Jump to content


Πίσω Michael Schumacher και σε έφαγα...


Mainframe

Recommended Posts

Σύμφωνα με το motto του The Lab - Επειδή τα μεγάλα παιδιά δεν σταματούν να παίζουν ποτέ, τώρα που πέρασα τα 33+ μου ήρθε να πάρω για πρώτη φορά τιμονίερα για το PC μου (Ασε που έρχεται και το NFS-C που έχει και το αυτόκινητο μου -χαχαχα- Mazda 3 2L, και θα κάνω ότι δεν κάνω στο δρόμο) Αλλά ποιά? Βασικά δεν με νοιάζει αν έχει ταχύτητες. Θέλω να έχει καλό μηχανισμό στερέωσης σε γραφείο, να είναι ανθεκτική (μη μου μείνει στα χέρια το τιμόνι) και φυσικά να έχει γρήγορη απόκριση. Σημειώνεται πως θέλω σετάκι δηλαδή και πεταλίερα...Έχετε τίποτα υπόψη που να είναι σοβαρό?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 13:21]

Tι budget εχεις?

Ένταξη, θα πω πως δεν θα το τσιγκουνευτώ. Μέχρι 200 νομίζω πως είναι καλά. Αλλά και πάλι ξέρεις πως είναι αυτά.’μα σου γυαλίσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Έγώ ψήνομαι για αυτό http://ecci6000.com/6000_wheel_01.htm αλλα ξεφεύγει πάρα πολύ(700 $). Ασε που δεν θα το βρείς Ελλάδα ούτε για πλάκα. Αλλά τρελολέει.....

Το Momo Racing Force είναι μια καλή επιλογή. Ευχαριστώ Knight_77. Για να δούμε και τίποτα άλλο πρωτού τα ακουμπίσω...

Link to comment
Share on other sites

Βαση αυτού του link http://nascar.about.com/cs/pcsimulations/a/pcwheeltop_4.htm

Wheel - Star Rating

ECCI Trackstar 6000 -5 stars

Logitech Momo Racing Force -5 stars

Hyperstimulator -5 stars

TSW2 Cup13 -4.5 stars

Logitech Momo Force -4 stars

TSW2 Stock -4 stars

Thrustmaster NASCAR Pro Force -4 stars

Logitech Wingman Formula Force -4 stars

Logitech Wingman Formula GP -3.5 stars

Act Labs RS -3 stars

Thrustmaster Formula T2 -2.5 stars

Act Labs Force RS -2.5 stars

Microsoft Sidewinder Force Feedback Wheel -2 stars

Thrustmaster NASCAR Super Sport -1 star

Thrustmaster NASCAR Charger 2 -1 star

Μεχρι στιγμής με βλέπω για το Logitech Momo Racing Force.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Formula Force GP και το βρίσκω μια χαρά.Έχει αρκετά ωραία αίσθησαη και είναι και πολύ φθηνό.Δεν έχω δοκιμάσει και άλλα τιμόνια για υπολογιστή για να το συγκρίνω, πάντως αν δεν είσαι και πολύ σίγουρος ότι θα τα βγάλει τα λεφτά του μην πας να δώσεις 200 ευρώ έτσι για δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bigi [Σήμερα, στις 15:12]

Εγώ έχω το Formula Force GP και το βρίσκω μια χαρά.Έχει αρκετά ωραία αίσθησαη και είναι και πολύ φθηνό.Δεν έχω δοκιμάσει και άλλα τιμόνια για υπολογιστή για να το συγκρίνω, πάντως αν δεν είσαι και πολύ σίγουρος ότι θα τα βγάλει τα λεφτά του μην πας να δώσεις 200 ευρώ έτσι για δοκιμή.

Αυτό πως πιάνει πάνω στο τραπέζει? έχει κάποια βίδα / σφηκτίρα?

Link to comment
Share on other sites

Για παιχνίδια τύπου nfs c μια τιμονιέρα γύρω στις 200 μοίρες είναι μια χαρά.

Όσο για τον μηχανισμό του τιμονιού μην ανησυχείς είναι το τελευταίο πράγμα που θα χαλάσει.. για τα πετάλια να φοβάσαι. Αλλά και πάλι αν έχει εγγυηση για 2 χρονιά τουλάχιστον είσαι οκ.

Γνώμη μου είναι να πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά και να δεις ποια σου κάθεται καλύτερα στα χεριά εκεί θα δεις και την ποιότητα της και το πόσο στιβαρά βιδώνει στο τραπέζι. (οι φωτογραφίες ξεγελάνε)

Όσο για την Momo Racing Force είναι καλή και δοκιμασμένη επιλογή, αλλά εγώ προτείνω την driving force pro της ιδίας εταιρίας που βγαίνει για ps2 αλλά «εντελώς τυχαία» κάνει και για pc αφού είναι usb και την αναγνωρίζουν οι drivers της Logitech.

Ως σχεδίαση μηχανισμού της τιμονιέρας είναι οι ίδιες απλά η dfp έχει άλλο μηχανισμό στοπ και επιτρέπει περιστροφή 900μοιρες (κλειδώνει και στις 200) μπορεί να μη τις χρειάζεσαι στο nfs αλλά είναι μια καλή εναλλακτική και κυρίως είναι φτηνότερη (για λογούς marketing) από την Momo Racing Force.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=2&category=1041&product=611433

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την Logitech Driving Force Pro για PS2 που πάιζει και στο PC και θα έισαι αρχοντας με τις 900 μοίρες. Βασικά είναι μια Momo, με extra τις 900 μοιρες. Και έγω αυτή έχω και είναι κορυφή. Μιλάω από πείρα, μόνο racing Παίζω και έχω αλλάξει πολλές τιμονίερες και την Momo...

To μόνο κακό είναι ότι δέν υποστηρίζουν όλα τα παιχνίδια τις 900 μοίρες. Αλλά και πάλι το βάζεισ στις 200.

Αν δεν θές τις 900 πάρε την Momo και τελείωσες.:T:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι. εγώ του πρότεινα την dfp γιατί και να μη θέλει τις 900 δουλεύει και στις 200 είναι το ίδιο πράγμα με την momo και είναι φτηνότερη από τη momo επίσης εμένα προσωπικά σα γέμισμα στα χεριά το τιμόνι της dfp μου αρέσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει υπερβολικά η τιμή του Driving Force Pro παίδες ε;Δεν το είχα τσεκάρει ξανά από τότε που πρωτοβγήκε, τώρα το είδα από το λινκ.Είναι πολύ συμφέρουσα αγορά πλέον (άσχετα αν εμένα δε με βόλευε).

Όλα τα σημερινά τιμόνια πάντως Mainframe έχουν σφυκτήρες και βιδώνουν αρκετά σταθερά.Πάντως κι εγώ θα σε συμβούλευα να πας σε κάποιο μαγαζί που τα έχει αραδιασμένα πρώτα και να τα δοκιμάσεις.Είναι μερικά που αν και πολύ καλά σαν κατασκευές ενδέχεται να μη σε βολέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Η Logitech Driving Force Pro για PS2 δεν θέλει drivers για τα xp? Μήπως έχει κάποια ιδιαιτερότητα ανάλογα το sp? Εγώ έχω το SP2 πάνω. Το θέμα είναι μήπως δεν κάνει....’σε που δεν έχω και PS2 (είμαι οπαδός του ΧΒΟΧ)....Πάντως αυτό για τις 900 μοίρες μου άρεσε...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107 [Σήμερα, στις 16:43]

Ολα τα logitech έχουν τους ιδιους driver. θα το κατεβασεισ απο το site της logitech θα τους βαλεισ και είσαι μια χαρά.

Αυτο με το sp δεν το κατάλαβα....

ΟΚ τώρα κατάλαβα τι παίζει με τους drivers

---- SP = Service Pack. (Ασχετο που το ρώτησα πριν αλλά νόμιζα ότι δεν χρειάζοταν drivers και κατα επέκταση ήταν θέμα λειτουργικου - SP ):tomato:

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Προτείνω την driving force pro της ιδίας εταιρίας που βγαίνει για ps2 αλλά «εντελώς τυχαία» κάνει και για pc αφού είναι usb και την αναγνωρίζουν οι drivers της Logitech.

Έλεος ρε συ mainframe σε εσένα απαντάμε αν δε κανείς τον κόπο να μας διαβάσεις τι να πούμε..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 17:16]

Έλεος ρε συ mainframe σε εσένα απαντάμε αν δε κανείς τον κόπο να μας διαβάσεις τι να πούμε..

Kaynd το δίαβασα ρε σύ, αλλά δεν κατάλαβα στην αρχή τι παίζει με τους drivers (PS και drivers με μπέρδεψαν :confused: )- Έγινε κατανοητό, μόλις κατάλαβα ότι θα πρέπει να τους κατεβάσω.

:whistling

Link to comment
Share on other sites

Driving force pro ftw, 900 μοιρες, πολυ καλα υλικα κατασκευης στο τιμονι για να μην γλυστραει, value for money.

την εχω ξυλωσει 4-5 φορες απο το γραφειο πανω σε drift στο LFS αλλα ειμαι και λιγο αδεξιος στον ελεγχο της δυναμης μου ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδία σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Χθες, όπως και εσείς μου προτείνατε, πήρα σβάρνα τα μαγαζιά για να βρώ την τιμονιέρα που μου ταιριάζει καλύτερα. Τέλος κατέληξα στην SAITEK R440 FORCE FEEDBACK WHEEL Μετά από 4 ώρες παιχνίδι έχω να πω πως είναι από τις καλύτερες αγορές μου για το pc. Απίστευτα καλή συμπεριφορά, πολύ καλό software, και άριστος μηχανισμός για να δένει σε γραφείο. Η ταχύτητες είναι με flaps πίσω από το τιμόνι και αυτό προσωπικά με βολεύει περισσότερο από τον μοχλό δίπλα στο τιμόνι. Και το πιο κουφό, ενώ παντού την έχουν 60 με 75 την πήρα καινούργια (ΟΧΙ από το Stock house) μόλις 40 από το Πλάισιο. Το τελευταίο το τονίζω γιατί μου έκανε τρομερή εντύπωση.:woot:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.