Jump to content


Zalman 9700


unstoppable

Recommended Posts

Απο το πουθενά απέκτησα μια zalman 9700. Τώρα έχω την XP-90C και σκέφτομαι να την κάνω τράμπα μιας και έχω διαβάσει μόνο καλά λόγια για την συγκεκριμένη ψήκτρα (όχι ότι έχω κάποιο παράπονο απο την XP).

Ως τώρα όσες 'βαριές' ψύκτρες έχω χρησιμοποιήσει έπιαναν με πιο καλό τρόπο στο socket που δεν υπήρχε κάποιος φόβος μην σου μείνει στο χέρι η μητρική. Αυτό που με προβληματίζει όμως στην 9700 είναι ο τρόπος που πιάνει σε s939 όπου έχει απλά ένα κλιψάκι που κουμπώνει πάνω στο socket και μάλιστα απλά πιάνει στη μέση. Σε αντίθεση με s775 όπου σαφέστατα είναι πολύ καλύτερος ο τρόπος που κάθεται στο socket. Δεδομένου του μεγάλου βάρους 750-800gr, λέτε να υπάρχει κανένα πρόβλημα μιας και δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος κουμπώματος για μια τόσο βαριά ψήκτρα; Απο την άλλη όμως σκέπτομαι ότι για να την έχουν κατασκευάσει έτσι κάτι θα ξέρουν και αυτοί;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Μπορεί το συγκεκριμένο cooler να δημιουργήσει πρόβλημα στην μητρική επειδή πιάνει με αυτόν τον τρόπο που αναφέρεται παραπάνω σε AMD 939; Ρωτάω επειδή την έχω βάλει και εγώ στο μάτι για τον AMD Χ2 που έχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια εγω εχω αγορασει την zalman 9700 led και δεν ξερω που και πoσo παστα να βαλω. στον επεξεργαστη , στη zalman ή και στα δυο?? και αν ναι ποσο στο καθενα?????????

PLEASE HELP ME!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα κρατα μια αποσταση απο την ακρη του επεξεργαστη...

ετσι αν εχεις βαλει σε καποιο σημειο λιγο παραπανω να μην "ξεχειλισει" και πεσει πανω στο mobo...

Link to comment
Share on other sites

H arctic ceramic δεν είναι αγώγιμη, έτσι? Χτες που έβαλα στο δεύτερο PC μου έβαλα λίγο παραπάνω και ξεχίλησε ομοιόμορφα και καλύπτει τώρα όλο το socket... Κανένα πόρβλημα πάντως...

Και οι θερμοκρασίες super!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κανένας που να την έχει ήδη βάλει σε socket εκτός του 775 και να έχει πρόβλημα με τον φαινομενικά ανεπαρκή τρόπο που κουμπώνει πάνω στην μητρική;;; ή να έχει δεί κάτι στο web για αυτό το θέμα;;

Σκέφτομαι να την αγοράσω αλλά τρέμω στην ιδέα της πιθανής ζημιάς σε μια μεταφορά του pc!!!

:( :(

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ την ίδια απορία. Αγόρασα την 9700 και μπορώ να σου πω ότι κάθεται αρκετά καλά στη μητρική. Δεν θα έχεις πρόβλημα, αν σφίξεις καλά τις βίδες, ακόμα και αν τον μεταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Type-Rx [25-12-2006 17:32]

Η θερμοκρασίες είναι σχεδόν ίδιες με την στοκ... πριν είχα idle 35 και load 40

με την zalman σε idle 32(είτε ειναι full στροφές ή λίγες) και load 37 και κατέβαινει πολύ πιο γρήγορα από ότι με την στοκ ψύκτρα

Πάστα έβαλα ένα λεπτό στρώμα στον επεξεργαστή και άλλο λίγο στη ψύκτρα (φαινόταν λίγο ο χαλκός)

Mε βάση αυτό το post ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ο Type-Rx έχει ΑΜD 3500 και Zalman 9700 παίρνει τις παραπάνω θερμοκρασίες και βλέπει ότι έχει πρόβλημα και μερικοι απαντούν ότι ίσως φταίει το airflow. Δηλ παραδεχόμαστε ότι οι θερμοκρασίες δεν είναι καλές.

Εγω με το ίδιο fan παιρνω 29/31 - coretemp idle. 44/44 load στο orthos μετα απο 5λεπτο

με deafault τον 6600. (θερμ δωματιου 23-24) Δεν είναι καλά??

Έχω γυρισει σε όλο το net να δω ποιες θερμοκρασιες σε 6600 default θεωρουνται καλές και όλοι δινουν θερμοκρασίες στους o/ced cpu.

Ti θερμοκρασίες πρέπει να περιμένω τελικά ?

την παστα την εχω βαλει όπως ακριβώς δείχνουν οι εικόνες

(λεπτο στρόμα στην cpu κ ακομα λιγότερο στη βαση του φαν)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβαλα και το sidepanel με το 25αρι fan το οποίο εριξε 3-4 βαθμους τις θερμοκρασίες. Ωραίο τελικά είναι αυτό , αθορυβο. έχω και αλλα 2 12αρια fan.

Με stock όλες τις τασεις αλλά με 2,700mgz τωρα

θερμ δωματιου 23

Idle 28/30

Load 47/47. με coretemp και orthos. Πως τα βλέπετε?

Για να μην εχω κανενα ρισκο να χαλασω το cpu πρεπει να είμαι κατω απο 55 σε load, σωστά?

Τι να κάνω να παρω και άλλα fan? ή ετυχα σε θερμό κομματι ? το διαβασα κάπου και αυτό!!:jump:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.