi x6, ο οποίος είνα σταθερός μέχρι και 3300 (x8).

Αυτο δεν ειναι παραξενο γιατι το τσιπσετ σου δεν ειναι στα 420 αλλα στα 420*8/6=560.

Δες το 3ο ποστ εδω http://www.bleedinedgesupport.com/ocz/forum/showthread.php?t=23803

Example: An Intel E6400 @ 7x500Mhz = 3.5GHz

NBCC = (8/7) * 500 = 571MHz

Since the E6400 has a default multiplier of 8x (8x266 = 2.13GHz) was can see that simply dropping the multiplier to 7x has in effect overclocked the NB!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pcfreak

Αυτο δεν ειναι παραξενο γιατι το τσιπσετ σου δεν ειναι στα 420 αλλα στα 420*8/6=560.

Δες το 3ο ποστ εδω http://www.bleedinedgesupport.com/ocz/forum/showthread.php?t=23803

Ναι αλλά δε σου φαίνεται περίεργο που δεν κάνει post εκεί; (έκανα edit στο παραπάνω post μου)

Γιατι αν διάβασα καλά είναι capable of 600Mhz.

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος εχει την wi-fi edition και αντιμετωπιζει προβλημα στο να στησει το raid. Οταν ενεργοποιει την επιλογη στο bios κολλαει το συστημα και για να μπουταρει θελει clear cmos.

Ξερει κανεις κατι για το παραπανω?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pcfreak

Δοκιμασες με x8 να δεις τι πεζει? Αφου εισαι σταθερος στα 3300 στα 420*8 θα κανει τουλαχιστον ποστ. Δεν πανε ολα 600...ειπαμε...(τουλαχιστον οχι μαμα)

Τεσπα ας έκανε στα 8x400 όλα τα άλλα σωστά και δε ζητάω τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Ενας φιλος εχει την wi-fi edition και αντιμετωπιζει προβλημα στο να στησει το raid. Οταν ενεργοποιει την επιλογη στο bios κολλαει το συστημα και για να μπουταρει θελει clear cmos.

Ξερει κανεις κατι για το παραπανω?????

από xtremesystems

Plug in just your RAID disks, then set the controller to RAID, push CTRL-I to go into the raid setup when prompted then create your RAID-1 (give it a somewhat distinctive volume name). Power down and plug in your OS drive. When you install windows push F6 for the raid driver installation, install the intel driver, select the non-raid volume and create your install partition.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lefteris

kallileo την wifi έχω κι εγώ και δεν έχω πρόβλημα με το raid.

Απλώς, όπως έχω γράψει σε άλλο thread, καθυστερεί 40" για να "εντοπίσει" 2 σκληρούς... :blink:

Από 'κεί και πέρα όλα κανονικά.

Δεν ξερω μολις βαζει τους 2 western και ενεργοποιει το raid, boot γιοκ...Θα δουμε με αναβαθμιση bios...ισως βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 17:08]

+100 mhz χωρις να κανω τπτ , σε σχεση με την DS4. χωρις ρεσταρτ κλπ. στην αρχη δε μπορουσα ουτε τα spd timings να αλλαξω . τα καταφερα ομως. εδω ειναι SNM stable

Σε πιστεύω δεν είναι εκεί το θέμα μου :p

Πιστεύω ακράδαντα ότι και να τεσταρουμε το 6300 σου τα ίδια θα κάνει.

Τα ρεύματα όπως βλέπεις είναι στα κόκκινα, η cpu δεν με κόβει με τη χρήση της Zalman 7700cu (max load 1.55v@bios ---> 69C orthos stable 30') ούτε και οι μνήμες που παίζουν κοντά στα 1100 5-5-5-15 s&m stable. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω δύο μικρές λύσεις...

Καταρχάς ψάξε google για "Audio_Driver_4580_W2K_XP.rar". Είναι ένα version για την κάρτα ήχου που δεν έχει βγει επίσημα αλλά δουλεύει καλά. Η αργή απόκριση όταν κάνεις

browsing στα folders του σκληρού οφείλεται στην κάρτα ήχου! Οπότε είτε απενεργοπειείς το sound scheme ή βάζεις του drivers που αναφέρω. Δεν έχουν setup.exe, θα πρέπει να τους βάλεις με το χέρι (update drivers).

Η καθυστέρηση στην αναγνώριση των σκληρών και γενικά άλλα διάφορα κουλά οφείλονται στον "Intel® Matrix Storage Manager Driver" και τους επίσημους drivers!!! Δες ξέρω πως ένα prog στα Windows επηρεάζει την αναγνώριση των δίσκων στο boot, αλλά πίστεξέ με γίνεται! Πάλι εδώ ξάψε για "intel msm 6.2.0.2002-all.exe" (beta) και θα με θυμηθείς.

Και τα δύο tips είναι από το XS και είναι δοκιμασμένα απο πολλούς χρήστες. Θυμίζω όμως βέβαια ότι μιλάμε για beta drivers...

Υ.Γ. Αν δεν βρεις κάποιον απο τους drivers πες μου να σου στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από n1ck0s [Σήμερα, στις 13:12]

Σου έχω δύο μικρές λύσεις...

Καταρχάς ψάξε google για "Audio_Driver_4580_W2K_XP.rar". Είναι ένα version για την κάρτα ήχου που δεν έχει βγει επίσημα αλλά δουλεύει καλά. Η αργή απόκριση όταν κάνεις

browsing στα folders του σκληρού οφείλεται στην κάρτα ήχου! Οπότε είτε απενεργοπειείς το sound scheme ή βάζεις του drivers που αναφέρω. Δεν έχουν setup.exe, θα πρέπει να τους βάλεις με το χέρι (update drivers).

Η καθυστέρηση στην αναγνώριση των σκληρών και γενικά άλλα διάφορα κουλά οφείλονται στον "Intel® Matrix Storage Manager Driver" και τους επίσημους drivers!!! Δες ξέρω πως ένα prog στα Windows επηρεάζει την αναγνώριση των δίσκων στο boot, αλλά πίστεξέ με γίνεται! Πάλι εδώ ξάψε για "intel msm 6.2.0.2002-all.exe" (beta) και θα με θυμηθείς.

Και τα δύο tips είναι από το XS και είναι δοκιμασμένα απο πολλούς χρήστες. Θυμίζω όμως βέβαια ότι μιλάμε για beta drivers...

Υ.Γ. Αν δεν βρεις κάποιον απο τους drivers πες μου να σου στείλω.

Thanx mate αλλά τα νέα από το "μέτωπο' λένε ότι ότι το θέμα με την κάρτα ήχου δε λύνεται (σελ 87 νομίζω στο xs) με τους beta.

Τώρα για το intel drivers update θα πρέπει να κάνω repair ή fresh install στα win για σίγουρο αποτέλεσμα.

Μου φαίνεται ότι θα πάει για RMA. Στο xs αναφέρουν ότι αν δεν κάνει πάνω από FSB400 και έχει το x1 issue πάει για παγοθήκη... :bye:

Link to comment
Share on other sites

εμένα οι audio drivers βοήθησαν. και ο "Intel® Matrix Storage Manager Driver" εκανε δουλεια και ας τον πέρασα απο πάνω από τον προηγούμενο.

και μένα κάνει το x1 κάπου κάπου. με ένα restart συνέρχεται. αν πας για RMA πες μας τα αποτελέσματα. αν αλλάξει κάτι δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

δωστε ρευμα στο Southbridge , θα σταματησει το X1.

Αρχική απάντηση από diperr

Ουπς ξέχασα να δώσω τιμές:

PCIe: 112

Vfsb: 1.45

Vnb: 1.65

Vsb: μέχρι και 1.8

ICH: Auto

Το είχα αναφέρει και πιο πάνω.

Αρχική απάντηση από n1ck0s

εμένα οι audio drivers βοήθησαν. και ο "Intel® Matrix Storage Manager Driver" εκανε δουλεια και ας τον πέρασα απο πάνω από τον προηγούμενο.

και μένα κάνει το x1 κάπου κάπου. με ένα restart συνέρχεται. αν πας για RMA πες μας τα αποτελέσματα. αν αλλάξει κάτι δηλαδή.

Σε εμένα δε συνέρχεται με restart αλλά με 2-3 load defaults στο bios. Θα ενημερώσω αλλά το πιο πιθανό είναι να πάω σε 680i.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.