Jump to content



Overcloking ΠΡΟΒΛΗΜΑ


maverick26

Recommended Posts

ειχα κανει το cpu overcloking απο 3 στα 3.5 και της μνήμες απο 533 στα 578.

Σήμερα ανεβασα το FSB στα 263 kai h cpu πηγε στα 3.9 και μνήμες απο 578 της ξαναπήγα στα 533. 1:1 :tomato: :tomato:

Το πρόβλημα είναι οτι όταν παω να κανω επανεκινηση μεσα απο τα windows αντι να κανουν αυτα επανεκινηση κλεινει το συστημα σαν να κανω δηλαδη τερματισμο και μετα απο δύο τρια δευτερα ξανανηγει πάλι μονος του ο υπολογιστής. Μηπως το παραξεφτήλησα με το overcloking η πρεπει να κανω και κάτι άλλο?

:help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από maverick26

επειδη μου πεταγε μπλε οθονες ανεβασα τα volt apo 1.3 στα 1.4 και μεχρι στιγμής πανε μια χαρα ολα. εκανα σωστα? πρεπει να προσεξω κατι αλλο?

απο τηνστιγμη που εδωσες λιγο ρευματακι ακομα πρεπει να εισαι οκ...τρεξε ενα spi 32M να δεις αν εισαι stable και πες μας...

ps: αυτα τα cpu στην πλειοψηφια τους να ξερεις οτι πηγαινουν μεχρι 4.4g-4.6g με μνημες του κιλου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από maverick26

ειχα κανει το cpu overcloking απο 3 στα 3.5 και της μνήμες απο 533 στα 578.

Σήμερα ανεβασα το FSB στα 263 kai h cpu πηγε στα 3.9 και μνήμες απο 578 της ξαναπήγα στα 533. 1:1 :tomato: :tomato:

Το πρόβλημα είναι οτι όταν παω να κανω επανεκινηση μεσα απο τα windows αντι να κανουν αυτα επανεκινηση κλεινει το συστημα σαν να κανω δηλαδη τερματισμο και μετα απο δύο τρια δευτερα ξανανηγει πάλι μονος του ο υπολογιστής. Μηπως το παραξεφτήλησα με το overcloking η πρεπει να κανω και κάτι άλλο?

:help: :help: :help:

Μην ανησυχείς θα σου πω κι εγώ, το έχω δει να συμβαίνει σε αρκετούς. Είναι εξαιτίας αυτού που λέει ο Γοριλλάκος. Αν σε παρηγορεί, κι εγώ όταν τέσταρα τον επεξεργαστή μου είχα τέτοια "καθυστερημένα" restarts. Και ο 930 ανεβαίνει κι άλλο, γενικά. Μη φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από maverick26

κανείς ρε παιδιά? μια βοήθεια ...:-O

Δοκίμασε να δώσεις 0.05 - 0.1 Volts (κοιτα και αν είσαι μέσα στις προδιαγραφές του κατασκευαστή) παραπάνω στις μνήμες μέσα από το BIOS και κάνε πάλι memtest.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.