Jump to content


Tuniq VS Noctua VS Scythe


gns

Recommended Posts

Το θεμα ειναι να γινει review μεσα σε κλειστο κουτι, ετσι οπως θα δουλευει στους περισσοτερους. Εκει οι θερμοκρασιες θα ανεβουν και στις 2 ψηκτρες αρκετους βαθμους απο οτι εκτος κουτιου.

By the way η tuniq ειναι διαθεσιμη στο ocuk:

http://www.overclockers.co.uk/acatalog/Other_CPU_Coolers.html

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Εγώ με xp90 έχω τον Ε6300@2.8@stock vcore full load (Orthosx2) 47 βαθμούς στο CoreTemp..

Χτες στήθηκε το μηχάνημα οπότε δεν έχω δοκιμάσει ακόμα ποιο πάνω από 400fsb..

Θα άξιζε να πάω σε καλύτερη ψήκτρα? Αν τον πάω στα 3.2GHz και πάνω.. θα ανέβουν πολύ οι θερμοκρασίες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω αποκτησει προσφατα μια Aerocool HT102 Δε ξερω αν την εχετε ακουστα μοιαζει υπερβολικα με Hyper6 απλα εχει 6 Ηeatpipes (3 και 3) και μεγαλυτερα fins αλλα σπαστα οποτε πιανει λιγοτερο χωρο απο την Hyper6.Στο μαγαζι που την αγορασα υπηρχε και η ninja και μου φανηκε υποδεεστερη λογω αλουμινιου(μαλλον σε low fan καταστασεις ή παρα παρα πολλα watt ομως πρεπει οι χαλκος - αλουμινιο να υπερτερουν).

Παντως απο θερμοκρασιες εχω με 25οC δωματιο 34 idle και 55 orthos στα 3.4 ghz 1.63vc 6600 C2D.Η pull fan ειναι enermax low αλλα η push δουλευει μεσες στροφες γιατι δε την εβαλα σε ρυθμιστη ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Μιας και δοκιμάζεται αυτα τα παρα-κατι-ενα-κιλο ψύκτρες για δοκιμαστε τις και με 2πλούς 12αριδες σε push-pull αλλα και push-push με τους 2 12αριδες αντικριστά

1) Κάποτε υπήρχαν ψύκτρες από χαλκό με cojones και ζύγιζαν 1.5κιλό ;)

2) Δεν το έχω δοκιμάσει ποτές το push-push, νομίζω πως θα γίνει λίγο...απαράδεκτη η ροή του αέρα.

Link to comment
Share on other sites

A επισης μιας και ανεφερε το βαρος ο gznp παρατηρησα οτι η ψυκτρα μου ειναι πολυ ελαφρυτερη απο την Hiper6.Μιλαμε για μεγαλη διαφορα.Αυτο μου φανηκε περιεργο καθες σε ογκο δε εχουν τοσο τρελη διαφορα.Παιζει να ειναι κανενα κραμμα?

http://www.coolermaster.com/index.php?LT=english&Language_s=2&url_place=product&p_serial=RR-UNH-P0U1&other_title=+RR-UNH-P0U1+Hyper%206%2B

http://www.aerocool.us/p-cooler/ht-102/ht102.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

και just for the record....

Ιninity Vs Ultra 120.... διαφορα 3-4C υπερ της πρωτης σε 100% load

sta 2.5' του cpu/fpu SnM... 6600@3600 1.45bios set - 1.5V εντος windows .....

με τον ανεμιστηρα της scythe και στις δυο...

με ιδιο τζατζικι

ανοιχτα πανω στον παγκο...

με διαφορα 40' ωστε να εκκινουν με την ιδια θερμοκρασια

Ωραίος, πρόσθεσε όταν μπορέσεις και την Tuniq, θα την βρεις λογικά εύκολα, βάλε και ένα νεράκι συνηθισμένο, και έχεις κάνει το καλύτερο review που υπάρχει αυτή τη στιγμή....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

1) Κάποτε υπήρχαν ψύκτρες από χαλκό με cojones και ζύγιζαν 1.5κιλό ;)

2) Δεν το έχω δοκιμάσει ποτές το push-push, νομίζω πως θα γίνει λίγο...απαράδεκτη η ροή του αέρα.

Βασικά σκέφτομαι οτι αυτές οι ψύκτρες - σε αντίθεση με τις κλασικές που ρίχνουν τον αέρα προς την cpu και ψύχουν και τα γύρω από την cpu τσιπάκια/πυκνοτες - ΔΕΝ ψύχουν τα γύρω εξαρτήματα και αυτό δεν είναι και πολύ καλό για Ο/C.

Ίσως με μια push-push διάταξη γίνεται αυτή η παράπλευρη ψύξη χωρίς απώλεια στην ψύξη της cpu.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως εχω πει πιο πανω χρειαζομαι μερικες πληροφορειες σχετικα με τις ψυκτρες που αναφερω, οποιος τις εχει δοκιμασει παρακαλω οπως δοσει μερικα σχολια ή παρατηρησης

Επισης θα ηθελα να μαθω πια απο τις δυο (noctua,tuniq) εχει μεγαλυτερο ογκο (περισσοτερο χωρο για τοποθετηση)

ΤΗΧ

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη εντυπωση απο TUNIQ χθες αργα το βραδι την εστυσα και μπορω να πω οτι εμεινα ΑΦΩΝΟΣ cpu με μαμα ψυκτρα 37-41 βαθμους με TUNIQ 24-25 σε ROME TOTAL REALISM CPU 44-46 τωρα 27-29 σε νορμαλ κατασταση ολο το μηχανημα. Θα ακολουθησουν test, benchmark και θα σας πω που ακριβως βρισκεται. Απο πρωτη εντυπωση κορυφαια:) :) :) :)

Απο θεμα χωρου ειναι τεραστια στο stacker ισα ισα χωραεικαι δεν το λες μικρο το stacker παει και η πλαινη μοντα που ειχα κανει με τα 4 ανεμηστηρια απλα κορυφαια μεχρι στιγμης αν μπορεις χτυπα την

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα Chieftec σαν αυτά εδώ: http://www.chieftec.com/products/Workcolor/Dragon.htm

Το λίγο πιο παλιό όμως, χωρίς USB panelάκι μπροστά. Η Noctua U-12 χωράει ίσα ίσα, αλλά δεν έβαλα το πλαϊνό ανεμηστηράκι. Έχω βάλει και 2 12άρηδες σε push-pull, έχω και 6 σκληρούς μέσα και γίνεται της κακομοίρας.

Ποιο Stacker έχεις, το 830; Θέλω να πάρω το 830 και με απασχολεί το θέμα αν θα χωράει η ψύκτρα μαζί με 4 πλαϊνά ανεμιστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999 [Σήμερα, στις 17:24]

Πρωτη εντυπωση απο TUNIQ χθες αργα το βραδι την εστυσα και μπορω να πω οτι εμεινα ΑΦΩΝΟΣ cpu με μαμα ψυκτρα 37-41 βαθμους με TUNIQ 24-25 σε ROME TOTAL REALISM CPU 44-46 τωρα 27-29 σε νορμαλ κατασταση ολο το μηχανημα. Θα ακολουθησουν test, benchmark και θα σας πω που ακριβως βρισκεται. Απο πρωτη εντυπωση κορυφαια:) :) :) :)

Απο θεμα χωρου ειναι τεραστια στο stacker ισα ισα χωραεικαι δεν το λες μικρο το stacker παει και η πλαινη μοντα που ειχα κανει με τα 4 ανεμηστηρια απλα κορυφαια μεχρι στιγμης αν μπορεις χτυπα την

Καλά όλα αυτά αλλά πρέπει να λάβεις υπόψη σου και την θερμοκρασία του χώρου, καθώς χθές έπεσε πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ποιο Stacker έχεις, το 830; Θέλω να πάρω το 830 και με απασχολεί το θέμα αν θα χωράει η ψύκτρα μαζί με 4 πλαϊνά ανεμιστήρια.

OXI δεν εχω το 830. Αλλα αν δωσεις τοσα χρηματα για το 830 θα σου προτεινα το MOZART ΤΧ της thermaltake μου φενεται καλυτερο απο το 830 προσωπικη αποψη παντα.

Και εγω οταν ειδα τους 4 ανεμηστηρες απο το 830 αυτο εκανα και στο δικο μου το Stacker

εκοψα το πλαινο πλεγμα εβαλα μεγαλυτερο και βιδωσα πανω του 4 FAN τους οποιους τωρα ξυλωσα γιατι δεν χωραει η TUNIQ πικρα φαντασου να ειναι και αυτοι πανω :D :D :D :D :D

ΧΑζα χαζα θα το παρουσιασω σε λιγες μερες το κουτακι μου αν ερθει επιτελους και η ψυφιακη μηχανη που περιμενω.

Η ψυκτρα ειναι φανταστικη ολες οι μετρησεις εγιναν σε θερμοκρασια δωματιου

Link to comment
Share on other sites

Το Mozart μου φαίνεται άσχημο, δε χωράει εκεί που θα πάει το 830 και επιπλέον στην Thermaltake δεν έχω εμπιστοσύνη για προϊόν ποιότητας. Να μου πεις θα χαλάσει το κουτί; Όχι, αλλά δεν την γουστάρω, την θεωρώ εφετζίδικης, μέτρια ποιοτικώς και κιτσάτη.

Link to comment
Share on other sites

H Noctua είναι μια εξαιρετική ψύκτρα, με αποδόσεις λίγο χαμηλότερες από την Tuniq Tower 120. Γενικά αυτή τη στιγμή οι καλύτερες μάλλον είναι η Tuniq Tower 120 και η Scythe Infinity. Όμως οι Ninja, Noctua, Ultra-120 δεν παύουν να είναι κορυφαίες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.