Jump to content



G80 Hands on!


dimcar

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από stefanos9 [Σήμερα, στις 11:51]

@mainframe :

Στο 05 ?? How is this possible με 8800GTX !!. Εγω βγαζω 12500+ με 7900GTX. ..

Moυ φαινεται μικρη η διαφορα στο 05..Και ενας 4400 δεν μπορει να μην ειναι αρκετος για την 8800..(?)

Αρα ειναι για μεγαλες αναλυσεις που λετε...

:blink:

Απλα με τετοια καρτα το 3dmark2k5 κατανταει cpu limited :p παντως ενας 4400 στα μαμησια ρολογια (2.2 ghz ? ) ουτε για την 1900xt δεν ειναι αρκετος(προσωπικη εμπειρια), στα 2.7 που τον εχει ο mainframe τοτε ναι, στην περιπτωση της 8800 "sky is the limit" :D btw οριστε ενας πολυ σοβαρος λογος για 8800, http://www.planetquake4.net/file=2401

openGL r@@@@@ :devil:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Παιδία όπως σας είπα ο 4400 στα 2,7 στην default αναλύση του 35μαρκ 2005 φρενάρει την 8800 gtx, οπότε να γιατί απουσάριστη βγάζει 14500. Δείτε όμως το άλλο: 3Dmark 2005 στα 1920*1200 με AA x 8 --- 11000. Εδώ είναι η χλίδα.στις μεγάλες αναλύσεις και με όλα τα φίλτρα on, Ειδικά στο Half life 2 episode 1 όπου επιπλέον βάζεις και το HDR φίλτρο (γονατίζει και την 7800 gtx), είμαι κολλημένος στα 60 fps αφού έχω επιπλέον και το VSYNC ΟΝ. Αντίστοιχα, στο NFSP CARBON, με όλα τα φίλτρα ΟΝ (vsync,1600*1200, Motion Blur, 4*aa, κλπ) - 60 FPS, αν τώρα βγάλω το VSYNC, παίζει από 70 -160 fps.Χαμός . Αυτό που λέω γίνεται κατανοητό από το παρακάτω γράφημα (cpu scaling on 8800 gtx)

Όπως βλέπεται η 8800gtx σε μικρές αναλύσεις έχει διαφορετικές επιδόσεις ανάλογα το CPU. Στις μεγάλες όμως, πάνω από τα 1600*1200, τι το 6300 έχεις, τι το 6800 τα ίδια frames σου βγάζει. Καταλήγω πως η αγορά αυτή της κάρτα αξίζει μόνο όταν έχεις μεγάλο monitor (>19), σε αναλύσεις πάνω από 1600*1200. Επιπλέον η σειρά 8800, για να μην ξεχνιόμαστε είναι ή μόνη από όσο γνωρίζω με dx 10..Και τα VISTA τα ακούω να έρχονται όπως άκουγα το απολυτήριο στον 18ο μήνα στο στρατό.

Πέρισσότερες πληροφορίες για το γράφημα καθώς και ένα άριστο review για 8800 GTS/GTX θα δέιτε στο παρακάτω λινκ http://www.guru3d.com/article/Videocards/391/23/

post-4025-1416072889,3845_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τον Mainframe......εγω που εχω 19 4:3 monitor μου ειναι αυτην την στιγμη αχρηστη...απο την στιγμη που δεν υπαρχουν Dx10 παιχνιδια. Δεν υπαρχει κανενας λογος να αλλαξω την 7900Gt μου με την 8800...αν βεβαια εστηνα το συστημα απο την αρχη θα το σκεφτομουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR

Απλα με τετοια καρτα το 3dmark2k5 κατανταει cpu limited :p παντως ενας 4400 στα μαμησια ρολογια (2.2 ghz ? ) ουτε για την 1900xt δεν ειναι αρκετος(προσωπικη εμπειρια), στα 2.7 που τον εχει ο mainframe τοτε ναι, στην περιπτωση της 8800 "sky is the limit" :D btw οριστε ενας πολυ σοβαρος λογος για 8800, http://www.planetquake4.net/file=2401

openGL r@@@@@ :devil:

Δε με εντυπωσίασε καθόλου το video Grunt, καλά τα εφέ της Doom Engine αλλά και πάλι...όχι κάτι το ιδιαίτερο. Νομίζω πως και το 2142 και αυτό θα τα pwnάρει άσχημα το UT07.

Αρχική απάντηση από Mainframe

Παιδία με τι εργαλείο την πουσάρετε? Στη σειρά 7 έπαιζα με το coolbits. Τώρα?

ΑtiTool λένε οι φήμες γενικά ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 09:15]

Συμφωνω απολυτα με τον Mainframe......εγω που εχω 19 4:3 monitor μου ειναι αυτην την στιγμη αχρηστη...απο την στιγμη που δεν υπαρχουν Dx10 παιχνιδια. Δεν υπαρχει κανενας λογος να αλλαξω την 7900Gt μου με την 8800...αν βεβαια εστηνα το συστημα απο την αρχη θα το σκεφτομουν.

Ενα call of juarez σε max detail με minfps 50 θα σε χαλαγε δηλαδη :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 09:54]

Δε με εντυπωσίασε καθόλου το video Grunt, καλά τα εφέ της Doom Engine αλλά και πάλι...όχι κάτι το ιδιαίτερο. Νομίζω πως και το 2142 και αυτό θα τα pwnάρει άσχημα το UT07.

ΑtiTool λένε οι φήμες γενικά ;)

To Ut07 θα απευθυνεται σε παιχτες που παιζουν 1on1 ή εστω DM/TDM, το quake wars δεν θα εχει stats και λοιπες φλωριες οπως το bf2142, μπορει να εχει οχηματα αλλα υποτιθεται (και ελπιζω να ειναι τελικα ετσι) πως η μαχη πεζικου θα ειναι στο στυλ του et/return to castle wolfenstein, επισης θα εχει να κανει με αμυνα και επιθεση του ταδε objective ( λογικα ..... ) , η μια ομαδα πρεπει να κανει αμυνα ενω η αλλη να καταστρεψει τα ταδε objective πριν τους τελειωσει ο χρονος, ουτε θα τρεχεις με το ηλεκτροσοκ πανω απτα πτωματα των δικων σου για να μην χανει η ομαδα ticket ουτε θα πρεπει να πηγαινεις περα δωθε μεσα στον τιτανα της αντιπαλης ομαδας, το background μπορει να ειναι και στα 3 παιχνιδια ιδιο (sci-fi) αλλα το καθενα game θα παιζεται διαφορετικα :)

Link to comment
Share on other sites

Παντα υπαρχουν κερδη εκτος και αν δεν θελεις να τα δεις.. Δεν μπορω να πω οτι οποιος περιμενει για τον R600 κανει λαθος αλλα απο την αλλη εγω βαρεθηκα να περιμενω την ΑΤΙ αυτη την φορα..Δεν εχει μονο SM4.0 η καρτουλα εχει τοσα features καινουργια να ασχοληθεις αν εισαι καμμενος :p:tomato:

Προς το παρον απολαμβανω το Oblivion με full LOD tweaks 1600x1200 HDR+4AA και 4096x4096 textures..

Σε σχεση με την πρωην X1900XTX μου@720/800 πρεπει να εχει και τα διπλασια fps..

Η καρτα ειναι πραγματικη απολαυση.. Αλλο να στο λενε και αλλο να το βλεπεις μπροστα σου.. Οταν πρωτο εβαλα το Aquamark3 για benching σε καποια φαση πηγε να μου πεσει ο καφες απο τα χερια με αυτο που εβλεπα..

Στο FEAR σε 1600x1200 χωρις AA kai SS με ολα τα αλλα max πιανω 140fps!!! FFS!!

Τωρα πλεον το παιζω και me 4xAA ανετοτατα αφου μου βγαζει 80fps..

Το Call of Juarez που αναφερθηκε ειναι απιστευτα smooth πλεον στην ιδια αναλυση..

To Company of Heroes νιωθω οτι το παιζω με συστημα 2 χρονια μετα..

Και πολλα αλλα. Παιδια η καρτα αξιζει και με το παραπανω.. Και το κυριοτερο δεν μπορουν να φανουν οι αληθινες δυνατοτητες της ακομα.. Δεν μιλαω για το SM4.0 μιλαω για το απλουστατο γεγονος οτι το Oblivion π.χ που δινει διπλασια fps απο την XTX μου Ο/Ced δεν χρησιμοποει φυσικα και τους 128 stream processors αλλα 64max παροτι θεωρειται απο τις πιο αναβαθμισμενες engine αυτο τον καιρο.... Οποτε καταλαβαινετε αν ηταν η engine του φτιαγμενη να υποστηριζει παραπανω τι θα βλεπαμε..

Πραγματικα ειναι η μεγαλυερη διαφορα απο γενια σε γενια που εχω δει (και αναβαθμιζω καθε γενια με μια high end gpu) απο την εποχη του R300.. Συγχαρητηρια Nvidia.. Πολλη καλη δουλεια αυτη την φορα σε ολους τους τομεις.. Και θεωρω τον εαυτο μου ΑΤΙ προσκειμενο αλλα η αληθεια πρεπει να λεγεται.... ;):T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR

To Ut07 θα απευθυνεται σε παιχτες που παιζουν 1on1 ή εστω DM/TDM, το quake wars δεν θα εχει stats και λοιπες φλωριες οπως το bf2142, μπορει να εχει οχηματα αλλα υποτιθεται (και ελπιζω να ειναι τελικα ετσι) πως η μαχη πεζικου θα ειναι στο στυλ του et/return to castle wolfenstein, επισης θα εχει να κανει με αμυνα και επιθεση του ταδε objective ( λογικα ..... ) , η μια ομαδα πρεπει να κανει αμυνα ενω η αλλη να καταστρεψει τα ταδε objective πριν τους τελειωσει ο χρονος, ουτε θα τρεχεις με το ηλεκτροσοκ πανω απτα πτωματα των δικων σου για να μην χανει η ομαδα ticket ουτε θα πρεπει να πηγαινεις περα δωθε μεσα στον τιτανα της αντιπαλης ομαδας, το background μπορει να ειναι και στα 3 παιχνιδια ιδιο (sci-fi) αλλα το καθενα game θα παιζεται διαφορετικα :)

Aν βγάλει καλό assault όμως το 07... ;)

Το περιμένω πάντως το ΕΤ εδώ και καιρό, μακάρι να βγει τόσο καλό. Το BF πρέπει οπωσδήποτε να γυρίσει στα παλιά (1942) στο νέο game γιατί χανόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

το ανωτερο 81-82C , αλλα με εξτρα ανεμιστηρα να βαζει αερα απο το πλα΄ι΄νο επανω στην καρτα.Σε αυτα τα ρολογια rock . Χωρις ανεμιστηρα 90C + και φρεναρισμα της αποδοσης .Δεν δουλευει ntune, και δεν ρυθμιζωνται οι στροφες του ανεμιστηρα της καρτας

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.