Jump to content



Zalman 9700


unstoppable

Recommended Posts

Λοιπον για να μην γινει καμια παρεξηγηση .... να πω πως η θερμοκρασια δωματιου ειναι σταθερα στους 19C και το Case PC ειναι ανοιχτο ...οποτε ισως και να σας βοηθησα ακομα περισσοτερο.....

pict0142xp9.th.jpg

Ανοιχτε κανα παραθυρο να μπει και λιγο ψυχος.......:) :):tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από stratos1978

Mε το Thermal Analysis Tool......:);)

Για το άλλο κοπέλι ήτανε αυτή η ερώτηση! :D

Για σένα μου αρκεί να τις μετρήσεις με κανά άλλο πρόγραμμα, όπως το coretemp για να δούμε διαφορές!;) Eγώ πάντως ανάμεσα σε αυτά τα 2 βλέπω διαφορές(coretemp,thermal analysis)!

Πάντως προσωπικά δε θα τη πάλευα να κάθομαι με ανοικτά παράθυρα, θα έβγαζα το κουτί+οθόνη έξω και θα καθόμουν στο τζάμι με wireless Ποντίκι+πληκτρολόγιο!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

βασικα και μενα με την Tuniq οι 8ερμοκρασιες απο το everest ειναι αυτη τη στιγμη (δλδ σε idle κατα καποιον τροπο).ολα στοκ/default

cpu: 24

core 1: 35-36

core 2: 36-37

ενω πριν με ιντελα σαβουροψυκτρα ημουν 38/45-46/46-47 αντιστοιχα.

ολα αυτα με 8ερμοκρασια δωματιου >22-23 βα8μων μετρημενο με ενα 8ερμομετρο της πλακας +με βαση τον 8ερμοστατη του καλοριφερ (αυτον που ρυ8μιζεις ποτε να αναβει το καλοριφερ.καταλαβατε φανταζομαι :p)

κατι ακομα.γιατι οι πυρηνες εχουν τοση μεγαλη διαφορα απο την 8ερμοκρασια που δινει το cpu?ειναι φυσιολογικο ή ακτι παιζει στην περιπτωση μου?σε ολους ετσι ειναι?

Υ.Γ

το core temp μου δινει ακριβως τις ιδιες 8ερμοκρασιες με το everest στους 2 πυρηνες.

Υ.Γ2

@stratos

μπορεις να μου πεις τι 8ερμοκρασιες εχεις στην μητρικη?γιατι απο τις εικονες που εχεις παρα8εσει δεν εχεις και το καλυτερο air flow+τα ελλεινα πλαστικα καπακια δεν βλεπω να τα εχεις αφαιρεσει και συνεπως δεν εχεις αλλαξει και τον εργοστασιακο στοκο της asus που εχει για 8ερμοαγωγημη παστα κατω απο τα NB/SB.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια εχω αλλαξει την κ@λο-παστα που ειχε η μητρικη στα North-South Bringe , με Silver Ceramic 5 .... Στο BIOS μου δινει 32-36C στη μητρικη .

Δικια μου γνωμη παντως ειναι πως "παιζει" ρολο και η ποσοτητα παστα που εγκαθηστατε σε οποιαδηποτε απο τις παραπανω περιπτωσεις......... Για μενα καλο ειναι ...."λιγη και καλα απλομενη" ( η παστα ) ...χεχεχε:)

Link to comment
Share on other sites

βρε κι γω λιγη και καλα απλωμενη εχω βαλλει και στα 2.αλλα τα καπακια γιατι δεν τα εβγαλες να αναπνεουν καλυτερα τα heatsinks?+Silver ή Ceramique εβαλλες?

επισης μπορεις να μου πεις 8ερμοκρασιες με everest/speedfan ?γιατι το bios δεν δινει idle αλλα 60-70% load.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειμαι κατοχος κ εγω αυτης της ψυκτρας....

Μπορω να κανω εστω κ ενα μικρο review..

Για να μη γραφω τι μηχανημα εχω , δειτε το στην υπογραφη μου :p

Μπορω να πω παντως οτι στα 3,6 με 1,58176 (apo bios) οποτε απο easytune διχνει 1,56

full load με διπλα orthos και ΤΑΤ μου παει θερμοκρασια απο core temp στα 60.

Idle temp το δινει καπου στα 40..

Yποψην (ετσι γραφεται ε;:p) οτι αυτες οι θερμοκρασιες ειναι με full rpm.

Επισης να επισημανω οτι για παστα εχω βαλει της zalman και οχι as5.

Και λογικα σε full load με αρτικ σιλβερ πρεπει να πεφτει κιαλλους βαθμους:)

Θερμοκρασια δωματιου σε λογικα πλαισια..δεν ξερω ποσο :p

Link to comment
Share on other sites

H zalman είναι καλύτερη πάστα από την AS5 από ό,τι λένε μερικοί,τουλάχιστον ισοδύναμη! Ομολογώ πως οι θερμοκρασίες που έχεις είναι πολύ καλές!Τι stepping cpu έχεις?Και τι θερμοκρασία δωματίου?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 19:24]

H zalman είναι καλύτερη πάστα από την AS5 από ό,τι λένε μερικοί,τουλάχιστον ισοδύναμη! Ομολογώ πως οι θερμοκρασίες που έχεις είναι πολύ καλές!Τι stepping cpu έχεις?Και τι θερμοκρασία δωματίου?

Οριστε και το stepping μου

L633470

SL9S9

Στο δωματιο ειμαι με κοντομανικο..Δεν ξερω θερμοκρασια ακριβως..

Δεν εχω βρει παντως τα ορια του επεξεργαστη...Και δεν μπορω να καταλαβω γιατι χρειαζεται τοσο πολυ ρευμα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 19:00]

Μπορω να πω παντως οτι στα 3,6 με 1,58176 (apo bios) οποτε απο easytune διχνει 1,56

full load με διπλα orthos και ΤΑΤ μου παει θερμοκρασια απο core temp στα 60.

Idle temp το δινει καπου στα 40..

Yποψην (ετσι γραφεται ε;:p) οτι αυτες οι θερμοκρασιες ειναι με full rpm.

Για σύγκριση...με 11 μπλοκ, αντλία Λ 20 και τράνσιτ με 2 12ρηδες, ρεύμα 1.4 και ο 6400 στα 3400 έχω 41 ο 1ος και 39 ο 2ος πυρήνας idle, ενώ βάζοντας το Όρθος(μονό) priority 5 έχω 58 ο 1ος και 56 ο 2ος.

Bέβαια μπορεί να πάιζει ρόλο το στέπινγκ του cpu, δεν βγάζουν όλες οι 9700 αυτές τις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλούτσικα είσαι για 1.4ν @3400...Βασικά εγω για τα 3400 με την προηγούμενη μπανάνα που είχα ήθελα 1.48 και σε idle ξέφευγα στους 44-45...

Σήμερα μου ήρθε ο νέος μου Ε6600 που πιάνει 3300ΜΗz με στοκ vCore,θα τον βάλω πάνω και θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.