Jump to content



G80 Hands on!


dimcar

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 13:48]

Κοιτα στη δικια μου την XFX 8800GTX απο 575/1800 επιασε χωρις να το ψαξω ιδιαιτερα,με Ατι Tool 645/1940.Η υποθεση ειναι και λιγο λαχειο τι θα σου κατσει απλα λενε οτι οι XFX,eVga,Bfg παιρνουν ''διαλεγμενα'' κομματια.

Συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 13:48] Κοιτα στη δικια μου την XFX 8800GTX απο 575/1800 επιασε χωρις να το ψαξω ιδιαιτερα,με Ατι Tool 645/1940.Η υποθεση ειναι και λιγο λαχειο τι θα σου κατσει απλα λενε οτι οι XFX,eVga,Bfg παιρνουν ''διαλεγμενα'' κομματια.
Συμφωνώ
Η διαφορά τιμής μεταξύ Albatron και άλλων (μάλιστα από το ίδιο μαγαζί) είναι λιγο περίεργη. Αλλά το συμπέρασμα αυτό πώς το βγάζετε ?
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 Tις Albatron τις φερνει αποκλειστικα το Πλαισιο.Οι αλλες ειναι, απ'οσο ξερω τουλαχιστον, μεσω αντιπροσοποιων...Και οσο και να το κανουμε πληρωνεις και ονομα...
Ναι, δεν κολάω εκεί. Στο "ΔΙΑΛΕΓΜΕΝΑ" κολησα.
Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται οτι ανεβαινουν παραπανω σε σχεση με τις αλλες.

Οσο για θεμα αξιοπιστιας ισχυει αυτο που ειπε ο Πριονετο.

Δεν θα εχεις προβλημα με την Albatron...Aπλα ειναι σε αυτη τη τιμη για να σπρωχθει απο το Πλαισιο ως πιο συμφερουσα λυση,που σε αυτη τη τιμη πραγματικα ειναι ευκαιρια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πλέον δεν βλέπω τίποτα από την κούραση αλλά για πείτε μου:

Mε τους τελευταίους οδηγούς για 8800 (97.02):

1. Όντως δεν υπάρχει το παλιό control panel;

2. Στο νέο, δεν υπάρχει το menu που έβλεπες temp, έκδοση οδηγών κλπ;

Φιλικά

Κλεόπας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Δεν ξέρω αν πλέον δεν βλέπω τίποτα από την κούραση αλλά για πείτε μου:

Mε τους τελευταίους οδηγούς για 8800 (97.02):

1. Όντως δεν υπάρχει το παλιό control panel;

2. Στο νέο, δεν υπάρχει το menu που έβλεπες temp, έκδοση οδηγών κλπ;

Φιλικά

Κλεόπας

Τα παντα διορθωνονται

coolbits.rar

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Δεν ξέρω αν πλέον δεν βλέπω τίποτα από την κούραση αλλά για πείτε μου:

Mε τους τελευταίους οδηγούς για 8800 (97.02):

1. Όντως δεν υπάρχει το παλιό control panel;

2. Στο νέο, δεν υπάρχει το menu που έβλεπες temp, έκδοση οδηγών κλπ;

Φιλικά

Κλεόπας

Nvidia Tray Tools

Πολυ καλυτερο απο τα Coolbits.

http://nvtweak.laptopvideo2go.com/

Link to comment
Share on other sites

Παιδία τι θα γίνει με την θερμοκρασία της gtx? Τώρα που μπήκε ο χειμώνας σκέφτομαι να ψήνω πάνω της κανένα λουκάνικο.... Υπάρχει καμία μοντα στα πέριξ? Λέω να βάλω ένα σωλήνα πάνω στο ανεμηστιράκι της κάρτας όπου μέσα να κυκλοφορεί δροσερό αεράκι προερχόμενο εκτός κουτιού με την βοήθεια ενός δεύτερου ανεμιστήρα....Το είδα σε ένα overclocling review της 8800 αλλά δεν θυμάμαι που ακριβώς. Το άλλο που είδα - μέχρι τουλάχιστον να βγεί το Silenx http://www.nordichardware.com/news,5025.html - είναι αυτό της Galaxy http://media.bestofmicro.com/M/Q/3410/3/3410.jpg αλλά δεν καλύπτει μνήμες κλπ. Αν αυτό δεν είναι επικύνδινο μήπως ....λέω μήπως, οποιοδήποτε σοβαρό GPU water block κάνει δουλεία?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο [Σήμερα, στις 14:42]

Τί θερμοκρασίες σου βγάζει Mainframe;

65 idle και 80-82 full ----- φυσικά απουσάριστη. Το θέμα είναι πως βλέποντας μέσω ntune την θερμοκρασία, σε idle κατάσταση, είναι πάντα δύο παύλες πριν την κίτρινη περιοχή. Σκέψου όταν πατάς το γκάζι τι γίνεται...... Ανησυχώ μήπως καμιά μέρα μου μείνει στα χέρια.....Για 650 κάρτα αυτά τα πράγματα είναι απαράδεκτα..... Οι drivers απλά ΓΤΠΚ και η nvidia τα ξύνει :mad:

Συγνώμη για τον εκνευρισμό αλλά ελπίζω να με καταλαβαίνεις....

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες σου είναι κανονικές πάντως και δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα.Δεν μπορούμε να περιμένουμε καλύτερες θερμοκρασίες από ένα τσιπ στα 90nm με 680εκ.τρανζίστορ.

Mε το Rivatuner ή το ATItool μπορείς αυξήσεις τις στροφές του ανεμιστήρα που αν δεν κάνω λάθος είναι στο 40% σε idle και load και να πάρεις καλύτερες θερμοκρασίες.

Οι drivers είναι πολύ άγουροι είναι η αλήθεια αλλά ότι η Nvidia έχει να βγάλει καινούργια αρχιτεκτονική από το NV40 και οι νέες αρχiτεκτονικές θέλουν λίγο χρόνο για καλούς drivers.

Link to comment
Share on other sites

Το καινούριο rivatuner έχει υποστήριξη για 8800 ! Το σημαντικότερο είναι ότι μπορείς πλέων να αλλάξεις τις στόφες του ανεμιστήρα της κάρτας! με αποτέλεσμα η POV 8800 GTS από 630 / 1940 Μz και temp 55 / 85c full load να παει χωρίς να προλάβω χτες βράδι να το ψάξω περισσότερο , 660/ 1970 Mz 52 / 71 c full load !! Πιστεύω ότι έχει κάποιο περιθώριο ακόμα.

_________________________

Athlon 64 X2 4400+ @ 2670 Μz / DFI lanparty SLI/DR /4x512 Geill hiperX / POV 8800 GTS /Audigy X-FI / 2xWD SATA RIDE 240GB + 200GB MAXTOR /Chiftec 500 W/ Thermaltake Shark / Water cooling OC parts / EIZO L778

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Σήμερα, στις 17:37]

Το καινούριο rivatuner έχει υποστήριξη για 8800 ! Το σημαντικότερο είναι ότι μπορείς πλέων να αλλάξεις τις στόφες του ανεμιστήρα της κάρτας! με αποτέλεσμα η POV 8800 GTS από 630 / 1940 Μz και temp 55 / 85c full load να παει χωρίς να προλάβω χτες βράδι να το ψάξω περισσότερο , 660/ 1970 Mz 52 / 71 c full load !! Πιστεύω ότι έχει κάποιο περιθώριο ακόμα.

_________________________

Athlon 64 X2 4400+ @ 2670 Μz / DFI lanparty SLI/DR /4x512 Geill hiperX / POV 8800 GTS /Audigy X-FI / 2xWD SATA RIDE 240GB + 200GB MAXTOR /Chiftec 500 W/ Thermaltake Shark / Water cooling OC parts / EIZO L778

Αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να μου πείς από που ρυθμίζεις τις στροφές του ανεμιστήρα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.