Jump to content



Aγορά συστήματος 2.1


GeorgeMan

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gznp [28-10-2006 19:10]

BOSE? ’κουσα καλά η τα αυτιά μου κάνουν πουλάκια? Η Bose κατώτερη από την Creative? Που είναι ο Δίας να σε κεραυνοβολήσει?...

Μια ψήφος στα Altec, τα Ζ-2300 είναι καλά για φασαρία. Αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις βέβαια, μια χαρά θα σου βγουν, απλά τα Altec είναι καλύτερα (και μην κοιτάς τα Watt).

Καλά άκουσες λάτρη των συστημάτων με πενταψήφια τιμή.Τα Bose σε σχέση με τον ανταγωνισμό τους(και όχι με τα creative) είναι κατώτερα όπως και κάθε σετ με δορυφόρους κύβους(χωρίς τουίτερ). Κατ'αρχήν τα bose έχουν roll off μετα τα 13Κhz που σημαίνει ότι χάνεις ψηλές για έναν δήθεν πιο φυσικό ήχο στις ταινίες. Κατα δεύτερον αδυνατουν να παίξουν σωστά τις μεσοχαμηλές και τέλος δεν έχουν και τις καλύτερες δυνατές δυναμικές.

Τα ηχεία άλλων έμπειρων και σοβαρών εταιρειών που πουλάνε ηχεία και όχι μάρκετινγκ όπως είναι η Κλιπς η μάγκνατ κτλ. δεν στοιχίζουν πενταψήφια νούμερα αλλά έχουν σωστό και καθαρό ήχο ανεξαρτήτως τιμής και δεν χρειάζονται πανάκριβα συνοδά για να αποδώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Λολ! Αν και άσχετο με το θεμα, κατι θα ξερεις... :)

Τα Roister πως τα βλεπεις? http://www.roister.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=3&the3id=14&theid=14&open1=1&open2=3&open3=&thepid=17 για αυτά εδω μιλάω... (μολις αγοράσω τα Ζ2300 θα γραψω review...)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για νταβαντούρι λενε! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας! Τα 2300 θα παρω οπως εγραψα στο 1ο ποστ σε κανα μηνα... Τοτε θα δουμε... ;) Μακαρι να συμβει και σε μενα αυτο (να μην ξαναανοιξω το ηχοσυστημα). Παντως ειλικρινα ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep

Καλά άκουσες λάτρη των συστημάτων με πενταψήφια τιμή.Τα Bose σε σχέση με τον ανταγωνισμό τους(και όχι με τα creative) είναι κατώτερα όπως και κάθε σετ με δορυφόρους κύβους(χωρίς τουίτερ). Κατ'αρχήν τα bose έχουν roll off μετα τα 13Κhz που σημαίνει ότι χάνεις ψηλές για έναν δήθεν πιο φυσικό ήχο στις ταινίες. Κατα δεύτερον αδυνατουν να παίξουν σωστά τις μεσοχαμηλές και τέλος δεν έχουν και τις καλύτερες δυνατές δυναμικές.

Τα ηχεία άλλων έμπειρων και σοβαρών εταιρειών που πουλάνε ηχεία και όχι μάρκετινγκ όπως είναι η Κλιπς η μάγκνατ κτλ. δεν στοιχίζουν πενταψήφια νούμερα αλλά έχουν σωστό και καθαρό ήχο ανεξαρτήτως τιμής και δεν χρειάζονται πανάκριβα συνοδά για να αποδώσουν.

To ότι τα Acoustimass έχουν πολυβραβευτεί ως το καλύτερο 5.1-6.1 κτλ σύστημα από πληθώρες ειδικών του χώρου είναι να θεωρήσω αμελητέο? Η Klipsh από την άλλη ποτέ μα ποτέ δεν έκανε marketing, όλα με την αξία της τα πουλάει, σωστά? Και τα Bose Acoustimass 1000-2000Ε κάνουν, το πενταψήφιο είναι μάλλον υπερβολή.

(ελπίζω να μην είσαι -ακόμα- ένας από αυτούς που αδυνατούν να πιστέψουν ότι τόσο λιλιπούτεια ηχεία βγάζουν τέτοιο ήχο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Χθες, στις 23:42]

To ότι τα Acoustimass έχουν πολυβραβευτεί ως το καλύτερο 5.1-6.1 κτλ σύστημα από πληθώρες ειδικών του χώρου είναι να θεωρήσω αμελητέο? Η Klipsh από την άλλη ποτέ μα ποτέ δεν έκανε marketing, όλα με την αξία της τα πουλάει, σωστά? Και τα Bose Acoustimass 1000-2000Ε κάνουν, το πενταψήφιο είναι μάλλον υπερβολή.

(ελπίζω να μην είσαι -ακόμα- ένας από αυτούς που αδυνατούν να πιστέψουν ότι τόσο λιλιπούτεια ηχεία βγάζουν τέτοιο ήχο)

Εντάξει ρε συ δεν είπα ότι τα BOSE είναι για πέταμα. Κάθε άλλο,για τον τύπο τους(ηχεία κύβοι) είναι τα καλύτερα. Όμως γιατί να πληρώσει κάποιος 1000 και πλέον ευρώ(ορισμενα bose ξεπερνούν το μύριο) για τέτοιου τύπου ηχεία που είναι σεταρισμένα αποκλειστικά για ταινίες.

Όσο για την κλιπς εφαρμόζει και μάρκετινγκ όπως όλες οι εταιρείες αλλά οι πελάτες στόχος δεν είναι ο μέσος κατανάλωτής που θα εντυπωσιαστεί από το πόσο δυνατά παίζουν κάποια μικροσκοπικά ηχεία αλλά ο γνώστης μουσικόφιλος. Σε πληροφορώ ότι για τα κλιπς δεν είχα διαβάσει τίποτα πριν στον ειδικό τύπο και όταν σε ένα κατάτημα ο πωλητής μου πρότεινε να τα ακούσω(κλιπς Reference 6 στα 1000 αν θυμάμαι καλά) στα στην αρχή ήθελα να φύγω γιατί ήξερα ότι τα τεράστια ηχεία δεν συνοδεύονται πάντα από καλό ήχο.

Όμως ο φίλος με τον οποίο ήμασταν μαζί(ο οποίος παρεπιμπτόντως είναι μουσικός με πολύ καλό αυτί) με έπεισε να κάθίσουμε να τα ακούσουμε.

Η εμπειρία;

Τεράστια ηχητική ένταση, ανάλυση και λεπτομέρεια μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο, απίστευτη διαύγεια και στερεοφωνία(Οι ήχοι κυριολεκτικά επέπλεαν μπροστά από τα ηχεία). Μάλιστα θυμάμαι ότι ακούγαμε ένα μπλουζ κομμάτι στο οποίο κυριαρχούσε ο ήχος μιας τρομπέτας που ώρες ώρες ούρλιαζε καλύπτοντας όλους τους άλλους ήχους. Μονο στα sennheiser ακουστικά μου και σε αυτά τα ηχεία θαύματα άκουγες καθαρά τις νότες του πιάνου και των άλλων οργάνων στα φόρτε της τρομπέτας. Μιλάμε για πραγματικά καθαρό ήχο και όχι *****κιες.

Μόλις τελείωσε η ακρόαση ο γνωστός μου είπε απλά χωρίς να ρωτήσω ή να πω γνώμη: "Σε αυτά τα ηχεία κάθεσαι και ακούς".

Έτσι που λες. Το τι λένε τα περιοδικά μου είναι αδιάφορο. Όποιος έχει αυτιά ακούει και επιλέγει.

Συμφωνώ με αυτά που λένε ορισμένοι για την υποκειμενικότητα σε θέματα ήχου αλλά όταν σε ένα σύστημα ακούς λεπτομέρειες που σε άλλα απλά δεν υπάρχουν ε τότε είναι σίγουρα καλύτερο από τα άλλα. Και τα μέγκα,που λέγαμε πιο πάνω για τα λεφτά τους και όχι μόνο προσφέρουν πολύ καθαρό ήχο στη μουσική και στις ταινίες (σε όσους τα έχω βάλει να τα ακούσουν) εκπλήξη για την απόδοση σε σχέση με την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σείς μιλάτε για bose να πούμε κ για Jbl να γουστάρουμε όλοι.... Εγώ θα έδεινα ένα ψήφο στα creative Τ3030 αρκετά ποιοτικά (για ηχεία υπολογιστή μιλάμε) καλές αποδόσεις για ένα χώρο μέχρι 10τμ. και τιμούλα 50Ε που είναι ότι πιο δίκαιο για κάποιον που θέλει να ακούσει μουσικούλα χωρίς να ξεκουφάνει τους γείτωνες και να δεί μια ταινία χωρίς συμβιβασμούς σε stereo ήχο. Έχουν κυκλοφορήσει πολύ αν βρείς κανένα γνωστό σου που τα έχει δοκίμασέ τα :)

Παραπάνω watt μάλλον δεν χρειάζεσαι είδα το σχόλιό σου για τα 90 watt κ μάλλον πρέπει να υποθέσω είτε ότι μένεις σε αγρότοπο είτε ότι έχεις πρόβλημα ακοής (εκεί στον αγρότοπο) έλεος... Πάρε ένα σετάκι κ αν θές απόλυτη ηχητική εμπειρία ξεκίνα να μαζεύεις φράγκα γιατί το 1000ρη φτάνει μόνο για ένα καλό δικάναλο ενυσχητή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oktech

Ώπα ρε παιδιά... ο άνθρωπος ένα σετάκι 2.1 θέλει να πάρει... όχι high-end ηχοσύστημα.... πώ πώ πώ.... φτάσατε να μετράτε χιλιάρικα λες και είναι στραγάλια!!!

Στον ήχο και στα αυτοκίνητα έτσι είμαι :) Λίγο παραπάνω απαιτητικός.

Π.χ. εγώ για το σπίτι (όχι pc) θα ήθελα ένα Martin Logan Descent και Klipsh/JBL ηχεία. Ενισχυτές υπάρχουν πολλοί (Marantz-Denon-Onkyo-κτλκτλ). Kόστος κανα 10άρι με 20άρι. Πολλά λεφτά. Καλός ήχος όμως ;)

Για τα Klipsh που ανέφερες Πέτρο, τα έχω ακούσει κι εγώ σε γνωστό (progressive metal composer) και είναι πραγματικά εκπληκτικά (αλλά θυμάμαι κόστος πάνω από 1500Ε). Τα Bose είναι πραγματικά setαρισμένα για ταινίες και games, άλλωστε γι'αυτό τα θέλω και στο pc. Αλλά και η μουσική τους απόδοση είναι φοβερή. Ειλικρινά με εντυπωσίασαν (είναι πολύ μικρά τα μπασμένα).

Κάπου πήρε και το μάτι μου κάτι Cambridge Soundworks 2.1 αλλά σε Αμερική. Αν αυτά τα έβρισκα Ελλάδα, θα έτρεχα να τα ακούσω σε κάποιο demo γιατί γενικά η Cambridge Soundworks με είχε εντυπωσιάσει παλιότερα. Όταν η Creative έφτιαχνε ηχεία και όχι βλακείες (ευτυχώς τα τελευταία της κορυφαία μοντέλα αξίζουν γιατί είχε πέσει αρκετά η ποιότητά της).

Πάντως για το θέμα μας, ελπίζω τα Ζ-2300 (αυτά δε θα πάρεις George?) να σε ικανοποιήσουν, επιμένω πάντως στα Altec.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από διαβουλεύσεις (με τον πατέρα μου, ξερει από αυτα) και αφού μου εξήγησε οτι σε ενταση θα ειναι ισαξια με του σαλονιου μας, και οτι δεν προκειται ποτε να τα βαλω πανω από το 50% και γενικά οτι ειναι τσαμπα λεφτά, με 60-70 θα μπορουσα να παρω κατι το οποιο να με καλυπτει πληρως, αποφασισα... να παρω τα Ζ2300ΛΟΟΟΟΛ! Αλλα οπως ειπα στο αρχικο ποστ, σε κανα μηνα. Τοτε θα δουμε... Ξερει κανεις ποσο ρευμα καίνε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Στον ήχο και στα αυτοκίνητα έτσι είμαι :) Λίγο παραπάνω απαιτητικός.

Π.χ. εγώ για το σπίτι (όχι pc) θα ήθελα ένα Martin Logan Descent και Klipsh/JBL ηχεία. Ενισχυτές υπάρχουν πολλοί (Marantz-Denon-Onkyo-κτλκτλ). Kόστος κανα 10άρι με 20άρι. Πολλά λεφτά. Καλός ήχος όμως ;)

Για τα Klipsh που ανέφερες Πέτρο, τα έχω ακούσει κι εγώ σε γνωστό (progressive metal composer) και είναι πραγματικά εκπληκτικά (αλλά θυμάμαι κόστος πάνω από 1500Ε). Τα Bose είναι πραγματικά setαρισμένα για ταινίες και games, άλλωστε γι'αυτό τα θέλω και στο pc. Αλλά και η μουσική τους απόδοση είναι φοβερή. Ειλικρινά με εντυπωσίασαν (είναι πολύ μικρά τα μπασμένα).

Κάπου πήρε και το μάτι μου κάτι Cambridge Soundworks 2.1 αλλά σε Αμερική. Αν αυτά τα έβρισκα Ελλάδα, θα έτρεχα να τα ακούσω σε κάποιο demo γιατί γενικά η Cambridge Soundworks με είχε εντυπωσιάσει παλιότερα. Όταν η Creative έφτιαχνε ηχεία και όχι βλακείες (ευτυχώς τα τελευταία της κορυφαία μοντέλα αξίζουν γιατί είχε πέσει αρκετά η ποιότητά της).

Πάντως για το θέμα μας, ελπίζω τα Ζ-2300 (αυτά δε θα πάρεις George?) να σε ικανοποιήσουν, επιμένω πάντως στα Altec.

Μου θυμίζετε πωλητή σε γνωστή αλυσίδα υπολογιστών...

-Καλημέρα έναν έγχρωμο εκτυπωτή θα ήθελα .. να τυπώνει 100-200 σελίδες το μήνα + 5-6 φωτογραφιούλες σε νορμάλ ποιότητα..

-Μάλιστα κύριε, έχουμε αυτό το τελευταίο μοντέλο έγρωμου laser προσφορά, μόνο 2000 ευρώ....

χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.