Jump to content



Zalman 9700


unstoppable

Recommended Posts

Εχει κυκλοφορησει εδω και λιγο καιρο η τελευταια ψυκτρα της zalman.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174032&product=891827

8C καλυτερη απο την 9500 σε overclocked conroe

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=120826

Ενω και σε χαμηλες στροφες παει πολυ καλα

http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.computerbase.de%2Fartikel%2Fhardware%2Fgehaeuse_kuehlung%2F2006%2Ftest_zalman_cnps_9700_led%2F&langpair=de%7Cen&hl=de&ie=UTF-8&oe=UTF-8&prev=%2Flanguage_tools

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από CrazyAnt [Σήμερα, στις 03:14]

και αρκετα πιο βαρια... :-(

edit: βλακεια ειπα...

ηταν και δυσκολη ωρα...

(ενας moderator ας σβησει το ποστ...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dellman

ΠΟια κάρτα? ΓΙα επεξεργαστή είναι...

Ίσως εννοεί αυτή που θα πουλήσει σε μερικές μέρες χάρην στο spamming....

Πάντως η ψύκτρα φαίνεται πολύ καλή και ωραίο πακέτο, με ρυθμιστή έντασης χειροκίνητο και τη νέα καλή παστούλα,που είναι αρκετά καλή!Είδα στο συγκριτικό τα πάει πολύ καλά απέναντι στις Scythe,βέβαια το ζητούμενο είναι να γίνει ένα τέστ στα ίδια db να δούμε διαφορές.Αλλά κρίνοντας από τα review κόντρες μεταξύ 9500 και άλλων hi end ψυκτρών,και τη διαφορά μεταξύ 9500 και 9700, ίσως αυτή η ψύκτρα να ισοφαρίζει σε επιδόσεις τα άλλα κλασσικά τέρατα....

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω την αξία αυτής άριστης ψύκτρας που έδωσε ανάσα στον μπανανοειδή 6400 που έχω.Ενώ με stock ήθελα 1.50 vcore για 8χ400 με 60 βαθμούς load τώρα έιμαι σταθερός με 1.41 και 38 load.Εύγε!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mellodos

Επιβεβαιώνω την αξία αυτής άριστης ψύκτρας που έδωσε ανάσα στον μπανανοειδή 6400 που έχω.Ενώ με stock ήθελα 1.50 vcore για 8χ400 με 60 βαθμούς load τώρα έιμαι σταθερός με 1.41 και 38 load.Εύγε!

To vcore όμως καθορίζει τις θερμοκρασίες, δεν είναι σωστή η σύγκριση που παραθέτεις!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 01:55]

To vcore όμως καθορίζει τις θερμοκρασίες, δεν είναι σωστή η σύγκριση που παραθέτεις!

Φυσικά και έχεις δίκαιο όταν μιλάμε για το συγκεκριμένο παράδειγμα που παρέθεσα ,αλλά στην δικιά μου περίπτωση το cooler έριξε τις idle στην cpu τόσο πολύ που θέλει αρκετά μικρότερο vcore για την ίδια συχνότητα και σε full load η φάνα δεν ξεπερνα τα 800rpm.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η Infinity εκτός από άφαντη είναι και κατά τη γνώμη μου κακάσχημη χωρίς να επιδεικνύει καμμία υπερσχεδίαση πέρα από τις υπερβολικές διαστάσεις της (π.χ όλα τα heatpipes στη σειρά?) και επειδή αν και θεωρώ καλύτερη τη ultra120 δε μου πήγαινε να την αγοράσω, τσίμπησα την Zalman CNPS 9700.

Δυστυχώς δεν έχω να τη συγκρίνω με τίποτα αξιόλογο παρά με την stock του Ιntel E6400.

όλα στο πάγκο, μέτρηση με coretemp

8x400. 1.4375V για να ζεσταθεί λίγο

-STOCK with ASCeramique-

-idle

57 & 55

-stress (3minutes dual Orthos)

83 & 83

------------------------------------------

-ZALMAN @ low speed 1250 rpm with Zalman ΖΜ-STG1

-idle

45 & 43

-stress (3minutes dual Orthos)

76 & 76

-----------------------------------------

-ZALMAN @ high speed 2518 rpm with Zalman ΖΜ-STG1

-idle

41 & 40

-stress (3minutes dual Orthos))

69 & 68

Link to comment
Share on other sites

βάση καθρέφτης, όχι ιδαίτερια παχιά. H επαφή (soldering) που είχαν στη μία πλευρά τα 3 heatpipes θα μπορούσε να είναι άριστη όπως στην άλλη (από φωτογραφίες που έχω δει παρόμοια επαφή με τις Noctua δηλαδή)

post-4012-1416072879,3961_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από unstoppable

Sol, εσενα σφιγγει τελεια? Εμενα στριφογυριζει λιγο αν προσπαθησω λιγο ενω την εχω σφιξει τερμα....

Μην σε προβληματιζει...Και η δικια μου ετσι ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.