Jump to content



G80 Hands on!


dimcar

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

Mainframe αυτό που παρατήρησες το φωνάζω εδώ και καιρό.Ωρίστε και ένα review για του λόγου το αληθές.

Και στα 1600χ1200 τα ίδια αποτελέσματα θα δείς(με φίλτρα).

Σε D805 @ 3.8 (2 φορές περίπου πιο αργός από 6400) τι γίνεται με την 8800 ? Τσάμπα τα λεφτά είναι ?
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 11:43]

Σε D805 @ 3.8 (2 φορές περίπου πιο αργός από 6400) τι γίνεται με την 8800 ? Τσάμπα τα λεφτά είναι ?

Για παιχνίδια τα οποία θα παίζεις σε μεγάλες αναλύσεις με φίλτρα είναι τσάμπα λεφτά.Καλύτερα να πάρεις άλλη μία 8800.Review με Pentium.

Σε εφαρμογές όμως όπως πχ video encoding-decoding υπάρχουν μεγάλες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Καθως πλέον έχουν πάρει πολλοί 8800, μία κάπως κουφή ερώτηση, έχουν μέσα στα κουτιά 4->6 pin adapter? Αν όχι να ψάξω να βρω κανένα πριν την αγορά. Έχω σχετικά παλιό τροφοδοτικό Antec true power 480 20πινο χωρίς sata και pciexpress. και αυτό θα είναι ο βασικός λόγος που μάλλον θα καταλήξω στην gts αντί την μεγάλη gtx, καθώς φοβάμαι ότι δεν θα σηκώνει την τελευταία, και βέβαια από ότι φαίνεται δε θα αποδίδει τα μέγιστα σε σύστημα με Α64 και θα πηγαίνει λίγο τζάμπα .

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λιγο τα specs του μηχανηματος σου.

Αν δεν το εχεις πολυ φορτωμενο,το πιθανοτερο ειναι να τη σηκωνει και την 8800GTX...

Οσο για τους ανταπτορες δεν το θυμαμαι.Πρεπει να παω σπιτι και να δω το κουτι.

Και να μην εχει, τους βρισκεις στα μαγαζια.

Αν και μαλλον προτιμοτερο ειναι να πας σε 8800GTS.Απο οτι καταλαβα το μηχανημα πρεπει

να το εχεις καμια διετια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

Για παιχνίδια τα οποία θα παίζεις σε μεγάλες αναλύσεις με φίλτρα είναι τσάμπα λεφτά.Καλύτερα να πάρεις άλλη μία 8800.Review με Pentium.

Σε εφαρμογές όμως όπως πχ video encoding-decoding υπάρχουν μεγάλες διαφορές.

Από το λινκ που μου έδωσες βγάζω "άλλα" συμπεράσματα από σένα.

- Σε μεγαλες αναλύσεις με όλα τα φίλτρα ο Pentium Extreme Edition 965 είναι πολύ κοντα με Conroe στα frames.

- Σε μικρές αναλύσεις υπάρχει ΔΙΑΦΟΡΑ μεταξύ Conroe και Pentium EE 965

Το συγκριτικό αυτό δεν έχει 8800.

Σημείωση : στο 3DMark06 ο 805D μου, βγάζει CPU Score 1803 έναντι 2103 του Pentium EE 965 (17% κάτω)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 12:51]

Από το λινκ που μου έδωσες βγάζω "άλλα" συμπεράσματα από σένα.

- Σε μεγαλες αναλύσεις με όλα τα φίλτρα ο Pentium Extreme Edition 965 είναι πολύ κοντα με Conroe στα frames.

- Σε μικρές αναλύσεις υπάρχει ΔΙΑΦΟΡΑ μεταξύ Conroe και Pentium EE 965

Το συγκριτικό αυτό δεν έχει 8800.

Σημείωση : στο 3DMark06 ο 805D μου, βγάζει CPU Score 1803 έναντι 2103 του Pentium EE 965 (17% κάτω)

Που διαφωνούμε ακριβώς;

Είπα εγω ότι σε μικρές αναλύσεις δεν υπάρχει διαφορά;Σε μικρές αναλύσεις υπάρχει διαφορά αλλά ποιός αγοράζει 8800 για να παίξει σε μικρές αναλύσεις χωρίς φίλτρα;

Χ1900ΧΤΧ σε crossfire πού έχει το review είναι στα ίδια επίπεδα με μία 8800GTX.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο Για παιχνίδια τα οποία θα παίζεις σε μεγάλες αναλύσεις με φίλτρα είναι τσάμπα λεφτά.Καλύτερα να πάρεις άλλη μία 8800.
Μάλλον εγώ δεν κατάλαβα καλά τα λεγόμενά σου. 2 8800 ΔΕΝ παίρνω με τίποτα. Καλύτερα να πάω σε Conroe6400 με 1900ΧT παρά σε 805 με 2χ8800. :p

Η ανάλυση που με ενδιαφέρει είναι μέτρια 1440χ900 (19" wide) και θεωρώ οτί 60+ Frames ειναι ΚΑΛΑ. Συνεπώς είναι καλή μια 8800 πάνω στον 805 ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 13:16]

Μάλλον εγώ δεν κατάλαβα καλά τα λεγόμενά σου. 2 8800 ΔΕΝ παίρνω με τίποτα. Καλύτερα να πάω σε Conroe6400 με 1900ΧT παρά σε 805 με 2χ8800. :p

Η ανάλυση που με ενδιαφέρει είναι μέτρια 1440χ900 (19" wide) και θεωρώ οτί 60+ Frames ειναι ΚΑΛΑ. Συνεπώς είναι καλή μια 8800 πάνω στον 805 ?

Μια χαρα θα είσαι. :T:

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή !! Το καινούριο rivatuner έχει υποστήριξη για 8800 ! Το σημαντικότερο είναι ότι μπορείς πλέων να αλλάξεις τις στόφες του ανεμιστήρα της κάρτας! με αποτέλεσμα η POV 8800 GTS από 630 / 1940 Μz και temp 55 / 85c full load να παει χωρίς να προλάβω χτες βράδι να το ψάξω περισσότερο , 660/ 1970 Mz 52 / 71 c full load !! Πιστεύω ότι έχει κάποιο περιθώριο ακόμα.

_________________________

Athlon 64 X2 4400+ @ 2670 Μz / DFI lanparty SLI/DR /4x512 Geill hiperX / POV 8800 GTS /Audigy X-FI / 2xWD SATA RIDE 240GB + 200GB MAXTOR /Chiftec 500 W/ Thermaltake Shark / Water cooling OC parts / EIZO L778

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Γιατί GTS και όχι GTX (65 ευρώ διαφορά είναι Albatron 8800 GTX 768MB - Albatron 8800 GTS 640MB)

Λογω cpu (θα φρεναρεται καπως η GTX) εκτος και σκοπευεις να τον αλλαξεις αργοτερα.

Παντως αν τα διαθετεις τα επιπλεον 65 ευρο παρε τη μεγαλη...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση ρε παιδιά .....

Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε XFX 8800 (gts & gtx) και σε Αlbatron

σημείωση δε οτι η παλιά albatron που είχα 7800gt δεν ανέβαινε παραπάνω απο 30mhz:unsure:

Μήπως έχουν διαφορές στον υπερχρονισμό?:unsure:

Και όντως σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δώσω την 1950 και να πάω σε 8800....

Τώρα ποιές απο τις δύο ....εσείς ποια θα αγοράζατε σύμφωνα με το σύστημά μου:wassat:

Ευχαριστώ προκαταβολικά:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chrisnitro2000

Ερώτηση ρε παιδιά .....

Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε XFX 8800 (gts & gtx) και σε Αlbatron

σημείωση δε οτι η παλιά albatron που είχα 7800gt δεν ανέβαινε παραπάνω απο 30mhz:unsure:

Μήπως έχουν διαφορές στον υπερχρονισμό?:unsure:

Και όντως σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δώσω την 1950 και να πάω σε 8800....

Τώρα ποιές απο τις δύο ....εσείς ποια θα αγοράζατε σύμφωνα με το σύστημά μου:wassat:

Ευχαριστώ προκαταβολικά:T:

Κοιτα στη δικια μου την XFX 8800GTX απο 575/1800 επιασε χωρις να το ψαξω ιδιαιτερα,με Ατι Tool 645/1940.Η υποθεση ειναι και λιγο λαχειο τι θα σου κατσει απλα λενε οτι οι XFX,eVga,Bfg παιρνουν ''διαλεγμενα'' κομματια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 Λογω cpu (θα φρεναρεται καπως η GTX) εκτος και σκοπευεις να τον αλλαξεις αργοτερα. Παντως αν τα διαθετεις τα επιπλεον 65 ευρο παρε τη μεγαλη...

Δεν πιστεύω να είναι η GTS πιο γρήγορη πάνω στον D805 από την GTX. Κάποια στιγμή θα πάω σε καλύτερο επεξεργαστή. Στα 500+ ευρώ τα 65 φαίνονται πολύ λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

Πες μας λιγο τα specs του μηχανηματος σου.

Αν δεν το εχεις πολυ φορτωμενο,το πιθανοτερο ειναι να τη σηκωνει και την 8800GTX...

Οσο για τους ανταπτορες δεν το θυμαμαι.Πρεπει να παω σπιτι και να δω το κουτι.

Και να μην εχει, τους βρισκεις στα μαγαζια.

Αν και μαλλον προτιμοτερο ειναι να πας σε 8800GTS.Απο οτι καταλαβα το μηχανημα πρεπει

να το εχεις καμια διετια...

Α64 4200 Χ2 κανένα μήνα δεν το έχω κλοκάρει ακόμα. Τα υπόλοιπα είναι χρόνων DFI NF4 ultra, 2X1 giga twinmos , 2 sata σκληροί, 2dvd, κάρτα τηλεόρασης pci . 6600gt η κάρτα που έχει τώρα πάνω

Αρχική απάντηση από unstoppable

Τα παλια truepower εχουν λιγα Amper στην 12αρα, το 550 ειχε 24Α μου φαινετε, παιζει να εισαι οριακα....

στο sticker γράφει 22Α στην 12V. Πόσο ζητάνε τελικά οι 8800;

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κανω λαθος απο 30Α και πανω (για την GTX).

Mε ενα ελαφρο ο/c στο cpu και με αλλαγη psu θα εισαι οκ.

Aκομα και η GTS θα τα βρει σκουρα με τα 22Α...(ειδικα αν ανεβασεις ρευματα σε cpu/mem για o/c)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.