Jump to content


Καλώδιο οθόνης - Μέγιστο Μήκος και απώλειες


Ilias83

Recommended Posts

Η ερώτηση είναι πόσο μακρύ μπορεί να είναι το καλώδιο που συνδέει την κάρτα γραφικών με την οθόνη (το απλό).

Έχω έναν προτζέκτορα που θέλω να εγκαταστήσω μόνιμα κάπου και θέλω να περάσω καλώδιο μέσα από τον τοίχο...

Θα έχω πρόβλημα λόγω της απόστασης; Υπάρχουν απώλειες;

Και αν ναι τι μπορώ να κάνω για να βρω λύση σε κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

αναλυση προβολεα;

Ο προβολέας είναι αυτός.

Ανάλυση 854 x 480

Αρχική απάντηση από tifozif1

To S-Video πάει άνετα 6 μέτρα. Γι παραπάνω (που μάλλον χρειάζεσαι) δεν ξέρω. Για κανε λίγο googling.

Βασικά σκεφτόμουνα μήπως μπορώ με το D-Sub

Link to comment
Share on other sites

Απώλειες υπάρχουν αλλά εξαρτάται από το καλώδιο Επειδή έχω δει όμως παρόμοιες εγκαταστάσεις με καλώδιο d-sub σε αίθουσες (λογικά θα ξεπερνούσε τα 6 μετρά) όπως αυτό που θέλεις να κάνεις εσύ, γίνεται απλά θα πρέπει να το συζητήσεις από το μαγαζί που θα αγοράσεις το καλώδιο αυτοί 100% θα πρέπει να ξερόυν μέχρι ποσά μετρά είναι αποδοτικό (αν δε ξερόυν μη το αγοράσεις από αυτούς)

Link to comment
Share on other sites

Ε αν δε ξέρει δυστυχώς δε κάνει για τη δουλειά που θες και πας στον επόμενο που ξέρει. Όταν αγοράζει αυτός χοντρικά καλώδιο σε τέτοιες αποστάσεις και όχι ένα καλωδιάκι προέκτασης 1,5 μέτρο τότε θα πρέπει να ξέρει για τί εφαρμογές προορίζεται.

Εννοείται ότι αν δε ξέρει ο πώλησης θα προσπαθήσουμε να απευθυνθούμε σε κάποιον υπεύθυνο. (δε μιλάω για καταστήματα πληροφορικής μονό αλλά και για καταστήματα ηλεκτρονικών που λειτουργούν συχνά με αυτό το τρόπο)

Link to comment
Share on other sites

Παδιά μιλάω για καλώδιο 9-10 μέτρων περίπου...

Θα σκάψω τον τοίχο και θα το περάσω εσωτερικά, οπότε θα ξέρω ακριβώς με το εκατοστό πόσο ακριβώς καλώδιο θα χρειαστώ όταν πάω να το αγοράσω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Παδιά μιλάω για καλώδιο 9-10 μέτρων περίπου...

Θα σκάψω τον τοίχο και θα το περάσω εσωτερικά, οπότε θα ξέρω ακριβώς με το εκατοστό πόσο ακριβώς καλώδιο θα χρειαστώ όταν πάω να το αγοράσω...

Από προσωπική πείρα, τουλάχιστον μέχρι και 15m καλώδιο VGA και τουλάχιστον με ανάλυση 1024*768 δεν έχεις κανένα πρόβλημα απωλειών (με καλώδιο της προκοπής βέβαια - όχι ακριβό - μιλάμε για 15-20 ).

Εννοείται ότι θα προτιμήσεις σύνδεση VGA από VIDEO, S-VIDEO (τα οποία σημειωτέον επίσης δεν έχουν πρόβλημα σε αυτά τα μήκη).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Εννοείται ότι θα προτιμήσεις σύνδεση VGA από VIDEO, S-VIDEO (τα οποία σημειωτέον επίσης δεν έχουν πρόβλημα σε αυτά τα μήκη).

Εννοείται οτι θα προτιμήσω VGA και αυτό ήταν που με έκαιγε, αλλά μιας και θα σκάψω που θα σκάψω, θα περάσω και τα υπόλοιπα να υπάρχουν μήπως και τα χρειαστώ ποτέ...

(Το δωμάτιο κεραμιδαριό θα κάω γιατί έχω να περάσω και καλώδια ήχου για τα 5.1)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.