Jump to content



Tuniq VS Noctua VS Scythe


gns

Recommended Posts

Γεια σας

Οπως βλεπετε απο το πιο πανω τιτλο δεν προκειται για δοκιμη αλλα για συμβουλη απο όσους ειχαν τη τιμη να δοκιμασουν προιοντα των πιο πανω εταιριων οπως tuniq tower, noctua nh-u12 kai scythe ninja.

Καταρχας επειδη θελω επιγοντος να αλλαξω τη μαμα ψηκτρα (pentium 4 3ghz) και επειδη εχω βρει και τις τρεις ψυκτρες απο εξωτερικο θα ηθελα να μου προτινετε οσοι εχουν δοκιμασει τις ψυκτρες αυτες κατα ποσο ειναι ικανοποιημενοι(temps) και πια θεωρουν καλυτερη.

Βασικα ειμαι αναμεσα στη tuniq kai noctua.

Οσον αφορα τη noctu εχω επικοινωνησει μεσω email με την εταιρια και με διαβεβαιωσε πως δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα χωρου για να την τοποθετησει της στην μητρικη μου (ιντελ 915-gev) με την προυποθεση να τη τοποθετησω οριζοντια, ομως αν τοποθετηθει με αυτο τον τροπο ο ζεστος αερας απο τη ψυκτρα θα πηγαινει στο psu καταποσο αυτο θα το επιρεαζει?

Για τη tuniq την οποια σκεφτομαι να παρω μου ειπανε πως ταιριαζει σε ολες τις μητρικες lga 775 σ' αυτη τη περιπτωση θα ηθελα τη βοηθεια σας κατα ποσο αληθευει και για τη δικη μου μητρικη

Για τη ninja δεν ξερω καποια πληροφορεια γι' αυτο θα ηθελα και εδω τη βοηθεια σας

:OT: Τελος κατι σχετο θα ηθελα να μου πειτε ποση ποσοτητα παστας πρεπει να βαζω στον επεξεργαστη και με πιο τροπο :OT:

Thx

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Δε μπορώ να μιλήσω συγκριτικά, μπορώ να σου πω ότι η Noctua πάντως είναι πολύ καλή και σίγουρα από τις καλύτερες στην αγορά.

Από εκεί και πέρα, πάστα βάζεις ένα λεπτό φιλμ, ίσα ίσα να καλύπτει το heatspreader σε όλη του την επιφάνεια και να μην φαίνεται το μέταλλο. Εγώ το απλώνω με μια τηλεκάρτα.

Link to comment
Share on other sites

πανω σε conroe 6600 (@ 3600 1,45v)

ειχα μια Ηyper-6+...

αριστη ψυκτρα,

πολυ καλη και της ειχα και δυο 9αρια enermax και κραταγε πολυ ικανοποιητικες θερμοκρασιες...

εβαλα την Ultra 120 με ενα silenx 120αρη... επεσα ακομα περισσοτερο και με λιγοτερο ογκο

εβαλα προχθες και την Scythe infinity με τα 10heatpipes (stock fan @ 1200rpm )

και επεσα αλλους 5c σε idle... :p

αναμενουμε και το RevB της Ninja με 12pipes να δουμε ποσο μπορουν να βελτιωσουν το ηδη καλο...

οποια και να παρεις χαμενος δεν θα βγεις...

ειναι κορυφη ολες τους...

δες διαθεσιμοτητα, τιμη,

διαστασεις σε σχεση με το χωρο που εχεις διαθεσιμο

και χτυπα οτι σου καθεται καλυτερα

οσο για την arctic και το απλωμα της

τωρα τελευταια και επειδη τα οχι και τοσο λεια heatspreaders εχουν αρχισει να κανουν ολο και πιο συχνα την εμφανιση τους, θα συνιστουσα μια σταγονα στο κεντρο

και να αφηνεις την ψυκτρα να κανει το απλωμα...

να την βγαζεις να δεις τυχον σημεια που δεν επιασε και με λιγο συμπληρωμα εκει

να χεις το κεφαλι σου ησυχο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

αναμενουμε και το RevB της Ninja με 12pipes να δουμε ποσο μπορουν να βελτιωσουν το ηδη καλο...

Αυτό δεν έχει διαφορά από την απλή μόνο και μόνο το ανεμιστηράκι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 00:32]

πανω σε conroe 6600 (@ 3600 1,45v)

ειχα μια Ηyper-6+...

αριστη ψυκτρα,

πολυ καλη και της ειχα και δυο 9αρια enermax και κραταγε πολυ ικανοποιητικες θερμοκρασιες...

εβαλα την Ultra 120 με ενα silenx 120αρη... επεσα ακομα περισσοτερο και με λιγοτερο ογκο

εβαλα προχθες και την Scythe infinity με τα 10heatpipes (stock fan @ 1200rpm )

και επεσα αλλους 5c σε idle... :p

Το θεμα ειναι τι γινεται σε full load.

Πες να μπορεις τι temps ειδες και με την ultra 120 αλλα και με την Scythe

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από 2cpu [Χθες, στις 23:24]

Ενα review, που πετυχα στα γρηγορα.

Scythe Nnja Rev.B

χαιρετα μας τον πλατανο....

δεν ειδα να λεει πουθενα τι ανεμιστηρα ειχε στην ultra 120 και την βγαζει καλυτερη απο την infinity οταν εγω ειδα διαφορα 5C σε idle στο πρωτο boot κιολας

πριν καλα καλα πατησει η arctic....

σημερα εντωμεταξυ κατα την διαρκεια δοκιμων με κατι 6600

ειδα το κορυφαιο...

80C στο coretemp during orthos με 6600 @ 3600 (1.5v - βημα δεν πηγαινε λεμε)

και στα καπακια τοποθετηση της infinity και max temp 62!!!!

(η στοκ ειχε πατησει πολυ καλα αποδειξη το ιχνος της θερμοαγωγιμης

μονη αλλη διαφορα η akasa 5022

αντι της λευκης coolermaster θερμοαγωγιμης

αλλα και παλι μιλαμε για ακριβως ιδιες συνθηκες...(διαφορα 15'..)

και χρονος που δεν επιτρεπει στην θερμοαγωγιμη να αποδωσει τα μεγιστα...)

και πανω απ'ολα αθορυβη λειτουργεια.... στις 1200rpm....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

δεν ειδα να λεει πουθενα τι ανεμιστηρα ειχε στην ultra 120

ειδα το κορυφαιο...

80C στο coretemp during orthos με 6600 @ 3600 (1.5v - βημα δεν πηγαινε λεμε)

και στα καπακια τοποθετηση της infinity και max temp 62!!!!

Στο τέστ γράφει ότι όλες είχανε τον scythe ,

"Testing went as usual. We tested each cooler with the same fan, a Scythe 120mm."

Τα νούμερα με τους c2d που αναφέρεις είναι ανάμεσα σε ultra120 και infinity?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 00:36]

Στο τέστ γράφει ότι όλες είχανε τον scythe ,

"Testing went as usual. We tested each cooler with the same fan, a Scythe 120mm."

αυτο μου διεφυγε....

αλλα δεν μου καθεται καλα

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 00:36] Τα νούμερα με τους c2d που αναφέρεις είναι ανάμεσα σε ultra120 και infinity?

στο τελευταιο μου ποστ ειναι αναμεσα σε στοκ intel και scythe..... :p

τι να πω ρε παιδια

θα κανω αυριο ολοκληρωμενο τεστ ετσι για να ειμαστε σιγουροι...

εκτος κουτιου

στην ανηλιαγη και κρυα υπογα....

με το scythe fan αποκλειστικα....

και με ιδια μαρκα τζατζικι...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα την Scythe Infinity μετά από τις προτροπές μερικών μερικών :D και μπορώ να επιβεβαιώσω όλα αυτά που είπε ο Κοπρίτης. Με το CoreTemp 63-64 ΜΑΧ σε 6600 @ 3600 με 1.575 ρεύμα στο S&M, με Akasa ανεμιστήρα (1400RPM) και θερμοκρασία δωματίου ~21 βαθμούς. Απλά φοβερή ψύκτρα, είμαι ΠΟΛΥ ικανοποιημένος :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Για δειτε και ένα συγκριτικό εδώ -> http://www.silentpcreview.com/article646-page1.html σε συνδιασμό με αυτό -> http://www.silentpcreview.com/article658-page4.html με την Thermalright Ultra-120

Eνδιαφέροντα τα άρθρα, απλά μου κάνει εντύπωση που βγάζει τη νίντζα καλύτερη από την Infinity, τη στιγμή που έχουμε διαβάσει διαφορετικά πράματα.Και το άλλο συγκριτικό έβγαζε καλύτερη την infinity από την Ultra120,ενώ εδώ φαίνεται να ισχύει το αντίθετο.

Αν δε κάνει κανείς Έλλην το τέστ δεν εμπιστεύομαι κανένα, πραγματικά θα μπερδευτείς αν τα διαβάσεις όλα αυτά!Κανένα ξεκάθαρο συμπέρασμα, περιμένουμε λοιπόν κανά νέο από το Κοπρίτη!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Χθες, στις 00:53]

Παίζει κανά νερό για να δέσει το γλυκό?Έτσι για τη σύγκριση! :p

Θα με συγχωρησει ο κοπριτης που του κλέβω το review..

Στις ιδιες ακριβώς λοιπόν συνθήκες που δοκιμαστηκαν οι παραπάνω ψηκτρες (υπόγα, μητρικη, επεξεργαστης, συχνότητα, ταση, πιεση, φωτισμος, ρουχισμός κ.τλ.) δοκιμαστηκε νερο με 1/4 setup σε asetek μπλοκ και κυκλοφοριτη και μονό blackice pro ψυγειο με sunnon ανεμιστηρα στα 12V(θορυβωδης).

Τα αποτελέσματα ήταν τετοια που μας έκαναν να ψαχνουμε το λάθος στην τοποθέτιση,βρε μην δε δουλευει η αντλια, βρε μηπως βαραει το μπλοκ στους uber duper solid πυκνωτες της Asus, βρε το ψυγειο είναι κρυο..

Αnyway όλα ηταν σωστα και δεν την πάλευε η υδροψυξη.Στα xp έμπαινε με φόρα στους 55/54 και με το που άρχιζε snm (cache) στο δευτερολεπτο 68αρησε...Παραπάνω δεν το αφήσαμε γιατι δεν είχε νοημα...Αυριο με διπλο ψυγειο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astakos

Θα με συγχωρησει ο κοπριτης που του κλέβω το review..

Στις ιδιες ακριβώς λοιπόν συνθήκες που δοκιμαστηκαν οι παραπάνω ψηκτρες (υπόγα, μητρικη, επεξεργαστης, συχνότητα, ταση, πιεση, φωτισμος, ρουχισμός κ.τλ.) δοκιμαστηκε νερο με 1/4 setup σε asetek μπλοκ και κυκλοφοριτη και μονό blackice pro ψυγειο με sunnon ανεμιστηρα στα 12V(θορυβωδης).

Τα αποτελέσματα ήταν τετοια που μας έκαναν να ψαχνουμε το λάθος στην τοποθέτιση,βρε μην δε δουλευει η αντλια, βρε μηπως βαραει το μπλοκ στους uber duper solid πυκνωτες της Asus, βρε το ψυγειο είναι κρυο..

Αnyway όλα ηταν σωστα και δεν την πάλευε η υδροψυξη.Στα xp έμπαινε με φόρα στους 55/54 και με το που άρχιζε snm (cache) στο δευτερολεπτο 68αρησε...Παραπάνω δεν το αφήσαμε γιατι δεν είχε νοημα...Αυριο με διπλο ψυγειο..

Mήπως υπάρχει εξωτερικό θερμόμετρο?Αν μπορούσες να το κάνεις λίγο πιο αναλυτικό το τέστ σου σε τέστ σύγκρισης νερού/αέρα,με πολλά νούμερα και στοιχεία, πραγματικά θα είναι μια αξιοσημείωτη παρουσίαση!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εγινα κατανοητος, έτυχε να δοκιμαζουμε παρεα με τον κοπριτη τις ψυκτρες και το νερο...

Θα μπορουσε να γινει σχολαστικα το review αλλα τα νουμερακια με μπερδευουν..

Το νοημα πάλι θα ήταν οτι πλεον ενας καλος αέρας ειναι καλυτερος απο ένα κακό νερο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ReaperX [Σήμερα, στις 03:20]

Βασικά αν σας είναι εύκολο δοκιμάστε με διπλό ψυγείο,αλλά 1/2 setup που διαθέτει και η πλειοψηφία των χρηστών...

μαλλον κατι τετοιο θα παιξει Today...

και just for the record....

Ιninity Vs Ultra 120.... διαφορα 3-4C υπερ της πρωτης σε 100% load

sta 2.5' του cpu/fpu SnM... 6600@3600 1.45bios set - 1.5V εντος windows .....

με τον ανεμιστηρα της scythe και στις δυο...

με ιδιο τζατζικι

ανοιχτα πανω στον παγκο...

με διαφορα 40' ωστε να εκκινουν με την ιδια θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.