Jump to content



G80 Hands on!


dimcar

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Mainframe [30-11-2006 08:54]

Από ψήξη η EVGA.....ΓΤΠΚ. φοβάμαι να την τσιμπήσω γιατι μπαίνει με την μία στα κόκκινα! Αντε να δούμε πότε θα βγεί καμία σοβαρή ψήκτρα.....

Φιλε Mainframe ολες οι καρτες σχεδον εκτος απο καποιες με w/c και μια δεν θυμαμαι ποιας εταιριας που την ειχα δει στο review του ΑΤ εχουν το ιδιο pcb και το ιδιο reference HSF..

Οι καρτες αυτες ακριβως επειδη δεν δουλευουν με 2d/3d οπως ολες οι οι d3d9 μεχρι τωρα αλλα σε μια hybrid κατασταση σχεδον 3d ολη την ωρα, ειναι σε υψηλες θερμοκρασιες. Δεν χρειαζεται να σε ανησυχει αυτο εκτος πια και αν εισαι τελειως εκτος μεσου ορου (under load 85-90c)..Αλλα απο οτι βλεπω κανονικα εισαι οπως ολοι οι υπολοιποι και δεν αλλαζουν και πολλα με o/c αρκει να εχεις το ανεμιστηρακι στο 100% μεσω NVIEW.. Οποτε δεν εχει νοημα καν να μιλαμε για διαφορες στην ψυξη αναλογα με τον κατασκευαστη ΕΚΤΟΣ οπως ειπα και αν ειναι W/Ced ή το μοντελο της EVGA με AS3 και ενα ακομα που ειχα δει στο AT.... Ολες οι παρουσες καρτες φτιαχνονται απο την ΑSUS και μπαινουν τα stickerakia πανω αναλογα με την εταιρια ;)

Τωρα αν ειναι cherry picked cores ή οχι αυτο δεν το πολυπιστευω οπως ειπε καποιος θεμα τυχης ειναι πιο πολυ.. Εμενα παει 650/2120 stable for 24/7 και θελω να δω τι ψαρια θα πιασει με το w/c block..

Με την Albatron κατι ειχε παρει το αυτι μου οτι θα εκλεινε δεν ξερω αν αληθευει εξ ου και οι χαμηλες τιμες απο την εταιρια( γιατι ακομα και αποκλειστικος αντιπροσωπος να εισαι δεν εχει νοημα να πουλας κατω απο την τιμη που ειναι διατεθειμενη να πληρωσει η ζητηση, πρεπει η Albatron να στην δινει πολυ πιο φτηνα για τους λογους της..)

Το αλλο σημαντικο ειναι το να περιμενουμε επιτελους να ξεκλειδωσει τον υπρχρονισμο των SP η NVIDIA :innocent:

Πλεον θα εχουμε οχι μονο core/memory αλλα και SP o/c :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 03:44]

Και να κλεισει η albatron δεν πιστευω το πλαισιο να μην σε καλυψει σε περιπτωση προβληματος....

Οχι και εγω δεν νομιζω να υπαρχει τετοιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [08-12-2006 15:52]

Αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να μου πείς από που ρυθμίζεις τις στροφές του ανεμιστήρα?

Ευχαριστώ

Tις ρυθμιζω μεσα απο το rivatuner εχει επιλογη για ρυθμιση στροφων μεσω bios. τις εχω 100%

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Χθες, στις 12:18]

Tις ρυθμιζω μεσα απο το rivatuner εχει επιλογη για ρυθμιση στροφων μεσω bios. τις εχω 100%

Φίλε μου έφτιαξες τη μέρα! Σε ευχαριστώ;) Και εγώ τώρα Maximum 64 (full load στα 625 και τις δύο).....Κανει λίγο θόρυβο αλλά μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος?!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Σήμερα, στις 12:12]

Mainframe τι score πιανεις στο 3dmark 06?

_________________________

Athlon 64 X2 4400+ @ 2670 Μz / DFI lanparty SLI/DR /4x512 Geill hiperX / POV 8800 GTS /Audigy X-FI / 2xWD SATA RIDE 240GB + 200GB MAXTOR /Chiftec 500 W/ Thermaltake Shark /Logitech Z-2300 2.1 / Water cooling OC parts / EIZO L778

Μόνο 3DMARK2005 έχει το μαγαζί.

Μονή κάρτα απουσάριστη με απουσάριστο επεξεργαστή ~14400

Μονή κάρτα στα 620/1900 το core με επεξεργαστή στα 3 GHz -~18200

SLI 630/2000 με επεξεργαστή στα 3,5 GHz ~22700

Το 3DMARK2006 κατεβαίνει

Επί τις ουσίας όμως δεν μου λένε τίποτα αυτά τα νούμερα γιατί δεν πάιζω ποτέ στα 1024*768. Το θέμα είναι μετά 1600*1200 με όλα ΟΝ και το Vsyn OFF τι γίνεται......... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chrisnitro2000

Να ρωτήσω αν κάνει πολύ θόρυβο με 100% τον ανεμιστήρα...

Πρέπει δηλαδή να παίζεις με ακουστικά;;;

Kανει θορυβο στο 100%...Σe default στροφες 50% δεν ακουγεται τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο PC έχω 5 * 9,2 cm ( 1500 στροφές), 4 * 12 cm (1200 στροφές), και επιπλέον 100% τα ανεμηστίρα στις κάρτες.... ΝΑΙ ΘΕΛΩ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ...A! ξέχασα και το ανεμηστίρι του cheapset! :crazy:

Ερώτηση------το 3dmark2006 κόβεται όταν καταιβαίνει. Παίζει κανένα άλλο link εκτός της Futuremark?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 11:49]

Πάνω στο PC έχω 5 * 9,2 cm ( 1500 στροφές), 4 * 12 cm (1200 στροφές), και επιπλέον 100% τα ανεμηστίρα στις κάρτες.... ΝΑΙ ΘΕΛΩ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ...A! ξέχασα και το ανεμηστίρι του cheapset! :crazy:

Ερώτηση------το 3dmark2006 κόβεται όταν καταιβαίνει. Παίζει κανένα άλλο link εκτός της Futuremark?

κοιτα στο www.guru3d.com ή απο www.torrentz.com

_________________________

Athlon 64 X2 4400+ @ 2670 Μz / DFI lanparty SLI/DR /4x512 Geill hiperX / POV 8800 GTS /Audigy X-FI / 2xWD SATA RIDE 240GB + 200GB MAXTOR /Chiftec 500 W/ Thermaltake Shark /Logitech Z-2300 2.1 / Water cooling OC parts / EIZO L778

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο

Παιδες εχω block για την καρτα γραφικών και δεν το εχω βαλει ακομη εν αναμονη της νεας ΑΤΙ για Dx10.

Αυτες οι τεραστιες ψυχτρες που εχουν τοσο η X1950XTX οσο και η G8800GTX τις βγαζουμε εντελώς για να μπει το block OK? Με τις μνήμες μετα που δεν 8α εχουν καθολου ψυξη τι γινεται? Γιατι νομιζω οτι οι μαμησιες τεραστιες ψυχτρε πιάνουν και τις μνημες ετσι?

Εαν κανω λαθος πειτε μου plz

Με ενδιαφερει το εντελως αθορυβο PC .

Ο/C στην GPU δεν θα γινει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Iannis

......

Αυτες οι τεραστιες ψυχτρες που εχουν τοσο η X1950XTX οσο και η G8800GTX τις βγαζουμε εντελώς για να μπει το block OK? Με τις μνήμες μετα που δεν 8α εχουν καθολου ψυξη τι γινεται? Γιατι νομιζω οτι οι μαμησιες τεραστιες ψυχτρε πιάνουν και τις μνημες ετσι? ...

Θα παρεις και θα βαλεις αλλα ψυκτρακια εκει και θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 11:23]

Μόνο 3DMARK2005 έχει το μαγαζί.

Μονή κάρτα απουσάριστη με απουσάριστο επεξεργαστή ~14400

Μονή κάρτα στα 620/1900 το core με επεξεργαστή στα 3 GHz -~18200

SLI 630/2000 με επεξεργαστή στα 3,5 GHz ~22700

Το 3DMARK2006 κατεβαίνει

Επί τις ουσίας όμως δεν μου λένε τίποτα αυτά τα νούμερα γιατί δεν πάιζω ποτέ στα 1024*768. Το θέμα είναι μετά 1600*1200 με όλα ΟΝ και το Vsyn OFF τι γίνεται......... ;)

κατεβασεφτου πιπέρι 3dmark 06 απο το www.chinatown.gr και τσεκαρε τι ψαρια πιανει το εργαλειο σε 1950χ1200

Link to comment
Share on other sites

Όσοι πιστοί του overckloking προσέλθετε. Voltage mod για να χτυπήσουν τα ρολόγια κόκκινο! Δεν το δοκίμασα ακόμα , μου λείπουν τα εργαλεία. Την ψάχνω με bios vmod μέσω

nibitor 3.1 , αλλά ακόμα δεν έχει 100% συμβατότητα με 8800.

Για του λογού το αληθές : http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=123046

Περιμένω απόψεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.