Jump to content



Zalman 9700


unstoppable

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από downfoot

Αυτήν την έχει κανείς να μου πει εντυπώσεις; Αξίζει τα λεφτά της; Με ενδιαφέρει λόγω των μπλε led. Θα είναι ασόρτί με το υπόλοιπο εσωτερικό του κουτιού...:tomato:

Μπλε led εχουν και οι zalman 9500/9700.

Ελπιζω να μην αργησα λολ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έβαλα την 9700 σε 3500+ ΑΜ2 και η θερμοκρασία σε silent mode + idle έπεσε μόνο 3 βαθμούς... δεν υπάρχει πρόβλημα air flow από το κουτί

Υπάρχει πρόβλημα με την πάστα όταν κατά την τοποθέτηση σηκωθεί η ψύκτρα και ξαναπατήσει στον επεξεργαστή?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το πόση πάστα έχεις βάλει. Αν έχεις βάλει πολύ, βγάλτη, ξαναστρώσε μια λεπτή επιφάνεια πάστας και ξαναβάλε. Αλλά πρώτα πες μας τι θερμοκρασίες έχεις γενικά, το idle είναι πολύ άτοπο στο να μετράμε θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασίες είναι σχεδόν ίδιες με την στοκ... πριν είχα idle 35 και load 40

με την zalman σε idle 32(είτε ειναι full στροφές ή λίγες) και load 37 και κατέβαινει πολύ πιο γρήγορα από ότι με την στοκ ψύκτρα

Πάστα έβαλα ένα λεπτό στρώμα στον επεξεργαστή και άλλο λίγο στη ψύκτρα (φαινόταν λίγο ο χαλκός)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος μετα την εγκατασταση της Zalman 9700-LED ειδα διαφορα -10C idle & -14C full load σε συγκριση με την "μαμα" ψυκτρα ..... :)

Εδω θα δειτε τις θερμοκρασιες μου ΕΝΤΕΛΩΣ default με την "μαμα" ψυκτρα......

Σε λιγο θα παραθεσω τις διαφορες που εχω τωρα με την Zalman.....

Link to comment
Share on other sites

Με την Zalman 9700-LED σε SILENT MODE & OCαρισμενος στα 3Ghz....

Full Load is :

fullloadbv3.th.jpg

Idle is :

idlewg6.th.jpg

Εδω θα δειτε και τις ΕΝΤΕΛΩΣ default θερμοκρασιες μου , με τα ιδια τεστ και με την "μητερα Intel" ψυκτρα.....

Νομιζω πως μπορειται ....καπως να κανετε καποια συγκριση ωστε να καταλαβεται ακομα περισσοτερα για αυτην την ΤΟΟΟΟΟΣΟ ωραια air-cooled ψυκτρα ( ZALMAN 9700-LED ) :);)

Να και 2 υπεροχες φωτο κατα την ....μοντα:)

2ki9.th.jpg

1vm0.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

@doch16 ειδες όμως τι διααφορά έχει σε idle/load;; Κοντα 22+ βαθμούς...Με το νεράκι όμως αυτό δεν συμβαίνει...το πολύ 10-12 βαθμους πάνω.

Εγώ με 6600@3.0GHz με 1.36 είχα 33 βαθμούς idle και 45 load

Link to comment
Share on other sites

Στράτο τρέξε κανά άλλο πρόγραμμα,παράλληλα με το Intel thermal analysis tool, όπως το coretemp και speedfan για να δούμε τι λένε αυτά. Μου φαίνεται αδύνατο να έχεις τέτοιες θερμοκρασίες.Τι θερμοκρασία δωματίου έχεις?

Αρχική απάντηση από Type-Rx

Με Core Temp 26 C σε idle και σε load 33 C ...πάντα silent

Δώσε καμιά πληροφορία παραπάνω, δλδ τι σύστημα(επεξεργαστής), στα πόσα και με τι τάση,επίσης, το silent πως το ορίζεις? Και με τι πρόγραμμα μετρημένες οι θερμοκρασίες/τι πρόγραμμα για να τον ζορίσεις? Πάντως, έτσι όπως τα γράφεις ό,τι σύστημα και να έχεις μου φαίνεται επίσης απίθανο να είναι σωστά τα νούμερα! :(

Link to comment
Share on other sites

τον επεξεργαστή ΑΜ2 3500+ (Orleans)

οι πρώτες θερμοκρασίες ήταν με το MSI CORE και οι δεύτερες με Core Temp...

έβαλα και το SpeedFan και οι θερμοκρασίες είναι ίδιες και στα 3 προγράμματα...

ο ανεμιστήρας της ψύκτρας

Silent mode = 1250rpm

Full = 2450rpm

Έχω ξενερώσει γιατί σε full μου κάνει ένα συντονισμό εκτός από το φύσημα:cry:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.