Jump to content



HTPC Guide + Help


Futuristic

Recommended Posts

Λοιπόν αποφάσισα να φτιάξω ένα HTPC για το σαλόνι μου. Θέλω να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

Επίσης σκέφτηκα με την συμβουλή όλων σας να κάνω κάτι καλό και να βοηθήσει και όσους σκέφτονται να φτιάξουν ένα μόνοι τους:

1. Case:

ευπαρουσίαστο και όσο γίνεται πιο αθόρυβο αλλά να δίνει την δυνατότητα για ATX mobo και να έχει θέσεις για optical και hd's. Έχω υπόψην μου 2-3 από το hac όπως το

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=18329

και παρέα το telecontrol + vfd panel media lab

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=29143

2. Mobo + cpu:

Κάποια με 975 ή 965 chipset. Προφανως με heatpipes γιαν να μην βγάζει θόρυβο καθόλου με High Definition audio.

Σκέφτομαι την p5b ή p5b deluxe και για cpu 6300 ή 6400(μάλλον).

3. HD 2x250 sata σε raid. (Εδώ θέλω απόψεις εάν θα είναι καλύτερα να τα έχω σε raid ή όχι με την λογική ότι στον έναν hd θα κάνω πχ capture video και από τον άλλο ταυτόχρονα θα διαβάζει Mp3s από playlist.

4. DVD + DVD-RW. / ram 2x1gb /

5. Κάποιo tv-tuner με dvb-t και satelite, καθώς και fm/am. Εδώ θέλω να ρωτήσω 1. εάν με το tuner υπαρχει τρόπος να δω κλειδωμένα κανάλια (είτε νόμιμα είτε με κάποια hack). Επίσης επειδή υπάρχει ήδη πιάτο στην ταράτσα από το γείτονα εάν μπορώ να πάρω σήμα από το δικό του ή θέλει νέο.

Επίσης μπορώ να βλέπω infos (πχ tv ή radio station ή mp3 που παiζει) στο vfd??

6. Μετά σκέφτομαι να το συνδέσω σε ένα ενισχυτή 5.1 με S/PDIF έξοδο ήχου ή είναι καλύτερο ή εξίσου καλό να το συνδέσω κατευθείαν σε ηχεία για pc 5.1. Ακούω λύσεις/προτάσεις.

7. Κάρτα γραφικών σκέφτομαι την 7600gs (έχω μία ήδη) ή την Χ800ΧΤ (Επίσης έχω μία ήδη). Υπάρχει κάποια passive ψύκτρα για χ800????

8. Ενοείτε xp media center edition. Εάν έχεται κάτι καλύτερο δοκιμασμένο για media center ευπρόσδεκτο.

9. Όποια άλλη συμβουλή ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Futuristic [Σήμερα, στις 12:41]

Λοιπόν αποφάσισα να φτιάξω ένα HTPC για το σαλόνι μου. Θέλω να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

Επίσης σκέφτηκα με την συμβουλή όλων σας να κάνω κάτι καλό και να βοηθήσει και όσους σκέφτονται να φτιάξουν ένα μόνοι τους:

1. Case:

ευπαρουσίαστο και όσο γίνεται πιο αθόρυβο αλλά να δίνει την δυνατότητα για ATX mobo και να έχει θέσεις για optical και hd's. Έχω υπόψην μου 2-3 από το hac όπως το

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=18329

και παρέα το telecontrol + vfd panel media lab

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=29143

2. Mobo + cpu:

Κάποια με 975 ή 965 chipset. Προφανως με heatpipes γιαν να μην βγάζει θόρυβο καθόλου με High Definition audio.

Σκέφτομαι την p5b ή p5b deluxe και για cpu 6300 ή 6400(μάλλον).

3. HD 2x250 sata σε raid. (Εδώ θέλω απόψεις εάν θα είναι καλύτερα να τα έχω σε raid ή όχι με την λογική ότι στον έναν hd θα κάνω πχ capture video και από τον άλλο ταυτόχρονα θα διαβάζει Mp3s από playlist.

4. DVD + DVD-RW. / ram 2x1gb /

5. Κάποιo tv-tuner με dvb-t και satelite, καθώς και fm/am. Εδώ θέλω να ρωτήσω 1. εάν με το tuner υπαρχει τρόπος να δω κλειδωμένα κανάλια (είτε νόμιμα είτε με κάποια hack). Επίσης επειδή υπάρχει ήδη πιάτο στην ταράτσα από το γείτονα εάν μπορώ να πάρω σήμα από το δικό του ή θέλει νέο.

Επίσης μπορώ να βλέπω infos (πχ tv ή radio station ή mp3 που παiζει) στο vfd??

6. Μετά σκέφτομαι να το συνδέσω σε ένα ενισχυτή 5.1 με S/PDIF έξοδο ήχου ή είναι καλύτερο ή εξίσου καλό να το συνδέσω κατευθείαν σε ηχεία για pc 5.1. Ακούω λύσεις/προτάσεις.

7. Κάρτα γραφικών σκέφτομαι την 7600gs (έχω μία ήδη) ή την Χ800ΧΤ (Επίσης έχω μία ήδη). Υπάρχει κάποια passive ψύκτρα για χ800????

8. Ενοείτε xp media center edition. Εάν έχεται κάτι καλύτερο δοκιμασμένο για media center ευπρόσδεκτο.

9. Όποια άλλη συμβουλή ευπρόσδεκτη :)

1. Κοίτα κι εδώ.

2. Όσο πιο μικρό, τόσο πιο καλό. Μείνε μακριά από P4 & Celeron, εγώ έβαλα έναν Celeron Socket775 2.93GHz και είναι πιο καυτός κι από τον Ε6600 μου στα 3 γίγα. Θα πρότεινα έναν μικρό ΑΜ2, ακόμα καλύτερα. Ούτε ο διπλοπύρηνος, ούτε η ισχύς του C2D θα σου χρειαστούν σε HTPC.

3. Το διάβασμα mp3 από δίσκο να μη σε απασχολεί. Εγώ έβαλα ένα RAID1 (mirroring) γιατί αν χάσω 300 γίγα ταινίες από bad sectors, θα τραβάω τις τρίχες μου...

4. DVDRW μια χαρά, 2 γίγα μνήμες για HTPC είναι λίγο overkill. Εγώ έχω 512Mb και στο προηγούμενο είχα 256Mb. Δεν θα δω κανένα κέρδος ούτε με 1Gb.

5. Δεν έχω εμπειρία εδώ :)

6. Εγώ συνέδεσα το SPDIF του pc στο DVD player μου για να εκμεταλλευτώ τα wireless ηχεία του. Works like a charm, απλά πρέπει να ανοίγω και το DVD player για να δω πράγματα από το PC.

7. Επίσης όσο πιο μικρή, τόσο πιο καλά. Για ένα μηχάνημα που προορίζεται για 24/7 χρήση, θέλεις χαμηλές θερμοκρασίες αλλά και χαμηλά επίπεδα θορύβου. Το προηγούμενο HTPC μου είχε μια ΑΤΙ 9000 με DVI+S-Video και το τωρινό μου έχει την onboard του Ati Express 200, μια χαρά παίζουν όλα, και το μικροσκοπικό κουτάκι δεν ζεσταίνεται καθόλου.

8. XP MCE είναι μια χαρά. Και τα Home/Pro είναι οκ αν δεν βάλεις ποτέ remote control.

9. Θερμοκρασίες=Νο1 παράγοντας, όλα θα πρέπει να επιλεχθούν γύρω από την θερμοκρασία και κατά συνέπεια την ησυχία. Σκέψου πόσο ενοχλητικός μπορεί να είναι ένας ανεμιστήρας ενώ βλέπεις μια ταινία. Επίσης, σκέψου ότι η όλη φασαρία για την θερμοκρασία, γίνεται για τους σκληρούς που πρέπει να είναι <45C για εγγυημένη διάρκεια ζωής. Αν αφήνεις 2 σκληρούς μέσα σε ένα όμορφο κουτάκι, που κάνει ripping όλη μέρα και η θερμοκρασία του κουτιού είναι 55C, τότε δεν θα έχεις HTPC, αλλά μπουγάτσα με σκληρούς. Και σε κανα 3μηνο θα κάνεις thread για data recovery ;)

Link to comment
Share on other sites

ωραια. Ποιο θεωρείτε καλύτερο control

Αυτό:

http://www.thermaltake.com/product/Chassis/misc/median%20lab/a2331.asp

ή αυτό:

http://www.soundgraph.com/Eng_/Products/imon25.aspx?topMenu=2&subMenu=1&leftMenu=25

επίσης το δεύτερο δεν υπάρχει ελλάδα απόσο ξέρω. μπορώ να το βρω κάπως;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Futuristic [Χθες, στις 22:23]

ωραια. Ποιο θεωρείτε καλύτερο control

Αυτό:

http://www.thermaltake.com/product/Chassis/misc/median%20lab/a2331.asp

ή αυτό:

http://www.soundgraph.com/Eng_/Products/imon25.aspx?topMenu=2&subMenu=1&leftMenu=25

επίσης το δεύτερο δεν υπάρχει ελλάδα απόσο ξέρω. μπορώ να το βρω κάπως;

Kαι τα δύο μια χαρά είναι αλλά προσωπικά για το δικό μου HTPC έχω ένα MS Bluetooth πονtίκι.

Πιάνει από παντού χωρίς πρόβλημα και το θεωρώ ποιό γρήγορο για τον χειρισμό του πισιού σε σχέση με ένα controller...

Επίσης στην ερώτηση σου για εξωτερικό ενισχυτή στο προτείνω με τα χίλια σε σχέση με οποιοδήποτε σύνολο 5.1 ηχείων για υπολογιστή...

- Περισσότερη (πολύ περισσότερη) δύναμη για να οδηγήσει οποιαδήποτε ηχεία.

- Μεγάλη (τεράστια) συμβατότητα με οποιαδήποτε ηχεία έχεις ή θα πάρεις στο μέλλον.

- Δεν τον αλλάζεις εύκολα αφού θα σε καλύψει για πολλά χρόνια.

- Τεράστια γκάμα ηχείων για να διαλέξεις... (tip τα ηχεία τα πέρνεις και ξεχωριστά ανάλογα με το μπάτζετ σου ή βάζεις ότι έχεις εκεί γύρω από παλιά στερεοφωνικά κλπ)

- ΠΟΛΛΕΣ επιλογές και δυνατότητες διασύνδεσης με διάφορες συσκευές.

- Δεν χρειάζεται τίποτα το ιδιαίτερο ο υπολογιστής, μια απλή onboard κάρτα ήχου με έξοδο SPDIF είναι αρκετή αφού ο ενισχυτής θα αναλάβει όλα τα περαιτέρω.

- ΔΕΝ χρειάζεσαι control για το πισί παρά μόνο ένα ποντίκι... ;) (έχει το δικό του ο ενισχυτής)

Link to comment
Share on other sites

1. Το ιδιο εχω σε ασημενιο. Πολυ καλο, Αλλα σημειοτεο οτι αν βαλεις 1 cdrom και το το πανελακι, δεν θα εχεις χωρο για να κρυψεις καλωδια psu και αλλα.

2. Οτι λεει ο Chosen για την cpu, το βεβαιβωνω κ εγω. Εκανα την μαμακια κ εβαλα εναν Ρ4 στα 3 γκου-χου-ζου με μια Zalman cf-κατι κ ζεματαει κ αναγκαζομαι να αυξανω στροφες κ να ακουω λιγακι το ανεμηστηρι.

3. ...Και οχι μονο τις τριχες θα τραβας.... ;)

4. Ενα dvdrw. Ειπαμε δεν θα εχεις χωρο.

Μνημες 2Χ512 για να εχεις ενα ανετο λειτουργικο.

5. Δεν νομιζω. Θα κοιταξεις μια καρτα με DVB-T και ραδιοφωνο και μια DVB-S.

Μπορεις να δεις καναλια κλειδωμενο, αλλα οι τροποι ειναι παρανομοι κ δεν μπορουμε να τους αναφερουμε...

Δεν μπορεις να παρεις σημα. Για να μην βαλεις δευτερο πιατο, μπορεις να βαλεις ενα δευτερο LNB, ωστε να παιρνεις κ εσυ ανεξαρτητο σημα.

Δεν εχω αγορασει το vfd, δεν ξερω. Λογικα απο WMP, Winamp και RealPlayer, θα δειχνει κατι...

6. Καλυτερα στον ενισχυτη, αν δεν βαριεσαι καθε φορα να ανοιγεις ενισχυτη. Πιο καθαρο σημα (αναλογα κ τον ενισχυτη/ηχεια, ε....)

7. Εγω εχω μια Χ800gt με μια αλλη ψυχτρα (δεν θυμαμαι ονομα. ice-κατι)

8. Windows XP Prof. Με το Μedia Portal ειμαι υπερ-καλημενος ! (<--εδω υπαρχει ορθογραφικο λαθος 100%)

9. Για αυτο σου λεει ο πρωτος (αυτος οι ασπρομαλης γερος με τον δεινοσαυρο για avatar) να βαλεις καποιο μικρο cpu απο.

Link to comment
Share on other sites

(EDIT)

Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές!!! Περιμένω και άλλες.

ο 6400 λέτε θα βγάζει πού θερμότητα;;

Καλό το gigabyte dq6 αλλά μάλλον θα χρειαστώ mATX

(btw τι διαφορά έχει το mATX με το uATX?)

επίσης έχω δει το εξής tuner που είναι και dvb-t kai dvf-s και analog και fm/am

http://www.lifeview.com.tw/html/products/internal_tv/flydvb_trio.htm

είναι καλό; Επίσης με το remote του αντί να πάρω άλλο θα κάνω δουλειά με τα media center???

YDINopoulos μπορείς να κάνεις Up καμιά φωτό από το htpc?? άκυροοοοον δεν ήξερα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν με λενε Ydinopoulo :p για δες το δικο μου.

Δεν το εχω σαν HTPC αυτη την στιγμη αλλα δεν νομιζω να εχει προβλημα

να γινει , καπου εχω και μια tv καρτα.Το συγκεκριμενο κουτι εχει και το

επονομαζομενο media lab (νομιζω καπως ετσι λεγεται) το οποιο ηταν εξτρα

και κοστιζε γυρω στα 80 ευρω.Επισης η συγκεκριμενη μητρικη εχει και module

για tv out το οποιο βεβαια πωλειται ξεχωριστα.Το μονο κακο ειναι οτι ο δισκος

στην συγκεκριμενη θεση μεταδιδει ολη την φασαρια στο κουτι .

pb120041zd8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Της υπογραφης.Μητρικη Asus P5RD2-VM (γιοκ conroe suport).Αν σε ενδιαφερει(γιατι ειδα ψαχνεσε) στα ιδια χρηματα υπαρχει ιδια με Via,πανομοιοτυπη μονο απο το τσιπακι Via το καταλαβαινεις η οποια οσο ειχα δει υποστηριζε C2D( P5VD2-MX).Κουτι Thermaltake Bach οσο για το psu ειναι αθορυβο αν και δεν το περιμενα.Το media lab δεν το αγορασα για ριξε μια ματια και εσυ για να βγαλεις τα συμπερασματα σου καλυτερα :) -->Μedia Lab Review

Link to comment
Share on other sites

Αν πας για HTPC ενας dothan cpu θα ηταν ιδανικος. ΠΟλυ μικρη καταναλωση (35 watt περιπου), μικρες απαιτησεις σε ψυξη και αρκετα εως πολυ δυνατος για τετοιες δουλειες :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Futuristic [12-11-2006 22:23]

ωραια. Ποιο θεωρείτε καλύτερο control

Αυτό:

http://www.thermaltake.com/product/Chassis/misc/median%20lab/a2331.asp

ή αυτό:

http://www.soundgraph.com/Eng_/Products/imon25.aspx?topMenu=2&subMenu=1&leftMenu=25

επίσης το δεύτερο δεν υπάρχει ελλάδα απόσο ξέρω. μπορώ να το βρω κάπως;

Το δεύτερο που λές είναι αυτό .

Είναι το ίδιο με αυτό της thermaltake απ'όσο ξέρω (από forum της Soundgraph για απορίες για τα Thermaltake)...

Εφόσον ενδιαφέρεσαι και για οθόνη VFD , τσέκαρε και το LCD Smartie...έχει και πολλά καλά plug-ins...:D

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μιας και είναι ήδη στημένο το οικιακό ασύρματο δίκτυο πως μπορεί να γίνει ασύρματη μεταφορά των ταινιών στον projector?

Ουσιαστικά θέλω μια συσκευή που να δέχεται ασύρματα τις ταινίες από το NAS (που είναι συνδεδεμένο σε ασύρματο router) και να τις μεταφέρει ενσύρματα φυσικά στον projetor.

Έχω δει αρκετά να κυκλοφορούνε αλλά αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν της Linksys Kiss 1600.

http://www-uk.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_Product_C2&childpagename=UK%2FLayout&cid=1172713255586&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=5558643212L00

καμμιά άλλη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.