Jump to content



i680 SLI εν δράση..


dimcar

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από dimcar [Σήμερα, στις 00:13]

Ενδιαφέρον φάση είναι, να δούμε που θα χρειαστεί το τρίτο. Εσένα σου χρωστάω το Flight Simulator. Ωστόσο, η 8800 δεν έχει drivers για Vista και DX10 και τελικά είναι το ίδιο (λίγο καλύτερο από 1950XTX)

Μα δεν υποστηρίζουν directX-10 τα Vista.

Θα αργήσουμε να το δούμε. Πιστεύω ότι θα βγει ως service pack κατά τον Ιούνιο.

Μέχρι τότε ο καλύτερος συνδυασμός από άποψη cost effect θα είναι 2Χ7900gtx σε SLI με conroe, πάνω σε μητρική με το νέο chipset της Nvidia 680i. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αναγνωρίσουμε εδώ, ότι μόλις ανακοινώθηκε, στις 8-11-06, η κυκλοφορία του νέου chipset, την επόμενη, έφτασε δείγμα μητρικής στα χέρια του dimcar.

’ντε και σε ανώτερα. :T:

Έχουμε λοιπόν το πλεονέκτημα να μαθαίνουμε ζεστά τα νέα και από πρώτο χέρι.

Να ευχαριστήσω λοιπόν τον dimcar που είχε την καλοσύνη να μας ενημερώσει.

Περιμένουμε αποτελέσματα υπερχρονισμού και περισσότερες εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Πρέπει να αναγνωρίσουμε εδώ, ότι μόλις ανακοινώθηκε, στις 8-11-06, η κυκλοφορία του νέου chipset, την επόμενη, έφτασε δείγμα μητρικής στα χέρια του dimcar.

’ντε και σε ανώτερα. :T:

Έχουμε λοιπόν το πλεονέκτημα να μαθαίνουμε ζεστά τα νέα και από πρώτο χέρι.

Να ευχαριστήσω λοιπόν τον dimcar που είχε την καλοσύνη να μας ενημερώσει.

Περιμένουμε αποτελέσματα υπερχρονισμού και περισσότερες εντυπώσεις.

Thanx man!!! μόλις κλείσω και το τεύχος (ΤΡΕΧΩ ο κακομοίρης) θα δείτε και άλλα...

Προς το παρόν, ένα γρήγορο scaling της GTX σε διάφορα CPUs.

post-3050-1416072882,6756_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.Απο εχθες παλευω με αυτο το ριμαδι το board και εχω να πω οτι μου εχει σπασει τα νευρα.Δεν παει πανω απο 440fsb:TD:

Δεν παιζει τις μνημες με 1Τ οποτε οι επιδοσεις ειναι πολυ χειροτερες απο το 975Χ:TD:

Μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει να κανω το ntune να δουλεψει.Αφου κατεβασα τους τελευταιους chipset drivers και το τελευταιο ntune,καταφερα να το εγκαταστησω αλλα μολις πιραξω το fsb και πατησω apply,μου βγαζει το παρακατω μηνυμα:giveup:

Οταν μπαινω win με το cpu πανω απο τα 3500Mhz(ισως να το κανει και λιγο χαμηλοτερα,δεν εχω ψαξει ακριβως απο πια συχνοτητα και πανω),το pointer του mouse κανει διαφορα κουλα και γενικα η αισθηση του υπολογιστη εχει καποιες διακοπες,παρολο που ειναι σε θεση να τρεχει(και) παραλληλα spi 32M :computer:

Με λιγα λογια,οσοι εισται ετοιμοι να τα ακουμπησετε για 680i motherboard θα σας προτινα να περιμενετε λιγο ακομα,μπας και σωσουν την κατασταση τιποτα νεα bios.Παντος η EVGA οχι απλα δεν εχει ακομα κατι νεο στο site της,αλλα στο bios section δεν εχει καν το 680i:tomato:

Ελπιζω να μην σας απογοητευσα με τα συμπερασματα μου:(

post-407-1416072884,5316_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil

Δημητρη μαλλον μπερδεψες τα threads πανω στη τρεχαλα:D

έτσι φαίνεται...

Αρχική απάντηση από phil

Λοιπον.Απο εχθες παλευω με αυτο το ριμαδι το board και εχω να πω οτι μου εχει σπασει τα νευρα.Δεν παει πανω απο 440fsb:TD:

Δεν παιζει τις μνημες με 1Τ οποτε οι επιδοσεις ειναι πολυ χειροτερες απο το 975Χ:TD:

Μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει να κανω το ntune να δουλεψει.Αφου κατεβασα τους τελευταιους chipset drivers και το τελευταιο ntune,καταφερα να το εγκαταστησω αλλα μολις πιραξω το fsb και πατησω apply,μου βγαζει το παρακατω μηνυμα:giveup:

Οταν μπαινω win με το cpu πανω απο τα 3500Mhz(ισως να το κανει και λιγο χαμηλοτερα,δεν εχω ψαξει ακριβως απο πια συχνοτητα και πανω),το pointer του mouse κανει διαφορα κουλα και γενικα η αισθηση του υπολογιστη εχει καποιες διακοπες,παρολο που ειναι σε θεση να τρεχει(και) παραλληλα spi 32M :computer:

Με λιγα λογια,οσοι εισται ετοιμοι να τα ακουμπησετε για 680i motherboard θα σας προτινα να περιμενετε λιγο ακομα,μπας και σωσουν την κατασταση τιποτα νεα bios.Παντος η EVGA οχι απλα δεν εχει ακομα κατι νεο στο site της,αλλα στο bios section δεν εχει καν το 680i:tomato:

Ελπιζω να μην σας απογοητευσα με τα συμπερασματα μου:(

τα δικά μου παίζουν 1T, αλλά το ίδιο όριο στο FSB το παρατήρησα και εγώ.. 1760 ακριβώς... μια φορά μόνο έπαιξε με 1780... πάντως, τόσο εύκολα 400+ FSB δεν έχω δει σε κανένα 975 οπότε κερδίζει πόντους στο σημείο αυτό...το BIOS έχει ημερομηνία 31/10.. αν παρατηρήσεις πάντως τα σκορ του Kingpin, τα έκανε με το FSB χαμηλά, ότι και αν σημαίνει αυτό... το nTune δούλεψε μια φορά μόνο το FSB και μετά όχι πάλι... αλλά το χρησιμοποίησα για να αλλάζω τα latencies των μνημών..

παρεπιπτόντως, δοκίμασα σήμερα και μνήμες EPP 1000MHz Supertalent, και τις είδες κανονικά (4-5-4-13), τις ρύθμισε ασύγχρονα με το FSB ενώ λειτούργησε και η άλλη π@π@ρι@ που έχει πιυ αυξάνει αυτόματα τη συχνότητα του PCI-E μόλις δει αντίστοιχες κάρτες... αυτό που παρατήρησα εγώ, είναι ότι ενώ βγάζει σκορ με τις κάρτες 640/1000 ή με το PCI-E στα 125 και τις κάρτες ακλοκάριστες, μόλις πειράξεις και τα δυο, το bench κολλάει...

που θα πάει, σιγά σιγά θα το μάθουμε και αυτό...

το ΣΚ ξεκούραση και από δευτέρα στη δουλειά πάλι.

Link to comment
Share on other sites

@ Phill

Κρίμα. Αλλά δεν είναι και τελικό αυτό.

Ελπίζω να δούμε κάτι καλύτερο.

Η γνώμη μου είναι ότι το Ntune είναι ότι χειρότερο έχω δει.

Τα ίδια προβλήματα είδα και εδώ.

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2869&p=13

Με άλλους επεξεργαστές πετάει το FSB και με άλλους είναι πατάτα.

Κάτι υποψιάζομαι.

Δοκίμασε με κάποιον άλλο επεξεργαστή που να έχει βγει πρόσφατα στην αγορά, αν έχεις τέτοια δυνατότητα και πες μας τι γίνεται.

Θα περιμένω πάντως να δω τι μητρική θα βγάλει και η ASUS, που ξέρω τα χούγια της και με ποιο τρόπο να τις ανεβάσω.

Θα παίξει και η DFI με αυτό το chipset.

Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.